Hästveda OK 03-04-27sö 2003-04-27 14:47
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                                        Klubb                         Tid Tvlmärke 



H80  (6)       3050 m                      

    1          Artur  Pettersson                           Frosta OK                   47:45 G        
    2          Nils  Carlsson                              FK Snapphanarna             50:32 G        
    3          Claes  Claesson                             Malmö OK                    55:33 S        
    4          Harald  Svensson                            OK Kompassen              1:06:57 S        
    5          Åke  Åkesson                                Helsingborgs SOK          1:07:07 S        
    6          Yngve  Jönsson                              Lunds OK                  1:10:03 B        



H75  (15)      3050 m                      

    1          Nisse  Bohman                               OK Kompassen                34:03 G        
    2          Yngve  Jönsson                              OK Silva                    36:31 G        
    3          Åke  Dahlström                              FK Snapphanarna             37:28 G        
    4          Sven  Granstedt                             Pan-Kristianstad            37:31 G        
    5          Rune  Isaksson                              Helsingborgs SOK            38:32 G        
    6          Gunnar  Carlsson                            OK Gynge                    40:52 S        
    7          Hans  Lindin                                Malmö OK                    43:23 S        
    8          Nils  Andersson                             OK Kompassen                51:04 B        
    9          Curth  Svensson                             Ringsjö OK                  51:49 B        
   10          Gustaf  Almqvist                            OK Älme                   1:01:41          
   11          Torsten  Hermodsson                         Malmö OK                  1:01:53          

               Ragnar  Bengtsson                           FK Snapphanarna          ej start          
               Knut  Nilsson                               OK Kompassen             ej start          
               Bertil  Nilsson                             OK Tyringe               ej start          
               Yngve  Olsson                               SK Graal                 ej start          



H70  (26)      3940 m                      

    1          Ahti  Pärssinen                             OK Silva                    36:14 G        
    2          Leif  Claesson                              Tormestorps IF              37:47 G        
    3          Per  Fresk                                  Frosta OK                   40:58 G        
    4          Egon  Persson                               OK Kompassen                46:09 S        
    5          Stig  Sjöholm                               Ringsjö OK                  46:17 S        
    6          Hans  Holmqvist                             Örkelljunga FK              46:31 S        
    7          Ingvar  Pettersson                          Hässleholms OK              47:53 S        
    8          Lars Samuelsson                             SK Järven                   48:49 S        
    9          Carl-Åke  Hansson                           Laholms IF                  49:50 S        
   10          Jan  Jönsson                                Falkenbergs OK              49:53 S        
   11          Owe  Åkesson                                Härlövs IF                  50:55 S        
   12          Leo  Åkesson                                Härlövs IF                  51:37 S        
   13          Gunnar  Olsson                              OK Vilse 87                 51:59 S        
   14          Kjell-Arne  Pettersson                      Härlövs IF                  53:21 B        
   15          Kjell  Björup                               Lunds OK                    54:23 B        
   16          Arne  Andersson                             Eslövs FK                   54:30 B        
   17          Ingvar  Lennerstedt                         Lunds OK                    55:08 B        
   18          Nils-Åke  Nilsson                           Andrarums IF                57:26          
   19          Lars  Magnusson                             Hässleholms OK              57:41          
   20          Lennart  Nilsson                            OK Kompassen                57:46          
   21          Bengt  Edvardsson                           OK Torfinn                1:01:05          
   22          Åke  Strand                                 Örkelljunga FK            1:04:27          

               Tage  Ingemansson                           Falkenbergs OK             Felst.          
               Leif  Brånalt                               Markaryds FK             ej start          
               Sven  Snogerup                              Lunds OK                 ej start          
               Ove  Nordahl                                Simrishamns OK           ej start          



H65  (22)      3940 m                      

    1          Bo  Bengtsson                               Hässleholms OK              32:14 G        
    2          Lennart  Johansson                          Hässleholms OK              33:13 G        
    3          Krister  Paulsson                           OK Kompassen                34:30 G        
    4          Bengt  Ahlstedt                             FK Åsen                     36:07 G        
    5          Werner  Törnblom                            Växjö OK                    37:35 S        
    6          Rune  Bengtsson                             Ronneby OK                  38:02 S        
    7          Karl-Erik  Persson                          OK Kompassen                39:39 S        
    8          Stig  Lindskog                              Visborgs OK                 42:55 S        
    9          Gillis  Alm                                 Växjö OK                    43:59 S        
   10          Nils-Gustav  Svensson                       OK Kompassen                44:00 S        
   11          Göran  Seger                                FK Boken                    45:11 S        
   12          Kjell  Johansson                            Tormestorps IF              47:00 S        
   13          Klas  Tykesson                              Rävetofta OK                47:35 B        
   14          Jan-Eric  Nelking                           FK Åsen                     47:47 B        
   15          Bengt  Olofsson                             Hjärnarps GH OL             47:57 B        
   16          Göran  Holmberg                             Markaryds FK                49:44 B        
   17          Torbjörn  Wingqvist                         Ringsjö OK                  50:04          
   18          Gunnar  Friberg                             OK Kompassen                52:17          
   19          Janne  Ljungberg                            Malmö OK                  1:04:55          

               Eric  Svärdh                                FK Åsen                  ej start          
               Arne  Gustavsson                            Malmö OK                 ej start          
               Lars  Persson                               Väsby OK                 ej start          



H60  (32)      4690 m                      

    1          Inge  Persson                               FK Boken                    38:21 G        
    2          Öyvind  Jensen                              Hässleholms OK              39:19 G        
    3          Ingemar  Svensson                           Lunds OK                    40:35 G        
    4          Göran  Andersson                            Stigmännen Karlshamns OK    41:53 G        
    5          Kurt  Bergstrand                            Lessebo OK                  42:54 G        
    6          Waste  Byström                              OK Virdarna                 42:59 G        
    7          Bengt  Bergkvist                            Stigmännen Karlshamns OK    43:03 S        
    8          Gunnar  Sandström                           Pan-Kristianstad            44:21 S        
    9          Bo  Svensson                                Tockarps IK                 44:22 S        
   10          Roland  Karlsson                            Skogslöparna                44:54 S        
   11          Thore  Pettersson                           OK Tyringe                  45:03 S        
   12          Björn  Nordström                            Hässleholms OK              45:20 S        
   13          Kennerth  Gustafsson                        OK Virdarna                 46:02 S        
   14          Nils-Eric  Ericsson                         FK Åsen                     47:03 S        
   14          Sven  Jonasson                              OK Skogsfalken              47:03 S        
   16          Kjell  Månsson                              Ronneby OK                  48:22 S        
   17          Erling  Larsson                             Hässleholms OK              48:38 S        
   18          Sven-Erik  Forsell                          Lunds OK                    48:39 S        
   19          Nils  Mårtensson                            Andrarums IF                52:23 S        
   20          Nils-Åke  Nilsson                           Härlövs IF                  53:01 S        
   21          Sven  Falkman                               Örkelljunga FK              55:07 B        
   22          Per-Arne  Nilsson                           Härlövs IF                  55:46 B        
   23          Tom  Lindberg                               Lunds OK                    57:28 B        
   24          Paul  Schannong                             Malmö OK                    57:56 B        
   25          Håkan  Brost                                Malmö OK                  1:00:25          
   26          Allan  Hammar                               OK Kompassen              1:06:11          
   27          Bengt  Johansson                            OK Silva                  1:11:48          
   28          Ebbe  Pehrsson                              OK Silva                  1:14:00          

               Raimo  Salminen                             Växjö OK                   Felst.          
               Bertil  Olofsson                            Andrarums IF             ej start          
               Peo  Bengtsson                              Pan-Kristianstad         ej start          
               Göran  Thour                                Värend GN OL             ej start          



H55  (43)      4860 m                      

    1          Agne  Bengtsson                             OK Kompassen                33:19 G        
    2          Leif  Sandgren                              Frosta OK                   34:09 G        
    3          Stig  Johansson                             Bredaryds SOK               35:37 G        
    4          Åke  Persson                                Hjärnarps GH OL             37:11 G        
    5          Per-Olof  Fernberg                          IS Skanne                   38:43 S        
    6          Tommy  Peterson                             Helsingborgs SOK            39:33 S        
    7          Eric  Tenland                               Andrarums IF                39:47 S        
    8          Tommy  Nimark                               OK Origo                    40:01 S        
    9          John  Ohlandersson                          Örkelljunga FK              42:13 S        
   10          Conny  Berggren                             Växjö Allmänna IS           43:09 S        
   11          Leif  Olofsson                              OK Kompassen                43:53 S        
   12          Leif  Karlsson                              Frosta OK                   44:22 S        
   12          Janne  Lindholm                             Frosta OK                   44:22 S        
   14          Roy  Owesson                                Helsingborgs SOK            44:29 S        
   15          Ulf  Jönsson                                Laholms IF                  45:10 S        
   16          Bengt  Ståhl                                Hjärnarps GH OL             46:17 S        
   17          Bengt  Andersson                            Tormestorps IF              46:19 S        
   18          Gert  Olsson                                OK Silva                    47:02 S        
   19          Lars  Henriksson                            OK Älme                     47:07 S        
   20          Leif  Malm                                  Markaryds FK                47:48 S        
   21          Åke  Olsson                                 Hässleholms OK              47:51 S        
   22          Jan  Hansson                                Lunds OK                    47:57 S        
   23          Harry  Andersson                            Markaryds FK                48:07 B        
   24          Sven  Ruther                                OK Älme                     48:10 B        
   25          Claes-Göran  Green                          Lunds OK                    50:08 B        
   26          Mats  Håkansson                             Malmö OK                    51:36          
   27          Peeter-Jaan  Kask                           Lunds OK                    52:51          
   28          Lars  Persson                               OK Kompassen                53:49          
   29          Håkan C  Nilsson                            Malmö OK                    54:30          
   30          Mike in't Groen                             KOVZ Netherlands            54:53          
   31          Roland  Nilsson                             OK Kompassen                56:01          
   32          Nils-Erik  Bondesson                        Frosta OK                   56:35          
   33          Jan  Persson                                Ystads OK                   57:00          
   34          Bengt-Åke  Nilsson                          OK Torfinn                  57:01          
   35          Tor-Eve  Bengtsson                          Helsingborgs SOK            58:01          
   36          Bo  BÜlow                                   Malmö OK                    59:27          

               Göran  Bengtsson                            IK Trenne Ullared        ej start          
               Göran  Larsson I                            OK Kompassen             ej start          
               Knut  Masseck                               Ringsjö OK               ej start          
               Gösta  Svensson                             Rävetofta OK             ej start          
               Lennart  Svensson                           Rävetofta OK             ej start          
               Leif  Axelsson                              SK Graal                 ej start          
               Bill  Schölin                               Örkelljunga FK           ej start          



H55 MOTION  (3 4060 m                      

    1          Bo  Svensson                                Härlövs IF                  46:07 S        

               Stig  Nydahl                                Stigmännen Karlshamns OK   Felst.          
               Jan  Dahlberg                               Hässleholms OK           ej start          



H50  (22)      5720 m                      

    1          Lars Lindborg                               Tormestorps IF              45:30 G        
    2          Göran  Johnsson                             Ringsjö OK                  45:35 G        
    3          Jonny  Svensson                             OK Vilse 87                 46:13 G        
    4          Roland  Dahlman                             Malmö OK                    47:22 G        
    5          Sven-Eric  Ericson                          Helsingborgs SOK            49:21 G        
    6          Sven-Olof  Larsson                          Växjö Allmänna IS           51:46 S        
    7          Gert  Nilsson                               Lunds OK                    56:18 S        
    8          Anders  Wallner                             Lunds OK                    56:58 S        
    9          Tommy  Bengtsson                            Hässleholms OK            1:02:02 S        
   10          Sven Erik  Frick                            FK Göingarna              1:02:25 S        
   11          Sven-Erik  Persson                          Frosta OK                 1:02:28 S        
   12          Lars  Johansson                             Malmö OK                  1:03:27 S        
   13          Jan-Erik  Nilsson                           Ystads OK                 1:04:01 S        
   14          Bengt  Hansson                              Andrarums IF              1:07:03 B        
   15          Rolf  Gustafsson                            Helsingborgs SOK          1:12:58          
   16          Pentti  Fredriksson                         OK Vilse 87               1:28:02          
   17          Uno  Lundkvist                              Malmö OK                  1:53:45          

               Jan Olof  Ferm                              FK Göingarna             ej start          
               Håkan  Winnberg                             IK Trenne Ullared        ej start          
               Kaare  Hansson                              Malmö OK                 ej start          
               Ken  Ragnarsson                             OK Kompassen             ej start          
               Lars-Göran  Nilsson                         Ringsjö OK               ej start          



H45  (21)      6280 m                      

    1          Jan  Karlsson                               Hässleholms OK              45:06 G        
    2          Per  Edvardsson                             OK Torfinn                  45:19 G        
    3          Gert  Nielsen                               Lunds OK                    46:40 G        
    4          Roger  Thörn                                OK Vilse 87                 48:20 G        
    5          Tore  Tjernlund                             OK Vilse 87                 48:41 G        
    6          Adrie van Opstal                            KOVZ Netherlands            50:12 G        
    7          Lars-Göran  Nyberg                          FK Åsen                     50:51 G        
    8          Bengt  Larsson                              FK Göingarna                51:11 S        
    9          Stellan  Martinsson                         OK Tyringe                  51:53 S        
   10          Arne  Andersson                             OK Torfinn                  54:11 S        
   11          Lennart  Borgkvist                          IS Kullen                   54:29 S        
   12          Sten  Segerslätt                            Rävetofta OK                57:10 S        
   13          Ingemar  Petersson                          Halmstad OK                 58:50 S        
   14          Holger  Sigbo                               OK Kompassen              1:03:05 S        
   15          Rolf  Ohrlander                             Pan-Kristianstad          1:05:23 B        
   16          Gunnar  Swärd                               Hässleholms OK            1:07:21 B        
   17          Lucien Baert                                KOVZ Netherlands          1:10:34          
   18          Thomas  Johnsson                            FK Göingarna              1:11:46          
   19          Bo  Fält                                    OK Kompassen              1:11:59          
   20          Matts  Andersson                            Hässleholms OK            1:12:50          

               Lennart  Ahlbäck                            OK Tyringe                 Felst.          



H45 MOTION  (2 4430 m                      

    1          Palle Gensen                                OK Gynge                  1:08:32 S        

               Johnny  Petersen                            Helsingborgs SOK         ej start          



H40  (12)      6790 m                      

    1          Lars  Söderlund                             Tormestorps IF              44:26 G        
    2          Mats  Brorsson                              Tockarps IK                 50:40 S        
    3          Thomas  Johansson                           Örkelljunga FK              51:41 S        
    4          Staffan  Käll                               OK Älme                     53:03 S        
    5          Hans Inge  Hansson                          OK Vilse 87                 56:49 S        
    6          Bengt  Olsson                               Eslövs FK                 1:01:50 S        
    7          Hans-Erik  Karlsson                         OK Torfinn                1:02:01 S        
    8          Klaus  Kristensen                           Markaryds FK              1:03:28 B        
    9          Bo Arne  Ståhl                              IS Kullen                 1:03:59 B        
   10          Anders  Persson                             Hässleholms OK            1:04:05 B        
   11          Anders  Åberg                               OK Torfinn                1:04:48 B        

               Per  Erlandsson                             Stigmännen Karlshamns OK   Felst.          



H35 MOTION  (3 5450 m                      

    1          Pål  Bengtsson                              IS Kullen                 1:07:16 S        
    2          Anders  Berg                                IS Kullen                 1:10:01 S        
    3          Stefan  Norrestam                           Helsingborgs SOK          1:31:01 B        



H21  (12)      7200 m                      

    1   (0603) Mikael  Kristensson                         OK Torfinn                  42:30 G        
    2   (8301) Erik  Bengtsson                             FK Åsen                     45:07 G        
    3          Marco Smulders                              KOVZ Netherlands            47:55 G        
    4   (0997) Oscar  Borg                                 FK Åsen                     50:38 S        
    5   (1070) Olof  Bengtsson                             FK Åsen                     52:28 S        
    6   (1013) Magnus  Jonasson                            Malmö OK                    53:15 S        
    7          Per Erik  Jönsson                           OK Torfinn                  53:17 S        
    8   (1062) Matts  Tenland                              Andrarums IF                59:41 S        
    9          Fredrik  Lundquist                          Frosta OK                 1:00:36 S        
   10          Fredrik  Hjort                              Helsingborgs SOK          1:57:40          

        (0788) Andreas  Kristensson                        OK Torfinn                 Felst.          
               Anders  Svensson                            Rävetofta OK             ej start          



H20 MOTION  (1 5450 m                      

    1          Kalle  Wendel                               Ystads OK                 1:15:37 S        



H18  (2)       6790 m                      

    1   (1311) Johan  Fredriksson                          OK Vilse 87               1:04:25 G        

        (1104) Gustav  Petersson                           Ronneby OK               ej start          



H16  (10)      4860 m                      

    1          Niclas  Tjernlund                           OK Vilse 87                 35:36          
    2          Daniel  Erlandsson                          Stigmännen Karlshamns OK    40:16          
    3          Simon  Christoferson                        Tormestorps IF              41:03          
    4          Tim  Björkman                               OK Vilse 87                 44:43          
    5          Dennis  Ljunggren                           OK Tyringe                  50:27          
    6          Magnus  Johnsson                            FK Göingarna                50:35          
    7          Mikael  Westlund                            Malmö OK                    57:01          
    8          Mattias  Fredriksson                        OK Vilse 87                 57:10          
    9          Torgil  Lassing                             Frosta OK                 1:03:26          

               Sebastian  Jogby                            Pan-Kristianstad         ej start          



H14  (15)      4060 m                      

    1          Lukas  Petersson                            Ronneby OK                  29:09          
    2          Johannes  Nyberg                            FK Åsen                     34:46          
    3          Henrik  Ahlbäck                             OK Tyringe                  42:54          
    4          Albin  Lagerqvist                           Ystads OK                   43:46          
    5          Carl-Anton  Ingmarsson                      OK Vilse 87                 44:15          
    6          Christoffer  Erlandsson                     Stigmännen Karlshamns OK    44:39          
    7          Björn  Öhrstrand                            Ystads OK                   44:57          
    8          Viktor  Stensson                            IS Kullen                   46:56          
    9          Carl  Ohrlander                             Pan-Kristianstad          1:09:59          
   10          Christoffer  Algotsson                      Malmö OK                  1:11:51          
   11          Fredrik  Höög                               OK Vilse 87               1:12:50          
   12          Ambjörn  Lassing                            Frosta OK                 1:15:17          

               Anton  Marmelid                             IS Kullen                ej start          
               Alexander  Jogby                            Pan-Kristianstad         ej start          
               Kristian  Svensson                          Rävetofta OK             ej start          



H12  (9)       3200 m                      

    1          Johan  Kristensson                          OK Torfinn                  23:53          
    2          Niklas  Olsson                              Rävetofta OK                28:06          
    3          Johan  Wihlborg                             OK Vilse 87                 30:40          
    4          Jesper  Ståhl                               IS Kullen                   31:10          
    5          Jakob  Segerslätt                           Rävetofta OK                31:23          
    6          Anton  Larsson                              OK Tyringe                  42:38          
    7          Björn  Ikonen                               OK Vilse 87               1:03:28          
    8          Martin  Bengtsson                           IS Kullen                 1:14:24          

               Emil  Henmyr                                OK Vilse 87                Felst.          



H10  (5)       2650 m                      

    1          Albin  Ingmarsson                           OK Vilse 87                 21:52          
    2          Rasmus  Karlsson                            Härlövs IF                  22:25          
    3          Carl  Swedenborg                            Lunds OK                    25:51          
    4          Rasmus  Johansson                           Örkelljunga FK              27:56          
    5          Sebastian  Ståhl                            IS Kullen                   29:26          



D75  (5)       2760 m                      

    1          Anna  Nilsson                               OK Tyringe                  48:32 G        
    2          Gunborg  Carlsson                           OK Gynge                  1:04:28 S        
    3          Anna  Hermansson                            Helsingborgs SOK          1:09:22 B        
    4          Gulli  Åkesson                              Helsingborgs SOK          1:15:15          

               Aster  Olsson                               SK Graal                   Felst.          



D70  (8)       2760 m                      

    1          Gunvor  Göransson                           Laholms IF                  37:16 G        
    2          Marianne  Ericsson                          Laholms IF                  41:37 G        
    3          Inga-Lisa  Hedström                         Pan-Kristianstad            44:22 S        
    4          Karin  Jönsson                              Falkenbergs OK              46:51 S        
    5          Solvey  Bergdahl                            Helsingborgs SOK            47:21 S        
    6          Gullan  Almqvist                            OK Älme                     51:23 S        
    7          Edith  Borg                                 Helsingborgs SOK          1:03:29          
    8          Ingrid  Brorsson                            Tockarps IK               1:04:51          



D65  (10)      3050 m                      

    1          Gun  Hansson                                Andrarums IF                38:20 G        
    2          Kerstin  Henmyr                             OK Vilse 87                 45:33 S        
    3          Mary  Ottosson                              Laholms IF                  47:34 S        
    4          Maj  Carlsson                               FK Snapphanarna             53:36 S        
    5          Inga  Andersson                             Eslövs FK                   56:15 B        
    6          Ingrid  Ingemansson                         Falkenbergs OK              56:59 B        
    7          Ingrid  Hansson                             Laholms IF                  58:13 B        
    8          Birgitta  Persson                           Pan-Kristianstad          1:15:26          

               Elvy  Holmqvist                             Örkelljunga FK             Felst.          
               Kerstin  Granstedt                          Pan-Kristianstad         ej start          



D60  (10)      3760 m                      

    1          Inga-Britt  Bengtsson                       Pan-Kristianstad            44:45 G        
    2          Elsa  Svensson                              OK Vilse 87                 45:57 G        
    3          Ann-Charlotte  Jensen                       Hässleholms OK              47:58 G        
    4          Karin  Jakobsson                            Eslövs FK                   52:46 S        
    5          Ingalill  Wikingsson                        Stigmännen Karlshamns OK    53:47 S        
    6          Berit  Byström                              OK Virdarna                 56:48 S        
    7          Lena  Pehrsson                              OK Silva                    57:28 S        
    8          Gudrun  Olofsson                            Hjärnarps GH OL             58:47 S        
    9          Kajsa  Larsson                              Halmstad OK               1:18:41          
   10          Brita  Dahlberg                             Hässleholms OK            1:39:51          



D55  (22)      3760 m                      

    1          Britt  Forsell Pirozzi                      Lunds OK                    41:38 G        
    2          Karin  Modig                                Frosta OK                   42:30 G        
    3          Margret  Carlsson                           OK Skogsfalken              43:52 G        
    4          Gull  Svensson                              Tockarps IK                 44:55 G        
    5          Monica  Påhlstorp                           Emmaboda Verda OK           49:58 S        
    6          Maj-britt  Byström                          Rävetofta OK                50:26 S        
    7          Siw  Nilsson                                OK Kompassen                50:39 S        
    8          Anna-Lisa  Hansson                          Pan-Kristianstad            51:55 S        
    9          Berit  Schannong                            Malmö OK                    53:00 S        
   10          Britt  Åkesson                              Hässleholms OK              54:22 S        
   11          Kerstin  Nilsson                            Tormestorps IF              55:21 S        
   12          Solbritt  Gustafsson                        OK Virdarna                 59:08 B        
   13          Lena  Jönsson                               Laholms IF                  59:13 B        
   14          Ingrid  Andersson                           Tormestorps IF            1:00:56 B        
   15          Barbro  Cassing                             Ronneby OK                1:02:02 B        
   16          Kristin  Lindberg                           Lunds OK                  1:02:22 B        
   17          Karin  Bengtsson                            OK Kompassen              1:05:24          
   18          Kerstin  Nilsson                            OK Gynge                  1:07:42          
   19          Britt  BÜlow                                Malmö OK                  1:13:00          
   20          Marita  Pusa                                Malmö OK                  1:15:17          

               Karin  Persson                              OK Tyringe                 Felst.          
               Bodil  Ruther                               OK Älme                  ej start          



D55 MOTION  (8 3160 m                      

    1          Margareta  Svensson                         Härlövs IF                  47:35 S        
    2          Berit  Nilsson                              Markaryds FK                54:15 S        
    3          Ulla  Bergkvist                             Stigmännen Karlshamns OK    58:25 B        
    4          Siw  Blomkvist                              OK Vilse 87                 59:24 B        
    5          Mona  Gustafsson                            Markaryds FK              1:20:48          
    6          Eivor  Nydahl                               Stigmännen Karlshamns OK  1:40:46          

               Inga-Lill  Henriksson                       OK Älme                  ej start          
               Anna-Karin  Nilsson                         SK Graal                 ej start          



D50  (11)      3760 m                      

    1          Lena  Norrman                               IS Kullen                   36:42 G        
    2          Gunnel  Månsson                             OK Vilse 87                 37:01 G        
    3          Margaretha  Svensson                        OK Vilse 87                 37:53 G        
    4          Eva  Bergstrand                             OK Vilse 87                 42:26 S        
    5          Barbro  Martinsson                          OK Tyringe                  44:00 S        
    6          Britt-Marie  Magnusson                      Laholms IF                  47:17 S        
    7          Åsa  Ståhl                                  Hjärnarps GH OL             47:30 S        
    8          Sonja  Hammar                               OK Kompassen                48:26 S        
    9          Karin  Larsson                              OK Kompassen                55:30 B        

               Agneta  Albertsson                          OK Vilse 87              ej start          
               Ingrid  Persson                             Ringsjö OK               ej start          



D45  (15)      3940 m                      

    1          Ingela  Ekelöv                              Ringsjö OK                  32:27 G        
    2          Christine  Edenbrandt                       Lunds OK                    39:32 S        
    3          Britt  Thörn                                OK Vilse 87                 40:13 S        
    4          Ulla  Karlsson                              Tormestorps IF              42:18 S        
    5          Anna  Larsson                               Örkelljunga FK              44:40 S        
    6          Ing-Marie  Andersson                        Ystads OK                   45:11 S        
    7          Marianne  Svensson                          OK Vilse 87                 49:53 B        
    8          Ingrid  Nyberg                              FK Åsen                     50:24          
    9          Inger  Frick-Norling                        FK Göingarna                50:48          
   10          Ann-Marie  Nilsson                          Ystads OK                   53:05          
   11          Stina  Gunnarsson                           Härlövs IF                  55:06          
   12          Siv  Larsson                                Växjö Allmänna IS         1:01:13          
   13          Monica Roeling                              KOVZ Netherlands          1:15:02          
   14          Elly van Opstal                             KOVZ Netherlands          1:31:34          
   15          Vanja  Jinnemo                              Hjärnarps GH OL           1:37:11          



D45 MOTION  (5 3160 m                      

    1          Rita  Ljunggren                             OK Tyringe                  54:24 S        
    2          Maj  Öhrstrand                              Ystads OK                 1:02:14 S        
    3          Marie Höög                                  OK Vilse 87               1:06:14 B        
    4          Ingrid  Marmelid                            IS Kullen                 1:10:01 B        

               Lena  Svensson                              IK Trenne Ullared        ej start          



D40  (12)      3940 m                      

    1          Kerstin  Tjernlund                          OK Vilse 87                 35:30 G        
    2          Agneta  Erfors                              OK Torfinn                  35:51 G        
    3          Lotta  Gertsson                             Helsingborgs SOK            36:18 G        
    4          Lena  Olsson                                Rävetofta OK                37:03 G        
    5          Karin  Ståhl                                IS Kullen                   38:34 G        
    6          Lena  Söderlund                             Tormestorps IF              40:29 S        
    7          Ing-Britt  Swedenborg                       Lunds OK                    46:22 S        
    8          Susanne  Magnusson                          Pan-Kristianstad            49:06 S        
    9          Carin  Erlandsson                           Stigmännen Karlshamns OK    52:07 B        
   10          AnnSofie  Nilsson                           OK Tyringe                  55:07          
   11          Gith  Swärd                                 Hässleholms OK            1:17:07          

               Britt-Marie  Bengtsson                      Pan-Kristianstad         ej start          



D35  (2)       4690 m                      

    1          Carina  Törnqvist                           Hässleholms OK              44:50 G        
    2          Susanne  W Karlsson                         Härlövs IF                  51:58 S        



D35 MOTION  (5 3380 m                      

    1          Helena  Kristiansson                        Markaryds FK                41:00 S        
    2          Barbro  Norrestam                           Helsingborgs SOK          1:11:35          
    3          Kerstin  Olsson                             Eslövs FK                 1:12:47          
    4          Agneta  Petersson                           Ronneby OK                1:14:25          
    5          Britt-Marie  Stensson                       IS Kullen                 1:25:52          



D21  (7)       4860 m                      

    1          Agneta  Nordholm                            Sävedalens AIK              39:04 G        
    2          Camilla  Ernstsson                          OK Torfinn                  44:03 S        
    3          Eva  Tykesson                               Rävetofta OK                45:38 S        
    4          Camilla  Brorsson                           Tockarps IK                 45:47 S        
    5          Christina  Olsson                           OK Silva                    49:27 S        
    6          Anna  Lindholm                              Frosta OK                 1:03:05          
    7          Linda  Gustafsson                           Frosta OK                 1:07:32          



D21 MOTION  (1 4060 m                      

               Inez Hartog                                 KOVZ Netherlands         ej start          



D20  (4)       4690 m                      

    1          Merit  Lassing                              Frosta OK                   43:00 G        
    2          Eleonore  Andersson                         Hässleholms OK              55:49 S        
    3   (0875) Linda  Jinnemo                              Hjärnarps GH OL           1:12:21          

               Sara  Nilsson                               SK Graal                 ej start          



D18  (5)       4690 m                      

    1   (0646) Emelie  Andersson                           Hässleholms OK              44:11 G        
    2   (0623) Pia-Maria  Bondesson                        Frosta OK                   44:54 G        
    3   (0751) Kersti  Lassing                             Frosta OK                   46:26 G        

        (0744) Anna  Nilsson                               FK Snapphanarna          ej start          
               Emily  Nilsson                              Härlövs IF               ej start          



D16  (17)      3940 m                      

    1          Ylwa  Holmqvist                             Malmö OK                    37:01          
    2          Agnes  Söderlund                            Tormestorps IF              37:34          
    3          Emmie  Christoferson                        Tormestorps IF              39:59          
    4          Malin  Lagerqvist                           Ystads OK                   40:00          
    5          Maria  Edenbrandt                           Malmö OK                    40:20          
    6          Emelie Bengtsson                            Tormestorps IF              40:50          
    7          Louise  Borg                                FK Åsen                     45:30          
    8          Pernilla  Olsson                            Rävetofta OK                48:46          
    9          Emma  Ingmarsson                            OK Vilse 87                 54:52          
   10          Cecilia  Tullberg                           Malmö OK                  1:05:30          
   11          Cecilia  Persson                            Hässleholms OK            1:08:01          
   12          Sara  Johnsson                              Hässleholms OK            1:11:01          
   13          Elin  Hernebrant                            Malmö OK                  1:17:44          
   14          Silvia  Chirca                              Malmö OK                  1:20:21          
   15          Maria  Stilling                             Malmö OK                  1:21:48          
   16          Beatrice  Lundkvist                         Malmö OK                  1:23:05          

               Cecilia  Olsson                             Rävetofta OK             ej start          



D14  (5)       3380 m                      

    1          Josefin  Ahlbäck                            OK Tyringe                  32:13          
    2          Malin  Nyberg                               Pan-Kristianstad            47:20          
    3          Emelie  Olsson                              OK Kompassen                47:56          
    4          Mitchelle  Nilsson                          OK Kompassen              1:05:27          
    5          Elin  Nilsson                               Härlövs IF                1:25:32          



D12  (10)      3200 m                      

    1          Frida  Nilsson                              Pan-Kristianstad            28:50          
    2          Jonna  Johansson                            Örkelljunga FK              33:13          
    3          Josefin  Tjernlund                          OK Vilse 87                 33:55          
    4          Maja  Söderlund                             Tormestorps IF              35:23          
    5          Anna  Höög                                  OK Vilse 87                 36:33          
    6          Malin  Törnqvist                            Hässleholms OK              39:48          
    7          Anna  Berg                                  IS Kullen                   39:49          
    8          Erika  Ohrlander                            Pan-Kristianstad          1:05:33          
    9          Emilia  Ljungberg                           Ystads OK                 1:21:35          

               Ellinor  Tjernlund                          OK Vilse 87                Felst.          



D10  (8)       2650 m                      

    1          Johanna  Erlandsson                         Stigmännen Karlshamns OK    19:56          
    2          Tove  Ståhl                                 IS Kullen                   22:05          
    3          Matilda  Stensson                           IS Kullen                   22:14          
    4          Lisa  Nyberg                                FK Åsen                     23:46          
    5          Beatrice  Nilsson                           Härlövs IF                  27:15          
    6          Moa  Olsson                                 OK Kompassen                29:26          
    7          Madelen  Nilsson                            OK Kompassen                33:33          

               Stina  Berg                                 IS Kullen                  Felst.          



U4  (1)        3380 m                      

               Fredrik  Olsson                             Eslövs FK                ej start          



U3  (2)        3200 m                      

    1          Jimmie  Johansson                           Örkelljunga FK              49:44          
    2          Andreas  Haraldsson                         OK Kompassen              1:08:02          



U2  (5)        2650 m                      

    1          Hampus  Törnqvist                           Hässleholms OK              19:39          
    2          Erik  Bengtsson                             IS Kullen                   24:22          
    3          Caroline  Andersson                         Malmö OK                    26:53          
    4          Sofie  Andersson                            Malmö OK                    29:22          
    5          Amanda  Bengtsson                           OK Vilse 87                 37:15          



U1  (5)        2170 m                      

    1          Anton  Ståhl                                IS Kullen                   17:51          
    2          Gabriel  Carlsson                           OK Vilse 87                 20:04          
    3          Linus  Welander                             Örkelljunga FK              22:25          
    4          Thomas  Sjöbäck                             OK Vilse 87                 25:18          
    5          Johan  Brink                                Markaryds FK                26:40          



INSKOLNING  (2 2170 m                      

               Edvin  Ingmarsson                           OK Vilse 87                 Godk.          
               Elin  Welander                              Örkelljunga FK              Godk.          



Öppen 1  (12)  2650 m                      

    1          Robin Karlsson                              Härlövs IF                  19:52 B        
    2          Ovidiu Chirca                               Malmö OK                    20:39 B        
    3          Joel Kristiansson                           Markaryds FK                25:02 B        
    4          Karl Johan Bergman                          OK Älme                     26:04          
    5          Patrick Brorsson                            Tockarps IK                 26:18          
    6          Berit Algotsson                             Malmö OK                    29:22          
    7          Ted Thern                                   IS Skanne                   34:27          
    8          Elin Öberg                                  IS Skanne                   34:40          
    9          Filip Persson                               IS Skanne                   40:17          
   10          Emelie Lennartsdotter                       Hästveda OK                 54:27          
   11          Jessica Bjelk                               Hästveda OK                 54:58          

               Sofia Bergman                               OK Älme                    Felst.          



Öppen 2  (11)  3510 m                      

    1          Ingrid Ahlbäck                              OK Tyringe                  44:54 B        
    2          Ola Ståhl                                   IS Kullen                   46:18 B        
    3          Hugo Mattsson                               Rävetofta OK                47:58 B        
    4          Elna Nilsson                                OK Vilse 87                 50:53 B        
    5          Ebba Hjort                                  Helsingborgs SOK            52:57 B        
    6          Rasmus Ljungberg                            IS Kullen                   54:12 B        
    7          Elinor Jönsson                              OK Torfinn                1:03:49          
    8          Malin Nordkvist                             OK Torfinn                1:04:04          
    9          Helena Fredriksson                          OK Vilse 87               1:27:06          

               Ev Ryden Persson                            Hässleholms OK             Felst.          
               Susanne Johnsson                            Hässleholms OK             Felst.          



Öppen 4  (11)  3160 m                      

    1          Ann-Sofie Brink                             Markaryds FK                35:35 B        
    2          Frida Holmqvist                             Malmö OK                    43:23 B        
    3          Niklas Welander                             Örkelljunga FK              56:13          
    4          Marie Borg                                  FK Åsen                     58:47          
    5          Helena Berg                                 IS Kullen                 1:11:43          
    6          Lennart Stensson                            IS Kullen                 1:11:47          
    7          Birgitta Olsson                             OK Kompassen              1:11:54          
    8          Stig Svensson                               OK Virdarna               1:12:43          
    9          Jan-Erling Magnusson                        Pan-Kristianstad          1:20:35          
   10          Christer Nilsson                            Härlövs IF                1:24:56          
   11          Ida Johnsson                                Hässleholms OK            1:32:59          



Öppen 5  (9)   4060 m                      

    1          Einar Sjöström                              Rävetofta OK                52:09 B        
    2          Gert Berggren                               Växjö Allmänna IS           53:25 B        
    3          Torsten Hannrup                             OK Kompassen                54:41 B        
    4          Joakim Skäppegård                           FK Åsen                     59:45 B        
    5          Mats Skäppegård                             FK Åsen                     59:49 B        
    6          Jan Eliasson                                OK Gynge                  1:13:20          
    7          Göran Mattsson                              Rävetofta OK              1:15:19          
    8          Emil Johnsson                               Hässleholms OK            1:42:24          

               Gunnar Persson                              Tormestorps IF             Felst.          



Öppen 6  (1)   5720 m                      

    1          Lennart Johannesson                         Stigmännen Karlshamns OK  1:36:46 B        



Öppen 7  (19)  3050 m                      

    1          Ingvar Persson                              OK Tyringe                  32:16 B        
    1          Erland Martinsson                           OK Tyringe                  32:16 B        
    3          Karl Andersson                              Malmö OK                    33:41 B        
    4          Bertil Ottosson                             FK Göingarna                36:21 B        
    5          Kjell Westlud                               Malmö OK                    36:38 B        
    6          Lars-Åke Stridh                             Hässleholms OK              41:39 B        
    7          Arne Berggren                               Växjö Allmänna IS           44:38          
    8          Bertil Svensson                             FK Vittus                   45:12          
    9          Hasse Axelsson                              Stigmännen Karlshamns OK    45:25          
   10          Bert Engel                                  Hässleholms OK              46:47          
   11          Matti Koskinen                              OK Klubblös                 48:55          
   12          Rolf Folkesson                              FK Göingarna                51:57          
   13          Charlotte Tornehed                          Hässleholms OK              53:38          
   14          Nils Lundin                                 Andrarums IF                57:47          
   15          Gunnar Svensson                             Hässleholms OK              57:57          
   16          Kjell Nyberg                                IS Kullen                 1:01:18          
   17          Karl Gunnar Månsson                         FK Göingarna              1:04:04          
   18          Eive Wounsch                                IS Kullen                 1:09:48          

               Lennart Magnusson                           Laholms IF                 Felst.          



Öppen 8  (20)  4860 m                      

    1          Geir Törnqvist                              Hässleholms OK              32:17 B        
    2          Rickard Johansson                           FK Åsen                     41:35 B        
    3          Eva-Lotta Bengtsson                         Rävetofta OK                42:35 B        
    4          Börje Åkesson                               Frosta OK                   44:16          
    5          Roger Olsson                                Andrarums IF                44:59          
    6          Patrick Adlercreutz                         Lunds OK                    45:07          
    7          Rune Svensson                               OK Vilse 87                 45:20          
    8          Annika Engel                                Hässleholms OK              46:23          
    9          Lennart Martinsson                          OK Tyringe                  46:26          
   10          Viveka Lassing                              Frosta OK                   48:19          
   11          Mie Claesson                                Hässleholms OK              50:19          
   12          Stella Lindqvist-Käll                       OK Älme                     51:08          
   13          Conny Blixt                                 Frosta OK                   51:50          
   14          Anna Held                                   Pan-Kristianstad            53:44          
   15          Gunnar Lundquist                            Frosta OK                   54:48          
   16          Hubert Hugosson                             OK Gynge                    55:21          
   17          Ronny Carlsson                              OK Skogsfalken              55:40          
   18          Jan Svensson                                OK Gynge                    57:03          
   19          Ivar Nilsson                                Hässleholms OK              58:04          
   20          Eva-Lena Bondesson                          Frosta OK                 1:12:57          



Öppen 9  (4)   7200 m                      

    1          Göran Lassing                               Frosta OK                 1:02:27 B        
    2          Michael Andersson                           Lunds OK                  1:06:26 B        

               Håkan Persson                               Laholms IF                 Felst.          
               Anders Karlsson                             Bodafors OK                Felst.          



Öppen 10  (5)  2170 m                      

    1          Johannes Bergman                            OK Älme                     20:44 B        
    2          Ludvig Persson                              Markaryds FK                29:29          
    3          Ebba Söderlund                              Hässleholms OK              34:57          
    4          Pierre Larsson                              Örkelljunga FK              46:20          

               Anton Persson                               Markaryds FK               Felst.