Hästveda OK söndag 060423må 2006-04-24 19:47
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (9)       2830 m                      

    1          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               34:05 G        
    2          Hans Lindin               25    13 Malmö OK                     36:35 G        
    3          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             38:44 G        
    4          Sven Granstedt            26    13 OK Pan-Kristianstad          40:19 S        
    5          Nils Persson              24    13 Tockarps IK                  55:18          
    6          Nils Carlsson             22    13 FK Snapphanarna              57:40          
    7          Åke Åkesson               20    13 Helsingborgs SOK            102:47          

               Nils Lundin               23    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Claes Claesson            21    13 Malmö OK                  ej start          



H75  (19)      2880 m                      

    1          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   35:20 G        
    2          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              37:08 G        
    3          Lennart Nilsson           30    13 OK Kompassen                 38:22 G        
    4          Kjell-Arne Pettersson     30    13 Härlövs IF                   39:14 G        
    5          Bertil Johansson          30    13 Frosta OK                    40:44 S        
    6          Egon Persson              30    13 OK Kompassen                 42:16 S        
    7          Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                     42:28 S        
    8          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 43:56 S        
    9          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    45:56 S        
   10          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                    47:37 S        
   11          Sven Snogerup             29    13 Lunds OK                     48:47 S        
   12          Gösta Svensson            29    14 OK Älme                      50:25 S        
   13          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        55:06          
   14          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              55:53          
   15          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 56:33          
   16          Curth Svensson            27    13 Ringsjö OK                   59:39          
   17          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               61:57          

               Knut Collryd              29    14 Bredaryds SOK             Ej godk.          
               Sven Svensson             31     1 FK Vittus                 ej start          



H70  (16)      3770 m                      

    1          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               33:30 G        
    2          Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK                33:43 G        
    3          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          38:30 S        
    4          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   42:56 S        
    5          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               43:40 S        
    6          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      45:18 S        
    7          Nils Henmyr               34     1 OK Vilse 87                  46:46 S        
    8          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               48:14 B        
    9          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 48:53 B        
   10          Per Fresk                 33    13 Frosta OK                    49:54 B        
   11          Stig Seger                33    13 Hjärnarps GH OL              51:16          
   12          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              52:35          
   13          Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK                 53:19          
   14          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               54:31          
   15          Ingvar Lennerstedt        33    13 Lunds OK                     57:22          
   16          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                     64:22          



H65  (32)      3770 m                      

    1          Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                   34:35 G        
    2          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  34:47 G        
    3          Ingemar Svensson          39    13 Lunds OK                     36:46 G        
    4          Bertil Lööf               38    13 OK Pan-Kristianstad          37:44 G        
    5          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 39:25 S        
    6          Leif Sjögren              37     1 OK Orion                     40:21 S        
    7          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  40:34 S        
    8          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 42:26 S        
    9          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   42:55 S        
   10          Karl-Axel Nilsson         40     6 Kungälvs OK                  44:14 S        
   11          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    44:19 S        
   12          Göran Seger               37    13 FK Boken                     44:52 S        
   13          Göran Folkesson           37     1 Ronneby OK                   45:07 S        
   14          Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                   47:32 S        
   15          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 47:43 S        
   16          Torsten Claesson          39    14 OK Älme                      48:54 S        
   17          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen                 50:31 B        
   18          Håkan Brost               40    13 Malmö OK                     51:25 B        
   19          Arne Gustavsson           38    13 Malmö OK                     53:57          
   20          Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK               57:33          
   21          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     60:04          
   22          Bertil Ahlberg            41    13 OK Gynge                     63:58          
   23          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen                 64:25          
   24          Nils-Gustav Svensson      37    13 OK Kompassen                 66:54          
   25          Ebbe Pehrsson             40    13 OK Silva                     67:48          
   26          Bengt Åberg               38    13 Frosta OK                    69:01          
   27          Lennart Nilsson           41    13 Malmö OK                     75:48          

               Nils-Eric Ericsson        41    13 FK Åsen                   Ej godk.          
               Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                Ej godk.          
               Anders Carlsson           39    13 Ringsjö OK                Ej godk.          
               Owe Svensson              38     1 OK Orion                  ej start          
               Torbjörn Wingqvist        38    13 Ringsjö OK                ej start          



H60  (34)      4530 m                      

    1          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     36:52 G        
    2          Ingemar Johansson         46    14 Växjö OK                     37:53 G        
    3          Björn Linnersjö           42     1 Ronneby OK                   38:15 G        
    4          Inge Persson              43    13 FK Boken                     39:24 G        
    5          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    39:44 G        
    6          Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                   42:02 S        
    7          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            43:21 S        
    8          Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                      44:31 S        
    9          Ola Nordtorp              43    13 Helsingborgs SOK             45:20 S        
   10          Bengt Bergman             44    13 Lunds OK                     46:30 S        
   11          Göran Rundgren            45    14 Lessebo OK                   46:54 S        
   12          Lars Hylén                43    13 Ringsjö OK                   47:23 S        
   13          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     48:05 S        
   14          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  48:29 S        
   15          Rudi Olvenmyr             45     1 FK Vittus                    49:43 S        
   16          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               50:04 S        
   17          Sven Ruther               44    14 OK Älme                      50:53 S        
   18          Christer Jönsson          46    13 Lunds OK                     51:06 S        
   19          Jan Hansson               45    13 Lunds OK                     51:40 S        
   20          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   52:42 B        
   21          Lennart Svensson          45    13 Rävetofta OK                 53:13 B        
   22          Jan Flansbjer             45    13 Ringsjö OK                   53:37 B        
   23          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      54:16 B        
   24          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 54:29 B        
   25          Håkan Jonsson             44    13 Hjärnarps GH OL              56:49          
   26          Björn Nordström           43    13 Hässleholms OK               58:25          
   27          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   63:05          
   28          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK            63:42          
   29          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                   66:39          
   30          Johnny Malmgren           43    13 Hjärnarps GH OL              67:06          
   31          Bengt Johansson           43    13 OK Silva                     69:10          

               Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                  Ej godk.          
               John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL              ej start          



H55  (34)      5000 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    37:54 G        
    2          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               40:16 G        
    3          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                40:40 G        
    4          Bengt-Göran Månsson       51    13 OK Pan-Kristianstad          41:33 G        
    5          Krister Nilsson           49    14 Växjö OK                     43:04 S        
    6          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   43:25 S        
    7          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö Allmänna IS            45:14 S        
    8          Bo-Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                     45:54 S        
    9          Hans Larsson              51    13 Hässleholms OK               46:11 S        
   10          Bill Schölin              48    13 Örkelljunga FK               47:57 S        
   11          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              47:58 S        
   12          Kenth Sundgren            49    13 OK Silva                     48:07 S        
   13          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             49:39 S        
   14          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:53 S        
   15          Olof Ståhl                51    13 Lunds OK                     51:42 S        
   16          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              52:41 S        
   17          Sven-Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               54:27 B        
   18          Gert Olsson               48    13 OK Silva                     54:33 B        
   19          Ingvar Schön              48    13 Andrarums IF                 54:43 B        
   20          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              54:51 B        
   21          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                  54:56 B        
   22          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 57:23          
   23          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    58:18          
   24          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 58:53          
   25          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 59:33          
   26          Leif Alfredsson           47    14 Växjö Allmänna IS            64:19          
   27          Arne Johansson            47    14 OK Älme                      68:31          
   28          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    69:23          
   29          Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                     69:54          
   30          Roland Nilsson            48    13 OK Kompassen                 72:07          
   31          Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen                 76:46          
   32          Tor-Eve Bengtsson         47    13 Helsingborgs SOK             87:05          

               Stig Gustavsson           51    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                ej start          



H50  (26)      5250 m                      

    1          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 37:55 G        
    2          Sven-Inge Svensson        53    13 Ringsjö OK                   42:06 S        
    3          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     42:42 S        
    4          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   45:44 S        
    5          Ken Ragnarsson            53    13 OK Kompassen                 46:12 S        
    6          Ingmar Ekelöv             56    13 Ringsjö OK                   49:03 S        
    7          Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87                  49:27 S        
    8          Thomas Almqvist           56    13 Rävetofta OK                 50:37 S        
    9          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  51:42 S        
   10          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                   52:32 S        
   11          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 55:34 B        
   12          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 56:16 B        
   13          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen                 58:04          
   14          Leif Åke Andersson        54    13 FK Boken                     58:54          
   15          Anders Freij              55    13 Lunds OK                     59:57          
   16          Göran Liljequist          52    14 OK Älme                      60:06          
   17          Per Svensson              54     1 Ronneby OK                   61:03          
   18          Göran Persson             55    13 FK Göingarna                 61:08          
   19          Bo Fält                   54    13 OK Kompassen                 67:19          
   20          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  75:26          
   21          Gunnar Lundquist          52    13 Frosta OK                    78:41          

               Jan Olof Ferm             52    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Anders Wallner            53    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna              ej start          
               Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                 ej start          
               Bengt Persson             53     7 Halmstads OK              ej start          



H45  (16)      6000 m                      

    1          Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK                  41:10 G        
    2          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  45:44 G        
    3          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  46:56 G        
    4          Hans-Åke Lundqvist        60    13 OK Gynge                     54:20 S        
    5          Anders Persson            59    13 Hässleholms OK               54:32 S        
    6          Lars Magnusson            57    14 OK Älme                      57:36 S        
    7          Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                     61:17 B        
    8          Mikael Svensson           57    13 OK Pan-Kristianstad          62:07 B        
    9          Lars Edenbrandt           57    13 Lunds OK                     66:28          
   10          Mats Jacobsson            61    13 Helsingborgs SOK             66:40          
   11          Tom Arnshed               61    13 OK Kontinent                 66:55          
   12          Matts Andersson           57    13 Hässleholms OK               70:50          
   13          Leif Carlsson             58    13 OK Kontinent                 80:51          
   14          Lars Brodin               59    13 OK Kontinent                 85:07          
   15          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK             85:21          

               Håkan Jönsson             61    13 OK Kontinent              Ej godk.          



H40  (21)      6500 m                      

    1          Stefan Pålsson            64    13 Tockarps IK                  47:56 G        
    2          Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                   48:49 G        
    3          Ulf Johansson             66     7 Halmstads OK                 51:24 G        
    4          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   54:19 S        
    5          Ulf Mattsson              65    13 Malmö OK                     58:17 S        
    6          Michael Andersson         64    13 Lunds OK                     60:22 S        
    7          Hans Hedin                63    13 Hjärnarps GH OL              64:15 S        
    8          Mats Lundqvist            63    13 OK Gynge                     65:02 S        
    9          Fredrik Hedin             66    13 Hjärnarps GH OL              68:37 B        
   10          Jörgen Skaarup                     Ballerups OK                 73:36          
   11          Anders Berg               62    13 IS Kullen                    77:41          
   12          Jörgen Göransson          63    13 FK Göingarna                 80:40          
   13          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    83:09          
   14          Lars Ohlsson              63    13 FK Göingarna                 86:33          
   15          Jens Arborelius           61    13 IS Kullen                   130:31          

               Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Fredrik Barrulf           64    18 OK Tyr                    Ej godk.          
               Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                 ej start          
               Magnus Oscarsson          66    13 FK Göingarna              ej start          
               Per Gerdle                63     7 Halmstad Garnisons IF     ej start          
               Göran Persson             62    14 Värend GN OL              ej start          



H35 LÅNG  (2)  8620 m                      

    1          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   67:02 G        
    2          Bo-Arne Olsson            71    13 Eslövs FK                    91:07 S        



H35  (9)       6910 m                      

    1          Magnus Johansson          67     7 OK Löftan                    47:39 G        
    2          Håkan Palm                71    13 FK Boken                     48:45 G        
    3          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     49:52 G        
    4          Fabian Ljungqvist         70    13 FK Boken                     52:52 G        
    5          Fredrik Persson           71    13 Helsingborgs SOK             53:05 S        
    6          Magnus Ericsson           70    14 Växjö OK                     58:34 S        
    7          Mikael Gustafsson         68    13 OK Gynge                     67:24 S        

               Magnus Olofsson           67    13 FK Boken                  Ej godk.          
               Magnus Månsson            67    14 Växjö OK                  Ej godk.          



H35 MOTION  (1 5510 m                      

    1          Stefan Haraldsson         68    13 OK Kompassen                 78:59 S        



H21 LÅNG  (33) 12450 m                     

    1          Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          81:00 G        
    2          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     81:15 G        
    3          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     81:19 G        
    4          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 81:39 G        
    5          Henrik Berlin             69     1 OK Orion                     82:28 G        
    6          Rickard Ekman             69    17 OK Roslagen                  82:59 G        
    7          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          83:17 G        
    8          Joakim Gustafsson         78     7 Halmstads OK                 84:10 G        
    9          Martin Söderberg          76     1 OK Skogsfalken               87:24 G        
   10          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     92:28 S        
   11          Niklas Jönsson            70    13 Lunds OK                     93:40 S        
   12          Marcus Andersson          89    13 OK Pan-Kristianstad          96:35 S        
   13          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL              96:53 S        
   14          Robin Westesson           88    13 OK Kontinent                 98:22 S        
   15          Anna (Humlaröd) Persson   86    13 FK Göingarna                 98:26 S        
   16          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     98:45 S        
   17          Jesper Håkansson          76    13 Härlövs IF                   98:52 S        
   18          David Pettersson          82    13 Lunds OK                     99:02 S        
   19          Patrik Lindeberg          88    13 Hjärnarps GH OL             100:41 S        
   20          Niklas Karlsson           82    14 Växjö OK                    103:06 S        
   21          Simon Christoferson       90    13 Tormestorps IF              103:36 S        
   22          Mats Svensson             62    13 Hjärnarps GH OL             111:01 S        
   23          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK            111:48 S        
   24          Mikael Nilsson            74    13 OK Kontinent                120:13 B        
   25          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                  127:47          

               Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                  Ej godk.          
               Linus Larsson             85    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Emil Svensson             88    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Fredrik Herdersson        73    20 Markbygden                Ej godk.          
               Magnus Svensson           84    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Henrik Bengtsson          78     7 Falkenbergs OK            ej start          
               Michael Husén             74    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Tim Björkman              87     1 OK Vilse 87               ej start          



H21  (14)      8050 m                      

    1          Jan-Olof Svensson         61     7 Halmstads OK                 58:14 G        
    2          Mats Jeppsson             76    13 OK Gynge                     64:21 G        
    3          Mikael Pihl               73     1 OK Dacke                     65:36 S        
    4          Emil Ingvarsson           85     1 OK Vilse 87                  69:17 S        
    5          Andreas Blomqvist         75    13 FK Boken                     70:32 S        
    6          Markus Henriksson         78    23 Linköpings OK                73:48 S        
    7          Jonny Selander            72    13 OK Tyringe                   75:11 S        
    8          Tobias Karmstig           81    14 Ankarsrums OK                78:02 S        
    9          Oskar Persson             75    13 Lunds OK                     91:27          
   10          Roland Dumong                      OK Roskilde                 119:30          
   11          Anders Lundin             86    13 FK Göingarna                149:15          

               Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                Ej godk.          
               Jan Lager                 70     7 Halmstads OK              Ej godk.          
               Richard Johansson         75    13 Härlövs IF                ej start          



H20 LÅNG  (4)  9910 m                      

    1          Niclas Tjernlund          87     1 OK Vilse 87                  74:57 G        
    2          Markus Svensson           86    13 OK Pan-Kristianstad          75:28 G        

               Magnus Jönsson            86    13 OK Kontinent              Ej godk.          
               Martin Wendt              86    13 FK Boken                  ej start          



H18 LÅNG  (6)  7690 m                      

    1          Richard Sjöholm           90    13 OK Pan-Kristianstad          55:38 G        
    2          Erik Memmi                88     7 Halmstads OK                 57:00 G        
    3          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     61:46 G        
    4          Robin Johansson           88     1 OK Skogsfalken               62:44 S        
    5          Johan Lundqvist           89    13 OK Gynge                     65:29 S        
    6          Björn Öhrstrand           89    13 Ystads OK                    73:30 S        



H18  (6)       6500 m                      

    1          Kristof Remes             89    13 OK Silva                     65:54 G        
    2          Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK             70:45 G        
    3          Kristian Svensson         89    13 Rävetofta OK                 74:55 S        
    4          Markus Österblad          89    13 FK Boken                     92:36 S        
    5          Anders Andersson          89    13 FK Boken                    106:22          

               Harald Freij              88    13 Lunds OK                  ej start          



H16  (19)      4990 m                      

    1          Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   39:38          
    2          Niklas Olsson             91    13 Rävetofta OK                 39:46          
    3          Viktor Stensson           90    13 IS Kullen                    42:29          
    3          Johan Ekelöv              92    13 Ringsjö OK                   42:29          
    5          Johan Kristensson         91    13 OK Torfinn                   43:22          
    6          Daniel Johansson          91    13 FK Åsen                      43:44          
    7          Niclas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             45:41          
    8          Martin Lindeberg          90    13 Ringsjö OK                   50:01          
    9          Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             50:47          
   10          Ted Nilsson               91    13 OK Pan-Kristianstad          57:21          
   11          Tobias Johansson          90     7 Laholms IF OK                64:23          
   12          David Norrestam           91    13 Helsingborgs SOK             70:01          
   13          Jonatan Jönsson           90    13 Hjärnarps GH OL              72:07          
   14          Emil Henmyr               91     1 OK Vilse 87                  73:47          
   15          André Palm                91    13 OK Gynge                     87:27          

               Emil Nilsson              91    14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Johan Philipsson          90    14 Markaryds FK              Ej godk.          
               Andreas Pålsson           91    13 Tockarps IK               ej start          
               Sebastian Jacobsson       91    13 Helsingborgs SOK          ej start          



H14  (20)      4080 m                      

    1          Andreas Westlund          92    13 Hässleholms OK               36:00          
    2          Kasper Carlsson           92    13 Hässleholms OK               36:03          
    3          Jonathan Möller           92    13 IS Kullen                    37:58          
    4          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    39:52          
    5          Mattias Engström          92    13 Hjärnarps GH OL              39:54          
    6          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   42:00          
    7          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 46:39          
    8          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 51:59          
    9          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   52:23          
   10          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    54:16          
   11          Sebastian Ståhl           93    13 IS Kullen                    54:39          
   12          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     56:10          
   13          Andreas Haraldsson        92    13 OK Kompassen                 68:06          
   14          Adam Persson                    14 OK Älme                      89:03          

               Petter Persson            93    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Nils Palm                 92    13 OK Gynge                  Ej godk.          
               Daniel Nilsson            92    13 Frosta OK                 Ej godk.          
               Johannes Henriksson       92    13 Helsingborgs SOK          Ej godk.          
               Hampus Törnqvist          93    13 Hässleholms OK            ej start          
               Philip Pålsson            93    13 Tockarps IK               ej start          



H12  (18)      2930 m                      

    1          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     28:43          
    2          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 31:21          
    3          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 31:29          
    4          Mikael Olsson             94    13 FK Göingarna                 32:01          
    5          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              33:49          
    6          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    34:16          
    7          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 38:49          
    8          Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK                  39:35          
    9          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               39:55          
   10          Erik Lenning              94    13 Rävetofta OK                 42:20          
   11          Viktor Karlsson           95    13 FK Göingarna                 43:19          
   12          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 46:15          
   13          Alexander Björsvik        95    13 FK Göingarna                 47:46          
   14          Hannes Persson                  14 OK Älme                      51:49          
   15          Axel Andersson            95    13 Frosta OK                    62:54          
   16          Karl-Johan Hedin          95    13 Hjärnarps GH OL              73:35          
   17          Erik Johansson            95    13 Hässleholms OK               75:42          

               Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna              ej start          



H10  (9)       2410 m                      

    1          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   18:26          
    2          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              19:23          
    3          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 20:29          
    4          Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                   21:23          
    5          Joel Ermestål             96     1 Ronneby OK                   21:37          
    6          Gustav Hedin              97    13 Hjärnarps GH OL              23:54          
    7          Oscar Philipsson          97    14 Markaryds FK                 24:27          
    8          Gustaf Olsson             96    13 Frosta OK                    25:42          
    9          Sondre Björsvik           97    13 FK Göingarna                 54:35          



D75  (7)       2550 m                      

    1          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      41:43 G        
    2          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  47:37 S        
    3          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             51:43 S        
    4          Lena Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               56:28 S        
    5          Edith Borg                29    13 Helsingborgs SOK             59:42 B        
    6          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                  61:03 B        

               Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D70  (8)       2550 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          29:12 G        
    2          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 33:41 S        
    3          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  34:14 S        
    4          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                38:00 S        
    5          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          38:57 S        
    6          Maj Carlsson              35    13 FK Snapphanarna              46:24          
    7          Elvy Holmqvist            35    13 Örkelljunga FK               52:45          
    8          Kerstin Larsson           36    13 FK Boken                     55:14          



D65  (5)       2880 m                      

    1          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  36:33 G        
    2          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     38:00 G        
    3          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     38:51 G        
    4          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              52:35 B        
    5          Britt-Marie Johansson     41    14 Markaryds FK                 69:46          



D60  (24)      3600 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   37:33 G        
    2          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  40:15 G        
    3          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 43:01 S        
    4          Ulla Håkansson            46    13 OK Gynge                     48:08 S        
    5          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen                 48:26 S        
    6          Inger Axelsson            42     1 OK Orion                     48:43 S        
    7          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  48:50 S        
    8          Ann-Mari Fehrnström       43    15 Enebybergs IF                53:47 S        
    9          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 53:50 S        
   10          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     55:13 B        
   11          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  55:43 B        
   12          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    56:34 B        
   13          Lilian Härwell            43    13 Eslövs FK                    61:12          
   14          Kerstin Larsson           46    13 OK Pan-Kristianstad          62:05          
   15          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    62:36          
   16          Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK                 64:30          
   17          Kerstin Nilsson           44    13 Tormestorps IF               67:59          
   18          Bodil Ruther              46    14 OK Älme                      69:19          
   19          Lena Pehrsson             42    13 OK Silva                     70:50          
   20          Eva Åberg                 43    13 Frosta OK                    74:21          
   21          Gunnel Nilsson            44    13 Malmö OK                     81:11          
   22          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 95:59          
   23          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK                101:54          

               Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                Ej godk.          



D55  (17)      3600 m                      

    1          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  35:38 G        
    2          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               38:11 G        
    3          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  38:33 G        
    4          Lena Norrman              51    13 IS Kullen                    38:48 G        
    5          Karin Modig               48    13 Frosta OK                    42:06 S        
    6          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            43:24 S        
    7          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               43:53 S        
    8          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              44:02 S        
    9          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                44:43 S        
   10          Berit Schannong           48    13 Malmö OK                     46:26 S        
   11          Eva Tullberg              51    13 IS Kullen                    49:17 S        
   12          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 50:53 S        
   13          Margareta Sjöberg         48    13 Lunds OK                     52:22 B        
   14          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 52:35 B        
   15          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                     58:18          
   16          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               59:29          

               Karin Larsson             50    13 OK Kompassen              Ej godk.          



D50  (10)      3790 m                      

    1          Ina Lindeberg             55    13 Ringsjö OK                   32:56 G        
    2          Christine Edenbrandt      54    13 Lunds OK                     41:21 S        
    3          Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF               47:55 B        
    4          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     49:21 B        
    5          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  56:53          
    6          Siv Larsson               54    14 Växjö Allmänna IS            62:33          
    7          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     69:29          
    8          Lena Svensson             52     7 IK Trenne Ullared            75:20          
    9          Margareta Schölin         53    13 Örkelljunga FK               79:18          

               Inger Gustavsson          53    14 OK Gisle                  ej start          



D45  (18)      4000 m                      

    1          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          36:21 G        
    2          Ingela Ekelöv             58    13 Ringsjö OK                   37:59 G        
    3          Birgitta Olsson           57     1 OK Skogsfalken               39:13 G        
    4          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  41:54 S        
    5          Anna Thorell-Jönsson      59    13 OK Kontinent                 44:26 S        
    6          Kerstin Persson           59    13 FK Göingarna                 46:07 S        
    7          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 49:06 S        
    8          Lena Olsson               60    13 Rävetofta OK                 49:13 S        
    9          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 51:42 S        
   10          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL              55:11 B        
   11          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 55:24 B        
   12          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 57:15          
   13          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             62:27          
   14          Yvonne Andersson          60    13 Hässleholms OK               64:08          
   15          Kerstin Olsson            59    13 FK Snapphanarna              67:48          
   16          Lotta Hansson             61    13 OK Kontinent                 67:53          
   17          Maj Öhrstrand             58    13 Ystads OK                    71:42          

               Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                ej start          



D45 MOTION  (2 3160 m                      

    1          Kerstin Andersson         58    13 FK Boken                     50:19 S        
    2          Sölvi Björsvik.           64    13 FK Göingarna                 62:14 B        



D40  (13)      4000 m                      

    1          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      42:45 G        
    2          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                44:28 G        
    3          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               46:49 G        
    4          Maritha Schön             62    13 Andrarums IF                 47:06 G        
    5          Annlouise Gustafsson      63     3 IFK Moras OK                 51:24 S        
    6          Christina Svensson        64    13 Hjärnarps GH OL              52:26 S        
    7          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 59:58 S        
    8          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    60:16 S        
    9          Anne Svantesson           65    13 Hjärnarps GH OL              60:41 S        
   10          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                     78:59          
   11          Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                    80:10          

               Caroline Brodin           62    13 OK Kontinent              Ej godk.          
               Carina Törnqvist          65    13 Hässleholms OK            ej start          



D35 LÅNG  (2)  5440 m                      

    1          Lotta Gertsson            61    13 Rävetofta OK                 62:33 G        
    2          Siri Klausen                       Ballerups OK                 73:13 S        



D35  (5)       4470 m                      

    1          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   43:18 G        
    2          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   50:11 S        
    3          Liselotte Johansson       71     7 OK Löftan                    52:42 S        
    4          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 55:48 S        

               Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                  ej start          



D35 MOTION  (4 3750 m                      

    1          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             42:10 S        
    2          Pia Larsson               70    13 FK Göingarna                 60:06 B        
    3          Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              62:48 B        

               Anneli Lönnebacke         70    13 Malmö OK                  ej start          



D21 LÅNG  (17) 7690 m                      

    1          Lina Svensson             79     1 OK Skogsfalken               62:47 G        
    2          Sara Linse                62    13 Lunds OK                     64:16 G        
    3          Marie Svensson            78    13 OK Pan-Kristianstad          68:10 G        
    4          Katarina Lindén           79    13 OK Gynge                     70:40 S        
    5          Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Rävetofta OK                 71:33 S        
    6          Lovisa Berg               87    12 OK Milan                     73:13 S        
    7          Hanna Arnell              83    20 Markbygden                   77:54 S        
    8          Marie Adolfsson           67    13 Örkelljunga FK               78:09 S        
    9          Anna Johansson            84    14 Ankarsrums OK                78:38 S        
   10          Elin Neckén               83    13 Lunds OK                     79:17 S        
   11          Eva Dahl                  71    13 Helsingborgs SOK             82:58 S        
   12          Cecilia Olsson            87    13 Rävetofta OK                 83:20 S        
   13          Ida Thuresson             82    13 OK Pan-Kristianstad          83:55 S        
   14          Maureen Olsson            73     1 OK Vilse 87                  84:50 S        
   15          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     89:03 B        
   16          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     90:17 B        

               Helena Lindén             79    13 Lunds OK                  Ej godk.          



D21  (3)       5000 m                      

    1          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  47:23 G        
    2          Maria Jönsson             87    13 OK Kontinent                 59:51 S        
    3          Maria Persson             82    13 OK Kompassen                 63:25 S        



D21 MOTION  (1 3750 m                      

    1          Louise Pihl               76     1 OK Dacke                     50:03 S        



D20 LÅNG  (3)  5440 m                      

    1          Lina Neckén               86    14 OK Älme                      50:40 G        
    2          Anja Nylander             87    13 Härlövs IF                   54:49 G        
    3          Ebba Thuresson            86    13 OK Pan-Kristianstad          55:12 G        



D18 Lång  (7)  4940 m                      

    1          Elin Svensson             90    13 Hjärnarps GH OL              51:33 G        
    2          Pernilla Olsson           88    13 Rävetofta OK                 54:24 G        
    3          Louise Fridholm           89    13 Ringsjö OK                   59:17 S        
    4          Anna Brodin               88    13 OK Kontinent                 62:28 S        
    5          Ida Johansson             88     1 Stigmännen Karlshamns OK    113:12          

               Jennifer Jönsson          89     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Malin Johansson           88     1 Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D18  (2)       4470 m                      

    1          Sandra Bauman             88    13 Helsingborgs SOK             79:35 G        

               Erica Svensson            88    13 OK Torfinn                Ej godk.          



D16  (10)      3790 m                      

    1          Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 35:45          
    2          Frida Nilsson             91    13 FK Åsen                      39:04          
    3          Anna (Ekeröd) Persson     90    13 FK Göingarna                 41:34          
    4          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          43:30          
    4          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 43:30          
    6          Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK             44:45          
    7          Emma Börjesson            91    13 FK Åsen                      53:24          
    8          Anna Sjöström             91    13 OK Kompassen                 53:47          
    9          Ida Nilsson               91    13 OK Kompassen                108:43          

               Malin Törnqvist           91    13 Hässleholms OK            ej start          



D14  (15)      3630 m                      

    1          Isabelle Christoferson    92    13 Tormestorps IF               32:31          
    2          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               34:14          
    3          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    34:45          
    4          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             36:32          
    5          Victoria Fridholm         92    13 Ringsjö OK                   37:52          
    6          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    38:10          
    7          Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK             38:11          
    8          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             39:36          
    9          Saga Jönsson              93    13 Hässleholms OK               43:54          
   10          Amanda Olofsson           92    13 FK Boken                     46:19          
   11          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   50:23          
   12          Alexandra Andersson       93    13 Frosta OK                    60:01          
   13          Linnea Forsen             93    13 Hässleholms OK               63:28          
   14          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              64:35          
   15          Hanna Forsén              92    13 Hässleholms OK               94:22          



D12  (8)       2930 m                      

    1          Frida Hedin               94    13 Hjärnarps GH OL              26:39          
    2          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              34:36          
    3          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     41:17          
    4          Silje Björsvik            95    13 FK Göingarna                 48:57          
    5          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                    50:04          
    6          Matilda Olofsson          94    13 FK Boken                     58:32          
    7          Isabella Engstrand        94    13 IS Kullen                    66:02          

               Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                ej start          



D10  (9)       2410 m                      

    1          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              19:45          
    2          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 21:46          
    3          Amanda Nilsson            96    13 Frosta OK                    22:16          
    4          Ellinor Olsson            96    13 OK Gynge                     25:48          
    5          Sara Jönsson              97    13 Hässleholms OK               27:20          
    6          Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                    31:22          
    7          Johanna Törnblad          96    13 Frosta OK                    32:12          
    8          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     34:27          
    9          Anna Lundqvist            97    13 OK Gynge                     51:35          



U4  (3)        3630 m                      

    1          Emma Norrestam            92    13 Helsingborgs SOK             53:13          
    2          Marcus Gustafsson         91    13 Frosta OK                    77:28          
    3          Carolin Olsson            93    13 OK Gynge                     77:54          



U2  (8)        2340 m                      

    1          Jonas Nilsson             94    13 Frosta OK                    18:48          
    2          Robin Nilsson             92    13 Frosta OK                    27:25          
    3          Felicia Engstrand         95    13 IS Kullen                    27:54          
    4          Linus Johansson           92    13 Frosta OK                    29:34          
    5          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                30:56          
    6          Sara Nyman                92    13 Frosta OK                    43:35          
    7          Johanna Palm              94    13 OK Gynge                     43:58          
    8          Jim Johansson             95    13 Frosta OK                    76:29          



INSKOLNING  (3 1690 m                      

               Chane Mattsson            97    13 Malmö OK                     Godk.          
               Kevin Mattsson            98    13 Malmö OK                     Godk.          
               Betty Ottosson            00    13 OK Torfinn                   Godk.          



Öppen 1  (33)  2340 m                      

    1          Simon Marntell            95    14 Markaryds FK                 19:54 B        
    2          Åsa Andersson                   13 Frosta OK                    21:17 B        
    3          Alex Olsson                     13 Hästveda OK                  22:45 B        
    4          Charlotte Nilsson                7 Halmstad Garnisons IF        25:07 B        
    5          Viktoria Persson          95    13 Andrarums IF                 26:18          
    6          Madeleine Persson               13 Andrarums IF                 27:45          
    7          Sofia Håkansson                 13 Hässleholms OK               27:48          
    8          Helen Anderzen                  13 Helsingborgs SOK             28:22          
    9          Caroline Haraldsson       94    13 OK Kompassen                 29:02          
   10          Karolina Magnusson              13 Hästveda OK                  29:41          
   11          Emilia Ernstsson                13 OK Torfinn                   31:16          
   12          Oskar Pott                      13 Lunds OK                     32:47          
   13          Inger Fridholm            60    13 Ringsjö OK                   33:46          
   14          Maria Wandelin                  13 OK Gynge                     35:39          
   15          Felicia Nyberg                  13 Eslövs FK                    36:04          
   16          Fabian Nyberg                   13 Eslövs FK                    36:24          
   17          Heléne Haraldsson         70    13 OK Kompassen                 36:42          
   18          Andreas Johansson                7 Laholms IF OK                36:47          
   19          Johannes Svensson               13 FK Boken                     36:58          
   20          Gunnel Ferm               54    13 FK Göingarna                 38:15          
   21          Viktor Pott                     13 Lunds OK                     38:59          
   22          Margareta Johansson              7 Laholms IF OK                39:10          
   23          Ida Forsén                      13 Hässleholms OK               42:46          
   24          Inger Adolfsson           41    13 Eslövs FK                    43:16          
   25          Märtha Gustafsson               14 Markaryds FK                 46:13          
   26          Linnea Westerlund               13 Frosta OK                    48:01          
   27          Lovisa Arvidsson          96    13 Ringsjö OK                   48:38          
   28          Fritjof Axelsson                13 FK Göingarna                 49:31          
   29          Matilda Rylander                13 FK Göingarna                 53:21          
   30          Emilia Andersson                13 Frosta OK                    72:58          
   31          Matilda Arborelius              13 IS Kullen                   114:20          

               Alexia Nilsson            95     1 Ronneby OK                Ej godk.          
               Alexandra Botteri                7 Halmstad Garnisons IF     Ej godk.          



Öppen 2  (24)  2930 m                      

    1          Erik Persson              90    13 FK Göingarna                 32:01 B        
    2          Christer Svensson                1 Ronneby OK                   40:37 B        
    3          Desirée Andersson         66    13 Andrarums IF                 41:37 B        
    4          Måns Thomasson            95    13 FK Göingarna                 42:36 B        
    5          Lars-Göran Håkansson            13 Härlövs IF                   44:24          
    6          Jenny/Mikael Enarsson           13 Hässleholms OK               45:49          
    7          Mattias Andersson               13 Hässleholms OK               48:22          
    8          Sebastian Håkansson             13 Hässleholms OK               48:32          
    9          Berit Olofsson            37    13 Eslövs FK                    50:06          
   10          Emil Westlund             94    13 Hässleholms OK               51:03          
   11          Britt Snogerup            34    13 Lunds OK                     52:54          
   12          Stina Olandersson               13 OK Tyringe                   53:58          
   13          Johan Lenning                   13 Rävetofta OK                 54:06          
   14          Jon Björkman              90     1 OK Vilse 87                  54:52          
   15          Gunnel Andersson                13 Andrarums IF                 56:48          
   16          Karin Settergren          57     7 Oskarströms OK               63:57          
   17          Anders Settergren         52     7 Oskarströms OK               64:01          
   18          Camilla Carlsson                13 Härlövs IF                   64:30          
   19          David Frisell             94    13 Helsingborgs SOK             66:33          
   20          Maj Jönsson               30    13 Helsingborgs SOK             68:48          
   21          Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK               71:37          
   22          Anna Hermansson           24    13 Helsingborgs SOK             94:32          
   23          Siw Lindh                 30    13 OK Gynge                    115:10          

               Gunilla Lundquist               13 OK Gynge                  Ej godk.          



Öppen 3  (4)   5140 m                      

    1          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              62:17 B        
    2          Henrik Persson                  13 Hässleholms OK               73:50 B        
    3          Anders Olsen                    13 IS Skanne                   142:26          

               Gösta Oscarsson                 13 FK Göingarna              Ej godk.          



Öppen 4  (41)  3160 m                      

    1          Karin Johansson                 13 Malmö OK                     35:01 B        
    2          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   38:06 B        
    3          Jan Lenning                     13 Rävetofta OK                 38:20 B        
    4          Marcus Karlsson           89     7 Simlångsdalens IF            38:44 B        
    5          Ingela Adolfsson          70    13 Eslövs FK                    40:21 B        
    6          Björn Persson             54    13 Hässleholms OK               41:25 B        
    7          Margareta Rylander              13 FK Göingarna                 43:01 B        
    8          Mariann Svensson          41    14 Växjö Allmänna IS            48:22          
    9          Kåre Boberg               52    14 Vaggeryds SOK                48:32          
   10          Ida Arvidsson             93    13 Ringsjö OK                   48:38          
   11          Barbro Håkansson          51    13 Härlövs IF                   49:12          
   12          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    50:32          
   13          Brita Dahlberg            43    13 Hässleholms OK               50:44          
   14          Jan Dahlberg              43    13 Hässleholms OK               51:39          
   15          Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                    53:35          
   16          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   53:44          
   17          Marcus Karlsson                 14 Markaryds FK                 55:41          
   18          Hanna-Lisa Bengtsson      32    13 OK Gynge                     55:47          
   19          Marcus Svensson           94    13 FK Boken                     55:55          
   20          Jörgen Britse             42    13 Härlövs IF                   55:58          
   21          Elis Lundqvist            32    13 OK Gynge                     56:03          
   22          Lennart Evertsson         37    13 FK Göingarna                 56:33          
   23          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                  57:31          
   24          Anna Berg                 91    13 IS Kullen                    58:54          
   25          Kristina Johansson              13 OK Tuvan                     59:06          
   26          Anne-Marie Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             60:32          
   27          Helena Berg               64    13 IS Kullen                    63:10          
   28          Siri Einarsson                  13 OK Torfinn                   63:17          
   29          Gunnar Gustafsson         36    14 Markaryds FK                 66:05          
   30          Lars Adolfsson            41    13 Eslövs FK                    66:39          
   31          Inga Andersson            37    13 Eslövs FK                    68:30          
   32          Ulla-Karin Burman         61    13 Tormestorps IF               69:04          
   33          Karin Malmgren            48    13 Hjärnarps GH OL              71:12          
   34          Ingrid Olsson                   13 Frosta OK                    74:56          
   35          Mårten Thomasson          63    13 FK Göingarna                 76:38          
   36          Karin Lindén                    13 OK Gynge                     80:38          
   37          Ingrid Werlin             49     7 Simlångsdalens IF            85:34          
   38          Ingrid Elgebrant          36    13 Hjärnarps GH OL              87:39          
   39          Eric Elgebrant            34    13 Hjärnarps GH OL              87:51          
   40          Mikael Skäppegård         92    13 FK Åsen                      92:00          

               Marianne Hellstrand       45    13 OK Tyringe                Ej godk.          



Öppen 5  (34)  4080 m                      

    1          Claes Leo                       13 OK Tyringe                   32:23 B        
    2          Per Gunnarsson            67    13 OK Tyringe                   39:50 B        
    3          Linus Arvidsson           89    13 Ringsjö OK                   41:16 B        
    4          Magnus Backan             71    13 Eslövs FK                    42:03 B        
    4          Jörgen Karlsson           64    13 Andrarums IF                 42:03 B        
    6          Linda Olsson              86    13 OK Tyringe                   43:31          
    7          Benny Nordh                     13 OK Tyringe                   48:32          
    8          Conny Berggren            48    14 Växjö Allmänna IS            49:38          
    9          Bengt Ivarsson            53    13 OK Tyringe                   49:49          
   10          Lena Strand               59    14 Markaryds FK                 50:07          
   11          Ebbe Malm                 46    14 Markaryds FK                 50:12          
   12          Tommy Liedholm                  13 OK Tyringe                   51:53          
   13          Bertil Bengtsson          42     7 Falkenbergs OK               52:25          
   14          Calle Holmberg            80    13 OK Silva                     55:32          
   15          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK                 58:20          
   16          Lars-Göran Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             59:02          
   17          Bror Elofsson             38    13 Frosta OK                    59:44          
   18          Marcus Bengtsson                13 OK Tyringe                   59:47          
   19          Ronja Arvidsson           91    13 Ringsjö OK                   59:53          
   20          Reino Josefsson           41     7 Falkenbergs OK               60:09          
   21          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF                 60:35          
   22          Sven Jonasson             42     1 OK Skogsfalken               61:21          
   23          Cecilia Persson           88    13 Hässleholms OK               63:09          
   24          Jan Häger                       13 Andrarums IF                 64:46          
   25          Elsie Bengtsson           55    13 Rävetofta OK                 66:28          
   26          Håkan Malmgren                  13 Malmö OK                     67:27          
   27          Alf Johansson             41     7 Falkenbergs OK               68:14          
   28          Sten Arvid Larsson        43    13 FK Boken                     68:46          
   29          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   69:06          
   30          Gunnar Persson                  13 Tormestorps IF               72:03          
   31          Marie Lund                52    13 OK Gynge                     85:46          
   32          Sten Oddmo                      13 Härlövs IF                   88:22          
   33          Bengt-Åke Bengtsson             13 OK Pan-Kristianstad          90:55          
   34          Lennart Månsson                 13 Ringsjö OK                  115:28          



Öppen 6  (9)   5530 m                      

    1          Kent Hansson              54     7 Halmstad Garnisons IF        43:03 B        
    2          Ola Andertoft             65    14 Markaryds FK                 53:21 B        
    3          Stefan Dahl               63    13 IS Kullen                    57:19 B        
    4          Rikard Mattisson          64    13 FK Göingarna                 67:20          
    5          Joakim Skäppegård         90    13 FK Åsen                      71:36          
    6          Daniel Karlsson                 13 Hästveda OK                  74:37          
    7          Mia Åberg                       13 Eslövs FK                    81:42          
    8          Jan-Evert Ohlsson         45    13 Andrarums IF                 84:24          
    9          Lennart Nilsson                 13 Rävetofta OK                126:45          



Öppen 7  (37)  3050 m                      

    1          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            25:31 B        
    2          Britt-Marie Pott          67    13 Lunds OK                     26:12 B        
    3          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 29:28 B        
    4          Ulf Nyberg                62    13 Eslövs FK                    29:51 B        
    5          Bert Olsson               62    13 OK Silva                     33:09 B        
    6          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  33:20 B        
    7          Leif Johannesson          43    14 Markaryds FK                 34:01          
    8          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     34:16          
    9          Malin Settergren          90     7 Oskarströms OK               34:31          
   10          Bengt Börjesson                 13 Andrarums IF                 35:37          
   11          Kristina Berlin           72     1 OK Orion                     36:04          
   12          Ingvar Persson            48    13 OK Tyringe                   36:27          
   13          Jan Eliasson              35    13 OK Gynge                     37:13          
   14          Lars-Åke Stridh           42    13 Hässleholms OK               38:12          
   15          Stellan Fehrnström        42    15 Enebybergs IF                38:36          
   16          Roland Akselsson          40    13 Lunds OK                     39:28          
   17          Conny Johansson           64     7 Laholms IF OK                41:04          
   18          Thomas Johansson          49     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:23          
   19          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:16          
   20          Lennart Magnusson                7 Laholms IF OK                45:44          
   21          Karin Persson             48    13 OK Tyringe                   46:01          
   22          Anna Wikström             78    13 OK Pan-Kristianstad          46:54          
   23          Gith Swärd                60    13 Hässleholms OK               47:00          
   24          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 47:31          
   25          Lennart Stensson          60    13 IS Kullen                    47:57          
   26          Cecilia Swärd             82    13 Hässleholms OK               48:26          
   27          Leif Persson              51    13 OK Torfinn                   54:48          
   28          Folke Bladh               42    13 FK Boken                     54:52          
   29          Torsten Hermodsson        25    13 Malmö OK                     55:54          
   30          Britta Frank              50    13 Frosta OK                    57:30          
   31          Rune Nilsson              46    13 Frosta OK                    57:33          
   32          Börje Persson             28    13 OK Gynge                     59:30          
   33          Lars Waern                      13 IS Kullen                    62:03          
   34          Bibzi Persson             54    13 Hässleholms OK               87:05          

               Johanna Selling           84    22 Härnösands OK             Ej godk.          
               Sigrun Allheim                  13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Viggo Kristiansson              13 Tockarps IK               Ej godk.          



Öppen 8  (35)  5100 m                      

    1          Magnus Härwell            78    13 Eslövs FK                    39:44 B        
    2          Håkan Axelsson            67    13 FK Göingarna                 40:43 B        
    3          Alexander Jogby           90    13 OK Pan-Kristianstad          42:55 B        
    4          Åke Eckerbom              44    14 IFK Sävsjö                   43:55 B        
    5          Samuel Örn                91    14 Markaryds FK                 44:19 B        
    6          Camilla Ernstsson         67    13 OK Torfinn                   47:42 B        
    7          Göran Frank               64    13 Eslövs FK                    48:58 B        
    8          Gunnar Swärd              57    13 Hässleholms OK               51:42 B        
    9          Anette Håkansson          79    13 OK Gynge                     52:14          
   10          Bengt-Göran Frantz        47     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:18          
   11          Johan Johansson           70    13 Rävetofta OK                 52:30          
   12          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:42          
   13          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   53:39          
   14          Sven-Erik Jönsson         49    13 OK Tyringe                   54:10          
   15          Björn Andersson                 13 FK Boken                     55:28          
   16          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    55:37          
   17          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF               56:09          
   18          Stefan Nilsson            53    13 Andrarums IF                 56:28          
   19          Britt Thörn                      1 OK Vilse 87                  57:59          
   20          Gunnar Magnusson          48    13 Lunds OK                     58:24          
   21          Lars Johansson            51    13 Malmö OK                     59:52          
   22          Hans-Bertil Persson       50    13 OK Kompassen                 60:00          
   23          Peder Nillsson                  13 OK Torfinn                   61:15          
   24          Kjell Burman              58    13 Tormestorps IF               62:00          
   25          Göte Karlsson             47    13 Tormestorps IF               62:34          
   26          Kjell Olofsson            38    13 Eslövs FK                    64:10          
   27          Gunnar Sandström          40    13 OK Pan-Kristianstad          66:01          
   28          Ingvar Olofsson           47    13 FK Snapphanarna              66:31          
   29          Lena Tebring              55    13 OK Kompassen                 70:12          
   30          Paul Schannong                  13 Malmö OK                     70:54          
   31          Frida Karlsson                  13 Tormestorps IF               72:14          
   32          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK               82:43          
   33          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken               83:17          
   34          Patricia Brobeck          78    13 Helsingborgs SOK             92:42          

               Magnus Holmquist          66    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



Öppen 9  (8)   7050 m                      

    1          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                   59:44 B        
    2          Rickard Johansson               13 FK Åsen                      62:14 B        
    3          Per Gerdle                       7 Halmstad Garnisons IF        65:47 B        
    4          Håkan Persson             69     7 Laholms IF OK                74:55 B        
    5          Anders Åberg              60    13 OK Torfinn                   76:54 B        
    6          Jesper Brahm Johansson          13 Ringsjö OK                   84:17          
    7          Hans Persson              62    13 Andrarums IF                 95:48          

               Mathilda Carlsson         89    14 OK Stigen                 j fullf.          



Öppen 10  (21) 1690 m                      

    1          Oskar Marntell                  14 Markaryds FK                 10:47 B        
    2          Ludvig Persson            97    14 Markaryds FK                 11:43 B        
    3          Pontus Ernstsson                13 OK Torfinn                   12:50 B        
    4          Sofia Bengtsson                 15 Solna OK                     13:56 B        
    5          Pernilla Sandberg               13 Hästveda OK                  14:50 B        
    6          Robbie Lindborg                 13 Tormestorps IF               15:32          
    7          Gabija Ramanauskaite            13 Hästveda OK                  16:10          
    8          Vilma Svantesson                13 Hjärnarps GH OL              16:54          
    9          Oliver Nilsson                  14 Markaryds FK                 17:04          
   10          Gustav Karlsson                 13 OK Torfinn                   17:08          
   11          Astrid Einarsson                13 OK Torfinn                   17:15          
   12          Amanda Marntell                 14 Markaryds FK                 17:31          
   13          Ellinor Karlsson                14 Markaryds FK                 17:57          
   14          Andrea Karlsson                 14 Markaryds FK                 19:40          
   15          Evelina Magnusson               13 Hästveda OK                  24:42          
   16          Arvid Einarsson                 13 OK Torfinn                   24:45          
   17          Hilda Axelsson                  13 FK Göingarna                 25:15          
   18          Anton Skäppegård                13 FK Åsen                      25:25          
   19          Kajsa Forsén              97    13 Hässleholms OK               25:30          
   20          Klara Forsén              97    13 Hässleholms OK               27:53          
   21          Matilda Skäppegård              13 FK Åsen                      40:44