Hästveda OK SSM och nationell 2005-04-09lö 2005-04-09 17:36
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2004

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (5)       2770 m                      

    1          Gunnar Carlsson           24    13 OK Gynge                     34:30 G        
    2          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             37:23 G        
    3          Börge W Mogensen                   OK 73                        45:48 S        
    4          Gustaf Almqvist           24    14 OK Älme                      46:08 S        
    5          Thorkil Hansen                     OK 73                        56:27          



H75  (17)      3700 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        39:41 G        
    2          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                42:25 G        
    3          Helmer Ekberg             29     7 Ätrans IF                    46:28 S        
    4          Stig Sjöholm              29    13 Ringsjö OK                   47:01 S        
    5          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 47:14 S        
    6          Kjell-Arne Pettersson     30    13 Härlövs IF                   49:22 S        
    7          Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                     50:57 S        
    8          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 53:46 S        
    9          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              54:08 S        
   10          Gösta Svensson            29    14 OK Älme                      54:22 S        
   11          Leo Gustavsson            27     1 Ronneby OK                   54:26 S        
   12          Lennart Nilsson           30    13 OK Kompassen                 54:51 S        
   13          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               57:01 B        
   14          Knut Nilsson              27    13 OK Kompassen                 57:41 B        

               Egon Persson              30    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Hans Sloth                         FIF Hilleröd              ej start          
               Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF              ej start          



H70  (19)      4650 m                      

    1          Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK               40:13 G        
    2          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                     41:42 G        
    3          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               42:11 G        
    4          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     44:57 G        
    5          Karl-Erik Persson         35    13 OK Kompassen                 45:43 G        
    6          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 47:18 S        
    7          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               49:31 S        
    8          Gillis Alm                34    14 Växjö OK                     50:15 S        
    9          Sven Svensson             31     1 FK Vittus                    52:09 S        
   10          Peter Larsen                       Helsingör SOK                52:43 S        
   11          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      53:02 S        
   12          Tage Ingemansson          32     7 Falkenbergs OK               55:19 S        
   13          Jan Jönsson               31     7 Falkenbergs OK               56:42 S        
   14          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                   58:23 B        
   15          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK             1:02:39          
   16          Ole Hansen                         OK 73                      1:02:43          
   17          Sture Särdqvist           31    20 IK Ymer                    1:09:37          

               Stig Seger                33    13 Hjärnarps GH OL           Ej godk.          
               Sven Andersson            30    14 OK Stigen                 Ej godk.          



H65  (28)      4650 m                      

    1          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 38:23 G        
    2          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  41:02 G        
    3          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  42:21 G        
    4          Kurt Valery                        Tisvilde Hegn OK             42:43 G        
    5          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      42:57 G        
    6          Owe Svensson              38     1 OK Orion                     43:03 S        
    7          Ernie Broström            38     7 Halmstads OK                 43:39 S        
    8          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    43:48 S        
    9          P - O Eriksson            38     5 OK Hammaren                  44:42 S        
   10          Bent Mortensen                     OK 73                        48:44 S        
   11          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              49:12 S        
   12          Göran Bengtsson           39    14 FK Finn                      49:20 S        
   13          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  49:42 S        
   14          Henning Lövenstein                 FIF Hilleröd                 50:44 S        
   15          Gunnar Tamberg                     Ballerup OK                  52:27 S        
   16          Göran Seger               37    13 FK Boken                     52:49 S        
   17          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   56:15 B        
   18          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                   1:00:08          
   19          Dolfi Rotovnik                     Tisvilde Hegn OK           1:00:37          
   20          Govert Heede                       Ballerup OK                1:00:46          
   21          Mogens Köhler                      Ballerup OK                1:02:02          
   22          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                 1:05:27          

               Egon Neregaard                     Tisvilde Hegn OK          Ej godk.          
               Leif Sjögren              37     1 OK Orion                  Ej godk.          
               Erich Petersen                     OK Roskilde               ej start          
               Sven Levin                39    13 Andrarums IF              ej start          
               Kurt Bergstrand           39    14 Lessebo OK                ej start          
               Karl-Erik Andersson       37     7 Oskarströms OK            ej start          



H60  (39)      4530 m                      

    1          Knut Masseck              45    13 Ringsjö OK                   37:25 G        
    2          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   37:31 G        
    3          Peter Rude                         Reserveoff. OK               39:10 G        
    4          Björn Linnersjö           42     1 OK Orion                     39:32 G        
    5          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  39:38 G        
    6          Keld Olsen                         OK 73                        39:59 G        
    7          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 40:59 G        
    8          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     41:19 G        
    9          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:45 G        
   10          Mogens Hansen                      OK Skaermen                  41:46 G        
   11          Göran Bengtsson           44     7 IK Trenne Ullared            42:01 S        
   12          Erling Ekelöf             42    14 Värend GN OL                 42:05 S        
   13          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               42:47 S        
   14          Ole Svendsen                       OK Roskilde                  44:02 S        
   15          Birger Hoff                        Reserveoff. OK               44:12 S        
   16          Aage Damsgaard                     FIF Hilleröd                 44:39 S        
   17          Öyvind Jensen             42    13 Hässleholms OK               45:29 S        
   18          Björn Nordström           43    13 Hässleholms OK               45:41 S        
   19          Göran Persson             41    14 FK Finn                      46:04 S        
   20          Tage Frydendal                     Holbaek OK                   48:57 S        
   21          Gert Bögevig                       Sölleröd OK                  49:31 S        
   22          Bjarne Pedersen                    OK Roskilde                  51:50 S        
   23          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   51:51 S        
   24          Flemming Marcussen                 Helsingör SOK                52:31 S        
   25          Niels Lyhne                        Herlufsholm OK               52:39 S        
   26          Helge Johansen                     Lyngby OK                    54:06 B        
   27          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 54:08 B        
   28          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                     55:40 B        
   29          Jens Aaris Thisted                 Sölleröd OK                  56:36 B        
   30          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                   57:45          
   31          Lennart Nilsson           41    13 Malmö OK                     59:37          
   32          Gunnar Johansson          42     1 OK Orion                     59:44          
   33          Dan Haagerup                       Tisvilde Hegn OK           1:00:48          
   34          Jesper Johansen                    Köge OK                    1:11:23          

               Göte Gustafsson           44    14 Emmaboda Verda OK         ej start          
               Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                  ej start          
               Lars Lindén               42    13 OK Gynge                  ej start          
               Tommy Persson             45    14 Växjö OK                  ej start          



H55  (49)      5430 m                      

    1          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               40:50 G        
    2          Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK            41:26 G        
    3          Agne Bengtsson            48    13 OK Kompassen                 41:39 G        
    4          Janne Brunstedt                    OK Roskilde                  42:04 G        
    5          Bill Schölin              48    13 Örkelljunga FK               42:06 G        
    6          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     42:08 G        
    7          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    42:10 G        
    8          Stig Johansson            48    14 Bredaryds SOK                42:36 G        
    9          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   43:16 G        
   10          Owe Nilsson               49     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:06 G        
   11          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             44:45 G        
   12          Gunnar Grue-Sörensen               Tisvilde Hegn OK             45:04 G        
   13          Krister Nilsson           49    14 Växjö OK                     47:07 S        
   14          John Tripax                        OK Roskilde                  48:03 S        
   15          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     48:20 S        
   16          Ingemar Johansson         46    14 Växjö OK                     48:32 S        
   17          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     48:38 S        
   18          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:53 S        
   19          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              49:12 S        
   20          Emil Olesen                        FIF Hilleröd                 50:43 S        
   21          Eric Tenland              47    13 Andrarums IF                 50:48 S        
   22          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               52:15 S        
   23          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 52:21 S        
   24          Conny Roslund             48    13 Hässleholms OK               52:32 S        
   25          Arne Johansson            47    14 OK Älme                      53:42 S        
   26          Sven-Erik Jönsson         49    13 OK Tyringe                   54:34 S        
   27          Erik Klogborg                      FIF Hilleröd                 54:55 S        
   28          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              55:43 S        
   29          Mogens Jörgensen                   Sölleröd OK                  55:49 S        
   30          Ole Husen                          Farum OK                     58:00 S        
   31          Ole Sommer                         OK Öst                       59:43 B        
   32          Birger Tynell                      Sölleröd OK                1:00:38 B        
   33          Leif Alfredsson           47    14 Växjö Allmänna IS          1:00:56 B        
   34          Gert Olsson               48    13 OK Silva                   1:03:22          
   35          Finn Blom Christensen              Lyngby OK                  1:03:47          
   36          Per Andreasson            50    14 Värend GN OL               1:04:30          
   37          Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                   1:05:26          
   38          Peter Stendevad                    Tisvilde Hegn OK           1:06:54          
   39          Jan Persson               47    13 Ystads OK                  1:07:33          
   40          Lars-Åke Sjökvist         47    14 Värend GN OL               1:08:32          
   41          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                  1:08:38          
   42          Tom P. Neesgaard                   K.F.I.U.                   1:09:55          
   43          Karl Aage Hald                     K.F.I.U.                   1:10:23          
   44          Gunnar Lorenzen                    FIF Hilleröd               1:12:25          
   45          Robert Simonsen                    OK Roskilde                1:16:56          
   46          Sören Gudme                        OK 73                      1:39:51          

               Niels Landsperg                    Tisvilde Hegn OK          Ej godk.          
               Bent Christensen                   Reserveoff. OK            ej start          
               Olle Nyström              46    13 IS Kullen                 ej start          



H50  (44)      6030 m                      

    1          Leif E. Larsen                     Tisvilde Hegn OK             41:52 G        
    2          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  45:01 G        
    3          Flemming Wendelboe                 Helsingör SOK                45:03 G        
    4          Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna                 46:07 G        
    5          Aksel Andersen                     OK Roskilde                  46:29 G        
    6          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     46:35 G        
    7          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   46:45 G        
    8          Stellan Martinsson        55    13 OK Tyringe                   46:57 G        
    9          Sven-Inge Svensson        53    13 Ringsjö OK                   47:57 S        
   10          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   48:07 S        
   11          Michael Johansen                   Alleröd OK                   48:26 S        
   12          Sören Peter Larsen                 FIF Hilleröd                 49:16 S        
   13          Bertil Månsson            52    13 Örkelljunga FK               50:49 S        
   14          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   50:51 S        
   15          Kent Hansson              54     7 Halmstad Garnisons IF        52:12 S        
   16          Anders Freij              55    13 Lunds OK                     52:25 S        
   17          Per Tripax                         OK Roskilde                  53:03 S        
   18          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 53:12 S        
   19          Ole Galle                          Holbaek OK                   53:20 S        
   20          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              53:33 S        
   21          Lennart Erfors            53    13 OK Torfinn                   53:36 S        
   22          Finn Petersen                      OK Roskilde                  53:57 S        
   23          Hans Larsson              51    13 Hässleholms OK               54:18 S        
   24          Lennart Smedenmark        52     1 Ronneby OK                   54:29 S        
   25          Erik Sörensen                      Alleröd OK                   54:39 S        
   26          Roland Dahlman            53    13 Malmö OK                     56:42 S        
   26          Urban Larsson             55    20 IF Hagen                     56:42 S        
   28          Lars Johansson            51    13 Malmö OK                     57:22 S        
   29          Ole D Jensen                       Tisvilde Hegn OK             57:44 S        
   30          Frede Scheye                       Herlufsholm OK               58:39 S        
   31          Bo Månsson                53     7 OK Löftan                  1:01:46 B        
   32          Kai Beck-Andersen                  Farum OK                   1:01:56 B        
   33          Niels Jörgen Pedersen              Köge OK                    1:03:07          
   34          Tommy Jensen                       Helsingör SOK              1:04:11          
   35          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF               1:08:51          
   36          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK             1:12:29          
   37          Kim Folander                       O-63                       1:15:05          
   38          John H. Petersen                   Lyngby OK                  1:29:35          

               Stig Andersen                      Herlufsholm OK            Ej godk.          
               Lars Strand               55    14 OK Älme                   Ej godk.          
               Mats Tellqvist            55     7 Halmstads OK              Ej godk.          
               Johan Söderholm           52    13 OK Kompassen              ej start          
               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                ej start          
               Jonny Svensson            53     1 OK Vilse 87               ej start          



H45  (35)      6030 m                      

    1          Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF               35:48 G        
    2          Rolf Lund                          Helsingör SOK                37:08 G        
    3          Lars Sörensen                      FIF Hilleröd                 42:19 S        
    4          Stefan Kollberg           60    14 Eksjö SOK                    42:33 S        
    5          Hans-Åke Lundqvist        60    13 OK Gynge                     43:35 S        
    6          Andreas Oxenstierna       60    13 Ringsjö OK                   44:08 S        
    7          Laus Seir Hansen                   Helsingör SOK                44:19 S        
    8          Thommy Bergman            60     1 Stigmännen Karlshamns OK     44:36 S        
    9          Jörgen Skaarup                     Ballerup OK                  44:41 S        
   10          Ingemar Petersson         57     7 Halmstads OK                 45:27 S        
   11          Ingmar Olsson             57     1 OK Vilse 87                  45:51 S        
   12          Jan Karlsson              56    13 Hässleholms OK               46:01 S        
   13          Bruno Stub                         Politiets IF-Köbenhavn       46:12 S        
   14          Arne Kristensen                    Herlufsholm OK               46:38 S        
   15          Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                     47:43 S        
   16          Mats Skäppegård           57    13 FK Åsen                      48:24 S        
   17          Troels Bent Hansen                 Alleröd OK                   49:02 S        
   18          Arne Klintberg            58    14 Eksjö SOK                    49:25 S        
   19          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 50:52 S        
   20          Ulf Carlsson              58    14 OK Stigen                    51:14 B        
   21          Staffan Käll              60    14 OK Älme                      52:19 B        
   22          Henrik Nielsen                     Holbaek OK                   55:57          
   23          Bill Lehman Jensen                 Holbaek OK                   56:20          
   24          Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                    57:16          
   25          Jan Frederiksen                    OK Roskilde                1:00:40          
   26          Leif Carlsson             58    13 OK Kontinent               1:01:06          
   27          Henrik Wiberg                      Politiets IF-Köbenhavn     1:01:09          
   28          Anders Johansson          60    13 Lunds OK                   1:01:42          
   29          Håkan Nyberg              59    13 OK Kontinent               1:03:22          
   30          Bo Konring                         Sölleröd OK                1:25:53          

               Örjan Christensson        59     1 OK Skogsfalken            Ej godk.          
               Torben Kristensen                  Herlufsholm OK            ej start          
               Alf Westesson             57    13 OK Kontinent              ej start          
               Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87               ej start          
               Smén Nilsson              59    13 Andrarums IF              ej start          



H40  (41)      6500 m                      

    1          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             40:39 G        
    2          Rasmus Ödum                        OK Öst                       41:51 G        
    3          Glen Håkansson            63    14 Växjö OK                     45:02 G        
    4          Tim Falck Weber                    Tisvilde Hegn OK             45:12 G        
    5          Sven Giselsson            62     1 Ronneby OK                   46:13 S        
    6          Jonas Blomqvist                    Helsingör SOK                47:02 S        
    7          Mats Ljungqvist           65    14 Kexholms SK                  47:12 S        
    8          Lars Söndergaard                   FIF Hilleröd                 47:18 S        
    9          Per-Åke Nilsson           65    13 Härlövs IF                   47:50 S        
   10          Ulf Mattsson              65    13 Malmö OK                     48:08 S        
   11          Göran Månsson             61     1 OK Dacke                     48:48 S        
   12          Thomas Johansson          61    13 Örkelljunga FK               50:12 S        
   13          Jesper Börsting                    Herlufsholm OK               50:29 S        
   14          Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                    51:01 S        
   15          Anders Laage Kragh                 OK Roskilde                  51:23 S        
   16          Göran Persson             62    14 Värend GN OL                 51:39 S        
   17          Bengt-Åke Jonasson        62    14 FK Finn                      53:07 S        
   18          Bengt Marthinsson         61     7 Hylte OK                     55:19 S        
   19          Kent Johansson            62    13 Tormestorps IF               56:19 S        
   20          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    57:47 S        
   21          Mats Lundqvist            63    13 OK Gynge                     57:50 S        
   22          Roger Djupsjö             61     7 Oskarströms OK               58:35 B        
   23          Anders Svalbring          64    14 Målilla OK                   59:22 B        
   24          Bo Berthelsen                      Ballerup OK                1:00:50 B        
   25          Claus Pedersen                     OK Roskilde                1:01:48 B        
   26          Per Andersson             65    13 OK Gynge                   1:01:57 B        
   27          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF             1:04:00          
   28          Anders Klinting                    FIF Hilleröd               1:04:48          
   29          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                 1:07:51          
   30          Anders Berg               62    13 IS Kullen                  1:08:18          
   31          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK           1:09:29          
   32          Ulrik Illum                        Sölleröd OK                1:10:31          
   33          Tom Arnshed               61    13 OK Kontinent               1:18:23          
   34          Gunner Sie                         OK Öst                     1:20:52          

               Morten Sloth                       FIF Hilleröd              ej start          
               Henrik Sandgaard                   OK Öst                    ej start          
               Claus Carlsson                     OK Öst                    ej start          
               Bjarke Sucksdorff                  OK 73                     ej start          
               Per Gerdle                63     7 Halmstad Garnisons IF     ej start          
               Lars Petrisson            60    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Thomas Beckerin           63    14 Växjö OK                  ej start          



H35  (7)       6910 m                      

    1          Marko Karkulehto          66     1 OK Vilse 87                  43:37 G        
    2          Claus Börsting                     Herlufsholm OK               58:50 S        
    3          Tommy Gustafson           69     7 Falkenbergs OK             1:08:31          
    4          Morten Neregaard                   Tisvilde Hegn OK           1:10:33          
    5          Bo Hoffmann Jörgensen              Ballerup OK                1:26:03          

               Martin Johansen                    Alleröd OK                Ej godk.          
               Ola Jönsson               67     1 OK Vilse 87               Ej godk.          



H21  (49)      8120 m                      

    1          Johan Modig               77    13 OK Pan-Kristianstad          44:26 G        
    2          Pontus Nilsson            83     7 FK Friskus Varberg           47:32 G        
    3          Greger Berglund           74    15 IFK Lidingös Skid o OK       47:37 G        
    4          Jörgen Olsson             71    13 OK Pan-Kristianstad          47:39 G        
    5          Elis Bengtsson            62     3 Malungs OK Skogsmårdarna     48:48 G        
    6          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     49:09 G        
    7          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          49:54 G        
    8          Jonathan Gunnarsson       82    13 Ringsjö OK                   50:18 S        
    9          Henrik Modig              74    13 OK Pan-Kristianstad          50:38 S        
   10          Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                   50:56 S        
   11          Daniel Liljedahl          83    13 OK Pan-Kristianstad          51:01 S        
   12          Jesper Håkansson          76    13 Härlövs IF                   51:59 S        
   13          Harri Räty                         Delta                        52:38 S        
   14          Christian Karldén         83    13 Lunds OK                     53:58 S        
   15          Jonas Bengtsson           79    13 Härlövs IF                   55:08 S        
   16          Erik Bengtsson            72    13 FK Åsen                      55:19 S        
   17          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     55:46 S        
   18          Mikael Persson            78    13 Härlövs IF                   56:07 S        
   19          Daniel Gunnarsson         84     1 OK Orion                     58:08 S        
   20          Håkan Palm                71    13 FK Boken                     59:26 S        
   21          Jan-Olof Svensson         61     7 Halmstads OK               1:00:03 S        
   22          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                   1:01:01 S        
   23          Jon Andersson             83     1 OK Orion                   1:01:18 S        
   24          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                 1:02:02 S        
   25          Richard Johansson         75    13 Härlövs IF                 1:02:10 S        
   26          Magnus Carlsson           69    14 OK Stigen                  1:02:28 S        
   27          Fabian Ljungqvist         70    13 FK Boken                   1:02:29 S        
   28          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                   1:02:39 S        
   29          Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                   1:03:11 B        
   30          Robin Westesson           88    13 OK Kontinent               1:03:27 B        
   31          Fredrik Ståhl             77    13 Hjärnarps GH OL            1:03:39 B        
   32          Peter Wilhelmsson         65     1 OK Dacke                   1:04:37 B        
   33          Tim Schröder              78    13 Malmö OK                   1:04:42 B        
   34          Peter Larsson             62    13 FK Boken                   1:06:23 B        
   35          Håkan Karlsson            67    14 FK Finn                    1:06:30 B        
   36          Mikael Olsson             73     1 OK Dacke                   1:06:53 B        
   37          Simon Yngve               81    13 OK Kontinent               1:07:29 B        
   38          Lars Rasmussen                     Ballerup OK                1:08:02          
   39          Martin Andersen                    Ballerup OK                1:08:32          
   40          Peter Gustavsson          71     7 Hylte OK                   1:12:46          
   41          Dan Åkesson               75    13 OK Tuvan                   1:13:51          
   42          Sören Skaarup Larsen               OK Öst                     1:17:57          
   43          Samuel Tranemyr           73    13 Lunds OK                   1:22:14          
   44          Thomas Kiel                        FIF Hilleröd               1:41:24          
   45          Nicolai Rauhe Kristense            Lyngby OK                  2:04:29          

               Olof Bengtsson            84    13 FK Åsen                   Ej godk.          
               Ulf Åkesson               74    13 Härlövs IF                ej start          
               Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Andrey Khramov            81    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H20  (4)       6910 m                      

    1          Anders Bachhausen                  FIF Hilleröd                 58:15 G        
    2          Fredrik Hansen            86    13 FK Boken                     59:37 G        
    3          Andreas Skielboe                   Farum OK                   1:11:25 S        
    4          Jacob Christian Munch-A            OK Öst                     2:02:33          



H18  (10)      6500 m                      

    1          Lukas Gustavsson          87    14 Alvesta SOK                  47:20 G        
    2          Toke Ertmann                       FIF Hilleröd                 48:58 G        
    3          Magnus Johnsson           87    13 FK Göingarna                 53:21 S        
    4          Henrik Lundqvist          87    13 OK Gynge                     58:37 S        
    5          Patrik Carlsson           87    13 OK Kontinent               1:01:44 S        
    6          Torgil Lassing            88    13 Frosta OK                  1:02:49 S        
    7          Jeppe Damsgaard                    FIF Hilleröd               1:04:19 S        
    8          Andreas Olsson            88    13 OK Silva                   1:07:05 S        

               Harald Freij              88    13 Lunds OK                  ej start          
               Ruslan Glibov                      FarumTisvilde OK          ej start          



H16  (22)      4970 m                      

    1          Rasmus Thrane Hansen               Sölleröd OK                  35:14          
    2          Kasper Fjellerup                   FIF Hilleröd                 36:43          
    3          Michael Kreiberg                   OK Roskilde                  38:12          
    4          Michael Andersen                   OK Roskilde                  38:26          
    5          Tobias Midtgaard Frich             OK Roskilde                  39:07          
    6          Martin Laage Kragh                 OK Roskilde                  39:43          
    7          Andreas Konring                    Sölleröd OK                  40:09          
    8          Kasper Ingerslev                   Ballerup OK                  40:35          
    9          Johan Berg                         Odense OK                    41:15          
   10          Kim Baunehöj Pedersen              OK Roskilde                  41:24          
   11          Christopher Wiberg                 FIF Hilleröd                 41:43          
   12          Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             45:00          
   13          Kristof Remes             89    13 OK Silva                     49:38          
   14          Anders B. Nielsen                  OK Roskilde                  51:58          
   15          Tobias Johansson          90     7 Laholms IF OK                54:05          
   16          Casper Wilken                      Sölleröd OK                  54:22          
   17          Simon Månsson             90    13 Örkelljunga FK               55:48          
   18          Ambjörn Lassing           89    13 Frosta OK                  1:05:07          
   19          Joakim Skäppegård         90    13 FK Åsen                    1:10:34          

               Mikkel Skaarup                     Ballerup OK               Ej godk.          
               Rasmus Lau Petersen                Lyngby OK                 Ej godk.          
               Sören S Sörensen                   FIF Hilleröd              ej start          



H14  (19)      4060 m                      

    1          Andreas Bergmann                   Alleröd OK                   28:49          
    2          Marius Thrane Ödum                 OK Öst                       32:44          
    3          Henrik Bendt                       Alleröd OK                   36:05          
    4          Gustav Jonsson                     Sölleröd OK                  36:10          
    5          Christian V. Grönberg              OK Roskilde                  36:42          
    6          Christian Heerfordt                Farum OK                     39:46          
    7          Alexander Söeberg                  Sölleröd OK                  46:51          
    8          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                    48:27          
    9          Robin Larsson             92     7 OK Nackhe                    51:34          
   10          Lars Sloth                         FIF Hilleröd                 53:41          
   11          Casper Meyer                       OK Roskilde                  53:45          
   12          Simon Bengtsson           92     7 FK Friskus Varberg           58:09          
   13          Albert Scherfig Weber              Tisvilde Hegn OK             58:11          
   14          Jens Lange                         Farum OK                   1:05:06          
   15          Kasper Grubak Jensen               Holbaek OK                 1:05:50          
   16          Henrik Olsson             91    13 Rävetofta OK               1:15:22          
   17          Marcus Falheim            92     7 Oskarströms OK             1:21:29          

               Jonas Sloth                        FIF Hilleröd              Ej godk.          
               Jacob Birch Rosenberg              Farum OK                  Ej godk.          



H12  (27)      3120 m                      

    1          Eric Hansson              93    14 Nässjö OK                    24:28          
    2          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     24:32          
    3          Oscar Björck              93    14 OK Älme                      25:40          
    4          Otto Brodin               93     7 Hylte OK                     25:46          
    5          Martin Baerveldt          94     7 Halmstads OK                 26:11          
    6          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   26:14          
    7          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     26:30          
    8          Martin Midtgaard Frich             OK Roskilde                  27:16          
    9          Joakim Sehested Sie                OK Öst                       27:35          
   10          Jonas Falck Weber                  Tisvilde Hegn OK             30:28          
   11          Johan Sandlund            94    14 OK Njudung                   30:49          
   12          David Kinberger           94     7 Hylte OK                     33:19          
   13          Ludwig Ljungqvist         94    14 Kexholms SK                  33:27          
   14          Josef Svalbring           94    14 Målilla OK                   33:49          
   15          Thor Nörskov                       OK Öst                       34:18          
   16          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    35:26          
   17          Emil Rönning                       OK Öst                       35:35          
   18          Fredrik Berndtsson        93    13 Ringsjö OK                   36:17          
   19          Kristian Skaarup                   Ballerup OK                  36:58          
   20          Henrik Lau Petersen                Lyngby OK                    39:05          
   21          Albin Ingmarsson          93     1 OK Vilse 87                  40:03          
   22          Stefan Frands Petersen             Alleröd OK                   46:56          
   23          Petter Persson            93    13 FK Göingarna                 51:19          
   24          Kristian Oxenstierna      93    13 Ringsjö OK                   51:22          

               Jacob Laage Kragh                  OK Roskilde               Ej godk.          
               Kristoffer Djupsjö        93     7 Oskarströms OK            Ej godk.          
               Jakob Bengtsson           94    13 OK Tyringe                ej start          



H10  (11)      2580 m                      

    1          Erik Andersson            95     1 OK Orion                     15:59          
    2          Frederik Söndergaard               FIF Hilleröd                 19:12          
    3          Oskar Jonasson            94    14 FK Finn                      21:38          
    4          Anton Månsson             95    13 Örkelljunga FK               21:44          
    5          Albin Schurmann           96     7 Hylte OK                     22:29          
    6          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              22:51          
    7          Hjalmar Freij             95    13 Lunds OK                     26:46          
    8          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 27:51          
    9          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 30:57          
   10          Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                   31:23          
   11          Jacob Kinberger           96     7 Hylte OK                     31:59          



D75  (9)       2770 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  33:22 G        
    2          Elsa Olausson             29    13 OK Tuvan                     44:58 S        
    3          Nina Skielboe                      Farum OK                     48:33 B        
    4          Ulla Hjalmarsson          29    13 Hässleholms OK               53:36          
    5          Ingrid Brorsson           29    13 Tockarps IK                1:02:33          
    6          Edith Borg                29    13 Helsingborgs SOK           1:02:47          
    7          Elsa Käll                 30    14 OK Älme                    1:07:55          
    8          Inger Johansen                     Alleröd OK                 1:35:36          

               Gunborg Carlsson          25    13 OK Gynge                  ej start          



D70  (5)       2770 m                      

    1          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 32:46 G        
    2          Ingrid Ingemansson        34     7 Falkenbergs OK               34:37 G        
    3          Karin Jönsson             32     7 Falkenbergs OK               40:12 S        
    4          Gullan Almqvist           31    14 OK Älme                      43:10 S        

               Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D65  (9)       3700 m                      

    1          Kerstin Henmyr            36     1 OK Vilse 87                  40:44 G        
    2          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     49:57 S        
    3          Inge Madsen                        OK 73                        50:21 S        
    4          Brita Särdqvist           37    20 IK Ymer                      53:28 S        
    5          Gunni Ekberg              38     7 Ätrans IF                    59:35 B        
    6          Inge Topp                          OK Öst                     1:01:50 B        
    7          Helen Neregaard                    Tisvilde Hegn OK           1:02:48          
    8          Kirsten Rasmussen                  Köge OK                    1:13:08          
    9          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                 1:20:25          



D60  (20)      3820 m                      

    1          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  40:59 G        
    2          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Hässleholms OK               41:30 G        
    3          Inge Jörgensen                     OK Roskilde                  43:42 G        
    4          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  45:26 G        
    5          Ingalill Wikingsson       41     1 Stigmännen Karlshamns OK     45:39 G        
    6          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  46:04 S        
    7          Aase Neregaard                     Tisvilde Hegn OK             47:45 S        
    8          Else Juul Hansen                   Sölleröd OK                  49:21 S        
    9          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   51:07 S        
   10          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     53:14 S        
   11          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             54:11 S        
   12          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    55:12 S        
   13          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  56:15 S        
   14          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                 1:00:33 B        
   15          Anne Nielsen                       Köge OK                    1:02:17          
   16          Kirsten Olsen                      Sölleröd OK                1:03:11          
   17          Siw Ekelöf                43    14 Värend GN OL               1:05:00          
   18          Gunnel Nilsson            44    13 Malmö OK                   1:18:39          
   19          Anne Grete Swainsson               Tisvilde Hegn OK           1:24:43          

               Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                  ej start          



D55  (22)      3820 m                      

    1          Margaretha Svensson       50     1 OK Vilse 87                  32:10 G        
    2          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   37:16 S        
    3          Vibeke Bögevig                     Sölleröd OK                  37:17 S        
    4          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 37:51 S        
    5          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            38:43 S        
    6          Berit Schannong           48    13 Malmö OK                     41:59 S        
    7          Karin Modig               48    13 Frosta OK                    42:17 S        
    8          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              42:40 S        
    9          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   43:30 S        
   10          Inger Kirkegaard                   Tisvilde Hegn OK             45:49 S        
   11          Kirsten Brunstedt                  OK Öst                       46:23 S        
   12          Ann-Helen Linnersjö       50     1 OK Orion                     46:44 S        
   13          Ingalill Nilsson          50     1 Stigmännen Karlshamns OK     49:21 B        
   14          Ellen Thisted                      Sölleröd OK                  49:44 B        
   15          Lise Kolte                         K.F.I.U.                     50:52          
   16          Karin Bengtsson           46    13 OK Kompassen                 51:31          
   17          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               55:34          
   18          Jette Bachhausen                   FIF Hilleröd                 57:29          
   19          Britt-Marie Persson       47    14 FK Finn                      59:48          
   20          Sinikka Kukkohovi         49    14 Anderstorps OK             1:01:39          
   21          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                   1:05:01          
   22          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                   1:16:28          



D50  (20)      4010 m                      

    1          Ina Lindeberg             55    13 Ringsjö OK                   33:19 G        
    2          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 35:57 G        
    3          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     40:00 S        
    4          Gunnel Månsson            51     1 OK Vilse 87                  40:07 S        
    5          Lena Norrman              51    13 IS Kullen                    40:20 S        
    6          Eva Konring Olesen                 FIF Hilleröd                 42:18 S        
    7          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            42:55 S        
    8          Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF               44:18 S        
    9          Gerda Christiansen                 Tisvilde Hegn OK             46:08 S        
   10          Annlou Husen                       Farum OK                     49:15 B        
   11          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   51:30          
   12          Merete Ravnshöj Anderse            Herlufsholm OK               51:59          
   13          Margareta Schölin         53    13 Örkelljunga FK             1:02:42          
   14          Maja Sörensen                      FIF Hilleröd               1:09:04          
   15          Lena Svensson             52     7 IK Trenne Ullared          1:15:54          

               Inger Martin                       OK Roskilde               Ej godk.          
               Karin Brundell-Freij      55    13 Lunds OK                  ej start          
               Christine Edenbrandt      54    13 Lunds OK                  ej start          
               Gunilla Svensson          54    13 Ringsjö OK                ej start          
               Kristina Hjelm            51    13 Lunds OK                  ej start          



D45  (22)      4300 m                      

    1          Ann Nilsson               60    14 Markaryds FK                 35:21 G        
    2          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   39:07 G        
    3          Mette Filskov                      OK Sorö                      39:57 G        
    4          Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK             42:06 S        
    5          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  42:25 S        
    6          Christina Olsson          58    13 OK Silva                     43:48 S        
    7          Elisabet Månsson          58     7 OK Löftan                    43:50 S        
    8          Lisbeth Dahl              56    13 Helsingborgs SOK             44:33 S        
    9          Birgitte Birck                     Alleröd OK                   44:35 S        
   10          Kerstin Larsson           58     7 Hylte OK                     44:38 S        
   11          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 46:19 S        
   12          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL              50:29 S        
   13          Aina Jeppsson             60    13 Lunds OK                     52:53 B        
   14          Maj Öhrstrand             58    13 Ystads OK                    54:29          
   15          Sös Munch Hansen                   OK Sorö                      56:33          
   16          Monika Johansson          59     7 FK Friskus Varberg           56:51          
   17          Mette Hansen                       Helsingör SOK                56:55          
   18          Stella Lindqvist-Käll     56    14 OK Älme                      56:57          
   19          Else Gudme                         OK 73                        59:29          
   20          Birgitte Krüger                    Helsingör SOK              1:02:05          
   21          Carina Meyer                       OK Roskilde                1:06:00          
   22          Ingrid Bengtsson          58    13 Tormestorps IF             1:10:31          



D40  (23)      4300 m                      

    1          Maritha Henriksson        63    14 Eksjö SOK                    36:11 G        
    2          Monica Kollberg           61    14 Eksjö SOK                    38:26 G        
    3          Lene Skielboe                      Farum OK                     40:21 G        
    4          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      41:37 S        
    5          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                43:08 S        
    6          Karin Ståhl               63    13 IS Kullen                    43:12 S        
    7          Eva Carlsson              61    14 Tenhults SOK                 44:16 S        
    8          Lollo Nyberg              61    13 OK Kontinent                 44:31 S        
    9          Kati Németh               61    13 Andrarums IF                 46:30 S        
   10          Siri Klausen                       Ballerup OK                  47:01 S        
   11          Anette Thoresson          64    13 Andrarums IF                 50:02 S        
   12          Helle Sehested Hansen              OK Öst                       50:07 S        
   13          Anette Bonde                       Ballerup OK                  53:44 B        
   14          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 55:49 B        
   15          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    57:03          
   16          Annika Marthinsson        62     7 Hylte OK                     57:43          
   17          Kerstin Olsson            64    13 Eslövs FK                    57:52          
   18          Gudrun Nilsson            62    13 Andrarums IF                 58:49          
   19          Lotta Hansson             61    13 OK Kontinent                 59:20          
   20          Ulla Petersen                      Alleröd OK                   59:50          
   21          Naja Dan Möller                    Alleröd OK                 1:00:23          
   22          Jannie Jensen                      Holbaek OK                 1:03:32          
   23          Leni Möllsöe                       OK Roskilde                1:13:55          



D35  (14)      4630 m                      

    1          Mollie Nohave             67     1 OK Orion                     41:09 G        
    2          Marie Adolfsson           67    13 Örkelljunga FK               44:57 G        
    3          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               45:18 G        
    4          Sara Giselsson            70     1 Ronneby OK                   47:05 S        
    5          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 49:10 S        
    6          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 50:56 S        
    7          Anneli Carlsson           66    14 FK Finn                      52:38 S        
    8          Ingrid Jensen             66    13 OK Kontinent                 58:17 S        
    9          Heidi Kristensen                   Lyngby OK                  1:06:07          
   10          Mona Adolfsson            69    14 Växjö OK                   1:18:56          
   11          Susan Lehman Jensen                Holbaek OK                 1:26:40          

               Ann-Chorlott Arend                 FIF Hilleröd              Ej godk.          
               Camilla Ryge                       OK Öst                    ej start          
               Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D21  (29)      5430 m                      

    1          Åsa Wadensjö Leo          65    14 OK Stigen                    41:03 G        
    2          Charlotte Thrane                   OK Öst                       41:40 G        
    3          Helena Lindén             79    13 Lunds OK                     42:18 G        
    4          Sarah Olofsson            77     1 Ronneby OK                   43:53 G        
    5          Susanne Andersson         70    13 OK Pan-Kristianstad          44:38 G        
    6          Gunilla Karlsson          68    14 Växjö OK                     44:57 G        
    7          Marie Svensson            78    13 OK Pan-Kristianstad          45:06 G        
    8          Eva Dahl                  71    13 Helsingborgs SOK             45:59 G        
    9          Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Rävetofta OK                 46:31 G        
   10          Kristina Kacmarcik        83    13 OK Pan-Kristianstad          49:23 S        
   11          Annika Josefsson          65     1 OK Dacke                     51:12 S        
   12          Åsa Hagnestål             77    13 Malmö OK                     51:16 S        
   13          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     52:11 S        
   14          Anna Johansson            84    14 Ankarsrums OK                53:15 S        
   15          Elin Neckén               83    13 Lunds OK                     53:27 S        
   16          Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     53:49 S        
   17          Maria Persson             82    13 OK Kompassen                 53:57 S        
   18          Karina Lorentzen                   Ballerup OK                  56:52 S        
   19          Oriana Pfister            71    13 OK Pan-Kristianstad          57:51 S        
   20          Ellis Byrgiel Sommer               OK Öst                     1:00:07 B        
   21          Marianne Bachhausen                FIF Hilleröd               1:03:46          
   22          Sarah MacPhee                      Alleröd OK                 1:10:35          
   23          Lise Ravnshöj Andersen             Herlufsholm OK             1:13:23          
   24          Camilla Bachhausen                 FIF Hilleröd               1:15:56          
   25          Ida Bengtsson             84    13 Tormestorps IF             1:18:52          
   26          Mai-Britt Degn                     Ballerup OK                1:24:04          
   27          Heidi Mogstad             81    13 Malmö OK                   1:33:15          
   28          Anna Mazur                76    20 IF Hagen                   1:33:16          

               Kersti Kärner                      OK Öst                    ej start          



D20  (8)       4630 m                      

    1          Sofie Lange                        Farum OK                     40:13 G        
    2          Sofie Sörensen                     OK Roskilde                  42:04 G        
    3          Kersti Lassing            85    13 Frosta OK                    42:51 G        
    4          Ida Karlsson              85    13 Hässleholms OK               44:21 G        
    5          Pia-Maria Bondesson       85    13 Frosta OK                    52:29 S        
    6          Andrea Erfors             85    13 OK Torfinn                   52:48 S        
    7          Diana Persson             85    13 Härlövs IF                   53:00 S        
    8          Malin Marthinsson         86     7 Hylte OK                   1:10:31          



D18  (10)      4630 m                      

    1          Anja Nylander             87    13 Härlövs IF                   38:27 G        
    2          Ida Marie Heerfordt                Farum OK                     42:20 G        
    3          Malin Riis                87    13 Örkelljunga FK               45:51 S        
    4          Cecilia Olsson            87    13 Rävetofta OK                 46:48 S        
    5          Elin Folkesson-Blom       87    14 OK Älme                      46:54 S        
    6          Emelie Bengtsson          87    13 Tormestorps IF               47:11 S        
    7          Emma Ingmarsson           88     1 OK Vilse 87                  49:29 S        

               Anita S Sörensen                   FIF Hilleröd              ej start          
               Erica Ek                  88    13 Lunds OK                  ej start          
               Johanna Svensson          88    14 Bredaryds SOK             ej start          



D16  (9)       4010 m                      

    1          Camilla Bergmann                   Alleröd OK                   30:36          
    2          Signe Klinting                     FIF Hilleröd                 33:51          
    3          Line Elgård Nielsen                OK Öst                       38:23          
    4          Eva Caspersen                      Ballerup OK                  39:26          
    5          Camilla Meyer                      OK Roskilde                  40:24          
    6          Laerke Sörensen                    OK Roskilde                  43:51          
    7          Brynn Dan Hull                     Alleröd OK                 1:05:16          
    8          Sofia Djupsjö             89     7 Oskarströms OK             1:14:48          

               Nina Vindegaard Grönber            OK Roskilde               ej start          



D14  (13)      3510 m                      

    1          Anne Nörskov                       OK Öst                       33:36          
    2          Sofie Hansen              91    13 FK Boken                     40:55          
    3          Emma Bergman              91     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:13          
    4          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   42:41          
    5          Line Stub                          Politiets IF-Köbenhavn       45:05          
    6          Caroline Konring                   Sölleröd OK                  46:08          
    7          Amalie Sylvest Rotving             Ballerup OK                  50:28          
    8          Emma Blomqvist                     Helsingör SOK                51:15          
    9          Helena Gade Jensen                 OK Öst                       52:04          
   10          Emma Månsson              92    13 Örkelljunga FK               52:21          
   11          Line Ingerslev                     Ballerup OK                  54:10          

               Laerke Damm Andreasen              Alleröd OK                ej start          
               Amanda Svensson           91    14 Bredaryds SOK             ej start          



D12  (28)      3120 m                      

    1          Saga Jönsson              93    13 Hässleholms OK               24:42          
    2          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    26:57          
    3          Agnes Leo                 94    14 OK Stigen                    27:52          
    4          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             28:52          
    5          Josefine Klintberg        94    14 Eksjö SOK                    29:52          
    6          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              30:04          
    7          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    31:50          
    8          Ebba Roos                 93    13 Helsingborgs SOK             34:03          
    9          Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                    34:41          
   10          Hilma Carlsson            94    14 OK Stigen                    35:15          
   11          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              35:35          
   12          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               36:58          
   13          Angelica Jörnling         93    14 Eksjö SOK                    38:28          
   14          Amalie Söndergaard                 FIF Hilleröd                 39:30          
   15          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     42:32          
   16          Ellen Swalander           93    14 IF Hallby                    42:43          
   17          Beatrice Nilsson          93    13 Härlövs IF                   42:47          
   18          Sidsel Dan Hull                    Alleröd OK                   49:32          
   19          Sissela Ekdahl            93    13 Rävetofta OK                 50:55          
   20          Maya Filskov                       OK Sorö                      56:14          
   21          Simone Arend Jensen                FIF Hilleröd               1:14:33          

               Moa Olsson                94    13 OK Kompassen              Ej godk.          
               Julie Fabricius                    Politiets IF-Köbenhavn    Ej godk.          
               Emilie Sloth                       FIF Hilleröd              ej start          
               Tanja Krogh Andersen               OK Öst                    ej start          
               Olivia Kollberg           94    14 Eksjö SOK                 ej start          
               Elin Olsson               93    13 FK Göingarna              ej start          
               Maria Gerdle              93     7 Halmstads OK              ej start          



D10  (10)      2580 m                      

    1          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   19:47          
    2          Miri Thrane Ödum                   OK Öst                       23:06          
    3          Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF               23:21          
    4          Mette Stub                         Politiets IF-Köbenhavn       25:06          
    5          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     26:26          
    6          Petra Gunnarsdotter       96    14 Tenhults SOK                 26:28          
    7          Patricia Edgarsson        96    13 Andrarums IF                 26:35          
    8          Emelie Nilsson            95    13 Örkelljunga FK               31:27          
    9          Amanda Falck Weber                 Tisvilde Hegn OK             33:57          

               Caroline Ryge Carlsen              OK Öst                    ej start          



U4  (3)        3510 m                      

    1          Maria Christrup           90    13 Lunds OK                     52:13          
    2          Viktor Johansson          92    13 Simrishamns OK               55:23          
    3          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     58:28          



U3  (7)        3020 m                      

    1          Sofia Ericsson            91     7 OK Löftan                    28:08          
    2          Mikael Skäppegård         92    13 FK Åsen                      35:51          
    3          Karin Åhlin               92    13 Helsingborgs SOK             35:52          
    4          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               40:44          
    5          Mattias Olsson            92    14 OK Älme                      46:44          
    6          Isabella Régi             90    13 Lunds OK                     50:01          
    7          Arvid Lindqvist-Käll      92    14 OK Älme                    1:11:43          



U2  (16)       2590 m                      

    1          Daniel Håkansson          95    14 Växjö OK                     19:24          
    2          Anton Hansson             96    14 Nässjö OK                    21:13          
    3          Jonathan Schurmann        93     7 Hylte OK                     22:24          
    4          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   24:01          
    5          Martina Johansson         93    13 FK Åsen                      24:26          
    6          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              24:33          
    7          Märta-Stina Lindqvist-K   93    14 OK Älme                      24:43          
    8          Johan Lövdahl             92    13 Hässleholms OK               25:33          
    9          Pontus Östberg            94    13 FK Snapphanarna              26:12          
   10          Pauline Ekdahl            95    13 Rävetofta OK                 27:07          
   11          Amalie Tripax                      OK Roskilde                  30:30          
   12          Ida Sander                         OK Roskilde                  35:25          
   13          Jakob Bratthall-Tideman   94    13 OK Kontinent                 35:55          
   14          Linnea Gustavsson         97    13 OK Gynge                     37:27          
   15          Maja Smedegaard Madsen             OK Sorö                      46:36          

               Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                 ej start          



U1  (7)        2670 m                      

    1          Sofie Lindegaard                   Alleröd OK                   23:03          
    2          Filip Lindström           96    14 Bredaryds SOK                25:20          
    3          Niklas Baerweldt          96     7 Halmstads OK                 25:29          
    4          Karoline Sehested Sie              OK Öst                       26:46          
    5          Jonathan Bratthall-Tide   96    13 OK Kontinent                 28:59          
    6          Anna Johansson            92     7 Laholms IF OK                40:52          

               Clara Ryge Carlsen                 OK Öst                    ej start          



INSKOLNING  (2 2670 m                      

               Elin Djupsjö              00     7 Oskarströms OK               Godk.          

               Mia Lehman Jensen                  Holbaek OK                ej start          



Öppen 1  (16)  2590 m                      

    1          Alexandra Botteri                7 Halmstad Garnisons IF        21:34 B        
    2          oliver Blomqvist                   Helsingör SOK                22:00 B        
    3          Alex Olsson               67    13 Hästveda OK                  23:46 B        
    4          Edvin Ingmarsson          95     1 OK Vilse 87                  24:57 B        
    5          Filip Silvåker                  13 Hästveda OK                  24:59 B        
    6          Love Nylund                     13 Hästveda OK                  25:02 B        
    7          Amanda Nilsson                  13 Frosta OK                    25:15 B        
    8          Oscar Olsson                    13 Eslövs FK                    25:34 B        
    9          Henrik Jörnling           96    14 Eksjö SOK                    25:47 B        
   10          Daniel Nilsson Kempf      96    13 Hässleholms OK               29:51          
   11          Marcus Nilsson Kempf      94    13 Hässleholms OK               29:52          
   12          Linda-Marie Kembring      95     1 OK Dacke                     33:25          
   13          Helena Wihlborg-Palm      63     1 OK Vilse 87                  43:08          
   14          August Kollberg           94    14 Eksjö SOK                    49:01          
   15          Anna Lundquist                  13 OK Gynge                     50:46          
   16          Gunilla Lundquist               13 OK Gynge                     52:12          



Öppen 2  (19)  3020 m                      

    1          Margareta Berglund        49    19 IFK Umeå                     34:43 B        
    2          Joel Kristiansson         94    14 Markaryds FK                 38:04 B        
    3          Jane Gotfrdsen                     Hvalsö OK                    39:49 B        
    4          Maria Gotfredsen                   Hvalsö OK                    39:52 B        
    5          Cecilia Kembring          94     1 OK Dacke                     42:31 B        
    6          Kristin Johansson                1 OK Dacke                     42:38 B        
    7          Caroline Fredriksson      96     1 OK Dacke                     44:48 B        
    8          Monika Fredriksson        72     1 OK Dacke                     44:59 B        
    9          Ingrid Nilsson            52    14 Växjö OK                     47:52          
   10          Helena Berg               64    13 IS Kullen                    48:11          
   11          A-L Tideman                     13 OK Kontinent                 55:17          
   12          Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK               57:58          
   13          Ulla Folkesson            35    13 FK Göingarna                 59:06          
   14          Siv Engdahl                     13 OK Kontinent               1:02:38          
   15          Robin Nilsson                   13 Frosta OK                  1:04:36          
   16          Maj Jönsson               30    13 Helsingborgs SOK           1:05:09          
   17          Carl Berthag              20     7 Halmstad Garnisons IF      1:09:49          
   18          Helen Sandlund                  14 OK Njudung                 1:24:15          

               Eskil Christensson               1 OK Skogsfalken            Ej godk.          



Öppen 3  (5)   4600 m                      

    1          Linda Ljungdahl           54    13 Hjärnarps GH OL              54:17 B        
    2          Lennart Alnervik          48    13 IS Kullen                    56:42 B        
    3          Stefan Brink              56    14 Markaryds FK                 57:50 B        
    4          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                  1:05:58 B        
    5          Birgit Nilsson            58    13 Härlövs IF                 1:20:30          



Öppen 4  (21)  3510 m                      

    1          Marie Carlsson            64    14 OK Stigen                    41:16 B        
    2          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 44:40 B        
    3          Carina Ingmarsson         60     1 OK Vilse 87                  47:21 B        
    4          Anna Swalander            63    14 IF Hallby                    47:23 B        
    5          Sune Johansson                  14 IFK Stockaryd                49:49 B        
    6          Svalbring Marie           55    14 Målilla OK                   49:59 B        
    7          Bo Johansson              58     7 FK Friskus Varberg           53:16 B        
    8          Susanne Bergander         64    14 Eksjö SOK                    53:38 B        
    9          Eva Gustavsson            59    14 Alvesta SOK                  54:23 B        
   10          Astrid Pärssinen          41    13 OK Silva                     56:03          
   11          Anita Olsson              62    13 OK Silva                     58:03          
   12          Lena Lindström            66    14 Bredaryds SOK                58:27          
   13          Jan Dahlberg              43    13 Hässleholms OK             1:00:10          
   14          Ann-Kristin Olsson        54    13 Ringsjö OK                 1:00:11          
   15          Gunnar Gustafsson         36    14 Markaryds FK               1:00:57          
   16          Stig Svensson             37    14 OK Virdarna                1:04:01          
   17          Brita Dahlberg            43    13 Hässleholms OK             1:04:12          
   18          Gertie Liljedahl          56    13 FK Boken                   1:06:03          
   19          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK               1:10:43          
   20          Anna Hermansson           24    13 Helsingborgs SOK           2:21:56          

               Nicolaj V Sörensen                 Tisvilde Hegn OK          Ej godk.          



Öppen 5  (24)  4060 m                      

    1          Christoffer Glinge              14 Ankarsrums OK                44:17 B        
    2          Peter Swalander           61    14 IF Hallby                    44:41 B        
    3          Dag Svensson              58     7 Hylte OK                     45:34 B        
    4          Jessica Nilsson           72    14 OK Älme                      46:11 B        
    5          Leif Joakimsson                 14 IFK Stockaryd                46:32 B        
    6          Jonas Öman                66     1 OK Dacke                     47:18 B        
    7          Linda Olsson              86    13 OK Tyringe                   47:37 B        
    8          Mariann Henriksen         59    14 SOK Viljan                   51:02 B        
    9          Matilda Johansson         93    13 Lunds OK                     51:17 B        
   10          Ingemar Erlandsson        42    14 Växjö OK                     51:34 B        
   11          Louise Pihl                      1 OK Dacke                     51:42 B        
   12          Erik Gottfredsen                   Hvalsö OK                    52:18 B        
   13          Eskil Gottfredsen                  Hvalsö OK                    52:26 B        
   14          Bo Wetterström            90    13 Tormestorps IF               53:06 B        
   15          Ulf Nilsson                     13 Örkelljunga FK               54:28 B        
   16          Lotta Schurmann           62     7 Hylte OK                     55:23 B        
   17          Göran Lundahl             50    14 Alvesta SOK                  57:29 B        
   18          Kristina Johansson              13 OK Tuvan                     57:36 B        
   19          Lisbeth Rex                        Helsingör SOK              1:06:05          
   20          Rikard Mattisson          64    13 FK Göingarna               1:07:59          
   21          Jan Madsen                         OK 73                      1:08:29          
   22          Lennart Månsson                 13 Ringsjö OK                 1:08:33          
   23          Linus Welander            94    13 Örkelljunga FK             1:13:55          
   24          Anne-Lise Jensen                   Hvalsö OK                  1:20:29          



Öppen 6  (12)  4970 m                      

    1          Peter Lincoln             55    13 FK Snapphanarna              42:56 B        
    2          Maria Kristensson               13 Lunds OK                     44:52 B        
    3          Mats Arnesson             58    14 Alvesta SOK                  47:05 B        
    4          Henrik Larsson            82    14 Växjö OK                     51:08 B        
    5          Enar Magnusson                  13 IS Skanne                    54:41 B        
    6          John Mårtensson           51    13 Andrarums IF                 58:40          
    7          Jan Nilsson               59    13 OK Pan-Kristianstad        1:00:25          
    8          Emma Alnervik             78    13 IS Kullen                  1:01:12          
    9          Christina Nilsson         51    13 Andrarums IF               1:10:48          
   10          Fredrik Olsson            90    13 Eslövs FK                  1:12:30          
   11          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF               1:12:57          
   12          Lennart Johannesson       45     1 Stigmännen Karlshamns OK   1:13:04          



Öppen 7  (27)  3700 m                      

    1          Torgny Lindström                 1 Ronneby OK                   25:52 B        
    2          Samuel Örn                91    14 Markaryds FK                 34:41          
    3          Leif Kembring             65     1 OK Dacke                     34:49          
    4          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            35:32          
    5          Maria Håkansson           66    14 Växjö OK                     37:46          
    6          Stefan Månsson            85     7 OK Löftan                    37:50          
    7          Stefan Lindström          64    14 Bredaryds SOK                38:09          
    8          Susanne Baerveldt         65     7 Halmstads OK                 39:01          
    9          Karin Lindqvist           77     1 Ronneby OK                   39:41          
   10          Anna Svensson                   14 IFK Stockaryd                40:47          
   11          Ola Johansson             69    13 OK Gynge                     40:55          
   12          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   43:31          
   13          Albert-Jan Baerveldt      63     7 Halmstads OK                 46:06          
   14          Ingvar Persson            48    13 OK Tyringe                   46:21          
   15          Anna Frantz               86     1 Stigmännen Karlshamns OK     46:28          
   16          Flemming Jensen                    Hvalsö OK                    46:43          
   17          Roland Gustavsson         49    14 Alvesta SOK                  48:18          
   18          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     50:51          
   19          Kurt Dose                          Köge OK                      51:04          
   20          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    53:24          
   21          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               54:41          
   22          Paul Schannong                  13 Malmö OK                     55:22          
   23          Göran Bergander           35    14 Eksjö SOK                    57:05          
   24          Ingrid Borgkvist          56    13 IS Kullen                  1:04:21          
   25          Lennart Borgkvist         54    13 IS Kullen                  1:04:30          
   26          Kurt Madsen                        Hvalsö OK                  1:04:55          
   27          Lisa Nilsson              66    13 OK Torfinn                 1:12:42          



Öppen 8  (24)  5430 m                      

    1          Magnus Svensson           84    13 Hjärnarps GH OL              38:46 B        
    2          Niklas Welander           69    13 Örkelljunga FK               44:03 B        
    3          Pablo Jensen                       Farum OK                     44:12 B        
    4          Stefan Johansson          64    14 Bredaryds SOK                44:34 B        
    5          Felix Alnervik            81    13 IS Kullen                    49:36 B        
    6          Göran Lassing             53    13 Frosta OK                    49:54 B        
    7          Matts Tenland             82    13 Andrarums IF                 51:48          
    8          Sven Thörnqvist                 13 Tormestorps IF               53:46          
    9          Bengt Bengtsson           47    13 Tormestorps IF               53:52          
   10          Cristine Karlsson         71    13 OK Torfinn                   54:44          
   11          Roy Owesson               46    13 Helsingborgs SOK             55:10          
   12          Viveka Lassing            59    13 Frosta OK                    56:28          
   13          Jörgen Karlsson           64    13 Andrarums IF                 57:42          
   14          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 57:46          
   15          Britt Hermandrud                   Odense OK                  1:04:25          
   16          Anna Wikström             78    13 OK Pan-Kristianstad        1:06:07          
   17          Anne-Mette X                       OK Roskilde                1:09:14          
   18          Anders Yngve              51    13 OK Kontinent               1:09:33          
   19          Kjell Burman              58    13 Tormestorps IF             1:10:15          
   20          Henrik Fredslund                   Hvalsö OK                  1:19:57          
   21          Kristina Landgren               13 Malmö OK                   1:21:55          

               Magnus Ohlsson            71    13 FK Snapphanarna           Ej godk.          
               Ruth Ertmann                       FIF Hilleröd              Ej godk.          
               Bo Ertmann                         FIF Hilleröd              Ej godk.          



Öppen 9  (14)  6910 m                      

    1          Patrik Gunnarsson         76    21 Västerås SOK                 44:17 B        
    2          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL              49:09 B        
    3          Harald Hermanrud                   Odense OK                    51:15 B        
    4          Per Edvardsson            57    13 OK Torfinn                   53:16 B        
    5          Jens L Mortensen                   Hvalsö OK                    53:35 B        
    6          Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Ringsjö OK                   53:49 B        
    7          Stefan Olheden            56    14 SOK Viljan                   54:24 B        
    7          Jimmy Olsson              77     1 OK Dacke                     54:24 B        
    9          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   58:35 B        
   10          Bjarne Christensen                 Odense OK                  1:00:21          
   11          Hans Jessen                        Hvalsö OK                  1:03:01          
   12          Göran Persson             55    13 FK Göingarna               1:09:32          
   13          Erik Öhlenschläger        58    13 Örkelljunga FK             1:09:41          

               Hans Granholm             92       OK Öst                    Ej godk.          



Öppen 10  (14) 2670 m                      

    1          Alfred Karlsson           68    13 OK Torfinn                   26:21 B        
    2          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 27:25 B        
    3          Elias Ohlsson                   14 OK Älme                      28:11 B        
    4          Erik Kristiansson         96    14 Markaryds FK                 31:17 B        
    5          Esben Öhlenschlaege             13 Örkelljunga FK               38:05          
    6          Hanna Silvåker                  13 Hästveda OK                  39:23          
    7          Shane Mattsson                  13 Malmö OK                     40:02          
    8          Adam Segerslätt           98    13 Rävetofta OK                 40:10          
    8          Kevin Mattsson                  13 Malmö OK                     40:10          
   10          Anton Bengtsson                    Glimma HK                    42:03          
   11          Gustav Karlsson                 13 OK Torfinn                   42:38          
   12          Jakob Höst                00    13 Hjärnarps GH OL              44:51          
   13          Ebba Söderlund            90    13 Tormestorps IF               56:55          
   14          Anna Nordåker             85       Klubblös                   1:15:53          



H16 SSM  (36)  5940 m                      

    1          Christian Hjalmarsson     89       Smålands OF                  38:11          
    2          Emil Hjalmarsson          89       Smålands OF                  38:13          
    3          Erik Folkesson-Blom       89       Smålands OF                  38:47          
    4          Kalle Johansson           89       Hallands OF                  39:23          
    5          Pär Josefsson             89       Smålands OF                  40:06          
    6          Johannes Nyberg           89       Skånes OF                    41:33          
    7          Lukas Petersson           89       Blekinge OF                  41:58          
    8          Anders Carlsson           89       Hallands OF                  44:29          
    9          Marcus Karlsson           89       Smålands OF                  44:33          
   10          Oskar Pettersson          89       Smålands OF                  45:17          
   11          Emil Jönsson              89       Hallands OF                  45:24          
   12          Marcus Andersson          89       Skånes OF                    45:42          
   13          Thom Barbus               89       Blekinge OF                  46:55          
   14          Michael Lincoln           89       Skånes OF                    47:02          
   15          Edvin Lorentzon           89       Smålands OF                  47:11          
   16          Kristoffer Jonasson       89       Smålands OF                  47:16          
   17          Daniel Örn                89       Smålands OF                  47:22          
   18          Johan Lundqvist           89       Skånes OF                    47:55          
   19          Viktor Hermansson         89       Smålands OF                  49:05          
   20          Olof Sandgren             89       Blekinge OF                  49:24          
   21          Johan Samuelsson          89       Hallands OF                  49:43          
   22          Gustav Adolfsson          89       Smålands OF                  49:47          
   23          Henning Säll              89       Smålands OF                  49:53          
   24          Tobias Keitsch            89       Smålands OF                  50:45          
   25          Tommy Svensson            89       Smålands OF                  51:55          
   26          Albert Johansson          89       Skånes OF                    54:33          
   27          Anton Marmelid            89       Skånes OF                    55:38          
   28          Dick Olsson               89       Skånes OF                    55:56          
   29          Carl Axelsson             89       Smålands OF                  57:17          
   30          Kristian Svensson         89       Skånes OF                    58:53          
   31          Sam Eriksson              89       Skånes OF                  1:01:15          
   32          Björn Öhrstrand           89       Skånes OF                  1:03:37          
   33          Fredrik N M Johansson     89       Smålands OF                1:10:41          
   34          Oskar Lyding              89       Hallands OF                1:10:55          

               Erik Johansson            89       Hallands OF               ej start          
               Axel Widerberg            89       Blekinge OF               ej start          



H15 SSM  (37)  5310 m                      

    1          John Sjösäter             90       Smålands OF                  34:44          
    2          Victor Jensen             90       Skånes OF                    35:34          
    3          Simon Christoferson       90       Skånes OF                    35:38          
    4          Richard Sjöholm           90       Skånes OF                    36:26          
    5          Johan Runesson            90       Smålands OF                  36:27          
    6          Martin Lindeberg          90       Skånes OF                    36:53          
    7          Johan Blomdahl            90       Smålands OF                  37:16          
    8          David Siebers             90       Smålands OF                  38:43          
    9          Felix Carlsson            90       Skånes OF                    39:35          
   10          Emil Svalbring            90       Smålands OF                  39:53          
   11          Oskar Ljungqvist          90       Smålands OF                  40:16          
   12          Emil Westesson            90       Skånes OF                    40:24          
   13          Alexander Jogby           90       Skånes OF                    42:32          
   14          Mattias Johansson         90       Skånes OF                    42:34          
   15          Johan Larsson             90       Skånes OF                    43:14          
   16          Emil Gunnarsson           90       Smålands OF                  43:48          
   17          Jon Henriksson            90       Blekinge OF                  44:17          
   18          Erik Gustafsson           90       Hallands OF                  45:11          
   19          Anders Reimertz           90       Smålands OF                  45:59          
   20          Rasmus Elmelid            90       Skånes OF                    46:02          
   21          Lukas Brodin              90       Hallands OF                  46:05          
   22          Daniel Nilsson            90       Skånes OF                    48:00          
   23          Johan Badh                90       Smålands OF                  48:52          
   24          Jon Nilsson               90       Blekinge OF                  49:30          
   25          Pontus Johansson          90       Smålands OF                  49:46          
   26          Jonas Ledel               90       Hallands OF                  49:55          
   27          Axel Bengtsson            90       Smålands OF                  50:55          
   28          Viktor Stensson           90       Skånes OF                    52:13          
   29          Carl-Anton Ingmarsson     90       Blekinge OF                  53:51          
   30          Christian Nilsson         90       Hallands OF                  58:00          
   31          Anders Rosén              90       Blekinge OF                  58:34          
   32          Erik Sedhed               90       Blekinge OF                  59:00          
   33          Rikard Thorslund          90       Blekinge OF                1:00:06          
   34          Erik Antonsson            91       Hallands OF                1:08:00          

               Johan Antonsson           90       Hallands OF               Ej godk.          
               Adam Sandstedt            90       Smålands OF               ej start          
               Anton Halldin             90       Smålands OF               ej start          



H14 SSM  (60)  4830 m                      

    1          Erik Siebers              92       Smålands OF                  33:24          
    2          Oskar Carlsson            91       Smålands OF                  33:51          
    3          Oscar Riis                91       Smålands OF                  37:12          
    4          Johan Ekelöv              92       Skånes OF                    37:35          
    5          Andreas Westlund          92       Skånes OF                    38:10          
    6          Daniel Johansson          91       Skånes OF                    38:19          
    7          Gustaf Arnesson           91       Smålands OF                  38:45          
    8          Pontus Petersson          92       Smålands OF                  38:49          
    9          Måns Sandgren             91       Blekinge OF                  38:53          
   10          Petrus Elgsten            91       Smålands OF                  39:20          
   11          Felix Larsson             91       Blekinge OF                  39:47          
   12          Niklas Olsson             91       Skånes OF                    40:34          
   13          Tobias Nilsson            92       Blekinge OF                  40:46          
   14          Johan Kristensson         91       Skånes OF                    40:52          
   15          Linus Ljungdahl           92       Skånes OF                    40:56          
   16          Kasper Carlsson           92       Skånes OF                    41:30          
   17          Erik Åkesson              91       Hallands OF                  41:37          
   18          Johan Engström            92       Blekinge OF                  41:38          
   19          Magnus Lundahl            91       Smålands OF                  42:11          
   20          Andreas Bergander         92       Smålands OF                  42:18          
   21          Joakim Johansson          91       Hallands OF                  42:19          
   22          Tom Johansson             91       Smålands OF                  42:52          
   23          Anton Thorstensson        91       Smålands OF                  42:53          
   24          Daniel Samuelsson         91       Hallands OF                  42:59          
   25          Tobias Grybb              92       Skånes OF                    43:15          
   26          Tomas Hansson             91       Hallands OF                  43:34          
   27          Axel Karlsson             92       Hallands OF                  43:46          
   28          Johan Wihlborg            91       Blekinge OF                  44:21          
   29          David Norrestam           91       Skånes OF                    44:31          
   30          Martin Ohlsson            91       Hallands OF                  44:40          
   31          Tomas Axelson             91       Hallands OF                  44:49          
   32          Rasmus Schurmann          91       Hallands OF                  45:48          
   33          Karl Swalander            91       Smålands OF                  47:21          
   34          Jonas Nilsson             92       Hallands OF                  47:31          
   34          Marcus Ohlsson            92       Hallands OF                  47:31          
   36          Per Skyggesson            92       Hallands OF                  47:43          
   37          Gustav Lindqvist          91       Skånes OF                    48:25          
   38          Ted Nilsson                        Skånes OF                    48:42          
   39          Jakob Segerslätt                   Skånes OF                    48:49          
   40          Jakob Säll                91       Smålands OF                  49:12          
   41          Anton Österblad           91       Skånes OF                    49:46          
   42          Erik Golsäter             92       Smålands OF                  49:57          
   43          David Djupsjö             91       Hallands OF                  49:58          
   44          Anton Sundling            91       Smålands OF                  50:17          
   45          Andreas Bengtsson         91       Hallands OF                  51:21          
   46          Sebastian Wetterström     92       Skånes OF                    51:35          
   47          Eric Randau               91       Smålands OF                  51:36          
   48          Olof Nord                 92       Hallands OF                  51:54          
   49          Olof Tornborg             91       Blekinge OF                  53:29          
   50          Fredrik Nilsson           92       Skånes OF                    53:49          
   51          Gustav Oxenstierna        92       Skånes OF                    54:33          
   52          Christopher Stadelmann    91       Hallands OF                  54:53          
   53          Gustav Marthinsson        92       Hallands OF                  54:59          
   54          Mats Halvarsson           92       Hallands OF                  55:12          
   55          Adam Georsson             92       Hallands OF                  57:06          
   56          John Eriksson             92       Smålands OF                  59:09          
   57          Sture Jeppsson            92       Skånes OF                  1:06:09          

               Alfred Carlsson           92       Smålands OF               Ej godk.          
               Anton Wiberg              91       Blekinge OF               ej start          
               Pontus Lindqvist          91       Smålands OF               ej start          



D16 SSM  (30)  4850 m                      

    1          Mathilda Carlsson         89       Smålands OF                  37:10          
    2          Matilda Olsson            89       Skånes OF                    39:42          
    3          Helena Isaksson           89       Hallands OF                  40:09          
    4          Josefine Ahlbäck          89       Skånes OF                    40:38          
    5          Helene Nyberg             89       Skånes OF                    42:15          
    6          Julia Frisk               89       Blekinge OF                  43:25          
    7          Angelika Larsson          89       Skånes OF                    43:29          
    8          Charlotte Agrell          89       Hallands OF                  44:03          
    9          Caroline Ivarsson         89       Skånes OF                    44:37          
   10          Frida Johansson           89       Blekinge OF                  45:55          
   11          Louise Fridholm           89       Skånes OF                    46:15          
   12          Mathilda Jägryd           89       Skånes OF                    46:31          
   13          Emma Marthinsson          89       Hallands OF                  46:50          
   14          Klara Wingstedt           89       Smålands OF                  46:53          
   15          Ida Petersson             89       Smålands OF                  47:08          
   16          Anna Olsson               89       Skånes OF                    48:06          
   17          Lisa Åkesson              89       Hallands OF                  48:10          
   18          Linda Nilsson             89       Skånes OF                    48:33          
   19          Karin Torstensson         89       Hallands OF                  49:28          
   20          Jennifer Jönsson          89       Blekinge OF                  49:33          
   21          Åsa Söderblom             89       Hallands OF                  49:48          
   22          Maria Lingfors            89       Smålands OF                  50:28          
   23          Sandra Oswald             89       Hallands OF                  50:57          
   24          Lisa Wilander             89       Smålands OF                  51:15          
   25          Lovisa Ljung              89       Smålands OF                  52:41          
   26          Amanda Nyström            89       Smålands OF                  52:42          
   27          Amanda Nyberg             89       Skånes OF                  1:04:26          
   28          Emilie Ekström            89       Smålands OF                1:12:01          

               Nathalie Kidebäck         89       Blekinge OF               ej start          
               Anna-Li Jonsson           89       Smålands OF               ej start          



D15 SSM  (37)  4500 m                      

    1          Lina Blomqvist            90       Blekinge OF                  38:04          
    2          Therese Klintberg         90       Smålands OF                  40:30          
    3          Maria Johansson           90       Hallands OF                  40:39          
    4          Josefine Nilsson          90       Skånes OF                    40:43          
    5          Sara Bergander            90       Smålands OF                  41:23          
    6          Elin Svensson             90       Skånes OF                    41:24          
    7          Stina Persson             90       Smålands OF                  42:07          
    8          Åsa Lindström             90       Smålands OF                  42:58          
    9          Carolina Karlsson         90       Smålands OF                  43:12          
   10          Ulrika Lindstam           90       Smålands OF                  43:43          
   11          Lisa Pettersson           90       Blekinge OF                  44:00          
   12          Annika Liljequist         90       Smålands OF                  45:14          
   13          Frida Andersson           90       Blekinge OF                  45:26          
   14          Emelie Olsson             90       Skånes OF                    46:11          
   15          Lisa Lindström            90       Smålands OF                  46:12          
   16          Josefine Larsson          90       Smålands OF                  46:18          
   17          Rebecka Olsson            90       Blekinge OF                  47:28          
   18          Jenny Björk               92       Skånes OF                    47:42          
   19          Malin Settergren          90       Hallands OF                  48:01          
   20          Maria Ohlsson             90       Blekinge OF                  48:18          
   21          Anna (Ekeröd) Persson     90       Skånes OF                    49:15          
   22          Sandra Andersson          90       Hallands OF                  49:55          
   23          Ida Erlandsson            90       Smålands OF                  50:13          
   24          Linnea Edespong           90       Hallands OF                  52:18          
   25          Elin Arnshed              90       Skånes OF                    53:16          
   26          Julia Hagedorn-Johanson   90       Skånes OF                    53:48          
   27          Stina Jeppsson            90       Skånes OF                    54:45          
   28          Matilda Jönsson           90       Skånes OF                    56:18          
   29          Frida Hildingsson         90       Skånes OF                    56:56          
   30          Malin Kembring            90       Blekinge OF                  57:29          
   31          Louise Jonsson            90       Smålands OF                  58:27          
   32          Caroline Stadelman        90       Hallands OF                1:01:34          
   33          Sanna Skäär               90       Smålands OF                1:01:51          
   34          Johanna Börjesson         90       Hallands OF                1:14:48          

               Hanna Bladh               90       Smålands OF               Ej godk.          
               Emma Roos                 90       Hallands OF               ej start          
               Mia Kaisajuntti           90       Blekinge OF               ej start          



D14 SSM  (60)  4010 m                      

    1          Elin Månsson              92       Hallands OF                  31:43          
    2          Anna Gustafsson           91       Smålands OF                  32:41          
    3          Malin Jensen              92       Skånes OF                    34:06          
    4          Josefin Tjernlund         92       Blekinge OF                  35:58          
    5          Therese Carlsson          91       Smålands OF                  36:10          
    6          Amanda Leo                92       Smålands OF                  36:13          
    7          Maja Söderlund            91       Skånes OF                    36:15          
    8          Therese Hansen            91       Skånes OF                    36:27          
    9          Frida Gustafsson          91       Smålands OF                  36:39          
   10          Pernilla Petersson        91       Smålands OF                  37:46          
   11          Ylva Gunnarsdotter        92       Smålands OF                  37:54          
   12          Kristin Löf               91       Smålands OF                  38:04          
   13          Sara Skyggesson           91       Hallands OF                  38:09          
   14          Veronika Aspvall          91       Blekinge OF                  38:20          
   15          Jonna Johansson           92       Skånes OF                    38:50          
   15          Amanda Stensson-Bohman    91       Smålands OF                  38:50          
   17          Sara Johansson            91       Smålands OF                  39:15          
   18          Ellinor Tjernlund         92       Blekinge OF                  39:40          
   19          Isabelle Christoferson    92       Skånes OF                    39:55          
   20          Maja Nilsson              91       Skånes OF                    40:07          
   21          Sofie Söderblom           91       Hallands OF                  40:32          
   22          Ann-Sofie Larsson         91       Skånes OF                    40:35          
   23          Viktoria Ernstsson        91       Skånes OF                    41:09          
   24          Frida Nilsson             91       Skånes OF                    41:30          
   25          Julia Lundquist           92       Smålands OF                  42:19          
   26          Linnea Johansson          91       Hallands OF                  43:44          
   27          Emma Börjesson            91       Skånes OF                    44:58          
   28          Sanna Linsefors           91       Skånes OF                    45:59          
   29          Sandra Johansson          91       Skånes OF                    46:04          
   30          Anna Johansson            91       Smålands OF                  46:09          
   31          Hanna Wåhlin              92       Blekinge OF                  46:55          
   32          Anna Lööf                 91       Skånes OF                    47:00          
   33          Emma Rosén                92       Smålands OF                  47:24          
   34          Anna Andersson            92       Blekinge OF                  47:31          
   35          Elin Schyberg             92       Hallands OF                  47:50          
   35          Erica Knutsson            92       Smålands OF                  47:50          
   37          Amanda Martinsson         92       Hallands OF                  49:00          
   38          Sofia Gustavsson          91       Smålands OF                  49:37          
   39          Beatrice Gustavsson       91       Smålands OF                  50:23          
   40          Märtha Kaisajuntti        91       Blekinge OF                  50:32          
   41          Johanna Christoffersson            Skånes OF                    50:41          
   42          Anna Bredfelt             92       Skånes OF                    51:07          
   43          Maja Pettersson           92       Blekinge OF                  51:15          
   44          Hanna Åkesson             91       Hallands OF                  51:37          
   45          Sofia Björk               92       Skånes OF                    51:43          
   46          Julia Axelsson            92       Smålands OF                  53:26          
   47          Johanna Johansson         92       Hallands OF                  53:55          
   48          Maja Öman                 91       Blekinge OF                  54:01          
   49          Elaine Olausson           92       Blekinge OF                  54:50          
   50          Malin Tedblad             92       Blekinge OF                  56:06          
   51          Erica Höglund             92       Blekinge OF                  56:27          
   52          Sofie Larsson             91       Hallands OF                  57:42          
   53          Kristin Schyberg          92       Hallands OF                1:01:56          
   54          Martina Fredriksson       92       Blekinge OF                1:05:29          
   55          Ronja Arvidsson                    Skånes OF                  1:05:51          

               Victoria Fridholm         92       Skånes OF                 Ej godk.          
               Ellinor Karlsson          91       Smålands OF               Ej godk.          
               Anna Gustafsson           92       Hallands OF               ej start          
               Linda Johansson           92       Hallands OF               ej start          
               Erika Johansson           91       Blekinge OF               ej start