Hästveda OK 03-04-26sö 2003-04-27 20:38
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                                        Klubb                         Tid Tvlmärke 



H75  (13)      3040 m                      

    1          Nisse  Bohman                               OK Kompassen                30:39 G        
    2          Rune  Isaksson                              Helsingborgs SOK            33:57 G        
    3          Sven  Granstedt                             Pan-Kristianstad            35:58 S        
    4          Curth  Svensson                             Ringsjö OK                  39:59 S        
    5          Nils  Andersson                             OK Kompassen                40:12 S        
    6          Gunnar  Carlsson                            OK Gynge                    44:22 B        
    7          Kurt  Pålsson                               Helsingborgs SOK            45:10 B        
    8          Gustaf  Almqvist                            OK Älme                     58:49          

               Yngve  Jönsson                              OK Silva                   Felst.          
               Nils  Lundin                                Andrarums IF             ej start          
               Ragnar  Bengtsson                           FK Snapphanarna          ej start          
               Knut  Nilsson                               OK Kompassen             ej start          
               Yngve  Olsson                               SK Graal                 ej start          



H70  (16)      4160 m                      

    1          Ahti  Pärssinen                             OK Silva                    37:50 G        
    2          Leif  Claesson                              Tormestorps IF              37:53 G        
    3          Sven  Svensson                              FK Vittus                   43:36 S        
    4          Åke  Strand                                 Örkelljunga FK              43:54 S        
    5          Ingvar  Pettersson                          Hässleholms OK              44:00 S        
    6          Hans  Holmqvist                             Örkelljunga FK              44:18 S        
    7          Egon  Persson                               OK Kompassen                44:55 S        
    8          Lennart  Nilsson                            OK Kompassen                47:09 S        
    9          Leo  Åkesson                                Härlövs IF                  47:18 S        
   10          Nils  Rågstedt                              IS Kullen                   50:20 S        
   11          Bengt  Edvardsson                           OK Torfinn                  53:17 S        
   12          Nils-Åke  Nilsson                           Andrarums IF                56:31 B        
   13          Owe  Åkesson                                Härlövs IF                  56:53 B        
   14          Jan  Jönsson                                Falkenbergs OK              57:43          
   15          Lars Samuelsson                             SK Järven                 1:03:21          

               Gösta  Svensson                             OK Älme                  ej start          



H65  (18)      4160 m                      

    1          Lennart  Johansson                          Hässleholms OK              33:19 G        
    2          Bo  Bengtsson                               Hässleholms OK              35:51 G        
    3          Leif  Sjögren                               OK Orion                    37:05 G        
    4          Werner  Törnblom                            Växjö OK                    37:58 G        
    4          Bengt I  Nilsson                            Frosta OK                   37:58 G        
    6          Karl-Erik  Persson                          OK Kompassen                38:44 S        
    7          Stig  Lindskog                              Visborgs OK                 40:51 S        
    8          Owe  Svensson                               OK Orion                    41:21 S        
    9          Gillis  Alm                                 Växjö OK                    44:38 S        
   10          Göran  Seger                                FK Boken                    45:08 S        
   11          Bengt  Olofsson                             Hjärnarps GH OL             45:55 S        
   12          Jan-Eric  Nelking                           FK Åsen                     46:58 S        
   13          Gunnar  Bladh                               OK Älme                     52:44          
   14          Bengt  Åberg                                Frosta OK                   54:15          

               Bror  Elofsson                              Frosta OK                  Felst.          
               Arne  Gustavsson                            Malmö OK                 ej start          
               Klas  Tykesson                              Rävetofta OK             ej start          
               Lars  Persson                               Väsby OK                 ej start          



H60  (22)      4590 m                      

    1          Lars  Hylén                                 Ringsjö OK                  36:25 G        
    2          Roland  Karlsson                            Skogslöparna                38:34 G        
    3          Göran  Andersson                            Stigmännen Karlshamns OK    39:44 G        
    4          Bo  Svensson                                Tockarps IK                 42:19 S        
    5          Erling  Larsson                             Hässleholms OK              43:34 S        
    6          Björn  Linnersjö                            OK Orion                    43:46 S        
    7          Nils-Eric  Ericsson                         FK Åsen                     45:58 S        
    8          Gert  Olsson                                Malmö OK                    46:41 S        
    9          Gunnar  Sandström                           Pan-Kristianstad            48:13 S        
   10          Kennerth  Gustafsson                        OK Virdarna                 50:06 S        
   11          Waste  Byström                              OK Virdarna                 52:24 B        
   12          Torsten  Claesson                           OK Älme                     53:57 B        
   13          Per-Arne  Nilsson                           Härlövs IF                  57:13          
   14          Nils  Mårtensson                            Andrarums IF              1:00:53          
   15          Sven  Jonasson                              OK Skogsfalken            1:01:18          
   16          Roland  Akselsson                           Lunds OK                  1:06:51          
   17          Lennart  Nilsson                            Malmö OK                  1:07:04          
   18          Sven-Erik  Forsell                          Lunds OK                  1:12:16          

               Öyvind  Jensen                              Hässleholms OK             Felst.          
               Rolf Andersson                              Laholms IF                 Felst.          
               Bertil  Olofsson                            Andrarums IF             ej start          
               Peo  Bengtsson                              Pan-Kristianstad         ej start          



H55  (21)      5410 m                      

    1          Leif  Sandgren                              Frosta OK                   37:53 G        
    2          Eric  Tenland                               Andrarums IF                42:46 S        
    3          Per-Olof  Fernberg                          IS Skanne                   43:31 S        
    4          Åke  Persson                                Hjärnarps GH OL             44:11 S        
    5          Håkan C  Nilsson                            Malmö OK                    45:12 S        
    6          Kurt  Johansson                             OK Älme                     46:48 S        
    7          Christer  Jönsson                           Lunds OK                    47:17 S        
    8          Göran  Bengtsson                            IK Trenne Ullared           50:16 S        
    9          Gert  Olsson                                OK Silva                    52:44 S        
   10          Arne Johansson                              OK Älme                     54:31 B        
   11          Bengt  Ståhl                                Hjärnarps GH OL             55:06 B        
   12          Kenth  Svensson                             OK Skogsfalken              57:52          
   13          Bo  BÜlow                                   Malmö OK                  1:04:16          
   14          Claes-Göran  Green                          Lunds OK                  1:07:04          
   15          Nils-Erik  Bondesson                        Frosta OK                 1:12:16          
   16          Mike in't Groen                             KOVZ Netherlands          1:13:36          
   17          Åke  Olsson                                 Hässleholms OK            1:26:00          

               Leif  Olofsson                              OK Kompassen             ej start          
               Göran  Larsson I                            OK Kompassen             ej start          
               Bill  Schölin                               Örkelljunga FK           ej start          
               Conny  Roslund                              Hässleholms OK           ej start          



H50  (19)      5750 m                      

    1          Bo-Anders  Nilsson                          Lunds OK                    42:51 G        
    2          Göran  Johnsson                             Ringsjö OK                  44:14 G        
    3          Owe  Nilsson                                Stigmännen Karlshamns OK    45:58 G        
    4          Gert  Olsson                                Tockarps IK                 48:53 S        
    5          Roland  Dahlman                             Malmö OK                    50:37 S        
    6          Nils  Nilsson                               Pan-Kristianstad            50:41 S        
    7          Anders  Persson                             OK Vilse 87                 53:27 S        
    8          Sven-Olof  Larsson                          Växjö Allmänna IS           53:28 S        
    9          Mats Widesjö                                Stigmännen Karlshamns OK    55:12 S        
   10          Jan-Erik  Nilsson                           Ystads OK                 1:05:47          
   11          Bengt  Hansson                              Andrarums IF              1:13:03          
   12          Arne  Persson                               OK Gynge                  1:20:57          
   13          Sven-Erik  Nilsson                          OK Gynge                  1:24:31          
   14          Uno  Lundkvist                              Malmö OK                  1:48:07          
   15          Pentti  Fredriksson                         OK Vilse 87               1:51:38          

               Johan  Söderholm                            OK Kompassen               Felst.          
               Tommy  Bengtsson                            Hässleholms OK           ej start          
               Håkan  Winnberg                             IK Trenne Ullared        ej start          
               Bengt  Palm                                 OK Vilse 87              ej start          



H45  (15)      5880 m                      

    1          Jan  Karlsson                               Hässleholms OK              38:49 G        
    2          Per-Arne  Höög                              OK Vilse 87                 40:40 G        
    3          Per  Edvardsson                             OK Torfinn                  43:17 S        
    4          Stellan  Martinsson                         OK Tyringe                  43:51 S        
    5          Roger  Thörn                                OK Vilse 87                 45:24 S        
    6          Arne  Andersson                             OK Torfinn                  47:17 S        
    7          Adrie van Opstal                            KOVZ Netherlands            47:53 S        
    8          Björn  Karlsson                             Halmstad OK                 48:02 S        
    9          Lars  Magnusson                             OK Älme                     48:42 S        
   10          Bengt  Larsson                              FK Göingarna                50:35 S        
   11          Lennart  Borgkvist                          IS Kullen                   52:32 S        
   12          Tore  Tjernlund                             OK Vilse 87                 53:28 S        
   13          Lucien Baert                                KOVZ Netherlands            56:09 B        
   14          Sven Erik  Persson                          Ystads OK                 1:04:50          

               Ingmar  Olsson                              OK Vilse 87              ej start          



H40  (10)      6450 m                      

    1          Thommy  Bergman                             Stigmännen Karlshamns OK    50:17 G        
    2          Staffan  Käll                               OK Älme                     52:32 G        
    3          Hans-Erik  Karlsson                         OK Torfinn                  58:29 S        
    4          Anders  Åberg                               OK Torfinn                  58:57 S        
    5          Klaus  Kristensen                           Markaryds FK                59:03 S        
    6          Bo Arne  Ståhl                              IS Kullen                   59:20 S        
    7          Sören  Andersson                            FK Boken                  1:04:19 S        
    8          Pål  Bengtsson                              IS Kullen                 1:11:17 S        
    9          Anders  Berg                                IS Kullen                 1:19:36          

               Anders  Hansson                             OK Kontinent               Felst.          



H21  (6)       7310 m                      

    1          Per Erik  Jönsson                           OK Torfinn                  49:43 G        
    2          Marco Smulders                              KOVZ Netherlands            51:11 G        
    3          Patrik  Carlsson                            OK Älme                   1:08:28 S        
    4          Per Andén                                   Hässleholms OK            1:08:31 S        
    5          Gert-Åke  Gunnarsson                        FK Göingarna              1:09:05 S        

               Mikael  Carlsvärd                           Helsingborgs SOK         ej start          



H18  (5)       6600 m                      

    1   (0603) Mikael  Kristensson                         OK Torfinn                  43:06 G        
    2   (0788) Andreas  Kristensson                        OK Torfinn                  45:45 G        
    3   (1019) Glenn  Persson                              Ystads OK                   49:27 S        
    4   (1311) Johan  Fredriksson                          OK Vilse 87               1:04:29 B        
    5   (1336) Patrik  Andersson                           FK Boken                  1:05:42 B        



H16  (5)       5350 m                      

    1          Niclas  Tjernlund                           OK Vilse 87                 41:58          
    2          Eddie  Persson                              Ystads OK                   49:20          
    3          Torgil  Lassing                             Frosta OK                   59:15          
    4          Mattias  Fredriksson                        OK Vilse 87               1:00:16          
    5          Mikael  Westlund                            Malmö OK                  1:08:03          



H14  (8)       3820 m                      

    1          Lukas  Petersson                            Ronneby OK                  31:09          
    2          Karl  Roos                                  Helsingborgs SOK            35:09          
    3          Björn  Öhrstrand                            Ystads OK                   38:27          
    4          Viktor  Stensson                            IS Kullen                   42:22          
    5          Ambjörn  Lassing                            Frosta OK                   46:42          
    6          Anton  Marmelid                             IS Kullen                   50:51          
    7          Christoffer  Algotsson                      Malmö OK                  1:36:57          

               Fredrik  Höög                               OK Vilse 87              ej start          



H12  (6)       3020 m                      

    1          Johan  Kristensson                          OK Torfinn                  24:59          
    2          Emil  Henmyr                                OK Vilse 87                 28:23          
    3          Jesper  Ståhl                               IS Kullen                   32:13          
    4          Johan  Wihlborg                             OK Vilse 87                 33:49          
    5          Björn  Ikonen                               OK Vilse 87                 48:57          
    6          Martin  Bengtsson                           IS Kullen                   55:00          



H10  (1)       2530 m                      

    1          Sebastian  Ståhl                            IS Kullen                   26:04          



D75  (3)       2360 m                      

    1          Gunborg  Carlsson                           OK Gynge                    39:46 G        
    2          Aster  Olsson                               SK Graal                    42:29 G        
    3          Anna  Hermansson                            Helsingborgs SOK          1:23:45          



D70  (7)       2360 m                      

    1          Clarie  Ek                                  Pan-Kristianstad            23:33 G        
    2          Gullan  Almqvist                            OK Älme                     25:44 G        
    3          Solvey  Bergdahl                            Helsingborgs SOK            30:36 S        
    4          Karin  Jönsson                              Falkenbergs OK              34:37 B        
    5          Ulla  Hjalmarsson                           Hässleholms OK              38:02          
    6          Ingrid  Brorsson                            Tockarps IK                 40:36          
    7          Edith  Borg                                 Helsingborgs SOK            44:46          



D65  (3)       3040 m                      

    1          Kerstin  Granstedt                          Pan-Kristianstad            33:28 G        
    2          Gun  Hansson                                Andrarums IF                34:03 G        
    3          Elvy  Holmqvist                             Örkelljunga FK              35:00 G        



D60  (9)       3680 m                      

    1          Elsa  Svensson                              OK Vilse 87                 40:37 G        
    2          Ann-Charlotte  Jensen                       Hässleholms OK              44:55 G        
    3          Berit  Byström                              OK Virdarna                 46:47 S        
    4          Ingalill  Wikingsson                        Stigmännen Karlshamns OK    47:50 S        
    5          Lisbeth  Lindeberg                          Malmö OK                    53:45 S        
    6          Birgit  Olsson                              Malmö OK                    55:40 S        
    7          Brita  Dahlberg                             Hässleholms OK            1:00:15 B        
    8          Kajsa  Larsson                              Halmstad OK               1:05:11          

               Eva  Åberg                                  Frosta OK                  Felst.          



D55  (9)       3680 m                      

    1          Britt  Forsell Pirozzi                      Lunds OK                    36:34 G        
    2          Margret  Carlsson                           OK Skogsfalken              41:13 S        
    3          Gull  Svensson                              Tockarps IK                 41:26 S        
    4          Karin  Modig                                Frosta OK                   43:43 S        
    5          Kerstin  Nilsson                            OK Gynge                    45:16 S        
    6          Solbritt  Gustafsson                        OK Virdarna                 48:27 S        
    7          Britt  BÜlow                                Malmö OK                    53:54 B        
    8          Gunnel  Nilsson                             Malmö OK                  1:04:09          
    9          Britt  Åkesson                              Hässleholms OK            1:04:20          



D50  (12)      3680 m                      

    1          Gunnel  Månsson                             OK Vilse 87                 33:33 G        
    2          Eva  Bergstrand                             OK Vilse 87                 44:41 S        
    3          Åsa  Ståhl                                  Hjärnarps GH OL             45:20 S        
    4          Gudrun  Nilsson                             Lunds OK                    45:21 S        
    5          Karin  Larsson                              OK Kompassen                46:55 S        
    6          Inger  Glans                                OK Tyringe                  47:16 S        
    7          Ann-Helen  Linnersjö                        OK Orion                    57:07          

               Agneta  Albertsson                          OK Vilse 87                Felst.          
               Ingalill  Nilsson                           Stigmännen Karlshamns OK   Felst.          
               Lena  Svensson                              IK Trenne Ullared        ej start          
               Lena  Norrman                               IS Kullen                ej start          
               Margaretha  Svensson                        OK Vilse 87              ej start          



D45  (15)      4160 m                      

    1          Ingela  Ekelöv                              Ringsjö OK                  33:56 G        
    2          Britt  Thörn                                OK Vilse 87                 38:26 S        
    3          Anna  Larsson                               Örkelljunga FK              40:41 S        
    4          Ulla  Karlsson                              Tormestorps IF              40:57 S        
    5          Christina  Olsson                           OK Silva                    41:08 S        
    6          Stella  Lindqvist-Käll                      OK Älme                     43:42 S        
    7          Maj  Öhrstrand                              Ystads OK                   50:30 B        
    8          Stina  Gunnarsson                           Härlövs IF                  50:38 B        
    9          Eva Karlsson                                Stigmännen Karlshamns OK    53:42          
   10          Ingegerd  Persson                           Ystads OK                   57:58          
   11          Ann-Marie  Nilsson                          Ystads OK                   59:03          
   12          Elly van Opstal                             KOVZ Netherlands          1:11:18          
   13          Monica Roeling                              KOVZ Netherlands          1:21:33          

               Eva  Folkesson Lööf                         Pan-Kristianstad           Felst.          
               Siv  Larsson                                Växjö Allmänna IS          Felst.          



D40  (3)       4160 m                      

    1          Ewa  Roos                                   Helsingborgs SOK            37:44 G        
    2          Karin  Ståhl                                IS Kullen                   39:30 G        
    3          Britt-Marie  Stensson                       IS Kullen                 1:13:30          



D35  (3)       4820 m                      

    1          Carina  Törnqvist                           Hässleholms OK              46:51 G        
    2          Lena  Wikénius                              Malmö OK                  1:02:24 S        
    3          Helena  Kristiansson                        Markaryds FK              1:08:26 B        



D21  (2)       5740 m                      

    1          Lotta  Gertsson                             Helsingborgs SOK            53:28 G        

               Inez Hartog                                 KOVZ Netherlands         ej start          



D20  (6)       4820 m                      

    1          Merit  Lassing                              Frosta OK                   50:09 G        
    2          Cecilia  Andersson                          FK Boken                    51:58 G        
    3   (0623) Pia-Maria  Bondesson                        Frosta OK                   53:11 G        
    4   (0751) Kersti  Lassing                             Frosta OK                 1:07:38 S        
    5          Hanna  Larsson                              IS Kullen                 1:10:15 S        

        (0744) Anna  Nilsson                               FK Snapphanarna          ej start          



D16  (10)      4160 m                      

    1          Ylwa  Holmqvist                             Malmö OK                    39:23          
    2          Evelina  Svensson                           OK Torfinn                  51:25          
    3          Cecilia  Tullberg                           Malmö OK                  1:01:27          
    4          Elin  Hernebrant                            Malmö OK                  1:02:02          
    5          Beatrice  Lundkvist                         Malmö OK                  1:13:45          
    6          Maria  Stilling                             Malmö OK                  1:22:54          
    7          Silvia  Chirca                              Malmö OK                  1:28:18          

               Maria  Edenbrandt                           Malmö OK                 ej start          
               Emelie  Bengtsson                           Tormestorps IF           ej start          
               Emma Karlsson                               Stigmännen Karlshamns OK ej start          



D14  (2)       3310 m                      

    1          Angelika  Larsson                           Örkelljunga FK              49:59          

               Amanda  Nyberg                              Ystads OK                ej start          



D12  (10)      3020 m                      

    1          Josefin  Tjernlund                          OK Vilse 87                 25:04          
    2          Emma  Börjesson                             FK Åsen                     30:34          
    3          Ann-Sofie  Larsson                          Örkelljunga FK              31:12          
    4          Malin  Törnqvist                            Hässleholms OK              35:58          
    5          Anna  Berg                                  IS Kullen                   38:45          
    6          Ellinor  Tjernlund                          OK Vilse 87                 48:23          
    7          Anna  Höög                                  OK Vilse 87               1:00:23          
    8          Anna  Lööf                                  Pan-Kristianstad          1:03:00          

               Mia  Svensson                               OK Vilse 87                Felst.          
               Sara Widesjö                                Stigmännen Karlshamns OK ej start          



D10  (4)       2530 m                      

    1          Stina  Berg                                 IS Kullen                   20:46          
    2          Matilda  Stensson                           IS Kullen                   23:22          
    3          Tove  Ståhl                                 IS Kullen                   25:00          
    4          Ebba  Roos                                  Helsingborgs SOK            27:15          



U2  (6)        2530 m                      

    1          Hampus  Törnqvist                           Hässleholms OK              21:58          
    2          Erik  Bengtsson                             IS Kullen                   28:06          
    3          Caroline  Andersson                         Malmö OK                    31:41          
    4          Saga  Jönsson                               Hässleholms OK              32:02          
    5          Sofie  Andersson                            Malmö OK                    34:30          
    6          Amanda  Bengtsson                           OK Vilse 87                 46:50          



U1  (5)        2190 m                      

    1          Arvid  Lindqvist-Käll                       OK Älme                     17:54          
    2          Gabriel  Carlsson                           OK Vilse 87                 18:18          
    3          Anton  Ståhl                                IS Kullen                   18:57          
    4          Märta-Stina  Lindqvist-K                    OK Älme                     24:18          
    5          Thomas  Sjöbäck                             OK Vilse 87                 29:34          



Öppen 1  (7)   2530 m                      

    1          Patrik Brorsson                             Tockarps IK                 26:50 B        
    2          Karin Nilsson                               Hässleholms OK              31:32 B        
    3          Berit Algotsson                             Malmö OK                    32:03 B        
    4          Linnéa Forsen                               Hässleholms OK              34:50 B        
    5          Per Hansson                                 OK Kontinent                37:04          
    6          Inger Adolfsson                             Eslövs FK                   46:41          

               Christel Hansson                            OK Kontinent               Felst.          



Öppen 2  (7)   3020 m                      

    1          Marie Hansson                               OK Kontinent                45:38 B        
    2          Rasmus Ljungberg                            IS Kullen                   46:01 B        
    3          Johan Artursson                             Simlångsdalens IF           59:06 B        
    4          Elna Nilsson                                OK Vilse 87               1:01:01          
    5          Stefan Nanneson                             Simlångsdalens IF         1:01:11          
    6          Inger Nannesson                             Simlångsdalens IF         1:04:40          
    7          Helena Fredriksson                          OK Vilse 87               1:26:14          



Öppen 3  (3)   5000 m                      

    1          Christoffer Andreasson                      Tormestorps IF              43:24 B        
    2          Ola Ståhl                                   IS Kullen                 1:28:20          

               Katarina Nilsson                            Lunds OK                 ullföljt          



Öppen 4  (15)  2960 m                      

    1          Frida Holmqvist                             Malmö OK                    41:43 B        
    2          Kurt-Inge Eklund                            Eslövs FK                   42:08 B        
    3          Gunnar Gustafsson                           Markaryds FK                46:05 B        
    4          Lennart Stensson                            IS Kullen                   49:05 B        
    5          Astrid Pärssinen                            OK Silva                    51:01 B        
    6          Elis Lundqvist                              OK Gynge                    51:39 B        
    7          Stig Svensson                               OK Virdarna                 52:28 B        
    8          Lars Adolfsson                              Eslövs FK                   52:51 B        
    9          Åke Mattsson                                OK Gynge                    54:14 B        
   10          Ingrid Marmelid                             IS Kullen                   57:08          
   11          Hanna-Lisa Bengtsson                        OK Gynge                    57:21          
   12          Helena Berg                                 IS Kullen                   57:26          
   13          Mona Gustafsson                             Markaryds FK                58:55          
   14          Siw Lindh                                   OK Gynge                  1:02:18          
   15          Lisbeth Andreasson                          Tormestorps IF            1:06:53          



Öppen 5  (8)   3820 m                      

    1          Per-Olof Nanneson                           Simlångsdalens IF           34:18 B        
    2          Maria Carlsson                              OK Vilse 87                 43:41 B        
    3          Viveka Lassing                              Frosta OK                   47:58          
    4          Christof Remas                              OK Silva                    51:21          
    5          Liselotte Johansson                         OK Löftan                   51:41          
    6          Lars-Erik Larsson                           OK Vilse 87                 57:51          
    7          Stefan Dahl                                 IS Kullen                 1:04:39          

               Anders Nannesson                            Simlångsdalens IF          Felst.          



Öppen 6  (7)   5750 m                      

    1          Emar Magnusson                              IS Skanne                   53:18 B        
    2          Anders Eriksson                             Malmö OK                  1:07:27 B        
    3          Mats Svensson                               OK Torfinn                1:08:35 B        
    4          Christina Nilsson                           Andrarums IF              1:15:12          
    5          Rickard Mattisson                           FK Göingarna              1:17:53          
    6          Mats Andersson                              OK Klubblös               1:20:15          
    7          Rolf Nilsson                                Andrarums IF              1:27:08          



Öppen 7  (17)  3040 m                      

    1          Annika Almander                             Halmstad OK                 28:49 B        
    2          Peter Andreasson                            Tormestorps IF              29:04 B        
    3          Ingvar Persson                              OK Tyringe                  31:05 B        
    4          Mollie Nohave                               OK Orion                    35:50 B        
    5          Kjell Westlund                              Malmö OK                    37:04 B        
    6          Linda Gustafsson                            Frosta OK                   40:07          
    7          Pia Ek                                      OK Klubblös                 41:04          
    8          Lennart Persson                             OK Kompassen                45:28          
    9          Bertil Dahlgren                             Rävetofta OK                47:58          
   10          Olle Söderberg                              Halmstad OK                 48:27          
   11          Kristina Landgren                           Malmö OK                    49:50          
   12          Krister Lindeberg                           Malmö OK                    50:37          
   13          Gudrun Olofsson                             Hjärnarps GH OL             58:03          
   14          Agneta Bengtsson                            Rävetofta OK              1:00:01          
   14          Eive Wounsch                                IS Kullen                 1:00:01          
   16          Kjell Nyberg                                IS Kullen                 1:00:19          
   17          Lars Waern                                  IS Kullen                 1:07:15          



Öppen 8  (13)  5410 m                      

    1          Geir Törnqvist                              Hässleholms OK              37:56 B        
    2          Fredrik Lundquist                           Frosta OK                   45:10 B        
    3          Fredrik Dahlberg                            Hässleholms OK              46:04 B        
    4          Lars Börjesson                              FK Åsen                     47:25 B        
    5          Göran Lassing                               Frosta OK                   50:19          
    6          Bjarne Holmgren                             OK Klubblös                 54:21          
    7          Karl Andersson                              Malmö OK                    54:31          
    8          Nils Wallentin-Tärk                         Halmstad OK                 56:11          
    9          Ronny Carlsson                              OK Skogsfalken            1:01:09          
   10          Ulf Mattsson                                OK Klubblös               1:06:03          
   11          Anna Held                                   Pan-Kristianstad          1:07:24          
   12          Eva-Lena Bondesson                          Frosta OK                 1:10:37          
   13          Conny Blixt                                 Frosta OK                 1:13:12          



Öppen 9  (5)   7310 m                      

    1          Per Jensen                                  Malmö OK                  1:09:56 B        
    2          Patrik Johansson                            Helsingborgs SOK          1:13:50 B        
    3          Andreas Olsson                              OK Silva                  1:22:06 B        
    4          Anders Nilsson                              Lunds OK                  1:52:26          

               Jacob Svensson                              Lunds OK                   Felst.          



Öppen 10  (9)  2190 m                      

    1          Ovidiu Chirca                               Malmö OK                    17:30 B        
    2          Jessica Kristensen                          Markaryds FK                19:28 B        
    3          Joel Kristiansson                           Markaryds FK                20:34 B        
    4          Erik Kristiansson                           Markaryds FK                26:37          
    5          Julia Dahl                                  IS Kullen                   29:16          
    6          Emelie Lennartsdotter                       Hästveda OK                 31:59          
    7          Jessica Bjelk                               Hästveda OK                 32:04          
    8          Nanja Frej                                  Hästveda OK               1:04:32          
    9          Love Nylund                                 Hästveda OK               1:04:33