Skärtorsdagsnattenfr 2007-04-06 00:15
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2005

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (2)       2560 m                      

    1          Knut Nilsson              27    13 OK Kompassen                 47:09 G        

               Yngve Jönsson             27    13 OK Silva                  ej start          



H75  (1)       2760 m                      

    1          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                    57:46 G        



H70  (4)       3530 m                      

    1          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   40:55 G        
    2          Nils-Gustav Svensson      37    13 OK Kompassen                 60:16 B        
    3          Rolf Krohn                35     8 Hudiksvalls IF               69:26          

               Bo Bengtsson              35    13 Hässleholms OK            Ej godk.          



H65  (11)      3530 m                      

    1          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               32:16 G        
    2          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 36:42 G        
    3          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  37:51 S        
    4          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 39:09 S        
    5          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     39:37 S        
    6          Gunnar Persson DY         42    13 Tormestorps IF               41:02 S        
    7          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     41:35 S        
    8          Gert Olsson               40    13 Malmö OK                     42:35 S        
    9          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 45:13 S        
   10          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  48:11 B        
   11          Stig Lindskog             38    13 Lunds OK                     54:28          



H60  (9)       3790 m                      

    1          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    37:09 G        
    2          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              41:02 G        
    3          Jörgen Christian Nielse   44    13 Rävetofta OK                 44:35 S        
    4          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     48:22 S        
    5          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  51:29 S        
    6          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                     52:20 S        
    7          Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                     53:26 S        
    8          Börje Andersson                 13 OK Torfinn                   54:15 B        
    9          Thomas Thörnqvist         46    14 Växjö OK                     55:27 B        



H55  (11)      4190 m                      

    1          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     32:38 G        
    2          Göran Johnsson            50    13 Ringsjö OK                   33:45 G        
    3          Lennart Hävrén            52    15 Tullinge SK                  33:48 G        
    4          Kenth Sundgren            49    13 OK Silva                     35:11 G        
    5          Hans Larsson              51    13 Hässleholms OK               37:30 S        
    6          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               37:37 S        
    7          Jan Åsberg                50    17 Häverödals SK                42:39 S        
    8          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 51:10          
    9          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    54:16          
   10          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 57:36          

               Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK          ej start          



H50  (8)       4660 m                      

    1          Ulf Palmér                56    20 Ulricehamns OK               32:32 G        
    2          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 37:50 S        
    3          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             38:05 S        
    4          Sven-Åke Emanuelsson      57    15 IFK Lidingös Skid o OK       38:59 S        
    5          Ingemar Petersson         57    13 OK Torfinn                   39:31 S        
    6          Sten Segerslätt           57    13 Rävetofta OK                 39:47 S        
    7          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 42:30 S        
    8          Leif Åke Andersson        54    13 FK Boken                     49:27 B        



H45  (7)       5180 m                      

    1          Staffan Käll              60    14 OK Älme                      41:15 G        
    2          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    49:30 S        
    3          Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                     53:08 S        
    4          Vesa Jussila              60    23 NAI                          57:11 S        
    5          Thomas Lundin             60    15 Sundbybergs IK               60:19 B        
    6          Werner Köhler             59    15 Tullinge SK                  63:18          
    7          Anders Berg               62    13 IS Kullen                    64:03          



H40  (7)       5620 m                      

    1          Joel Rydström             65    14 FK Finn                      43:30 G        
    2          Göran Frank               64    13 Eslövs FK                    51:54 S        
    3          Johan Risberg             65    15 Järfälla OK                  52:15 S        
    4          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   53:19 S        
    5          Magnus Hektor             64    15 Järla IF OK                  54:14 S        
    6          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                   57:27 S        

               Anders Irbäck             60    13 Lunds OK                  Ej godk.          



H35  (5)       6510 m                      

    1          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     48:45 G        
    2          Fredrik Persson           71    13 Helsingborgs SOK             49:13 G        
    3          Bengt-Arne Franksson      68    16 Eskilstuna OL                51:09 G        
    4          Fredrik Ullman            71    13 Malmö OK                     59:58 S        

               Mats Ranbro               70    13 Helsingborgs SOK          ej start          



H21  (17)      7890 m                      

    1          Sebastian Månsson         90    12 Hagaby GoIF                  55:08 G        
    2          Jan Granstedt             60     2 Idefjordens SK               56:02 G        
    3          Bo Granstedt              63    14 IK Hakarpspojkarna           57:09 G        
    4          Lucas Gustavsson          87    23 Linköpings OK                58:12 G        
    5          Peter Hedberg             62    13 Lunds OK                     58:21 G        
    6          Rasmus Elmelid            90    13 Ringsjö OK                   59:48 G        
    7          Magnus Härwell            78    13 Eslövs FK                    60:33 G        
    8          Richard Lindström         66    10 Sundsvalls OK                62:08 S        
    9          Tony Månsson              63    12 Hagaby GoIF                  63:06 S        
   10          Patrik Blom               82     8 Rehns BK                     64:08 S        
   11          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL              64:21 S        
   12          Jonny Selander            72    13 OK Tyringe                   65:11 S        
   13          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     67:10 S        
   14          Jan Moberg                67     5 Gävle OK                     67:15 S        
   15          Daniel Evaldsson          76    14 SK Graal                     69:49 S        
   16          Mats Windstedt            61    16 Södertälje-Nykvarn OF        81:37 B        

               Jakob Gustavsson          84    23 Linköpings OK             Ej godk.          



H18  (5)       5620 m                      

    1          Johan Larsson             90    13 Hässleholms OK               42:45 G        
    2          Tobias Johansson          90     7 Laholms IF OK                47:40 G        
    3          Felix Carlsson            90    13 Hässleholms OK               50:29 S        
    4          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     55:25 S        
    5          Simon Månsson             90    13 Örkelljunga FK               58:39 S        



H16  (6)       4220 m                      

    1          Mattias Engström          92    13 Hjärnarps GH OL              37:10          
    2          Jonas Lundin              91    15 Sundbybergs IK               40:58          
    3          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   44:59          
    4          Kasper Carlsson           92    13 Hässleholms OK               53:10          
    5          Jakob Segerslätt          91    13 Rävetofta OK                 54:08          

               Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                 ej start          



H14  (6)       3240 m                      

    1          Oscar Björck              93    14 OK Älme                      23:48          
    2          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   25:59          
    3          Simon Lundqvist           94    13 OK Gynge                     26:27          
    4          Erik Lenning              94    13 Rävetofta OK                 30:45          
    5          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    33:05          

               Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK            ej start          



H12  (5)       2570 m                      

    1          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               14:23          
    2          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     16:59          
    3          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              17:01          
    4          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               25:51          

               Simon Lundin              95    15 Sundbybergs IK            Ej godk.          



D70  (1)       2560 m                      

               Gun Hansson               35    13 Andrarums IF              ej start          



D60  (5)       3070 m                      

    1          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  32:35 G        
    2          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 32:45 G        
    3          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    38:34 S        
    4          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     43:34 S        
    5          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                     44:27 S        



D55  (3)       3070 m                      

    1          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              34:14 G        
    2          Karin Persson             48    13 OK Tyringe                   41:49 S        
    3          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 47:27 S        



D50  (2)       3300 m                      

    1          Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna                 39:59 G        

               Lotta Linsefors           56    13 Lunds OK                  ej start          



D40  (4)       3410 m                      

    1          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                30:50 G        
    2          Christina Segerslätt      59    13 Rävetofta OK                 35:33 S        
    3          Eva Emanuelsson           58    15 IFK Lidingös Skid o OK       43:53 S        
    4          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 47:14          



D21  (5)       4190 m                      

    1          Desirée Segerslätt        87    13 Rävetofta OK                 34:41 G        
    2          Ingela Andersson          63    13 Lunds OK                     39:10 S        
    3          Carin Emanuelsson         86    15 IFK Lidingös Skid o OK       39:32 S        
    4          Kersti Lassing            85    13 Frosta OK                    44:20 S        
    5          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 44:42 S        



D16  (7)       3300 m                      

    1          Rebecka Heinrup           92    15 Tullinge SK                  27:00          
    2          Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     29:06          
    3          Sandra Johansson          91    13 FK Boken                     37:56          
    4          Cecilia Emanuelsson       91    15 IFK Lidingös Skid o OK       38:50          
    5          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   38:55          
    6          Beatrice Köhler           91    15 Tullinge SK                  39:37          
    7          Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                   43:25          



D14  (11)      2900 m                      

    1          Saga Jönsson              93    13 Hässleholms OK               19:35          
    2          Gry Granstedt             94     2 Idefjordens SK               20:44          
    3          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    23:30          
    4          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             23:53          
    5          Matilda Stensson          93    13 IS Kullen                    23:59          
    6          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    24:32          
    7          Moa Nissar                94    15 Järla IF OK                  26:44          
    8          Matilda Hektor            93    15 Järla IF OK                  29:06          
    9          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               33:21          
   10          Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                   33:22          
   11          Stina Olandersson         93    13 OK Tyringe                   34:12          



D12  (6)       2570 m                      

    1          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   21:09          
    2          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     22:12          
    3          Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                    29:05          
    4          Gina Granstedt            97     2 Idefjordens SK               43:32          
    5          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     47:45          

               Veronica Köhler           96    15 Tullinge SK               Ej godk.          



Öppen 2  (33)  2570 m                      

    1          Jonas Johnsson            93    13 Hästveda OK                  16:06 B        
    2          Arvid Lindqvist-Käll      92    14 OK Älme                      17:46 B        
    3          David Svensson            96    13 FK Boken                     20:45 B        
    4          Amanda Olofsson           92    13 FK Boken                     20:57 B        
    5          Wictor Svensson           95    13 Helsingborgs SOK             21:04 B        
    5          Amelie Petersson          92    13 Hässleholms OK               21:04 B        
    7          Joakim Sjöberg            95    13 Helsingborgs SOK             21:06 B        
    8          Josefin Carlsson          94    13 OK Tyringe                   21:09 B        
    9          Johan Brink               95    14 Markaryds FK                 21:18 B        
   10          Matilda Olofsson          94    13 FK Boken                     21:26 B        
   11          Margareta Olsson          61    13 OK Tyringe                   21:28 B        
   12          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 21:29 B        
   13          Britt-Marie Stensson      63    13 IS Kullen                    21:30 B        
   14          Martin Bertilsson         93    13 Hässleholms OK               22:05 B        
   15          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               22:32 B        
   16          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   23:29          
   17          Sabina Månsson            95    12 Hagaby GoIF                  23:54          
   18          Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF               26:02          
   19          Anna Lundqvist            97    13 OK Gynge                     28:37          
   20          Susanne Håkansson                7 Halmstads OK                 29:05          
   21          Ludvig Håkansson                 7 Halmstads OK                 29:11          
   22          Björn Håkansson                  7 Halmstads OK                 29:16          
   23          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   30:04          
   24          Ellinor Olsson            96    13 OK Gynge                     30:09          
   25          Christin Olsson           68    13 OK Gynge                     30:19          
   26          Rebeca Svensson           73    13 Hästveda OK                  30:48          
   27          Kent Jönsson                    13 OK Kompassen                 31:27          
   28          Erik Jönsson              99    13 OK Kompassen                 31:49          
   29          Frida Jönsson             96    13 OK Kompassen                 32:54          
   30          Helena Jönsson            68    13 OK Kompassen                 33:04          
   31          Clara Olandersson               13 OK Tyringe                   41:25          
   32          Anna-Carin Olandersson    62    13 OK Tyringe                   41:27          

               Emelie Håkansson                 7 Halmstads OK              Ej godk.          



Öppen 5  (18)  3240 m                      

    1          Bertil Månsson            52    13 Örkelljunga FK               24:52 B        
    2          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   27:26 B        
    3          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             28:18 B        
    4          Gunnar Swärd              57    13 Hässleholms OK               28:50 B        
    5          Nilsson Joel                    13 Hässleholms OK               28:59 B        
    6          Eleonore Andersson        83    13 Hässleholms OK               29:04 B        
    7          Arne Persson              51    13 OK Gynge                     30:57 B        
    8          Janne Rydh                      13 Malmö OK                     31:14 B        
    9          Maria Johnsson            78    13 Ringsjö OK                   32:47 B        
   10          Anna Sjöström             91    13 OK Kompassen                 33:56          
   11          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 34:05          
   12          Leif Malm                 48    14 Markaryds FK                 34:22          
   13          Arne Persson                    13 Malmö OK                     37:35          
   14          Johnny Malmgren           43    13 Hjärnarps GH OL              39:05          
   15          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   40:31          
   16          Maria Dehlin              67    13 Härlövs IF                   40:39          
   17          Ingvar Persson            48    13 OK Tyringe                   45:32          
   18          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               63:41          



Öppen 8  (10)  4190 m                      

    1          Philip Malmgren                 13 FK Göingarna                 28:56 B        
    2          Rickard Nilsson           86    14 FK Finn                      31:34 B        
    3          Lars Lindgren             58    14 FK Finn                      38:50          
    4          Ola Andertoft             65    14 Markaryds FK                 41:15          
    5          Ingemar Ericsson          76    14 FK Finn                      42:19          
    6          Emelie Bengtsson          87    13 Tormestorps IF               45:04          
    7          Bengt Bengtsson           47    13 Tormestorps IF               45:05          
    8          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    47:20          
    9          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               51:30          
   10          Åke Ericsson                    14 FK Finn                      51:54