Hästveda OK nationell 2005-04-10sö 2005-04-10 14:21
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (10)      2850 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             32:38 G        
    2          Hans Lindin               25    13 Malmö OK                     33:42 G        
    3          Gunnar Carlsson           24    13 OK Gynge                     38:19 S        
    4          Uno Åshage                23     7 Halmstads OK                 42:59 S        
    5          Kurt Pålsson              25    13 Helsingborgs SOK             45:14 S        
    6          Nils Carlsson             22    13 FK Snapphanarna              45:34 S        
    7          Torsten Hermodsson        25    13 Malmö OK                     46:03 S        
    8          Gustaf Almqvist           24    14 OK Älme                      53:38          
    9          Åke Åkesson               20    13 Helsingborgs SOK             58:37          

               Hugo Ahldén               19     7 FK Friskus Varberg        ej start          



H75  (19)      3050 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        31:18 G        
    2          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                32:10 G        
    3          Lennart Nilsson           30    13 OK Kompassen                 33:55 G        
    4          Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                     34:39 G        
    5          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              35:38 G        
    6          Egon Persson              30    13 OK Kompassen                 36:34 S        
    7          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 36:52 S        
    8          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               37:09 S        
    9          Helmer Ekberg             29     7 Ätrans IF                    37:12 S        
   10          Sture Jansson             27    14 Emmaboda Verda OK            37:22 S        
   11          Sven Granstedt            26    13 OK Pan-Kristianstad          37:27 S        
   12          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 38:56 S        
   13          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    39:20 S        
   14          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   39:37 S        
   15          Knut Nilsson              27    13 OK Kompassen                 40:13 S        
   16          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              42:11 S        
   17          Börje Persson             28    13 OK Gynge                     47:46 B        
   18          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               47:49 B        

               Rolf Gustavsson           29     7 Halmstads OK              Ej godk.          



H70  (21)      4680 m                      

    1          Karl-Erik Persson         35    13 OK Kompassen                 43:40 G        
    2          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     44:45 G        
    3          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          45:54 G        
    4          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               46:17 G        
    5          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               46:46 G        
    6          Per Fresk                 33    13 Frosta OK                    49:16 S        
    7          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      50:48 S        
    8          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 52:48 S        
    9          Stig Johansson            35     7 Halmstads OK                 53:04 S        
   10          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               53:06 S        
   11          Johan Jansson             34    14 Växjö OK                     54:18 S        
   12          Ingvar Pettersson         32    13 Hässleholms OK               54:32 S        
   13          Kjell Björup              33    13 Lunds OK                     55:01 S        
   14          Tage Ingemansson          32     7 Falkenbergs OK               56:48 S        
   15          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               60:55 S        
   16          Jan Jönsson               31     7 Falkenbergs OK               62:45 B        
   17          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   65:07 B        
   18          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                    66:41          
   19          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK               70:17          

               Ragnar Collryd            35    14 Bredaryds SOK             ej start          
               Sven Andersson            30    14 OK Stigen                 ej start          



H65  (36)      4680 m                      

    1          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 40:10 G        
    2          Sven-Olof Fransson        39    14 OK Stigen                    42:34 G        
    3          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    42:56 G        
    4          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  43:05 G        
    5          Torsten Claesson          39    14 OK Älme                      44:31 G        
    6          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  44:42 G        
    7          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 46:57 S        
    8          Owe Svensson              38     1 OK Orion                     49:05 S        
    9          Börje Nilsson             36    13 Hässleholms OK               49:45 S        
   10          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  50:55 S        
   11          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              52:21 S        
   12          Torbjörn Wingqvist        38    13 Ringsjö OK                   53:12 S        
   13          Nils-Gustav Svensson      37    13 OK Kompassen                 54:02 S        
   14          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   54:20 S        
   15          Bendt Frandsen                     Farum OK                     56:03 S        
   16          Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK                 56:34 S        
   17          Håkan Brost               40    13 Malmö OK                     57:20 S        
   18          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                     57:59 S        
   19          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen                 59:35 B        
   20          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   59:41 B        
   21          Boris Pettersson          39     7 OK Lindena                   60:37 B        
   22          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen                 75:11          
   23          Bengt Åberg               38    13 Frosta OK                    76:08          
   24          Ebbe Pehrsson             40    13 OK Silva                     79:14          
   25          Bengt Rosendahl           37    13 Hjärnarps GH OL              82:57          

               Arne Andersen                      Farum OK                  Ej godk.          
               Henning Nielsen                    Farum OK                  Ej godk.          
               Sven Levin                39    13 Andrarums IF              ej start          
               Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna              ej start          
               Eric Svärdh               37    13 FK Åsen                   ej start          
               Olle Söderberg            38     7 Halmstads OK              ej start          
               Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK            ej start          
               Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                ej start          
               Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                  ej start          
               Bernt Larsson             37     7 OK Lindena                ej start          
               Ragnar Olsson             39     1 Ronneby OK                ej start          



H60  (41)      4770 m                      

    1          Morgan Ljung              45    14 Vaggeryds SOK                35:47 G        
    2          Inge Persson              43    13 FK Boken                     37:23 G        
    3          Peter Rude                         Reserveoff. OK               41:07 S        
    4          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  41:11 S        
    5          Lars Hylén                43    13 Ringsjö OK                   41:17 S        
    6          Öyvind Jensen             42    13 Hässleholms OK               41:22 S        
    7          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:47 S        
    8          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            42:11 S        
    9          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     42:41 S        
   10          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            42:42 S        
   11          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 42:59 S        
   12          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               43:03 S        
   13          Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                      43:54 S        
   14          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     45:01 S        
   15          Jan Hansson               45    13 Lunds OK                     45:55 S        
   16          Gert Bögevig                       Sölleröd OK                  46:00 S        
   17          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     47:07 S        
   18          Thore Pettersson          43    13 OK Tyringe                   47:40 S        
   19          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     48:11 S        
   20          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      48:52 S        
   21          Sven Falkman              42    13 Örkelljunga FK               51:18 B        
   22          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                     51:34 B        
   23          Sven Ruther               44    14 OK Älme                      52:21 B        
   24          Bo Svensson               44    13 Härlövs IF                   52:52 B        
   25          Bertil Bengtsson          42     7 Falkenbergs OK               53:22 B        
   26          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 54:32          
   27          Kenneth Arvidsson         43    14 Alvesta SOK                  55:47          
   28          Jens Aaris Thisted                 Sölleröd OK                  61:32          
   29          Johnny Malmgren           43    13 Hjärnarps GH OL              61:41          
   30          Sten Arvid Larsson        43    13 FK Boken                     61:52          
   31          Bengt Andersson           44    13 Tormestorps IF               62:26          
   32          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                     62:52          
   33          Bengt Johansson           43    13 OK Silva                     66:24          
   34          Bo-Göran Persson          44    13 OK Torfinn                   82:32          
   35          Alf Johansson             41     7 Falkenbergs OK               83:23          

               Göte Gustafsson           44    14 Emmaboda Verda OK         ej start          
               Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Björn Nordström           43    13 Hässleholms OK            ej start          
               Tom Lindberg              43    13 Lunds OK                  ej start          
               Erik Kelvin Hansen                 Farum OK                  ej start          
               Sören Gudme                        OK 73                     ej start          



H55  (41)      5020 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    34:36 G        
    2          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               36:04 G        
    3          Håkan Winnberg            49     7 IK Trenne Ullared            36:23 G        
    4          Bo-Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                     37:26 G        
    5          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     38:07 G        
    6          Bill Schölin              48    13 Örkelljunga FK               38:15 G        
    7          Ingemar Johansson         46    14 Växjö OK                     39:40 S        
    8          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                39:50 S        
    9          Mats Svensson             49    13 OK Pan-Kristianstad          39:51 S        
   10          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   40:17 S        
   11          Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                   42:00 S        
   12          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     42:07 S        
   13          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             42:50 S        
   14          Lars Gunnar Bengtsson     48     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:09 S        
   15          Kenth Sundgren            49    13 OK Silva                     44:10 S        
   16          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     44:43 S        
   17          Lennart Bohman            46     1 FK Vittus                    45:05 S        
   18          Christer Jönsson          46    13 Lunds OK                     45:35 S        
   19          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              45:42 S        
   20          Emil Olesen                        FIF Hilleröd                 45:47 S        
   21          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:51 S        
   22          Sven-Erik Jönsson         49    13 OK Tyringe                   48:18 S        
   23          Eric Tenland              47    13 Andrarums IF                 48:24 S        
   24          Mats Håkansson            48    13 Malmö OK                     49:52 B        
   25          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              49:53 B        
   26          Ingvar Schön              48    13 Andrarums IF                 50:01 B        
   27          Gert Olsson               48    13 OK Silva                     50:24 B        
   28          Mogens Jörgensen                   Sölleröd OK                  50:46 B        
   29          Göran Larsson I           48    13 OK Kompassen                 53:02          
   30          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 53:04          
   31          Tor-Eve Bengtsson         47    13 Helsingborgs SOK             53:41          
   32          Jan Påhlstorp             46    14 Emmaboda Verda OK            54:39          
   33          Rolf Gustafsson           49    13 Helsingborgs SOK             54:42          
   34          Sven-Erik Persson         49    13 Frosta OK                    56:40          
   35          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    60:51          
   36          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    65:12          
   37          Sven-Erik Nilsson         49    13 OK Gynge                     66:27          
   38          Lennart Nylander          49     7 Falkenbergs OK               66:30          
   39          Roland Nilsson            48    13 OK Kompassen                 69:32          

               Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK         Ej godk.          
               Bo Johansson              48    14 OK Stigen                 Ej godk.          



H55 MOTION  (2 4760 m                      

    1          Stig Nydahl               46     1 Stigmännen Karlshamns OK     65:06 S        

               Gunnar Johansson          42     1 OK Orion                  ej start          



H50  (25)      5650 m                      

    1          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  39:41 G        
    2          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  41:18 G        
    3          Svend-Erik Mathiassen     54    13 Lunds OK                     42:03 G        
    4          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     42:04 G        
    5          Bengt-Göran Månsson       51    13 OK Pan-Kristianstad          43:00 G        
    6          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   44:41 S        
    7          Gert Olsson               51    13 Tockarps IK                  45:32 S        
    8          Lennart Erfors            53    13 OK Torfinn                   46:26 S        
    9          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   46:52 S        
   10          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   47:13 S        
   11          Anders Freij              55    13 Lunds OK                     47:16 S        
   12          Stefan Nilsson            53    13 Andrarums IF                 48:04 S        
   13          Olof Ståhl                51    13 Lunds OK                     50:34 S        
   14          Anders Wallner            53    13 Lunds OK                     51:04 S        
   15          Urban Larsson             55    20 IF Hagen                     51:20 S        
   16          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                  51:33 S        
   17          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     51:59 S        
   18          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad          54:09 S        
   19          Leif Åke Andersson        54    13 FK Boken                     55:42 S        
   20          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              57:10 B        
   21          Sven-Olof Johansson       51    14 Vaggeryds SOK                61:38          
   22          Bo Fält                   54    13 OK Kompassen                 62:58          
   23          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen                 63:02          

               Anders Wiberg             54     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Leif E. Larsen                     Tisvilde Hegn OK          ej start          



H45  (26)      6010 m                      

    1          Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken               36:06 G        
    2          Ingemar Petersson         57     7 Halmstads OK                 43:12 S        
    3          Lars Sörensen                      FIF Hilleröd                 43:23 S        
    4          Tore Tjernlund            58     1 OK Vilse 87                  43:30 S        
    5          Hans-Åke Lundqvist        60    13 OK Gynge                     48:06 S        
    6          Anders Persson            59    13 Hässleholms OK               49:02 S        
    7          Mats Skäppegård           57    13 FK Åsen                      50:17 S        
    8          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 50:18 S        
    9          Jörgen Skaarup                     Ballerup OK                  50:52 S        
   10          Bo Ek                     56    13 Lunds OK                     51:50 S        
   11          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      51:54 S        
   12          Gunnar Swärd              57    13 Hässleholms OK               55:30 B        
   13          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    56:26          
   14          Thomas Almqvist           56    13 Rävetofta OK                 60:20          
   15          Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                    61:15          
   16          Lars Brodin               59    13 OK Kontinent                 63:39          
   17          Peter Kjeldsen            58    13 OK Kontinent                 65:52          

               Mats Brorsson             59    13 Tockarps IK               Ej godk.          
               Smén Nilsson              59    13 Andrarums IF              ej start          
               Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna              ej start          
               Matts Andersson           57    13 Hässleholms OK            ej start          
               Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken            ej start          
               Alf Westesson             57    13 OK Kontinent              ej start          
               Leif Carlsson             58    13 OK Kontinent              ej start          
               Lars Magnusson            57    14 OK Älme                   ej start          
               Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF            ej start          



H45 MOTION  (3 4760 m                      

    1          Dag Svensson              58     7 Hylte OK                     50:47 S        
    2          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 54:13 S        
    3          Lars-Göran Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             67:27 B        



H40  (18)      6280 m                      

    1          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     42:55 G        
    2          Stefan Pålsson            64    13 Tockarps IK                  43:02 G        
    3          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   44:07 G        
    4          John Eriksson             62    14 Växjö OK                     44:29 G        
    5          Peter Ekdahl              65    14 Emmaboda Verda OK            45:03 G        
    6          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF               51:10 S        
    7          Kent Johansson            62    13 Tormestorps IF               52:30 S        
    8          Per Gerdle                63     7 Halmstad Garnisons IF        53:58 S        
    9          Mats Lundqvist            63    13 OK Gynge                     55:08 S        
   10          Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                     56:49 S        
   11          Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                   58:04 S        
   12          Per Andersson             65    13 OK Gynge                     63:06 B        
   13          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                   64:14 B        
   14          Mats Hildingsson          63    13 Lunds OK                     66:29          

               Bengt Marthinsson         61     7 Hylte OK                  Ej godk.          
               Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                 ej start          
               Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                ej start          
               Peder Nilsson             65    13 OK Torfinn                ej start          



H35  (2)       7400 m                      

    1          Lars Harrie               68    13 Lunds OK                     56:30 G        
    2          Peter Andersson           66    13 OK Gynge                     74:03 S        



H35 MOTION  (2 5650 m                      

    1          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             55:29 S        
    2          Anders Berg               62    13 IS Kullen                    56:31 S        



H21  (37)      8940 m                      

    1          Johan Modig               77    13 OK Pan-Kristianstad          46:26 G        
    2          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     50:50 G        
    3          Greger Berglund           74    15 IFK Lidingös Skid o OK       52:09 S        
    4          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     52:31 S        
    5          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          53:17 S        
    6          Pontus Nilsson            83     7 FK Friskus Varberg           53:37 S        
    7          Daniel Liljedahl          83    13 OK Pan-Kristianstad          54:23 S        
    8          Rickard Ekman             69    17 OK Roslagen                  55:12 S        
    9          Thomas Johannesson        67     1 Ronneby OK                   55:34 S        
   10          Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                   55:48 S        
   11          Hans Lundgren             68    14 IK Hakarpspojkarna           56:19 S        
   12          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     56:29 S        
   13          Henrik Bengtsson          78     7 Falkenbergs OK               58:24 S        
   14          Fredrik Persson           71    13 Helsingborgs SOK             58:37 S        
   15          Christian Karldén         83    13 Lunds OK                     59:08 S        
   16          Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                   59:21 S        
   16          Anders Selin              70    13 FK Göingarna                 59:21 S        
   18          Erik Bengtsson            84    13 FK Åsen                      59:32 S        
   19          Per Fransson              66    14 OK Njudung                   59:45 S        
   20          Robin Westesson           88    13 OK Kontinent                 61:35 S        
   21          Johan Karlsson            76    14 Nybro OK                     62:47 S        
   22          Martin Wendt              86    13 FK Boken                     63:18 S        
   23          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   63:44 S        
   24          Fredrik Ståhl             77    13 Hjärnarps GH OL              65:24 S        
   25          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             66:01 B        
   26          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     66:03 B        
   27          Tim Schröder              78    13 Malmö OK                     66:38 B        
   28          Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                     66:44 B        
   29          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   66:48 B        
   30          Jonny Selander            72    13 OK Tyringe                   67:17 B        
   31          Mikael Olsson             73     1 OK Dacke                     68:03 B        
   32          Simon Yngve               81    13 OK Kontinent                 70:04 B        
   33          Magnus Jönsson            86    13 OK Kontinent                 73:47          
   34          Karl Johan Persson        83    13 OK Torfinn                   75:09          
   35          Martin Kriblad            77    13 Hjärnarps GH OL              77:57          

               Andrey Khramov            81    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Peter Wilhelmsson         65     1 OK Dacke                  ej start          



H21 MOTION  (3 5650 m                      

    1          Peter Gustavsson          71     7 Hylte OK                     49:38 S        
    2          Calle Holmberg            80    13 OK Silva                     58:10 S        

               Christoffer Glinge        81    14 Ankarsrums OK             ej start          



H20  (2)       7400 m                      

    1          Rickard Nilsson           86    14 FK Finn                      55:23 G        
    2          Nils Wallentin-Tärk       86     7 Halmstads OK                 63:14 S        



H18  (3)       6280 m                      

    1          Patrik Carlsson           87    13 OK Kontinent                 55:55 G        
    2          Magnus Johnsson           87    13 FK Göingarna                 65:06 S        
    3          Harald Freij              88    13 Lunds OK                     69:56 S        



H16  (22)      5370 m                      

    1          Rasmus Thrane Hansen               Sölleröd OK                  35:37          
    2          Henning Säll              89    14 Växjö OK                     42:13          
    3          Gustav Adolfsson          89    14 OK Bävern                    42:46          
    4          Andreas Konring                    Sölleröd OK                  43:45          
    5          Tommy Svensson            89    14 Växjö OK                     43:46          
    6          Casper Wilken                      Sölleröd OK                  46:49          
    7          Carl Axelsson             89    14 Sol Tranås                   47:03          
    8          Viktor Stensson           90    13 IS Kullen                    47:21          
    9          Tobias Keitsch            89    14 IK Hakarpspojkarna           47:36          
   10          Axel Bengtsson            90    14 Sol Tranås                   50:40          
   11          Niclas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             53:01          
   12          Dan Kjeldsen              89    13 OK Kontinent                 54:54          
   13          Fredrik N M Johansson     89    14 OK Vivill                    55:18          
   14          Anders Andersson          89    13 FK Boken                     56:12          
   15          Tobias Johansson          90     7 Laholms IF OK                57:00          
   16          Linus Arvidsson           89    13 Ringsjö OK                   57:45          
   17          Erik Antonsson            91     7 OK Löftan                    59:21          
   18          Anders Rosén              90     1 Stigmännen Karlshamns OK     67:07          
   19          Joakim Skäppegård         90    13 FK Åsen                      67:46          

               Fredrik Olsson            89    13 FK Snapphanarna           Ej godk.          
               Rasmus Folino Nielsen              FIF Hilleröd              ej start          
               Daniel Nilsson            90    13 Andrarums IF              ej start          



H14  (29)      4150 m                      

    1          Axel Karlsson             92     7 Simlångsdalens IF            37:08          
    2          Eric Randau               91    14 IK Hakarpspojkarna           37:27          
    3          Hugo Mattsson             92    13 Rävetofta OK                 39:32          
    4          Jonas Nilsson             92     7 OK Nackhe                    41:31          
    5          Christopher Stadelmann    91     7 Fjärås AIK                   42:05          
    6          John Eriksson             92    14 Växjö OK                     42:48          
    7          Anton Sundling            91    14 IK Hakarpspojkarna           43:02          
    8          Anton Österblad           91    13 FK Boken                     43:36          
    9          Olof Tornborg             91     1 FK Vittus                    45:18          
   10          Gustav Marthinsson        92     7 Hylte OK                     45:39          
   11          Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF               46:12          
   12          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                    46:17          
   13          Jakob Säll                91    14 Växjö OK                     47:31          
   14          Gustav Oxenstierna        92    13 Ringsjö OK                   48:05          
   15          Fredrik Nilsson           92    13 Örkelljunga FK               48:25          
   16          Adam Georsson             92     7 OK Nackhe                    51:34          
   17          Andreas Nilsson           92    14 Markaryds FK                 53:11          
   18          Sture Jeppsson            92    13 Lunds OK                     53:58          
   19          Marcus Ohlsson            92     7 FK Friskus Varberg           54:45          
   20          Mats Halvarsson           92     7 Fjärås AIK                   55:06          
   21          Robin Larsson             92     7 OK Nackhe                    56:14          
   22          Olof Nord                 92     7 Oskarströms OK               56:19          
   23          Per Skyggesson            92     7 OK Nackhe                    60:38          
   24          Jonatan Möller            92    13 IS Kullen                    61:29          
   25          Erik Golsäter             92    14 Eksjö SOK                    64:34          
   26          Simon Bengtsson           92     7 FK Friskus Varberg           68:09          
   27          Marcus Falheim            92     7 Oskarströms OK               71:54          

               Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                ej start          
               Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK              ej start          



H12  (14)      3140 m                      

    1          Otto Brodin               93     7 Hylte OK                     28:09          
    2          Emil Westlund             94    13 Hässleholms OK               30:50          
    3          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   31:25          
    4          Oscar Björck              93    14 OK Älme                      32:07          
    5          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     32:10          
    6          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     32:51          
    7          Carl Swedenborg           93    13 Lunds OK                     33:01          
    8          Johan Sandlund            94    14 OK Njudung                   34:22          
    9          Hampus Törnqvist          93    13 Hässleholms OK               35:18          
   10          Philip Pålsson            93    13 Tockarps IK                  35:24          
   11          David Kinberger           94     7 Hylte OK                     37:39          
   12          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   43:02          

               Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                ej start          
               Olof Christensson         92     1 OK Skogsfalken            ej start          



H10  (9)       2490 m                      

    1          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     18:17          
    2          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 22:08          
    3          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 26:11          
    4          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 26:26          
    5          Hjalmar Freij             95    13 Lunds OK                     27:19          
    6          Jacob Kinberger           96     7 Hylte OK                     29:06          
    7          Alexander Björsvik        95    13 FK Göingarna                 35:32          
    8          Albin Schurmann           96     7 Hylte OK                     36:55          

               Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                ej start          



D75  (9)       2850 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  37:31 G        
    2          Elsa Olausson             29    13 OK Tuvan                     41:42 G        
    3          Edith Borg                29    13 Helsingborgs SOK             46:34 S        
    4          Anna Nilsson              25    13 OK Tyringe                   53:37 S        
    5          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                  54:22 B        
    6          Ulla Hjalmarsson          29    13 Hässleholms OK               54:36 B        
    7          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             54:52 B        
    8          Lena Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               56:19 B        

               Gunborg Carlsson          25    13 OK Gynge                  ej start          



D70  (9)       2850 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          30:05 G        
    2          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 32:19 G        
    3          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          34:41 G        
    4          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                36:50 S        
    5          Elvy Holmqvist            35    13 Örkelljunga FK               37:19 S        
    6          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      39:51 S        
    7          Ingrid Ingemansson        34     7 Falkenbergs OK               43:23 S        
    8          Karin Jönsson             32     7 Falkenbergs OK               43:42 S        
    9          Maj Carlsson              35    13 FK Snapphanarna              45:57 B        



D65  (7)       3050 m                      

    1          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     37:28 G        
    2          Gunni Ekberg              38     7 Ätrans IF                    37:49 G        
    3          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad          38:26 G        
    4          Mary Ottosson             37     7 Laholms IF OK                46:04 S        
    5          Ingrid Hansson            38     7 Laholms IF OK                50:05 S        
    6          Kerstin Larsson           36    13 FK Boken                     51:11 S        
    7          Inga Andersson            37    13 Eslövs FK                    59:10          



D60  (24)      3720 m                      

    1          Birgitta Olsson           41     1 Ronneby OK                   37:10 G        
    2          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  41:50 G        
    3          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Hässleholms OK               43:30 S        
    4          Gun Larsson               43     7 OK Lindena                   44:55 S        
    5          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  45:06 S        
    6          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     45:21 S        
    7          Else Juul Hansen                   Sölleröd OK                  46:11 S        
    8          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     46:39 S        
    9          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     46:40 S        
   10          Rose-Marie Johansson      43     7 FK Friskus Varberg           48:10 S        
   11          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    48:48 S        
   12          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             49:02 S        
   13          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  49:12 S        
   14          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen                 49:20 S        
   15          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  49:49 S        
   16          Eva Åberg                 43    13 Frosta OK                    50:53 S        
   17          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     51:02 S        
   18          Kerstin Nilsson           44    13 Tormestorps IF               54:25 B        
   19          Birgit Palm               42    13 FK Boken                     57:29          
   20          Lena Pehrsson             42    13 OK Silva                     59:36          
   21          Lilian Härwell            43    13 Eslövs FK                    60:37          
   22          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    63:04          
   23          Ingrid Andersson          44    13 Tormestorps IF               65:50          

               Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK              Ej godk.          



D55  (30)      3720 m                      

    1          Bodil Hermansson          50    13 OK Gynge                     34:00 G        
    2          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  34:31 G        
    3          Vibeke Bögevig                     Sölleröd OK                  36:16 G        
    4          Karin Modig               48    13 Frosta OK                    37:34 G        
    5          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                37:44 G        
    6          Britt-Mari Karlsson       48    14 Växjö OK                     39:12 S        
    7          Bigge Bengtsson           49     1 Stigmännen Karlshamns OK     39:19 S        
    8          Gunilla Svensson          49    13 OK Pan-Kristianstad          39:26 S        
    9          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   39:35 S        
   10          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 39:57 S        
   11          Lisa Kumlin               49    14 Växjö OK                     41:25 S        
   12          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              42:49 S        
   13          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            43:52 S        
   14          Karin Persson             48    13 OK Tyringe                   46:20 S        
   15          Bodil Ruther              46    14 OK Älme                      48:17 B        
   16          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:22 B        
   17          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   48:50 B        
   18          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 49:41 B        
   19          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 50:14 B        
   20          Ulla-Britt Karlsson       47    14 Växjö OK                     50:33 B        
   21          Ann-Marie Persson         50    13 OK Torfinn                   52:19          
   22          Eva Arvidsson             49    14 Alvesta SOK                  52:34          
   23          Ellen Thisted                      Sölleröd OK                  53:32          
   24          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               54:12          
   25          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                     54:32          
   26          Gunilla Johansson         49    14 Växjö OK                     56:49          
   27          Sinikka Kukkohovi         49    14 Anderstorps OK               68:06          

               Kristin Lindberg          48    13 Lunds OK                  ej start          
               Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken            ej start          



D55 MOTION  (3 3090 m                      

    1          Margareta Svensson        46    13 Härlövs IF                   42:23 S        
    2          Siw Blomkvist             48     1 OK Vilse 87                  54:48 B        
    3          Eivor Nydahl              48     1 Stigmännen Karlshamns OK     68:37          



D50  (17)      4360 m                      

    1          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 41:17 G        
    2          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     43:10 G        
    3          Eva Konring Olesen                 FIF Hilleröd                 49:40 S        
    4          Christina Nilsson         51    13 Andrarums IF                 51:38 S        
    5          Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF               52:00 S        
    6          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     52:44 S        
    7          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            55:06 S        
    8          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  56:04 S        
    9          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   59:25 B        
   10          Gabrielle Brun            00    13 Andrarums IF                 60:21 B        
   11          Maja Sörensen                      FIF Hilleröd                 63:09          
   12          Elsie Bengtsson           55    13 Rävetofta OK                 68:57          
   13          Margareta Schölin         53    13 Örkelljunga FK               71:58          
   14          Ann-Britt Winnberg        54     7 IK Trenne Ullared            75:11          
   15          Lena Svensson             52     7 IK Trenne Ullared            75:28          

               Christine Edenbrandt      54    13 Lunds OK                  ej start          
               Betty Folino                       FIF Hilleröd              ej start          



D45  (16)      4180 m                      

    1          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          31:47 G        
    2          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 35:20 G        
    3          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             36:40 S        
    4          Kerstin Tjernlund         60     1 OK Vilse 87                  39:05 S        
    5          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 41:14 S        
    6          Annmarie Röllike          58     7 OK Lindena                   41:42 S        
    7          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     42:37 S        
    8          Lena Olsson               60    13 Rävetofta OK                 42:55 S        
    9          Kerstin Larsson           58     7 Hylte OK                     44:54 S        
   10          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                      48:32          
   11          Kerstin Olsson            59    13 FK Snapphanarna              49:55          
   12          Yvonne Andersson          60    13 Hässleholms OK               52:24          

               Elisabet Månsson          58     7 OK Löftan                 Ej godk.          
               Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna              ej start          
               Gith Swärd                60    13 Hässleholms OK            ej start          
               Else Gudme                         OK 73                     ej start          



D45 MOTION  (6 3090 m                      

    1          Marita Johansson          52    14 OK Stigen                    36:11 S        
    2          Kerstin Andersson         58    13 FK Boken                     46:17 B        
    3          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   48:12 B        
    4          Karin Brundell-Freij      55    13 Lunds OK                     51:03 B        
    5          Vanja Jinnemo             56    13 Hjärnarps GH OL              55:46 B        
    6          Anne-Marie Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             60:53          



D40  (16)      4180 m                      

    1          Monica Kollberg           61    14 Eksjö SOK                    35:03 G        
    2          Maritha Henriksson        63    14 Eksjö SOK                    36:51 G        
    3          Kati Németh               61    13 Andrarums IF                 37:24 G        
    4          Lotta Gertsson            61    13 Rävetofta OK                 37:57 G        
    5          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     38:36 G        
    6          Karin Ståhl               63    13 IS Kullen                    38:53 G        
    7          Lollo Nyberg              61    13 OK Kontinent                 41:11 S        
    8          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                43:11 S        
    9          Maritha Schön             62    13 Andrarums IF                 43:28 S        
   10          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 46:46 S        
   11          Lotta Hansson             61    13 OK Kontinent                 47:22 S        
   12          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    49:54 S        
   13          Ing-Britt Swedenborg      63    13 Lunds OK                     50:17 S        
   14          Gudrun Nilsson            62    13 Andrarums IF                 52:37 B        
   15          Annika Marthinsson        62     7 Hylte OK                     54:19          

               Kerstin Olsson            64    13 Eslövs FK                 ej start          



D35  (6)       4480 m                      

    1          Marie Adolfsson           67    13 Örkelljunga FK               40:19 G        
    2          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               40:45 G        
    3          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   41:13 G        
    4          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 48:54 S        
    5          Helena Kristiansson       68    14 Markaryds FK                 50:04 S        
    6          Mona Adolfsson            69    14 Växjö OK                     65:22          



D35 MOTION  (3 4140 m                      

    1          Susanne Johannesson       67     1 Ronneby OK                   50:50 S        
    2          Lotta Schurmann           62     7 Hylte OK                     61:11 S        

               Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D21  (15)      5020 m                      

    1          Åsa Wadensjö Leo          65    14 OK Stigen                    39:08 G        
    2          Helena Lindén             79    13 Lunds OK                     40:38 G        
    3          Oriana Pfister            71    13 OK Pan-Kristianstad          42:16 G        
    4          Anna Johansson            84    14 Ankarsrums OK                43:53 G        
    5          Åsa Hagnestål             77    13 Malmö OK                     44:35 S        
    6          Carina Törnqvist          65    13 Hässleholms OK               44:50 S        
    7          Kristina Kacmarcik        83    13 OK Pan-Kristianstad          45:52 S        
    8          Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     47:56 S        
    9          Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                     48:34 S        
   10          Anneli Wihlborg           70    13 OK Gynge                     49:50 S        
   11          Anna Ericsson             74     1 Ronneby OK                   51:59 S        
   12          Elisabeth Olsberg         78    14 Lessebo OK                   55:58 S        
   13          Kristina Sten             73    13 Eslövs FK                    57:23 B        
   14          Linda Jinnemo             83    13 Hjärnarps GH OL              81:36          

               Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK               ej start          



D21 MOTION  (3 4140 m                      

    1          Jessica Nilsson           72    14 OK Älme                      45:33 S        
    2          Anna Mazur                76    20 IF Hagen                     48:24 S        
    3          Malin Marthinsson         86     7 Hylte OK                     67:06 B        



D20  (4)       4480 m                      

    1          Diana Persson             85    13 Härlövs IF                   40:39 G        
    2          Kersti Lassing            85    13 Frosta OK                    42:37 G        
    3          Emily Nilsson             86    13 Härlövs IF                   53:16 S        

               Andrea Erfors             85    13 OK Torfinn                ej start          



D18  (10)      4480 m                      

    1          Erica Ek                  88    13 Lunds OK                     38:26 G        
    2          Elin Folkesson-Blom       87    14 OK Älme                      41:42 G        
    3          Malin Riis                87    13 Örkelljunga FK               42:17 G        
    4          Anna Brodin               88    13 OK Kontinent                 45:07 S        
    5          Cecilia Olsson            87    13 Rävetofta OK                 45:45 S        
    6          Pernilla Olsson           88    13 Rävetofta OK                 48:48 S        
    7          Louise Borg               88    13 FK Åsen                      49:20 S        
    8          Karin Andersson           87    13 FK Boken                     54:37 S        
    9          Erica Svensson            88    13 OK Torfinn                   56:04 B        
   10          Marie Jinnemo             87    13 Hjärnarps GH OL              57:47 B        



D16  (2)       4360 m                      

               Sandra Oswald             89     7 Fjärås AIK                ej start          
               Johanna Börjesson         90     7 FK Friskus Varberg        ej start          



D14  (29)      3740 m                      

    1          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     41:58          
    2          Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     42:33          
    3          Victoria Fridholm         92    13 Ringsjö OK                   42:48          
    4          Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK             43:40          
    5          Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     44:57          
    6          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          45:31          
    7          Anna Johansson            91    14 Ålems OK                     45:36          
    8          Malin Tedblad             92     1 OK Dacke                     47:12          
    9          Erica Knutsson            92    14 Nybro OK                     47:56          
   10          Sofia Björk               92    13 Örkelljunga FK               48:39          
   11          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               49:41          
   12          Johanna Johansson         92     7 OK Nackhe                    51:33          
   13          Märtha Kaisajuntti        91     1 OK Skogsfalken               51:48          
   14          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   52:53          
   15          Ronja Arvidsson           91    13 Ringsjö OK                   55:33          
   16          Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                   57:55          
   17          Sofie Larsson             91     7 OK Nackhe                    60:07          
   18          Erica Höglund             92     1 OK Dacke                     60:31          
   19          Ida Kjeldsen              91    13 OK Kontinent                 60:37          
   20          Malin Törnqvist           91    13 Hässleholms OK               60:41          
   21          Maja Öman                 91     1 OK Dacke                     62:41          
   22          Anna Sjöström             91    13 OK Kompassen                 67:06          
   23          Anna Andersson            92     1 OK Orion                     68:37          
   24          Erika Ohrlander           92    13 OK Pan-Kristianstad         103:26          

               Martina Fredriksson       92     1 OK Dacke                    Felst.          
               Ida Frisell               91    13 Helsingborgs SOK            Felst.          
               Emma Sigbo                91    13 OK Kompassen                Felst.          
               Elaine Olausson           92     1 OK Orion                  ej start          
               Beatrice Gustavsson       91    14 OK Bävern                 ej start          



D12  (24)      3140 m                      

    1          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             27:33          
    2          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              29:25          
    3          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    29:32          
    4          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              30:32          
    5          Agnes Leo                 94    14 OK Stigen                    32:15          
    6          Saga Jönsson              93    13 Hässleholms OK               32:23          
    7          Karin Bredfelt            94    13 Lunds OK                     32:27          
    8          Josefine Klintberg        94    14 Eksjö SOK                    32:51          
    9          Angelica Jörnling         93    14 Eksjö SOK                    34:30          
   10          Erika Bjerstedt           93    13 Härlövs IF                   35:16          
   11          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               36:51          
   12          Elin Nilsson              94    13 Hässleholms OK               37:02          
   13          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    38:09          
   14          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             38:31          
   15          Beatrice Nilsson          93    13 Härlövs IF                   40:16          
   16          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      40:18          
   17          Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                    40:21          
   18          Ida Arvidsson             93    13 Ringsjö OK                   45:12          
   19          Moa Olsson                94    13 OK Kompassen                 51:54          
   20          Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                   53:22          
   21          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     56:01          
   22          Sara Rosén                94    14 OK Njudung                   62:55          
   23          Olivia Kollberg           94    14 Eksjö SOK                    63:17          

               Kristin Schyberg          92     7 Fjärås AIK                ej start          



D10  (6)       2490 m                      

    1          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   22:14          
    2          Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF               24:47          
    3          Petra Gunnarsdotter       96    14 Tenhults SOK                 26:11          
    4          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     32:35          
    5          Ellinor Olsson            96    13 OK Gynge                     38:00          
    6          Emelie Nilsson            95    13 Örkelljunga FK               39:13          



U4  (3)        3740 m                      

    1          Andreas Pålsson           91    13 Tockarps IK                  54:47          
    2          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     67:37          
    3          Elin Nilsson              89    13 Härlövs IF                   87:18          



U3  (10)       2950 m                      

    1          Anton Persson             94    14 Markaryds FK                 33:09          
    2          Emil Nilsson              91    14 Markaryds FK                 34:31          
    3          Sofia Ericsson            91     7 OK Löftan                    35:59          
    4          Karin Åhlin               92    13 Helsingborgs SOK             38:07          
    5          Erik Lenning              96    13 Rävetofta OK                 41:22          
    6          Mikael Skäppegård         92    13 FK Åsen                      42:16          
    7          Sofia Svensson            90    13 OK Torfinn                   43:31          
    8          Martina Johansson         93    13 FK Åsen                      45:09          
    9          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               46:32          

               Jonathan Schurmann        93     7 Hylte OK                  ej start          



U2  (5)        2410 m                      

    1          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   23:59          
    2          Silje Björsvik            95    13 FK Göingarna                 35:21          
    3          David Frisell             94    13 Helsingborgs SOK             36:11          
    4          Linnea Gustavsson         97    13 OK Gynge                     46:51          
    5          Sondre Björsvik           97    13 FK Göingarna                 50:32          



U1  (2)        2080 m                      

    1          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 21:03          
    2          Anna Lundqvist            97    13 OK Gynge                     26:21          



Öppen 1  (18)  2410 m                      

    1          Sören Jessen                       Hvalsö OK                    22:29 B        
    2          Marika Arvidsson          93    14 Växjö OK                     22:49 B        
    3          Joel Kristiansson         94    14 Markaryds FK                 25:14 B        
    4          Henrik Jörnling           96    14 Eksjö SOK                    28:10 B        
    5          Cajsa Nordh                     13 OK Tyringe                   28:39 B        
    6          Joel Ermestål             95     1 Ronneby OK                   28:51 B        
    7          Gustav Centerwall         90    14 FK Finn                      29:17 B        
    8          Jette Karlsen                      Hvalsö OK                    29:26 B        
    9          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   31:06          
   10          Inger Nanneson            60     7 Simlångsdalens IF            31:27          
   11          Amanda Nilsson                  13 Frosta OK                    34:46          
   12          Lovisa Arvidsson          96    13 Ringsjö OK                   34:50          
   13          Åsa Arvidsson             91    13 Ringsjö OK                   35:28          
   14          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 36:01          
   15          Matilda Svensson          60    14 Växjö OK                     38:55          
   16          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                    39:28          
   17          Ida Forsén                      13 Hässleholms OK               40:33          
   18          August Kollberg           93    14 Eksjö SOK                    48:29          



Öppen 2  (17)  2950 m                      

    1          Henrik Persson            88    13 Hässleholms OK               27:59 B        
    2          Siri Einarsson                  13 OK Torfinn                   34:24 B        
    3          Alexandra Botteri                7 Halmstad Garnisons IF        34:57 B        
    4          Kent Hansson              54     7 Halmstad Garnisons IF        34:58 B        
    5          Johansson Kristin                1 OK Dacke                     38:01          
    6          Maria Gerdle              93     7 Halmstads OK                 38:32          
    7          Jessica Kristensen        94    14 Markaryds FK                 39:41          
    8          Ingela Klintberg          59    14 Eksjö SOK                    42:13          
    9          Patrik Kristensen         94    14 Markaryds FK                 42:15          
   10          Jane Gottfredsen                   Hvalsö OK                    43:12          
   11          Maria Gottfredsen                  Hvalsö OK                    43:13          
   12          Hanna Forsén              92    13 Hässleholms OK               44:50          
   13          Linnea Forsen             93    13 Hässleholms OK               44:53          
   14          Robin Nilsson                   13 Frosta OK                    58:08          
   15          Carolin Olsson            93    13 OK Gynge                     66:51          
   16          Maj Jönsson               30    13 Helsingborgs SOK             71:56          
   17          Maj-Britt Sjöholm         29    13 Ringsjö OK                   78:51          



Öppen 3  (5)   4600 m                      

    1          Robert Wetterlöf                13 OK Tyringe                   60:07 B        
    2          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              74:32 B        
    3          Christer Nilsson          54    13 Härlövs IF                   99:08          
    4          Gösta Oscarsson                 13 FK Göingarna                 99:13          
    5          Felix Nordh                     13 OK Tyringe                  100:02          



Öppen 4  (37)  3090 m                      

    1          Bo Wetterström                  13 Tormestorps IF               25:47 B        
    2          Per Ohlsson               51       Klubblös                     33:31 B        
    3          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 34:59          
    4          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   35:25          
    5          Göran Holmberg            37    14 Markaryds FK                 35:38          
    6          Tommy Liedholm                  13 OK Tyringe                   35:56          
    7          Reino Josefsson           41     7 Falkenbergs OK               36:14          
    8          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 40:08          
    9          Ludwig Ljungqvist         94    14 Kexholms SK                  40:21          
   10          Kerstin Martinsson        93    13 OK Tyringe                   40:35          
   11          Ingrid Borgkvist          56    13 IS Kullen                    41:35          
   12          Sten Oddmo                57    13 Härlövs IF                   42:20          
   13          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    44:01          
   14          Gunila Johansson          38    13 OK Kompassen                 45:13          
   15          Gunnar Gustafsson         36    14 Markaryds FK                 45:54          
   16          Jan Eliasson              35    13 OK Gynge                     46:05          
   17          Lennart Stensson          60    13 IS Kullen                    47:20          
   18          Brita Dahlberg            43    13 Hässleholms OK               48:17          
   19          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   50:54          
   20          Jan Dahlberg              43    13 Hässleholms OK               52:24          
   21          Karin Malmgren            48    13 Hjärnarps GH OL              52:39          
   22          Monika Fredriksson        72     1 OK Dacke                     52:42          
   23          Caroline Fredriksson      96     1 OK Dacke                     52:43          
   24          Lennart Evertsson         37    13 FK Göingarna                 52:45          
   25          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                  53:07          
   26          Lovisa Ståhl              99    13 Lunds OK                     53:33          
   27          Ingrid Ståhl              56    13 Lunds OK                     53:53          
   28          Katrin Jönsson            67     7 Halmstads OK                 54:06          
   29          Britt-Marie Johansson           14 Markaryds FK                 55:07          
   30          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 55:13          
   31          Ulla-Karin Burman         61    13 Tormestorps IF               55:52          
   32          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK                 57:58          
   33          Stefan Nanneson           91     7 Simlångsdalens IF            58:09          
   34          Ingrid Elgebrant                13 Hjärnarps GH OL              60:38          
   35          Helen Sandlund                  14 OK Njudung                   65:58          
   36          Marianne Hellstrand       45    13 OK Tyringe                   67:35          
   37          Margareta Held            49    13 FK Åsen                      68:52          



Öppen 5  (31)  4150 m                      

    1          Göran Mattsson                  13 Rävetofta OK                 41:07 B        
    2          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  42:52 B        
    3          Arne Persson              51    13 OK Gynge                     44:09 B        
    4          Mariann Henriksen         59    14 SOK Viljan                   44:16 B        
    5          Benny Nordh                     13 OK Tyringe                   45:56 B        
    6          Jonas Höst                      13 Hjärnarps GH OL              46:56 B        
    7          Marcus Karlsson           89     7 Simlångsdalens IF            49:10 B        
    8          Bengt Ivarsson            53    13 OK Tyringe                   49:43 B        
    9          Eskilk Gottfredsen                 Hvalsö OK                    51:16 B        
   10          Jonas Öman                66     1 OK Dacke                     52:32 B        
   11          Roger Bergvik             51    14 Växjö OK                     52:49 B        
   12          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK                 53:06 B        
   13          Erik Gottfredsen                   Hvalsö OK                    54:37 B        
   14          Mats Nilsson              66     7 Hylte OK                     55:43          
   15          Sabina Hansson            84    13 OK Silva                     56:40          
   16          Roland Akselsson          40    13 Lunds OK                     56:42          
   17          Marcus Bengtsson                13 OK Tyringe                   56:47          
   18          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  57:26          
   19          Håkan Malmgren                  13 Malmö OK                     58:36          
   20          Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF                 58:49          
   21          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF                 58:54          
   22          Gunnar Persson                  13 Tormestorps IF               60:28          
   23          Louise Pihl                      1 OK Dacke                     60:56          
   24          Monika Kristensson        61    13 OK Torfinn                   61:50          
   25          Kristina Johansson              13 OK Tuvan                     61:52          
   26          Janne Ljungberg           37    13 Malmö OK                     64:06          
   27          Lennart Månsson                 13 Ringsjö OK                   64:08          
   28          Ib Konradsen                       Sölleröd OK                  66:50          
   29          Anne Lise Jensen                   Hvalsö OK                    76:06          
   30          Marie Lund                52    13 OK Gynge                     84:35          

               Patrik Ljunggren          92       Klubblös                  Ej godk.          



Öppen 6  (4)   5370 m                      

    1          Stefan Kollberg           60    14 Eksjö SOK                    38:03 B        
    2          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK             49:52 B        
    3          Ulf Arvidsson             60    14 Växjö OK                     50:08 B        
    4          Jens Arborelius           61    13 IS Kullen                    66:47          



Öppen 7  (34)  3050 m                      

    1          Stefan Lindström          64    14 Bredaryds SOK                24:12 B        
    2          Rune Centerwall           62    14 FK Finn                      24:23 B        
    3          Klaus Kristensen          63    14 Markaryds FK                 26:55 B        
    3          Anders Nanneson           89     7 Simlångsdalens IF            26:55 B        
    5          Samuel Örn                91    14 Markaryds FK                 27:45 B        
    6          Anders Dellemyr           64    13 FK Åsen                      27:55 B        
    7          Jan Bengtsson             53     7 FK Friskus Varberg           28:06 B        
    8          Ingvar Persson            48    13 OK Tyringe                   29:05 B        
    9          Per-Olof Nanneson         51     7 Simlångsdalens IF            29:28 B        
   10          Frida Palm                76    13 FK Boken                     30:53 B        
   11          Lena Runesson             61    14 OK Vivill                    31:22 B        
   12          Linda Ferm                78     1 OK Orion                     32:05 B        
   13          Sabina Olsson             94    13 OK Silva                     32:32 B        
   14          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     32:48 B        
   15          Arne Berggren             42    14 Växjö Allmänna IS            32:56 B        
   16          Anna Wikström             78    13 OK Pan-Kristianstad          33:52          
   17          Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK                 34:39          
   18          Oskar Nilsson             88    14 OK Stigen                    34:49          
   19          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             35:00          
   20          Roland Ekelöf             37     1 Stigmännen Karlshamns OK     36:04          
   21          Flemming Jensen                    Hvalsö OK                    36:08          
   22          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  36:11          
   23          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 36:15          
   24          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    36:48          
   25          Maria Westlund            69    13 Hässleholms OK               39:15          
   26          Roland Hermansson         49    13 OK Gynge                     42:44          
   27          Bertil Johansson          30    13 Frosta OK                    43:31          
   28          Kerstin Larsson           46    13 OK Pan-Kristianstad          44:45          
   29          Lennart Magnusson                7 Laholms IF                   45:28          
   30          Jörgen Britse             42    13 Härlövs IF                   45:46          
   31          Tommy Held                48    13 FK Åsen                      48:03          
   32          Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF                 48:25          
   33          Eric Elgebrant            34    13 Hjärnarps GH OL              63:37          

               Kurt Madsen                        Hvalsö OK                 Ej godk.          



Öppen 8  (51)  5020 m                      

    1          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 32:40 B        
    2          Fredrik Gunnarsson              13 Härlövs IF                   36:27 B        
    3          Ken Ragnarsson            53    13 OK Kompassen                 36:36 B        
    4          Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna                 38:11 B        
    5          Stefan Olheden            56    14 SOK Viljan                   38:18 B        
    6          Fabian Ljungqvist         70    13 FK Boken                     38:34 B        
    7          André Kingstedt           87    13 Hässleholms OK               38:56 B        
    8          Leif Eriksson             45    17 Heby Allmänna IF             42:39 B        
    9          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              44:04          
   10          Magnus Nilsson            74    13 Andrarums IF                 44:59          
   11          Anders Åberg              60    13 OK Torfinn                   45:08          
   12          Matts Tenland             82    13 Andrarums IF                 45:31          
   13          Lennart Borgkvist         54    13 IS Kullen                    45:46          
   14          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               45:52          
   15          Dan Sjöholm               57    13 Ringsjö OK                   45:53          
   16          Kenth Runesson            01    14 Lessebo OK                   46:13          
   17          Hasse Ottosson                     Klubblös                     47:39          
   18          Martin Johansson          77    14 OK Stigen                    47:59          
   19          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 48:03          
   20          Christer Lundenius        71    13 Malmö OK                     48:37          
   21          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    48:42          
   22          Martin Jönsson                   9 Östersunds OK                48:54          
   23          Hans Kingstedt            56    13 Hässleholms OK               48:59          
   24          Göran Lassing             53    13 Frosta OK                    49:06          
   25          Annika Möller             68    13 IS Kullen                    49:20          
   26          Mats Olsson               50    13 Hässleholms OK               49:23          
   27          Kjell Burman              58    13 Tormestorps IF               50:12          
   28          Andreas Olsson            88    13 OK Silva                     50:22          
   29          Viveka Lassing            59    13 Frosta OK                    50:38          
   30          Roland Jansson            52    14 Växjö OK                     51:16          
   31          Lennart Martinsson        48    13 OK Tyringe                   51:22          
   32          Maria Svantesson          70    13 OK Tyringe                   51:32          
   33          Lars Karlsson             49    13 Ringsjö OK                   52:48          
   34          Sven Thörnqvist                 13 Tormestorps IF               53:10          
   35          Lena Strand               59    14 Markaryds FK                 53:27          
   36          Anna Larsson              57    13 Örkelljunga FK               55:27          
   37          Willie Ohlsson                  13 Rävetofta OK                 55:40          
   38          Kristof Remes             89    13 OK Silva                     55:46          
   39          Anders Yngve              51    13 OK Kontinent                 55:55          
   40          Gunnar Magnusson                13 Lunds OK                     56:56          
   41          Hans-Bertil Persson       50    13 OK Kompassen                 57:23          
   42          Carina Samuelsson         65    13 OK Tyringe                   57:42          
   43          Kjell Wilhelmsson         55    13 Andrarums IF                 57:53          
   44          Dan Nilsson               44    13 Rävetofta OK                 59:17          
   45          Eva-Lena Jakobsson        79    13 Eslövs FK                    63:57          
   46          Ulf Nilsson                     13 Örkelljunga FK               65:23          
   47          Emma Kriblad              80    13 Hjärnarps GH OL              66:17          
   48          Leif Johannesson          43    14 Markaryds FK                 66:31          
   49          Lena Tebring              55    13 OK Kompassen                 67:41          
   50          Kristina Landgren               13 Malmö OK                     69:39          
   51          Flemming Jörgensen                 KFIU                         72:56          



Öppen 9  (12)  7400 m                      

    1          Ruslan Glibov                      Farum OK                     43:25 B        
    2          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   51:48 B        
    3          Emil Ingvarsson           85     1 OK Vilse 87                  52:46 B        
    4          Jens L Mortensen                   Hvalsö OK                    52:47 B        
    5          Magnus Granqvist          72     1 OK Orion                     52:56 B        
    6          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 54:37 B        
    7          Mats Ljungqvist           65    14 Kexholms SK                  56:40 B        
    8          Per Kristiansson                13 OK Kontinent                 63:37          
    9          Erik Öhlenschläger        58    13 Örkelljunga FK               64:57          
   10          Magnus Tnghagen                 13 Härlövs IF                   67:47          
   11          Mikael Gustavsson         68    13 OK Gynge                     68:59          
   12          Hans Jessen                        Hvalsö OK                    70:43          



Öppen 10  (24) 1820 m                      

    1          Oliver Friberg                  13 Örkelljunga FK               14:47 B        
    2          Sara Jönsson              97    13 Hässleholms OK               16:01 B        
    3          Johanna Fransson                14 Markaryds FK                 16:52 B        
    4          Jenny Bredfelt                  13 Lunds OK                     17:31 B        
    5          Fredrik Asplund                 14 Markaryds FK                 17:53 B        
    6          Henrik Asplund                  14 Markaryds FK                 17:57 B        
    7          Filip Liedholm                  13 OK Tyringe                   18:15 B        
    8          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              18:18 B        
    9          Ludvig Persson            97    14 Markaryds FK                 18:25 B        
   10          Filip Wetterlöf                 13 OK Tyringe                   19:25 B        
   11          Rebecka Wetterlöf               13 OK Tyringe                   20:31          
   12          Esben Öhlenschläger             13 Örkelljunga FK               21:29          
   13          Ellinor Karlsson                14 Markaryds FK                 21:32          
   14          Maria Asplund                   14 Markaryds FK                 22:13          
   15          Elinor Dehlin                   13 Härlövs IF                   22:54          
   16          Anton Larsson                   13 FK Göingarna                 24:24          
   17          Jakob Höst                      13 Hjärnarps GH OL              24:36          
   18          Astrid Einarsson          95    13 OK Torfinn                   25:06          
   19          Emma Hultberg             94    13 Tockarps IK                  27:12          
   20          Jenny Kristiansson              13 Tockarps IK                  27:13          
   21          Melker Larsson                  13 FK Göingarna                 30:12          
   22          Ebba Zetterberg           00    13 OK Pan-Kristianstad          35:36          
   23          Jessica Arvidsson               14 Växjö OK                     51:28          

               Marcus Karlsson                 14 Markaryds FK              Ej godk.