Hästveda OK lördag 060422fr 2006-04-28 20:01
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (4)       2990 m                      

    1          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               45:27 G        
    2          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             49:27 G        

               Uno Åshage                23     7 Halmstads OK              Ej godk.          
               Sven Granstedt            26    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



H75  (15)      3040 m                      

    1          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    35:09 G        
    2          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        35:36 G        
    3          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                36:38 G        
    4          Curth Svensson            27    13 Ringsjö OK                   39:44 G        
    5          Egon Persson              30    13 OK Kompassen                 40:26 S        
    6          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    41:02 S        
    7          Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                     42:31 S        
    8          Gösta Svensson            29    14 OK Älme                      43:50 S        
    9          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 45:35 S        
   10          Lennart Nilsson           30    13 OK Kompassen                 46:04 S        
   11          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              56:40          
   12          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 64:22          

               Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna           Ej godk.          
               Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                Ej godk.          
               Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK            Ej godk.          



H70  (10)      4190 m                      

    1          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          40:24 G        
    2          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               42:30 G        
    3          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     44:56 G        
    4          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               45:39 G        
    5          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 52:27 S        
    6          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      55:10 S        
    7          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              55:15 S        
    8          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               61:54 B        
    9          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                     95:29          

               Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                Ej godk.          



H65  (15)      4190 m                      

    1          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  39:37 G        
    2          Arne Gustavsson           38    13 Malmö OK                     42:31 G        
    3          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  42:57 G        
    4          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 44:37 S        
    5          Gunnar Nilsson            37    13 Härlövs IF                   45:58 S        
    6          Leif Sjögren              37     1 OK Orion                     46:40 S        
    7          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     49:41 S        
    8          Anders Carlsson           39    13 Ringsjö OK                   51:06 S        
    9          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 52:07 S        
   10          Sune Backan               40    13 Eslövs FK                    53:04 S        
   11          Owe Svensson              38     1 OK Orion                     53:35 S        
   12          Göran Seger               37    13 FK Boken                     60:57          
   13          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen                 83:50          
   14          Ingemar Turesson          37    13 Malmö OK                     92:20          

               Gustav Fredriksson        37     1 Ronneby OK                ej start          



H60  (23)      4710 m                      

    1          Björn Linnersjö           42     1 Ronneby OK                   40:44 G        
    2          Inge Persson              43    13 FK Boken                     40:58 G        
    3          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     41:09 G        
    4          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     44:11 G        
    5          Ola Nordtorp              43    13 Helsingborgs SOK             46:22 S        
    6          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            46:58 S        
    7          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            48:53 S        
    8          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               51:09 S        
    9          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  51:58 S        
   10          Tommy Persson             45    14 Växjö OK                     52:05 S        
   11          John Ohlandersson         44    13 Örkelljunga FK               52:42 S        
   12          Ulf Jönsson               45     7 Laholms IF OK                54:36 S        
   13          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 55:16 S        
   14          Sven Ruther               44    14 OK Älme                      56:10 S        
   15          Jörgen Christian Nielse   44    13 Rävetofta OK                 56:57 S        
   16          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      59:55 B        
   16          Göran Svensson            45    14 FK Finn                      59:55 B        
   18          Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK             62:05          
   19          Bo Svensson               44    13 Härlövs IF                   62:24          
   20          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK            63:00          
   21          Ole Svendsen                       OK Roskilde                  68:36          
   22          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                     70:03          

               Knut Masseck              45    13 Ringsjö OK                ej start          



H55  (26)      5010 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    39:08 G        
    2          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:04 G        
    3          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   44:41 S        
    4          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   45:15 S        
    5          Bo-Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                     46:18 S        
    6          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             46:27 S        
    7          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     47:14 S        
    8          Anders Persson            51     1 OK Vilse 87                  48:38 S        
    9          Bill Schölin              48    13 Örkelljunga FK               49:57 S        
   10          Gert Olsson               48    13 OK Silva                     51:52 S        
   11          Karsten Richaerdt                  Köge OK                      53:36 S        
   12          Tommy Peterson            48    13 Helsingborgs SOK             53:37 S        
   13          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            53:38 S        
   14          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     54:29 S        
   15          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              56:09 B        
   16          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              61:39          
   17          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 63:44          
   18          Bengt Bengtsson           47    13 Tormestorps IF               64:40          
   19          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 66:35          
   20          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    74:16          
   21          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    76:18          
   22          Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                     91:36          

               Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Lars Persson              48    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Stig Gustavsson           51    14 Bredaryds SOK             ej start          



H50  (14)      5580 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  41:47 G        
    2          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  45:10 G        
    3          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     48:38 S        
    4          Per Linse                 55    13 Lunds OK                     52:19 S        
    5          Axel Andersen                      OK Roskilde                  54:32 S        
    6          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad          59:26 B        
    7          Roland Dahlman            53    13 Malmö OK                     61:20 B        
    8          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 62:30 B        
    9          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  66:15          
   10          Anders Freij              55    13 Lunds OK                     69:28          
   11          Göran Persson             55    13 FK Göingarna                 74:06          
   12          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    91:47          

               Thomas Almqvist           54     1 FK Vittus                 Ej godk.          
               Bo Ek                     56    13 Lunds OK                  ej start          



H45  (13)      5580 m                      

    1          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  40:37 G        
    2          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  42:26 G        
    3          Andreas Oxenstierna       60    13 Ringsjö OK                   45:32 G        
    4          Per Edvardsson            57    13 OK Torfinn                   46:13 S        
    5          Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                     51:26 S        
    6          Ingmar Olsson             57     1 OK Vilse 87                  52:47 S        
    7          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 54:23 S        
    8          Thomas Persson            59    13 OK Kontinent                 55:07 S        
    9          Jan Åke Johansson         61    13 Simrishamns OK               58:45 B        
   10          Smén Nilsson              59    13 Andrarums IF                 62:12          
   11          Mats Jacobsson            61    13 Helsingborgs SOK             99:42          
   12          Anders Westerlund         59    13 FK Boken                    103:02          

               Lars Edenbrandt           57    13 Lunds OK                  ej start          



H40  (15)      6220 m                      

    1          Fredrik Barrulf           64    18 OK Tyr                       44:06 G        
    2          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 44:37 G        
    3          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   55:44 S        
    4          Hans Hedin                63    13 Hjärnarps GH OL              55:50 S        
    5          Mats Lundqvist            63    13 OK Gynge                     60:44 S        
    6          Anders Berg               62    13 IS Kullen                    71:49          
    7          Håkan Nordahl             64    13 Simrishamns OK               83:32          
    8          Gert Olsson               51    13 Tockarps IK                  87:00          
    9          Håkan Nyberg              59    13 OK Kontinent                 91:19          
   10          Jens Arborelius           61    13 IS Kullen                    95:14          
   11          Magnus Jensen             65    13 OK Kontinent                127:35          

               Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK         Ej godk.          
               Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                 ej start          
               Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                ej start          
               Per Andersson             65    13 OK Gynge                  ej start          



H35  (7)       6590 m                      

    1          Magnus Johansson          67     7 OK Löftan                    46:27 G        
    2          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     50:45 G        
    3          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   52:27 S        
    4          Thomas Nilsson            71    13 Eslövs FK                    53:43 S        
    5          Fabian Ljungqvist         70    13 FK Boken                     54:30 S        
    6          Bo-Arne Olsson            71    13 Eslövs FK                    57:08 S        

               Magnus Olofsson           67    13 FK Boken                  Ej godk.          



H21  (50)      4690 m                      

    1          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     28:51 G        
    2          Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          29:43 G        
    3          Jesper Håkansson          76    13 Härlövs IF                   29:52 G        
    4          Henrik Berlin             69     1 OK Orion                     30:06 G        
    5          Olof Nilsson              78     1 OK Skogsfalken               30:19 G        
    6          Patrik Lindeberg          88    13 Hjärnarps GH OL              30:45 G        
    7          Magnus Svensson           84    13 Hjärnarps GH OL              31:03 G        
    8          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     31:25 G        
    9          Jan-Olof Svensson         61     7 Halmstads OK                 32:26 S        
   10          Jakob Bengtsson           78     1 Stigmännen Karlshamns OK     32:46 S        
   11          Erik Folkesson-Blom       89    14 OK Älme                      32:59 S        
   12          Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                   33:39 S        
   13          Niklas Karlsson           82    14 Växjö OK                     33:47 S        
   14          Erik Bengtsson            72    13 FK Åsen                      34:11 S        
   15          Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 34:12 S        
   16          Marko Karkulehto          66     1 OK Vilse 87                  34:17 S        
   17          Ulf Åkesson               74    13 Härlövs IF                   34:27 S        
   18          Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF               34:40 S        
   19          David Pettersson          82    13 Lunds OK                     34:52 S        
   20          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL              35:33 S        
   21          Jonathan Gunnarsson       82    13 Ringsjö OK                   35:41 S        
   22          Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87                  35:47 S        
   23          Richard Sjöholm           90    13 OK Pan-Kristianstad          36:22 S        
   24          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL              36:26 S        
   25          David Olofsson            78     7 Halmstads OK                 36:27 S        
   26          Erik Lundh                85    13 OK Pan-Kristianstad          36:30 S        
   27          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     36:38 S        
   28          Erik Alnervik             85    13 IS Kullen                    36:39 S        
   29          Olof Ottosson             80    13 OK Pan-Kristianstad          36:51 S        
   30          Johan Lundqvist           89    13 OK Gynge                     37:01 S        
   31          Emil Svensson             88    13 Hjärnarps GH OL              37:15 S        
   32          Jonny Selander            72    13 OK Tyringe                   37:58 S        
   33          Björn Öhrstrand           89    13 Ystads OK                    38:06 S        
   34          Felix Alnervik            81    13 IS Kullen                    38:21 S        
   35          Olof Bengtsson            84    13 FK Åsen                      38:57 S        
   36          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     40:22 S        
   37          Tobias Karmstig           81    14 Ankarsrums OK                40:37 S        
   38          Markus Nilsson            87     7 OK Nackhe                    42:00 B        
   39          Michael Husén             74    13 OK Pan-Kristianstad          42:27 B        
   40          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF               43:00 B        
   41          Mikael Gustafsson         68    13 OK Gynge                     43:15 B        
   42          Markus Henriksson         78    23 Linköpings OK                43:23 B        
   43          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     44:19          
   44          Henrik Bengtsson          78     7 Falkenbergs OK               46:14          
   45          Ola Jönsson               67     1 OK Vilse 87                  47:38          
   46          Oskar Persson             75    13 Lunds OK                     52:33          
   47          Roland Dumong                      OK Roskilde                  63:56          
   48          Bo Jörgensen                       Ballerups OK                 86:49          

               Robin Westesson           88    13 OK Kontinent              Ej godk.          
               Anders Håkansson          70     1 OK Orion                  ej start          



H20  (6)       4230 m                      

    1          Patrik Karlsson           87    14 Växjö OK                     24:56 G        
    2          Marcus Andersson          89    13 OK Pan-Kristianstad          29:31 S        
    3          Linus Bohman              88    13 Hjärnarps GH OL              30:56 S        
    4          Daniel Erlandsson         87     1 OK Vilse 87                  31:18 S        
    5          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  35:53 B        
    6          Henrik Lundqvist          87    13 OK Gynge                     50:17          



H18  (4)       3540 m                      

    1          Kristof Remes             89    13 OK Silva                     36:22 G        
    2          Anders Andersson          89    13 FK Boken                     39:32 G        
    3          Magnus Håkansson          88    13 Helsingborgs SOK             45:17 S        

               Harald Freij              88    13 Lunds OK                  ej start          



H16  (18)      4630 m                      

    1          Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             34:33          
    2          Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   36:33          
    3          Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   40:27          
    4          Niklas Olsson             91    13 Rävetofta OK                 40:43          
    5          Niclas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             41:36          
    6          Carl-Anton Ingmarsson     90     1 OK Vilse 87                  42:57          
    7          Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   43:33          
    8          Tobias Johansson          90     7 Laholms IF OK                45:52          
    9          Daniel Johansson          91    13 FK Åsen                      46:41          
   10          Alexander Jogby           90    13 OK Pan-Kristianstad          47:08          
   11          Daniel Nilsson            90    13 Andrarums IF                 47:40          
   12          Viktor Stensson           90    13 IS Kullen                    48:47          
   13          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 55:45          
   14          Ted Nilsson               91    13 OK Pan-Kristianstad          60:08          
   15          Sebastian Jacobsson       91    13 Helsingborgs SOK             67:04          
   16          Carl Ohrlander            90    13 OK Pan-Kristianstad          85:33          
   17          Björn Linse               91    13 Lunds OK                     87:37          
   18          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   94:00          



H14  (15)      4180 m                      

    1          Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                   35:58          
    2          Kasper Carlsson           92    13 Hässleholms OK               41:04          
    3          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    52:56          
    4          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     53:34          
    5          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   54:29          
    6          Viktor Johansson          92    13 Simrishamns OK               56:34          
    7          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    59:23          
    8          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   60:18          
    9          Kristian Oxenstierna      93    13 Ringsjö OK                   72:09          
   10          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     75:42          
   11          Daniel Nilsson            92    13 Frosta OK                   135:23          
   12          Elias Westerlund          93    13 FK Boken                    167:34          

               Petter Persson            93    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Jonathan Möller           92    13 IS Kullen                 Ej godk.          
               Gustaf Oxenstierna        92    13 Ringsjö OK                ej start          



H12  (6)       3130 m                      

    1          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     27:29          
    2          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              28:07          
    3          Joel Kristiansson         94    14 Markaryds FK                 33:23          
    4          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   53:13          
    5          Axel Andersson            95    13 Frosta OK                   104:56          

               Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK               ej start          



H10  (5)       2590 m                      

    1          Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                   17:34          
    2          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 17:51          
    3          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   20:05          
    4          Joel Ermestål             96     1 Ronneby OK                   23:57          
    5          Gustaf Olsson             96    13 Frosta OK                    34:17          



D75  (8)       2830 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  42:32 G        
    2          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      43:22 G        
    3          Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad          47:23 G        
    4          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             52:24 S        
    5          Lena Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               53:42 S        
    6          Anna Nilsson              25    13 OK Tyringe                   55:08 S        
    7          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                  65:48          
    8          Edith Borg                29    13 Helsingborgs SOK             68:31          



D70  (4)       2830 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          30:06 G        
    2          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 39:50 S        
    3          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          40:29 S        

               Elvy Holmqvist            35    13 Örkelljunga FK            Ej godk.          



D65  (8)       3040 m                      

    1          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     41:22 G        
    2          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              53:04 S        
    3          Britt-Marie Johansson     41    14 Markaryds FK                 54:37 S        
    4          Mary Ottosson             37     7 Laholms IF OK                56:32 S        
    5          Ingrid Hansson            38     7 Laholms IF OK                67:43          
    6          Birgitta Persson          37    13 OK Pan-Kristianstad          75:59          

               Astrid Pärssinen          41    13 OK Silva                  Ej godk.          
               Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK  j fullf.          



D60  (15)      3270 m                      

    1          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  33:46 G        
    2          Inge Jörgensen                     OK Roskilde                  41:04 S        
    3          Inger Axelsson            42     1 OK Orion                     42:34 S        
    4          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     43:33 S        
    5          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    47:25 S        
    6          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  49:32 B        
    7          Birgit Palm               42    13 FK Boken                     51:23          
    8          Brita Dahlberg            43    13 Hässleholms OK               52:36          
    9          Kerstin Larsson           46    13 OK Pan-Kristianstad          58:23          
   10          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             58:27          
   11          Bodil Ruther              46    14 OK Älme                      60:04          
   12          Lilian Härwell            43    13 Eslövs FK                    60:32          
   13          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 64:33          
   14          Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK                 65:57          

               Berit Byström             43    14 OK Virdarna               Ej godk.          



D55  (17)      3270 m                      

    1          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  31:47 G        
    2          Karin Modig               48    13 Frosta OK                    31:56 G        
    3          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     35:30 G        
    4          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 35:46 G        
    5          Britt-Mari Karlsson       48    14 Växjö OK                     35:54 G        
    6          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               37:25 S        
    7          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            38:17 S        
    8          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  40:09 S        
    9          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 45:24 B        
   10          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 47:26 B        
   11          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              47:32 B        
   12          Christina Nilsson         51    13 Andrarums IF                 48:19          
   13          Lena Jönsson              48     7 Laholms IF OK                48:29          
   14          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:32          
   15          Ell-Britt Svensson        47    14 FK Finn                      56:11          
   16          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                     57:19          
   17          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                     62:04          



D55 MOTION  (4 3160 m                      

    1          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  50:54 S        
    2          Margareta Svensson        46    13 Härlövs IF                   56:23 S        
    3          Gunilla Lagerlöf          43     1 Stigmännen Karlshamns OK     81:03          
    4          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK     91:38          



D50  (11)      3640 m                      

    1          Ina Lindeberg             55    13 Ringsjö OK                   32:59 G        
    2          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 36:06 G        
    3          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     45:05 S        
    4          Ulla Engelby              54    13 OK Pan-Kristianstad          50:17          
    5          Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS            56:06          
    6          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                      58:10          
    7          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  63:16          
    8          Lena Svensson             52     7 IK Trenne Ullared            88:06          

               Christine Edenbrandt      54    13 Lunds OK                  ej start          
               Inger Gustavsson          53    14 OK Gisle                  ej start          
               Karin Brundell-Freij      55    13 Lunds OK                  ej start          



D45  (11)      4170 m                      

    1          Kerstin Persson           59    13 FK Göingarna                 42:09 G        
    2          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  45:45 G        
    3          Lollo Nyberg              61    13 OK Kontinent                 46:15 G        
    4          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             47:04 G        
    5          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 47:08 G        
    6          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     50:22 S        
    7          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 50:41 S        
    8          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 55:56 S        
    9          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 56:18 S        
   10          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL              68:14          
   11          Maj Öhrstrand             58    13 Ystads OK                    71:18          



D40  (5)       4170 m                      

    1          Annlouise Gustafsson      63     3 IFK Moras OK                 46:51 G        
    2          Christina Svensson        64    13 Hjärnarps GH OL              53:13 S        
    3          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                55:51 S        
    4          Katarina Stejre           63    13 Malmö OK                     62:31 S        
    5          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                     73:07          



D35  (5)       4540 m                      

    1          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 46:28 G        
    2          Liselotte Johansson       71     7 OK Löftan                    51:34 G        
    3          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   59:19 S        
    4          Helena Kristiansson       68    14 Markaryds FK                 61:32 S        
    5          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             63:26 S        



D35 MOTION  (2 3450 m                      

    1          Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              46:30 S        
    2          Birgitta Olsson           67    13 OK Kompassen                 68:36 B        



D21  (26)      3540 m                      

    1          Anna (Humlaröd) Persson   86    13 FK Göingarna                 23:56 G        
    2          Sara Linse                62    13 Lunds OK                     26:28 G        
    3          Jenny Håkansson           72     1 OK Orion                     27:05 S        
    4          Sofie Petersson           77    13 Helsingborgs SOK             27:45 S        
    5          Lovisa Berg               87    12 OK Milan                     28:33 S        
    6          Maria Lindahl             77    13 Lunds OK                     28:51 S        
    7          Mathilda Carlsson         89    14 OK Stigen                    28:56 S        
    8          Anna Johansson            84    14 Ankarsrums OK                30:48 S        
    9          Elin Neckén               83    13 Lunds OK                     31:28 S        
   10          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     32:14 S        
   11          Maureen Olsson            73     1 OK Vilse 87                  32:25 S        
   12          Martina Petersson         88    14 Burseryds IF                 34:00 S        
   13          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  34:11 B        
   14          Emmie Christoferson       88    13 Tormestorps IF               34:58 B        
   15          Agnes Söderlund           88    13 Tormestorps IF               35:00 B        
   16          Katarina Lindén           79    13 OK Gynge                     35:14 B        
   17          Johanna Selling           84    22 Härnösands OK                37:58          
   18          Ida Thuresson             82    13 OK Pan-Kristianstad          38:38          
   19          Diana Persson             85    13 Härlövs IF                   39:16          
   20          Linda Nilsson             89    13 Andrarums IF                 41:35          
   21          Cecilia Olsson            87    13 Rävetofta OK                 43:28          
   22          Ebba Thuresson            86    13 OK Pan-Kristianstad          44:11          
   23          Ida Olsson                88     1 OK Orion                     48:13          
   24          Susanne de Bourg          88     1 Ronneby OK                   51:13          
   25          Helena Lindén             79    13 Lunds OK                     65:12          

               Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                  ej start          



D20  (4)       3080 m                      

    1          Lina Neckén               86    14 OK Älme                      28:15 G        
    2          Desirée Segerslätt        87    13 Rävetofta OK                 31:03 G        
    3          Anja Nylander             87    13 Härlövs IF                   33:10 S        
    4          Elin Folkesson-Blom       87    14 OK Älme                      43:41 B        



D18  (6)       3080 m                      

    1          Elin Svensson             90    13 Hjärnarps GH OL              29:12 G        
    2          Caroline Ivarsson         89    13 Lunds OK                     30:06 G        
    3          Emma Ingmarsson           88     1 OK Vilse 87                  30:35 G        
    4          Helene Nyberg             89    13 OK Kontinent                 35:34 S        
    5          Erica Svensson            88    13 OK Torfinn                   50:07          

               Erica Ek                  88    13 Lunds OK                  ej start          



D16  (7)       3640 m                      

    1          Emelie Olsson             90    13 OK Kompassen                 32:47          
    2          Anna (Ekeröd) Persson     90    13 FK Göingarna                 36:57          
    3          Maja Söderlund            91    13 Tormestorps IF               44:55          
    4          Anna Sjöström             91    13 OK Kompassen                 46:19          
    5          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 49:44          
    6          Johanna Jeppsson          91    13 Malmö OK                     69:26          

               Sandra Johansson          91    13 FK Boken                  Ej godk.          



D14  (19)      3530 m                      

    1          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    37:56          
    2          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    40:38          
    3          Elina Westerlund          92    13 FK Boken                     44:54          
    4          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             45:54          
    5          Marielle Andersson        93     1 OK Vilse 87                  47:58          
    6          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              48:30          
    7          Amanda Olofsson           92    13 FK Boken                     52:44          
    8          Elin Nordahl              92    13 Simrishamns OK               58:43          
    9          Erika Bjerstedt           93    13 Härlövs IF                   62:09          
   10          Saga Jönsson              93    13 Hässleholms OK               67:22          
   11          Alexandra Andersson       93    13 Frosta OK                    75:41          
   12          Matilda Jeppsson          93    13 Malmö OK                     77:57          
   13          Hanna Forsén              92    13 Hässleholms OK               87:34          
   14          Erika Ohrlander           92    13 OK Pan-Kristianstad          91:36          

               Linnea Forsen             93    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                ej start          
               Elin Olsson               93    13 FK Göingarna              ej start          



D12  (7)       3130 m                      

    1          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              28:03          
    2          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      30:31          
    3          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 37:29          
    4          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   39:12          
    5          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     50:30          
    6          Matilda Olofsson          94    13 FK Boken                     56:59          
    7          Frida Hedin               94    13 Hjärnarps GH OL              70:32          



D10  (7)       2590 m                      

    1          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              20:19          
    2          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     27:08          
    3          Patricia Edgarsson        96    13 Andrarums IF                 31:41          
    4          Amanda Nilsson            96    13 Frosta OK                    34:15          
    5          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     37:26          
    6          Johanna Törnblad          96    13 Frosta OK                    82:28          
    7          Anna Lundqvist            97    13 OK Gynge                     86:46          



U4  (5)        3530 m                      

    1          Nils Palm                 92    13 OK Gynge                     56:21          
    2          Nilla Hallabro            93    13 Hässleholms OK               60:30          
    3          Albin Ingmarsson          93     1 OK Vilse 87                  60:58          
    4          André Palm                91    13 OK Gynge                     68:20          
    5          Marcus Gustafsson         91    13 Frosta OK                    70:09          



U3  (3)        3170 m                      

    1          Joakim Persson            92    13 FK Göingarna                 42:45          
    2          Amanda Bengtsson          91     1 OK Vilse 87                  50:56          
    3          Edvin Ingmarsson          95     1 OK Vilse 87                  56:05          



U2  (9)        2570 m                      

    1          Melker Larsson            99    13 FK Göingarna                 24:33          
    2          Filip Nordahl             95    13 Simrishamns OK               28:03          
    3          Jonas Nilsson             94    13 Frosta OK                    28:19          
    4          Erik Kristiansson         96    14 Markaryds FK                 29:31          
    5          Linus Johansson           92    13 Frosta OK                    36:39          
    6          Robin Nilsson             92    13 Frosta OK                    37:41          
    7          Johanna Palm              94    13 OK Gynge                     41:59          
    7          Sara Nyman                92    13 Frosta OK                    41:59          
    9          Jim Johansson             95    13 Frosta OK                    75:20          



INSKOLNING  (2 2100 m                      

               Elinor Dehlin             99    13 Härlövs IF                   Godk.          
               Adam Segerslätt           98    13 Rävetofta OK                 Godk.          



Öppen 1  (19)  2570 m                      

    1          Hannes Persson                  14 OK Älme                      28:53 B        
    2          Helena Jönsson                  13 OK Kompassen                 29:04 B        
    3          Oliver Friberg            94    13 Örkelljunga FK               30:04 B        
    4          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               32:15 B        
    5          Erica Eriksson                  13 Hjärnarps GH OL              32:32 B        
    6          Frida Jönsson                   13 OK Kompassen                 37:23 B        
    7          Carl Berthag              20     7 Halmstad Garnisons IF        40:09          
    8          Ida Forsén                      13 Hässleholms OK               41:34          
    9          Peter Svensson                   7 Laholms IF OK                44:47          
   10          Margareta Johansson              7 Laholms IF OK                45:20          
   11          Ebba Olofsson                   13 FK Boken                     45:23          
   12          Pontus Karlsson                  7 Laholms IF OK                46:28          
   13          Åsa Jönsson                      7 Laholms IF OK                46:31          
   14          Johanna Olsson                  13 Hästveda OK                  46:40          
   15          Jennie Jonasson           98    13 Hästveda OK                  46:57          
   16          Alexandra Botteri                7 Halmstad Garnisons IF        50:26          
   17          Jarmo Veteläinen          62    13 FK Boken                     53:32          
   18          Sebastian Håkansson             13 Hässleholms OK               55:26          

               Sofia Håkansson                 13 Hässleholms OK            Ej godk.          



Öppen 2  (5)   3170 m                      

    1          Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK               36:51 B        
    2          Siri Einarsson                  13 OK Torfinn                   38:57 B        
    3          Alex Olsson                     13 Hästveda OK                  44:40 B        
    4          Helena Berg               64    13 IS Kullen                    49:01          
    5          Gun-Marie Hultgren        54    13 OK Origo                     61:58          



Öppen 3  (2)   5100 m                      

    1          Lennart Alnervik          48    13 IS Kullen                    63:27 B        
    2          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              79:59 B        



Öppen 4  (23)  3160 m                      

    1          Amelie Petersson          96    13 Hässleholms OK               38:56 B        
    2          Sara Svensson             89    13 Hässleholms OK               38:59 B        
    3          B-G Persson                     13 OK Torfinn                   46:00 B        
    4          Karin Åhlin               92    13 Helsingborgs SOK             50:18 B        
    5          Jan Dahlberg              43    13 Hässleholms OK               54:57          
    6          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                  56:32          
    7          Ann-Marie Persson         50    13 OK Torfinn                   56:47          
    8          Leif Sandström            46     1 Stigmännen Karlshamns OK     58:35          
    9          Eva Almqvist              57     1 FK Vittus                    60:29          
   10          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   61:54          
   11          Lennart Hultgren                13 OK Origo                     63:22          
   12          Hanna-Lisa Bengtsson      32    13 OK Gynge                     68:20          
   13          Elis Lundqvist            32    13 OK Gynge                     68:22          
   14          Erik Persson              90    13 FK Göingarna                 68:32          
   15          Adam Persson                    14 OK Älme                      71:18          
   16          Elvy Jönsson              31    13 Helsingborgs SOK             72:43          
   17          Marianne Hellstrand       45    13 OK Tyringe                   86:52          
   18          Åke Mattsson              29    13 OK Gynge                    104:55          
   19          Siw Lindh                 30    13 OK Gynge                    105:02          

               Anders Nilsson            61    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Jan Gradin                65    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Marcus Karlsson           89     7 Simlångsdalens IF         Ej godk.          
               Eva Ohlsson               50    13 FK Boken                  ej start          



Öppen 5  (13)  4180 m                      

    1          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                   43:24 B        
    2          Jörgen Karlsson           64    13 Andrarums IF                 43:32 B        
    3          Lena Strand               59    14 Markaryds FK                 51:52 B        
    4          Per Sten                  71    13 Eslövs FK                    53:13 B        
    5          Gudrun Nilsson            62    13 Andrarums IF                 60:29          
    6          Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF                 62:29          
    7          Gun-Britt Kriblad         54    13 Hjärnarps GH OL              63:03          
    8          Tommy Liedholm                  13 OK Tyringe                   70:35          
    9          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF                 76:49          
   10          Mia Dyhr                  80    14 OK Älme                      86:30          
   11          Kristina Johansson              13 OK Tuvan                     88:50          

               Mattias Backan                  13 Eslövs FK                 Ej godk.          
               Karin Johansson                 13 Malmö OK                  Ej godk.          



Öppen 6  (5)   5770 m                      

    1          Kent Hansson              54     7 Halmstad Garnisons IF        53:38 B        
    2          Rolf Gustafsson           56    13 Tormestorps IF               65:16 B        
    3          Daniel Karlsson                    Klubblös                     75:24          
    4          Jerker Nilsson            68    14 OK Älme                      76:32          
    5          Sten Oddmo                      13 Härlövs IF                  102:24          



Öppen 7  (23)  3040 m                      

    1          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            27:33 B        
    2          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  33:38 B        
    3          Kristina Berlin           72     1 OK Orion                     33:53 B        
    4          Sabina Olsson             85    13 FK Boken                     33:59 B        
    5          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    35:45 B        
    6          Kennet Ohlsson            51    13 FK Boken                     36:21 B        
    7          Mia Andersson             70    13 OK Gynge                     36:22 B        
    8          Jessica Karlsson          82    13 OK Torfinn                   39:47          
    9          Yngve Frost               52     3 IFK Moras OK                 39:49          
   10          Hasse Axelsson            42     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:07          
   11          Susanne Burström          68    13 FK Boken                     40:33          
   12          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     41:04          
   13          Maria Magnusson           82    13 OK Torfinn                   43:32          
   14          Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK                46:22          
   15          Leif Johannesson          43    14 Markaryds FK                 47:33          
   16          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                49:39          
   17          Lennart Stensson          60    13 IS Kullen                    51:33          
   18          Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF                 55:18          
   19          Gunnar Svensson                 13 Hässleholms OK               55:20          
   20          Gunilla Karlsson          49    13 Ringsjö OK                   57:00          
   21          Jeanette Karlsson               13 OK Torfinn                   57:18          
   22          Anita Olsson              62    13 OK Silva                     77:21          
   23          Lars Waern                      13 IS Kullen                    81:06          



Öppen 8  (29)  4950 m                      

    1          Peter Gustavsson          71     7 Hylte OK                     47:15 B        
    2          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 48:46 B        
    3          Krister Nilsson           66    13 OK Kompassen                 50:09 B        
    4          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               51:25 B        
    5          Bengt-Göran Frantz        47     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:24 B        
    6          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:36 B        
    7          Sven-Erik Jönsson         49    13 OK Tyringe                   53:17 B        
    8          Andreas Ekblad            76    13 Frosta OK                    53:58 B        
    9          Sven Olsson               61    13 OK Silva                     56:35 B        
   10          Lars Karlsson             49    13 Ringsjö OK                   56:56 B        
   11          Britt Thörn                      1 OK Vilse 87                  57:03 B        
   12          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF               58:41 B        
   13          Nils Nilsson              49    13 OK Pan-Kristianstad          58:59 B        
   14          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             59:28 B        
   15          Bert-Inge Green                  1 Stigmännen Karlshamns OK     60:23 B        
   16          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    62:50 B        
   17          Kristina Sten             73    13 Eslövs FK                    63:00 B        
   18          Eva Tullberg              51    13 IS Kullen                    64:03          
   19          Lena Norrman              51    13 IS Kullen                    64:51          
   20          Emma Kriblad              80    13 Hjärnarps GH OL              64:54          
   21          Ida Bengtsson             84    13 Tormestorps IF               65:31          
   22          Bertil Erlandsson         59    13 Ringsjö OK                   68:13          
   23          Emma Alnervik             78    13 IS Kullen                    71:04          
   24          Hans-Bertil Persson       50    13 OK Kompassen                 71:26          
   25          Stefan Nilsson            53    13 Andrarums IF                 72:14          
   26          Eva-Lena Jakobsson        79    13 Eslövs FK                    74:27          
   27          Kjell Burman              58    13 Tormestorps IF               76:17          

               Lena Tebring              55    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Mats Olsson               50    13 Hässleholms OK            Ej godk.          



Öppen 9  (7)   6750 m                      

    1          Kristoffer Karlström      80     7 Halmstad Garnisons IF        54:16 B        
    2          Stefan Johansson          62    13 FK Åsen                      54:41 B        
    3          Jacob Svensson            78     1 Ronneby OK                   57:01 B        
    4          Anders Åberg              60    13 OK Torfinn                   66:29 B        
    5          Per Jensen                51    13 Malmö OK                     68:38 B        
    6          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     88:23          
    7          Magnus Backan             71    13 Eslövs FK                    88:27          



Öppen 10  (14) 2100 m                      

    1          Astrid Einarsson                13 OK Torfinn                   20:19 B        
    2          Viktor Svensson                 13 Eslövs FK                    21:00 B        
    3          Ellinor Sandberg                13 Hästveda OK                  21:14 B        
    4          Gabija Ramanauskaite            13 Hästveda OK                  21:27 B        
    5          Kajsa Forsén              97    13 Hässleholms OK               24:01 B        
    6          Erik Jönsson                    13 OK Kompassen                 24:51 B        
    7          Elias Friberg                   13 Örkelljunga FK               25:48 B        
    8          Erik Johansson                   7 Laholms IF OK                26:06 B        
    9          Klara Forsén              97    13 Hässleholms OK               29:29          
   10          Kevin Billinger           97    13 Hästveda OK                  30:39          
   11          Carolin Gradin                  13 Andrarums IF                 35:59          
   12          Stellan Gradin                  13 Andrarums IF                 36:15          
   13          Erik Svensson             00    13 Eslövs FK                    45:25          
   14          Tina Ljungqvist           71    13 FK Boken                     45:34