Dag-DM Skånesö 2002-08-25 15:04
Resultatskapad av OE2002 Sverige © Stephan Krämer 2002

   Pl     Rank Namn                                        Klubb                         Tid Tvlmärke 



H80  (6)       3080 m                      

    1          Artur  Pettersson                           Frosta OK                   45:16 G        
    2          Claes  Claesson                             Malmö OK                    50:13 G        
    3          Börje  Andersson                            OK Pan-Kristianstad         58:03 S        
    4          Nils  Carlsson                              FK Snapphanarna             59:56 S        
    5          Yngve  Jönsson                              Lunds OK                    64:47 S        

               Per-Gunnar  Persson                         OK Pan-Kristianstad        Felst.          



H75  (15)      3080 m                      

    1          Arne  Nordahl                               Örkelljunga FK              36:57 G        
    2          Sven  Granstedt                             OK Pan-Kristianstad         38:00 G        
    3          Rune  Isaksson                              Helsingborgs SOK            39:40 G        
    4          Yngve  Jönsson                              Stockamöllans IF            39:42 G        
    5          Bertil  Nilsson                             OK Tyringe                  41:55 S        
    6          Gunnar  Carlsson                            OK Gynge                    44:49 S        
    7          Birger  Wänermo                             OK Silva                    45:08 S        
    8          Nisse  Bohman                               OK Kompassen                47:34 S        
    9          Hans  Lindin                                Malmö OK                    49:40 S        
   10          Kurt  Pålsson                               Helsingborgs SOK            50:02 S        
   11          Nils  Lundin                                Andrarums IF                50:27 S        
   12          Knut  Nilsson                               OK Kompassen                52:54 B        
   13          Curth  Svensson                             Ringsjö OK                  55:47 B        
   14          Nils  Persson                               Tockarps IK                 57:12          

               Lennart  Andersson                          FK Åsen                  ej start          



H70  (21)      3820 m                      

    1          Owe  Åkesson                                Härlövs IF                  41:34 G        
    2          Stig  Sjöholm                               Ringsjö OK                  49:51 S        
    3          Lennart  Nilsson                            OK Kompassen                50:30 S        
    4          Bertil  Johansson                           Frosta OK                   50:56 S        
    5          Curt  Hjalmarsson                           Hässleholms OK              51:28 S        
    6          Åke  Dahlström                              FK Snapphanarna             51:31 S        
    7          Arne  Andersson                             Eslövs FK                   51:36 S        
    8          Leo  Åkesson                                Härlövs IF                  51:58 S        
    9          Eskil  Olofsson                             Helsingborgs SOK            56:36 S        
   10          Ove  Nordahl                                Simrishamns OK              57:35 S        
   11          Ragnar  Bengtsson                           FK Snapphanarna             62:05 B        
   12          Nils-Åke  Nilsson                           Andrarums IF                62:41 B        
   13          Nils  Andersson                             OK Kompassen                63:11          
   14          Egon  Persson                               OK Kompassen                67:45          
   15          Rune  Nordkvist                             IS Skanne                   72:06          
   16          Sven  Snogerup                              Lunds OK                    72:54          
   17          Hans  Holmqvist                             Örkelljunga FK              77:18          
   18          Bengt  Edvardsson                           OK Torfinn                  78:32          
   19          Nils  Rågstedt                              IS Kullen                   80:33          
   20          Lars  Magnusson                             Hässleholms OK              97:42          

               Ingvar  Pettersson                          Hässleholms OK           ej start          



H65  (26)      3820 m                      

    1          Peo  Bengtsson                              OK Pan-Kristianstad         36:36 G        
    2          Leif  Claesson                              Tormestorps IF              36:46 G        
    3          Lennart  Johansson                          Hässleholms OK              37:21 G        
    4          Ahti  Pärssinen                             OK Silva                    38:39 G        
    5          Gert  Nilsson                               Ringsjö OK                  38:49 G        
    6          Klas  Tykesson                              Rävetofta OK                39:45 G        
    7          Karl-Erik  Persson                          OK Kompassen                41:54 S        
    8          Jan-Eric  Nelking                           FK Åsen                     41:56 S        
    9          Per  Fresk                                  Frosta OK                   42:41 S        
   10          Bengt  Olofsson                             Hjärnarps GH OL             43:04 S        
   11          Börje  Nilsson                              Hässleholms OK              43:14 S        
   12          Burne  Nilsson                              OK Torfinn                  43:39 S        
   13          Nils-Gustav  Svensson                       OK Kompassen                43:49 S        
   14          Kjell  Johansson                            Tormestorps IF              48:23 S        
   15          Bo  Bengtsson                               Hässleholms OK              48:48 S        
   16          Sedney  Hugosson                            Lunds OK                    49:34 S        
   17          Ivar  Nilsson                               Hässleholms OK              52:48 B        
   18          Stig  Seger                                 Hjärnarps GH OL             54:07 B        
   19          Åke  Strand                                 Örkelljunga FK              54:24 B        
   20          Janne  Ljungberg                            Malmö OK                    56:10          
   21          Bengt  Modig                                OK Tuvan                    59:01          
   22          Östen  Claesson                             Lunds OK                    59:39          
   23          Kjell  Björup                               Lunds OK                    65:56          

               Göran  Seger                                FK Boken                   Felst.          
               Stig  Olsson                                OK Gynge                   Felst.          
               Gunnar  Nilsson                             Härlövs IF               ej start          



H60  (32)      4440 m                      

    1          Bertil  Lööf                                OK Pan-Kristianstad         37:32 G        
    2          Lars  Lindén                                OK Gynge                    41:49 G        
    3          Nils-Eric  Ericsson                         FK Åsen                     44:09 S        
    4          Gunnar  Persson DY                          Tormestorps IF              44:55 S        
    5          Bo  Svensson                                Tockarps IK                 45:13 S        
    6          Bertil  Olofsson                            Andrarums IF                45:27 S        
    7          Bengt  I Nilsson                            Frosta OK                   45:37 S        
    8          Sven  Levin                                 Andrarums IF                45:50 S        
    9          Erling  Larsson                             Hässleholms OK              46:41 S        
   10          Krister  Paulsson                           OK Kompassen                47:04 S        
   11          Gunnar  Friberg                             OK Kompassen                48:46 S        
   12          Bengt  Bengtsson                            OK Torfinn                  49:49 S        
   13          Öyvind  Jensen                              Hässleholms OK              49:58 S        
   14          Ingemar  Svensson                           Lunds OK                    50:20 S        
   15          Bertil  Ericsson                            Ringsjö OK                  51:21 S        
   16          Bertil  Ottosson                            FK Göingarna                52:32 S        
   17          Hubert  Hugosson                            OK Gynge                    52:41 S        
   18          Allan  Sunnergren                           Hjärnarps GH OL             57:55          
   19          Bengt  Åberg                                Frosta OK                   61:31          
   20          Bror  Elofsson                              Frosta OK                   61:43          
   21          Jan  Johansson                              Andrarums IF                62:16          
   22          Gunnar  Sandström                           Hjärnarps GH OL             64:48          
   23          Nils-Åke  Nilsson                           Härlövs IF                  66:13          
   24          Torbjörn  Wingqvist                         Ringsjö OK                  73:09          
   25          Allan  Hammar                               OK Kompassen                73:11          
   26          Sven  Falkman                               Örkelljunga FK              76:07          
   27          Roland  Akselsson                           Lunds OK                    90:31          
   28          Folke  Bladh                                FK Boken                    95:10          

               Ebbe  Pehrsson                              OK Silva                   Felst.          
               Jörgen  Britse                              Härlövs IF               ej start          
               Cak  Nilsson                                Hässleholms OK           ej start          
               Håkan  Brost                                Malmö OK                 ej start          



H55  (35)      5070 m                      

    1          Leif  Sandgren                              Frosta OK                   41:33 G        
    2          Håkan C  Nilsson                            Malmö OK                    44:55 G        
    3          Tommy  Nimark                               OK Origo                    45:11 G        
    4          Per-Olof  Fernberg                          IS Skanne                   48:05 S        
    5          John  Ohlandersson                          Örkelljunga FK              48:31 S        
    6          Benkt  Anderson                             Lunds OK                    51:41 S        
    7          Leif  Karlsson                              Frosta OK                   53:18 S        
    8          Bengt  Bengtsson                            Tormestorps IF              53:26 S        
    9          Björn  Nordström                            Hässleholms OK              54:21 S        
   10          Börje  Åkesson                              Frosta OK                   55:04 S        
   11          Roy  Owesson                                Helsingborgs SOK            55:14 S        
   12          Åke  Olsson                                 Hässleholms OK              55:26 S        
   13          Jan  Persson                                Ystads OK                   57:01 S        
   14          Jan-Evert  Ohlsson                          Andrarums IF                57:33 S        
   15          Lars  Olsson                                FK Boken                    57:41 S        
   16          Inge  Persson                               FK Boken                    59:48 B        
   17          Jan  Larsson                                Ringsjö OK                  60:22 B        
   18          Sven-Erik  Forsell                          Lunds OK                    60:29 B        
   19          Bengt  Ståhl                                Hjärnarps GH OL             61:16 B        
   20          Sven  Thelandersson                         Lunds OK                    68:20          
   21          Bengt-Åke  Nilsson                          OK Torfinn                  69:20          
   22          Lennart  Svensson                           Rävetofta OK                74:18          
   23          Odd  Sörvik                                 Lunds OK                    74:20          
   24          Göte  Karlsson                              Tormestorps IF              75:23          
   25          Bo-Göran  Persson                           OK Torfinn                  75:26          
   26          Tom  Lindberg                               Lunds OK                    76:07          
   27          Jan  Nilsson                                FK Snapphanarna             80:30          
   28          Bengt  Johansson                            OK Silva                    85:01          
   29          Jan  Hansson                                Lunds OK                    85:54          
   30          Håkan  Jonsson                              Hjärnarps GH OL             88:05          
   31          Bengt  Fredman                              OK Torfinn                  88:15          

               Johnny  Malmgren                            Hjärnarps GH OL            Felst.          
               Bo  BÜlow                                   Malmö OK                   Felst.          
               Håkan  Malmgren                             Malmö OK                   Felst.          
               Knut  Masseck                               Ringsjö OK               ej start          



H55 MOTION  (3 4870 m                      

    1          Sven-Åke  Andertoft                         Markaryds FK                62:28 S        
    2          Christer  Loij                              Hässleholms OK              81:07 B        
    3          Lennart  Hultgren                           OK Origo                    89:28 B        



H50  (42)      5390 m                      

    1          Bengt-Göran  Månsson                        OK Pan-Kristianstad         40:39 G        
    2          Mats  Svensson                              OK Pan-Kristianstad         44:14 G        
    3          Göran  Johnsson                             Ringsjö OK                  45:40 G        
    4          Agne  Bengtsson                             OK Kompassen                46:17 S        
    5          Olle  Bohman                                Hjärnarps GH OL             47:14 S        
    6          Sven-Eric  Ericson                          Helsingborgs SOK            48:44 S        
    7          Bill  Schölin                               Örkelljunga FK              48:50 S        
    8          Eric  Agestam                               Ringsjö OK                  49:18 S        
    9          Hans  Larsson                               Hässleholms OK              52:54 S        
   10          Göran  Andersson                            Lunds OK                    54:23 S        
   11          Åke  Persson                                Hjärnarps GH OL             55:34 S        
   12          Nils  Nilsson                               OK Pan-Kristianstad         56:27 S        
   13          Per  Jensen                                 Malmö OK                    56:43 S        
   14          Sven Erik  Frick                            FK Göingarna                57:26 S        
   15          Gert  Olsson                                OK Silva                    57:36 S        
   16          Tommy  Peterson                             Helsingborgs SOK            58:01 B        
   17          Lars  Persson                               OK Kompassen                58:09 B        
   18          Kenth  Sundgren                             OK Silva                    59:11 B        
   19          Jan Olof  Ferm                              FK Göingarna                62:06          
   20          Lars  Hallberg                              FK Boken                    63:39          
   21          Göran  Larsson I                            OK Kompassen                63:45          
   22          Gunnar  Lundquist                           Frosta OK                   65:34          
   23          Ingvar  Schön                               Andrarums IF                65:48          
   24          Hans-Bertil  Persson                        OK Kompassen                67:30          
   25          Rolf  Gustafsson                            Helsingborgs SOK            67:52          
   26          Johan  Söderholm                            OK Kompassen                69:08          
   27          Lars-Göran  Nilsson                         OK Silva                    69:10          
   28          Sven-Erik  Persson                          Frosta OK                   71:41          
   29          Anders  Yngve                               OK Kontinent                72:09          
   30          Gert  Olsson                                Tockarps IK                 72:29          
   31          Nils-Erik  Bondesson                        Frosta OK                   72:59          
   32          Jan  Rubbmark                               Malmö OK                    73:54          
   33          Mats  Håkansson                             Malmö OK                    75:13          
   34          Tommy  Bengtsson                            Hässleholms OK              77:02          
   35          Lars  Karlsson                              Ringsjö OK                  77:28          
   36          Gert  Nilsson                               Lunds OK                    81:12          
   37          Roland  Nilsson                             OK Kompassen                87:25          
   38          Henrik  Bengtsson                           FK Snapphanarna             90:01          
   39          Dag  Lewis-Jonsson                          Helsingborgs SOK            90:34          

               Lars  Johansson                             Malmö OK                   Felst.          
               Jan  Jönsson                                Malmö OK                   Felst.          
               Emil Olesen                                 FIF Hilleröd               Felst.          



H45  (42)      6080 m                      

    1          Bengt  Larsson                              FK Göingarna                40:23 G        
    2          Åke  Jönsson                                Hässleholms OK              41:22 G        
    3          Svend-Erik  Mathiassen                      Lunds OK                    42:06 G        
    4          Urban  Arnesson                             OK Torfinn                  44:02 G        
    5          Lennart  Erfors                             OK Torfinn                  45:23 G        
    6          Lars Sörensen                               FIF Hilleröd                45:32 G        
    7          Jaroslav  Kacmarcik                         OK Pan-Kristianstad         46:24 S        
    8          Gert  Nielsen                               Lunds OK                    46:45 S        
    9          Anders  Bengtsson                           OK Tyringe                  46:51 S        
   10          Jan  Karlsson                               Hässleholms OK              47:27 S        
   11          Fredrik  Hjort                              Helsingborgs SOK            47:37 S        
   12          Per  Linse                                  Lunds OK                    49:03 S        
   13          Stellan  Martinsson                         OK Tyringe                  49:07 S        
   14          Per-Arne  Evaldsson                         OK Gynge                    49:13 S        
   15          Per  Edvardsson                             OK Torfinn                  49:21 S        
   16          Ingmar  Ekelöv                              Ringsjö OK                  49:33 S        
   17          Torgny  Ottosson                            OK Torfinn                  50:20 S        
   18          Lars  Edenbrandt                            Lunds OK                    51:09 S        
   19          Yngve  Ernstsson                            FK Göingarna                51:31 S        
   20          Mikael  Svensson                            OK Pan-Kristianstad         51:37 S        
   21          Lars-Göran  Nyberg                          FK Åsen                     53:11 S        
   22          Lennart  Ahlbäck                            OK Tyringe                  53:52 S        
   23          Arne  Andersson                             OK Torfinn                  54:00 S        
   24          Thomas  Nilsson                             FK Göingarna                55:06 S        
   25          Dan  Johansson                              Hässleholms OK              57:20 S        
   26          Leif Åke  Andersson                         FK Boken                    61:07 B        
   27          Sten Segerslätt                             Rävetofta OK                62:59          
   28          Lennart  Bengtsson                          Rävetofta OK                65:23          
   29          Bo  Ek                                      Lunds OK                    65:47          
   30          Per-Åke  Andersson                          Lunds OK                    67:51          
   31          Mikael  Nissen                              OK Pan-Kristianstad         70:00          
   32          Matts  Andersson                            Hässleholms OK              70:21          
   33          Bo  Fält                                    OK Kompassen                72:41          
   34          Christer  Ekdahl                            OK Origo                    74:38          
   35          Rolf  Ohrlander                             OK Pan-Kristianstad         77:25          
   36          Holger  Sigbo                               OK Kompassen                80:16          
   37          Uno  Lundkvist                              Malmö OK                    80:44          
   38          Thomas  Johnsson                            FK Göingarna                89:07          

               Alf  Westesson                              OK Kontinent               Felst.          
               Erling  Johansson                           Hjärnarps GH OL          ej start          
               Sven-Inge  Svensson                         Ringsjö OK               ej start          
               Dan  Sjöholm                                Ringsjö OK               ej start          



H45 MOTION  (3 4870 m                      

    1          Leif  Malm                                  Markaryds FK                63:54 S        
    2          Sven Erik  Persson                          Ystads OK                   64:44 S        

               Lars  Lindeberg                             Ringsjö OK               ej start          



H40  (17)      6490 m                      

    1          Jan  Nilsson                                OK Pan-Kristianstad         40:08 G        
    2          Lars  Söderlund                             Tormestorps IF              44:50 G        
    3          Ronnie  Ljunggren                           OK Tyringe                  45:58 G        
    4   (0858) Peter  Hedberg                              Lunds OK                    48:19 S        
    5          Per-Erik  Bengtsson                         Lunds OK                    48:26 S        
    6          Andreas  Oxenstierna                        Ringsjö OK                  51:37 S        
    7          Hans-Åke  Lundqvist                         OK Gynge                    52:17 S        
    8          Peter  Larsson                              FK Boken                    53:38 S        
    9          Bengt-Åke  Berndtsson                       Ringsjö OK                  60:55 B        
   10          Håkan  Jönsson                              OK Kontinent                63:33          
   11          Anders  Åberg                               OK Torfinn                  71:26          
   12          Jan-I  Nygren                               FK Boken                    73:21          
   13          Tom  Arnshed                                OK Kontinent                74:05          
   14          Lars  Brodin                                OK Kontinent                77:03          
   15          Leif  Carlsson                              OK Kontinent                78:17          
   16          Ulf  Nyberg                                 Eslövs FK                   98:19          

               Bert  Olsson                                OK Silva                 ej start          



H35  (21)      7180 m                      

    1   (0717) Magnus  Larsson                             FK Göingarna                46:20 G        
    2          Henrik  Larsson                             FK Göingarna                46:55 G        
    3          Jörgen  Modig                               Härlövs IF                  47:39 G        
    4          Niklas  Nilsson                             Härlövs IF                  49:24 G        
    5          Zoltan  Fazakas                             OK Pan-Kristianstad         49:39 G        
    6   (0334) Per-Åke  Nilsson                            Härlövs IF                  50:47 G        
    7          Mats  Bredfelt                              Lunds OK                    52:13 S        
    8          Mats  Nilsson                               Helsingborgs SOK            56:32 S        
    9          Michael  Andersson                          Lunds OK                    57:08 S        
   10          Thord Andersson                             Andrarums IF                58:38 S        
   11          Bengt  Olsson                               Eslövs FK                   59:50 S        
   12          Håkan  Axelsson                             FK Göingarna                59:52 S        
   13          Per  Persson                                FK Boken                    61:21 S        
   14          Svante  Lennerstedt                         Lunds OK                    64:30 S        
   15          Peter  Andersson                            Lunds OK                    69:56 B        
   16          Håkan  Svensson                             Lunds OK                    71:00 B        
   16          Michael  Christoferson                      Tormestorps IF              71:00 B        
   18          Per  Andén                                  Hässleholms OK              74:42          
   19          Lars  Ohlsson                               FK Göingarna                88:58          

               Stefan  Edvardsson                          OK Torfinn                 Felst.          
               Robert  Johansson                           Helsingborgs SOK         ej start          



H35 MOTION  (3 6530 m                      

    1          Jonas  Åhlin                                Helsingborgs SOK            89:02 S        
    2          Håkan  Nyberg                               OK Kontinent               104:24 S        
    3          Anders  Lindskov                            FK Göingarna               119:01 B        



H21  (31)      13840 m                     

    1   (0011) Johan  Modig                                OK Pan-Kristianstad         84:15 G        
    2   (0052) Andreas  Nilsson                            OK Pan-Kristianstad         86:07 G        
    3   (0199) Christian  Nielsen                          OK Pan-Kristianstad         88:30 G        
    4   (0158) Andreas  Ferm                               FK Göingarna                91:57 G        
    5   (0517) Fredrik  Persson                            OK Pan-Kristianstad         94:42 S        
    6   (0411) Jonas  Bengtsson                            Härlövs IF                  96:18 S        
    7   (0286) Jacob  Svensson                             OK Pan-Kristianstad         99:46 S        
    8   (0239) Håkan  Gunnarsson                           Härlövs IF                 100:40 S        
    9   (0426) Henric  Höglind                             OK Pan-Kristianstad        103:45 S        
   10   (0803) Rasmus  Grönlund                            Helsingborgs SOK           106:55 S        
   11   (0651) Håkan  Palm                                 FK Boken                   110:15 S        
   12   (0694) Joakim  Gunnarsson                          Ringsjö OK                 111:22 S        
   13          Erik  Bengtsson                             FK Åsen                    113:20 S        
   14   (0540) Richard  Johansson                          Härlövs IF                 118:29 S        
   15   (1031) Magnus  Jonasson                            Malmö OK                   131:41          
   16   (1322) Andreas  Eriksson                           Lunds OK                   143:26          
   17          Kristian  Bengtsson                         FK Åsen                    144:50          
   18          Jens  Sörvik                                Lunds OK                   165:38          

               Mikael  Carlsvärd                           Helsingborgs SOK           Felst.          
        (0318) Jesper  Håkansson                           Härlövs IF                 Felst.          
               Mats  Persson                               Malmö OK                   Felst.          
        (1039) Olof  Ottosson                              OK Pan-Kristianstad        Felst.          
        (0280) Thomas  Westlund                            OK Pan-Kristianstad        Felst.          
        (0942) Michael  Husén                              OK Pan-Kristianstad        Felst.          
               Per Erik  Jönsson                           OK Torfinn                 Felst.          
        (0609) Mikael  Persson                             Härlövs IF                 Felst.          
               Magnus  Härwell                             Eslövs FK                ej start          
        (0769) Joakim  Ferm                                FK Göingarna             ej start          
        (1341) Jonas  Olsson                               OK Pan-Kristianstad      ej start          
               Jörgen  Ljungberg                           OK Pan-Kristianstad      ej start          
        (0231) Henrik  Modig                               OK Pan-Kristianstad      ej start          



H21 MOTION  (1 6530 m                      

    1          Magnus  Larsson                             IS Kullen                   75:12 S        



H20  (14)      9570 m                      

    1   (0492) Erik  Modig                                 OK Pan-Kristianstad         61:07 G        
    2   (0533) Simon  Svensson                             OK Pan-Kristianstad         63:22 G        
    3   (0754) Jonathan  Gunnarsson                        Ringsjö OK                  65:21 G        
    4   (1121) Daniel  Liljedahl                           OK Pan-Kristianstad         70:16 S        
    5   (1097) Karl Johan  Persson                         OK Torfinn                  81:04 S        
    6          Anders  Svensson                            Rävetofta OK                81:21 S        
    7          Matts  Tenland                              Andrarums IF                88:10 B        
    8          Nils Svensson                               FK Göingarna                92:32 B        
    9   (0831) Fredrik  Gunnarsson                         Härlövs IF                  93:43          
   10          Oscar  Rubbmark                             Malmö OK                   122:27          
   11          Björn  Andersson                            FK Boken                   132:59          

               Erik  Thuresson                             OK Pan-Kristianstad        Felst.          
        (0928) Mattias  Johansson                          OK Pan-Kristianstad        Felst.          
               Magnus  Linde                               Rävetofta OK             ej start          



H18  (15)      7680 m                      

    1   (1123) Erik  Lundh                                 OK Pan-Kristianstad         53:59 G        
    2   (0625) Jonas  Nyberg                               OK Pan-Kristianstad         54:23 G        
    3   (0686) Jakob  Lööf                                 OK Pan-Kristianstad         54:30 G        
    4   (0987) Andreas  Kristensson                        OK Torfinn                  55:23 G        
    5   (1092) Linus  Larsson                              FK Göingarna                57:21 G        
    6   (0601) Johan  Irwe                                 FK Göingarna                62:06 S        
    7   (0986) Emil  Ljungdahl                             Hjärnarps GH OL             62:49 S        
    8          Rasmus Sörensen                             FIF Hilleröd                63:18 S        
    9   (1165) Magnus  Svensson                            Hjärnarps GH OL             63:25 S        
   10   (1111) Fredrik  Svensson                           OK Torfinn                  65:09 S        
   11   (1122) Glenn  Persson                              Ystads OK                   65:24 S        
   12   (1166) Olof  Bengtsson                             FK Åsen                     66:40 S        
   13   (1276) Andreas  Nyberg                             FK Åsen                     81:34          
   14   (1235) Per  Gustavsson                             Hjärnarps GH OL             82:56          

        (1209) Ragnar  Freij                               Lunds OK                   Felst.          



H16  (27)      5400 m                      

    1          Mikael  Kristensson                         OK Torfinn                  35:10          
    2          Markus  Svensson                            OK Pan-Kristianstad         40:19          
    3          Ola  Nyberg                                 OK Pan-Kristianstad         45:06          
    4          Joel  Bergkvist                             Ringsjö OK                  46:54          
    5          Magnus  Jönsson                             OK Kontinent                47:17          
    6          Martin  Wendt                               FK Boken                    51:21          
    7          Carl-Johan  Svensson                        Ringsjö OK                  52:05          
    8          Eddie  Persson                              Ystads OK                   52:57          
    9          Erik  Karlsson                              Hässleholms OK              53:00          
   10          André  Kingstedt                            Hässleholms OK              53:51          
   11          Samuel  Yngve                               OK Kontinent                55:54          
   12          Karl  Andersson                             Malmö OK                    57:23          
   13          Henrik  Lundqvist                           OK Gynge                    60:16          
   14          Mattias  Jarlsson                           FK Boken                    63:25          
   15          Fredrik  Hansen                             FK Boken                    65:26          
   16          Viktor  Nilsson                             FK Göingarna                67:25          
   17          Magnus  Johnsson                            FK Göingarna                68:13          
   18          Anders Konring Olesen                       FIF Hilleröd                71:27          
   19          Fredrik  Hällefors                          Hässleholms OK              71:40          
   20          Patrik  Andersson                           FK Boken                    74:47          
   21          Patrik  Carlsson                            OK Kontinent                75:19          
   22          Nicklas  Molin                              Andrarums IF                86:17          
   23          Kalle  Wendel                               Ystads OK                  108:09          

               Oscar  Borg                                 FK Åsen                    Felst.          
               Fredrik  Nilsson                            OK Torfinn               ej start          
               Anders  Paulsson                            Ringsjö OK               ej start          
               Jonatan  Lage                               Helsingborgs SOK         ej start          



H14  (27)      4240 m                      

    1          Sebastian  Ljungdahl                        Hjärnarps GH OL             30:56          
    2          Linus  Bohman                               Hjärnarps GH OL             34:00          
    3          Fredrik  Jönsson                            OK Kontinent                35:18          
    4          Robin  Westesson                            OK Kontinent                37:20          
    5          Patrik  Lindeberg                           Ringsjö OK                  38:52          
    6          Johannes  Nyberg                            FK Åsen                     41:18          
    7          Marcus Andersson                            Andrarums IF                42:27          
    8          Sebastian  Jogby                            OK Pan-Kristianstad         47:55          
    9          Karl  Roos                                  Helsingborgs SOK            50:20          
   10          Dennis  Ljunggren                           OK Tyringe                  50:45          
   11          Johan  Lundqvist                            OK Gynge                    53:44          
   12          Kristian  Svensson                          Rävetofta OK                54:09          
   13          Filip  Hällefors                            Hässleholms OK              55:09          
   14          Emil  Svensson                              Hjärnarps GH OL             55:41          
   15          Albert  Johansson                           Lunds OK                    56:18          
   16          Svante  Arvedson                            Hässleholms OK              62:56          
   17          Torgil  Lassing                             Frosta OK                   63:26          
   18          Thomas  Solding                             OK Torfinn                  66:04          
   19          Dick  Olsson                                Ringsjö OK                  67:37          
   20          Marcus  Trulsson                            Härlövs IF                  78:10          
   21          Alexander  Svensson                         Ringsjö OK                  85:47          
   22          Björn  Öhrstrand                            Ystads OK                   88:42          
   23          Anders  Andersson                           FK Boken                    90:43          

               Jens  Hagedorn-Johansson                    Hjärnarps GH OL            Felst.          
               Dan  Kjeldsen                               OK Kontinent               Felst.          
               Henric  Hammarbro                           Malmö OK                 ej start          
               Kristof  Remes                              OK Silva                 ej start          



H12  (33)      2820 m                      

    1          Simon  Christoferson                        Tormestorps IF              18:31          
    2          Emil  Westesson                             OK Kontinent                21:31          
    3          Johan  Kristensson                          OK Torfinn                  22:10          
    4          Albin  Lagerqvist                           Ystads OK                   24:46          
    5          Victor  Jensen                              OK Kontinent                24:50          
    6          Alexander  Jogby                            OK Pan-Kristianstad         25:03          
    7          Richard  Sjöholm                            Ringsjö OK                  26:13          
    8          Martin  Lindeberg                           Ringsjö OK                  26:42          
    9          Nils  Lund                                  OK Gynge                    28:43          
   10          Henrik  Ahlbäck                             OK Tyringe                  28:45          
   11          Daniel  Nilsson                             Andrarums IF                29:02          
   12          Rasmus  Elmelid                             Ringsjö OK                  29:06          
   13          Felix  Carlsson                             Hässleholms OK              29:12          
   14          Simon  Johansson                            Hässleholms OK              30:13          
   15          Mathias  Thell                              Andrarums IF                31:01          
   16          Ted  Nilsson                                OK Pan-Kristianstad         31:42          
   17          Mattias  Johansson                          FK Boken                    34:13          
   18          André  Palm                                 OK Gynge                    36:48          
   19          Artur  Salomonsson                          Ringsjö OK                  37:08          
   20          Johan  Larsson                              Hässleholms OK              37:27          
   21          Simon  Månsson                              Örkelljunga FK              38:38          
   22          Carl  Ohrlander                             OK Pan-Kristianstad         39:54          
   23          David  Norrestam                            Helsingborgs SOK            41:46          
   24          Gunnar  Rolander                            OK Pan-Kristianstad         42:00          
   25          Viktor  Stensson                            IS Kullen                   44:09          
   26          Hampus  Mauritzon                           Örkelljunga FK              45:22          
   27          Jesper  Ståhl                               IS Kullen                   53:05          
   28          Niklas  Olsson                              Rävetofta OK                61:54          
   29          Daniel  Carlsson                            OK Tyringe                  66:37          

               Tobias  Andersson                           Örkelljunga FK             Felst.          
               David  Hammarbro                            Malmö OK                 ej start          
               Patrik  Svensson                            Tormestorps IF           ej start          
               Christoffer  Nilsson                        Ystads OK                ej start          



H10  (14)      2370 m                      

    1          Andreas  Westlund                           Hässleholms OK              17:53          
    2          Kasper  Carlsson                            Hässleholms OK              19:34          
    3          Johan  Ekelöv                               Ringsjö OK                  20:45          
    4          Tobias  Grybb                               Tormestorps IF              20:49          
    5          Gustav  Oxenstierna                         Ringsjö OK                  26:09          
    6          Fredrik  Nilsson                            Örkelljunga FK              28:27          
    7          Henrik  Nilsson                             Örkelljunga FK              29:05          
    8          Jakob  Bengtsson                            OK Tyringe                  29:07          
    9          André  Nilsson                              FK Åsen                     30:26          
   10          Rasmus  Karlsson                            Härlövs IF                  32:15          
   11          Nils  Palm                                  OK Gynge                    33:21          
   12          Rikard  Ek                                  Örkelljunga FK              33:40          
   13          Sebastian  Wetterström                      Tormestorps IF              37:38          
   14          Carl  Swedenborg                            Lunds OK                    64:57          



D75  (5)       2630 m                      

    1          Lena  Nordahl                               Örkelljunga FK              48:30 G        
    2          Anna  Nilsson                               OK Tyringe                  56:41 S        
    3          Inga  Jönsson                               Lunds OK                    67:11 S        
    4          Gunborg  Carlsson                           OK Gynge                    71:13 B        
    5          Anna  Hermansson                            Helsingborgs SOK            96:10          



D70  (9)       2630 m                      

    1          Clarie  Ek                                  OK Pan-Kristianstad         42:31 G        
    2          Inga-Maj  Persson                           OK Gynge                    43:48 G        
    3          Elsa  Olausson                              OK Tuvan                    50:01 S        
    4          Solvey  Bergdahl                            Helsingborgs SOK            50:23 S        
    5          Edith  Borg                                 Helsingborgs SOK            61:34 B        
    6          Ingrid  Brorsson                            Tockarps IK                 62:43 B        
    7          Ulla  Hjalmarsson                           Hässleholms OK              72:08          
    8          Elvy  Jönsson                               Helsingborgs SOK            73:28          
    9          Majbritt  Sjöholm                           Ringsjö OK                  84:54          



D65  (7)       3080 m                      

    1          Kerstin  Granstedt                          OK Pan-Kristianstad         37:34 G        
    2          Gun  Hansson                                Andrarums IF                40:39 G        
    3          Barbro  Hugosson                            Lunds OK                    53:56 S        
    4          Inga  Andersson                             Eslövs FK                   59:52          
    5          Harriette  Nordkvist                        IS Skanne                   67:17          

               Brita  Olofsson                             FK Göingarna               Felst.          
               Elvy  Holmqvist                             Örkelljunga FK             Felst.          



D60  (5)       3080 m                      

    1          Ann-Charlotte  Jensen                       Hässleholms OK              41:28 G        
    2          Gudrun  Olofsson                            Hjärnarps GH OL             48:42 S        
    3          Inga-Britt  Bengtsson                       OK Pan-Kristianstad         50:49 S        
    4          Anita  Nilsson                              OK Torfinn                  52:17 S        

               Lena  Pehrsson                              OK Silva                 ej start          



D55  (16)      3660 m                      

    1          Ulla  Håkansson                             OK Gynge                    43:44 G        
    2          Gull  Svensson                              Tockarps IK                 46:10 G        
    3          Torill  Svendsen                            Lunds OK                    49:43 S        
    4          Kerstin  Nilsson                            OK Gynge                    49:56 S        
    5          Ulla-Britt  Larsson                         Ringsjö OK                  51:09 S        
    6          Britt  Forsell Pirozzi                      Lunds OK                    51:48 S        
    7          Gullan Svensson                             Hjärnarps GH OL             52:18 S        
    8          Britt  Åkesson                              Hässleholms OK              52:38 S        
    9          Kerstin  Nilsson                            Tormestorps IF              58:16 S        
   10          Gunilla  Jonsson                            Hjärnarps GH OL             60:16 S        
   11          Marita  Pusa                                Malmö OK                    60:33 S        
   12          Anna-Lisa  Hansson                          OK Pan-Kristianstad         61:16 S        
   13          Britt  BÜlow                                Malmö OK                    64:01 B        
   14          Kerstin  Larsson                            OK Pan-Kristianstad         64:52 B        

               Lilian  Härwell                             Eslövs FK                  Felst.          
               Siw  Nilsson                                OK Kompassen             ej start          



D55 MOTION  (3 3070 m                      

    1          Berit  Nilsson                              Markaryds FK                58:08 S        
    2          Mona  Gustafsson                            Markaryds FK                65:04 S        
    3          Karin  Bengtsson                            OK Kompassen                71:09 B        



D50  (21)      3660 m                      

    1          Lena  Norrman                               IS Kullen                   38:12 G        
    2          Karin  Modig                                Frosta OK                   40:48 G        
    3          Inger  Glans                                OK Tyringe                  45:43 S        
    4          Gunilla  Svensson                           OK Pan-Kristianstad         48:49 S        
    5          Marianne  Hallberg                          FK Boken                    51:03 S        
    6          Eva  Tullberg                               IS Kullen                   51:50 S        
    7          Ann-Marie  Persson                          OK Torfinn                  53:11 S        
    8          Åsa  Ståhl                                  Hjärnarps GH OL             54:58 S        
    9          Sonja  Hammar                               OK Kompassen                55:14 B        
   10          Kristin  Lindberg                           Lunds OK                    58:24 B        
   11          Karin  Larsson                              OK Kompassen                59:28          
   12          Berit  Schannong                            Malmö OK                    60:35          
   13          Maj-Britt  Byström                          Rävetofta OK                61:43          
   14          Barbro  Håkansson                           Härlövs IF                  68:00          
   15          Marita  Lennberger                          FK Snapphanarna             73:06          

               Ulla  Olsson                                FK Boken                   Felst.          
               Margareta  Sjöberg                          Lunds OK                   Felst.          
               Maja Sörensen                               FIF Hilleröd               Felst.          
               Ann  Nilsson                                OK Pan-Kristianstad        Felst.          
               Anita  Jönsson                              Malmö OK                 ej start          
               Karin  Persson                              OK Tyringe               ej start          



D45  (17)      4440 m                      

    1          Ina  Lindeberg                              Ringsjö OK                  39:03 G        
    2          Christine  Edenbrandt                       Lunds OK                    44:51 S        
    3          Rose-Marie  Gunnarsson                      Ringsjö OK                  49:44 S        
    4          Karin  Nilsson                              Lunds OK                    50:02 S        
    5          Ingrid  Svantesdotter-La                    FK Göingarna                51:25 S        
    6          Gunilla  Svensson                           Ringsjö OK                  54:54 S        
    7          Lisbeth  Dahl                               Helsingborgs SOK            57:43 B        
    8          Ingrid  Nyberg                              FK Åsen                     60:13          
    9          Ulla  Karlsson                              Tormestorps IF              66:16          
   10          Eva Konring Olesen                          FIF Hilleröd                68:08          
   11          Inger  Frick-Norling                        FK Göingarna                70:09          
   12          Elsie  Bengtsson                            Rävetofta OK                72:56          
   13          Lena  Tebring                               OK Kompassen                77:24          
   14          Stina  Gunnarsson                           Härlövs IF                  81:03          

               Lotta  Linsefors                            Lunds OK                   Felst.          
               Birgitta  Persson                           Hässleholms OK           ej start          
               Åsa  Svensson                               OK Pan-Kristianstad      ej start          



D45 MOTION  (4 3510 m                      

    1          Gun-Marie  Hultgren                         OK Origo                    72:31 S        
    2          Ingrid  Persson                             OK Silva                    73:41 S        
    3          Vanja  Jinnemo                              Hjärnarps GH OL             74:42 S        
    4          Eva  Johansson                              Hässleholms OK              92:42 B        



D40  (19)      4440 m                      

    1          Ingela  Ekelöv                              Ringsjö OK                  33:26 G        
    2          Britt-Marie  Bengtsson                      OK Pan-Kristianstad         40:16 S        
    3          Lena  Olsson                                Rävetofta OK                43:01 S        
    4          Kerstin  Persson                            FK Göingarna                43:14 S        
    5          Eva  Folkesson Lööf                         OK Pan-Kristianstad         43:55 S        
    6          Agneta  Erfors                              OK Torfinn                  44:29 S        
    7          Christina  Olsson                           OK Silva                    46:02 S        
    8          Lotta  Gertsson                             Helsingborgs SOK            46:25 S        
    9          Ewa  Roos                                   Helsingborgs SOK            46:44 S        
   10          Lollo  Nyberg                               OK Kontinent                53:56          
   11          Anna  Thorell-Jönsson                       OK Kontinent                54:23          
   12          Monica  Johansson                           Hjärnarps GH OL             55:01          
   13          Ing-Marie  Andersson                        Ystads OK                   58:47          
   14          Wiveka  Ernstsson                           FK Göingarna                60:24          
   15          Yvonne  Andersson                           Hässleholms OK              63:51          
   16          Lotta  Hansson                              OK Kontinent                76:56          
   17          Annika  Mårtensson                          Lunds OK                    81:44          

               Britt  Svensson                             Hjärnarps GH OL            Felst.          
               Ingegerd  Persson                           Ystads OK                  Felst.          



D35  (11)      4910 m                      

    1          Marie  Adolfsson                            Örkelljunga FK              46:31 G        
    2          Carina  Törnqvist                           Hässleholms OK              46:48 G        
    3   (0773) Ingela  Andersson                           Lunds OK                    49:14 G        
    4          Britt-Marie  Pott                           Lunds OK                    49:58 G        
    5          Annika  Engel                               Hässleholms OK              50:02 G        
    6          Mie  Claesson                               Hässleholms OK              53:40 S        
    7          Susanne  W Karlsson                         Härlövs IF                  54:41 S        
    8          Camilla  Ernstsson                          OK Torfinn                  55:02 S        
    9          Karin  Ståhl                                IS Kullen                   58:42 S        
   10          Lena  Wikénius                              Malmö OK                    71:01          

               Ann  Arnshed                                OK Kontinent             ej start          



D35 MOTION  (1 4300 m                      

    1          Kerstin  Andersson                          FK Boken                    68:40 S        
    2          Ingrid  Bengtsson                           Tormestorps IF              71:44 S        
    3          Monika  Kristensson                         OK Torfinn                  72:41 S        
    4          Britt-Marie  Stensson                       IS Kullen                   82:12 S        
    5          Helena  Åhlin                               Helsingborgs SOK            89:54 B        
    6          Christel  Hansson                           OK Kontinent                93:23 B        
    7          Ann-Louise  Ehn                             OK Kontinent                93:42 B        

               Anette  Jarlsson                            FK Boken                   Felst.          
               Maria  Elmq.-Nygren                         FK Boken                   Felst.          
               Caroline  Brodin                            OK Kontinent               Felst.          



D21  (21)      7680 m                      

    1   (0145) Sara  Linse                                 Lunds OK                    58:51 G        
    2   (0053) Pia  Olsson                                 OK Pan-Kristianstad         59:24 G        
    3          Marianne  Nilsson                           OK Pan-Kristianstad         69:57 S        
    4          Eva-Lotta  Bengtsson                        Rävetofta OK                71:10 S        
    5   (0132) Anna-Karin  Bondesson                       OK Pan-Kristianstad         71:42 S        
    6          Yuka  Kinnami                               Lunds OK                    73:25 S        
    7   (0508) Elin  Svensson                              OK Pan-Kristianstad         74:15 S        
    8          Lisa  Jonsson                               Malmö OK                    74:58 S        
    9   (0112) Marie  Svensson                             OK Pan-Kristianstad         75:42 S        
   10          Carina  Gustavsson                          OK Gynge                    76:18 S        
   11          Sara Wallin                                 Helsingborgs SOK            80:43 S        
   12          Anneli  Whilborg                            Lunds OK                    81:47 S        
   13          Marie  Nilsson                              Lunds OK                    82:42 S        
   14          Frida  Karlsson                             Tormestorps IF              90:37          
   15          Linda  Ranbro                               Malmö OK                    93:58          
   16   (0411) Gunilla  Bohman                             Hjärnarps GH OL             96:10          

               Louise  Axelsson                            FK Göingarna             ej start          
               Ulrika  Lindberg                            Helsingborgs SOK         ej start          
               Linda  Söderberg                            Härlövs IF               ej start          
               Jennica  Senneberg                          Malmö OK                 ej start          
        (0430) Maria  Wingren                              FK Boken                 ej start          



D21 MOTION  (3 4300 m                      

    1          Annika  Barrborn                            Andrarums IF                65:13 S        
    2          Helena  Kristiansson                        Markaryds FK                66:39 S        
    3          Petra  Vensryd                              Eslövs FK                   83:35 B        



D20  (13)      6490 m                      

    1   (0298) Sara  Svensson                              OK Pan-Kristianstad         50:27 G        
    2          Emilia  Åkesson                             Hässleholms OK              63:37 S        
    3   (0433) Camilla  Bohman                             Hjärnarps GH OL             63:45 S        
    4   (0414) Ida  Thuresson                              OK Pan-Kristianstad         65:49 S        
    5   (0364) Lotta  Lewis-Jonsson                        Helsingborgs SOK            66:20 S        
    6   (0675) Anna Olsson                                 Stora Tuna IK               69:55 S        
    7   (0599) Christine  Persson                          Ystads OK                   71:52 S        
    8          Merit  Lassing                              Frosta OK                   75:40 B        
    9   (0749) Ulrika  Nilsson                             Lunds OK                    92:35          

               Eleonore  Andersson                         Hässleholms OK             Felst.          
               Maria Konring Olesen                        FIF Hilleröd               Felst.          
        (0701) Maria  Svensson                             Hjärnarps GH OL          ej start          
        (0616) Kristina  Kacmarcik                         OK Pan-Kristianstad      ej start          



D18  (18)      5400 m                      

    1   (0353) Charlotta  Nilsson                          FK Göingarna                44:15 G        
    2   (0427) Anna  Edenbrandt                            Lunds OK                    51:23 S        
    3   (0473) Erika  Nilsson                              FK Göingarna                55:33 S        
    4   (0611) Andrea  Erfors                              OK Torfinn                  58:49 S        
    5    (600) Ida  Karlsson                               Hässleholms OK              59:20 S        
    6          Felicia  Åkesson                            Hässleholms OK              64:32 B        
    7   (0601) Sandra  Johansson                           Hässleholms OK              66:04 B        
    8   (0743) Lisa  Svensson                              FK Göingarna                69:05          
    9          Elin  Håkansson                             Härlövs IF                  69:40          
   10   (0641) Marie  Sigbo                                Hjärnarps GH OL             70:49          
   11          Frida  Loij                                 Hässleholms OK              73:06          
   12   (0646) Pia-Maria  Bondesson                        Frosta OK                   75:00          
   13          Kersti  Lassing                             Frosta OK                   76:16          
   14   (0748) Katarina  Rothin                            OK Pan-Kristianstad         76:57          
   15   (0740) Malin  Nygren                               FK Boken                    82:31          
   16          Annika  Andersson                           FK Boken                    96:28          

               Lina  Hidås                                 Härlövs IF                 Felst.          
        (0756) Christine  Rolander                         OK Pan-Kristianstad      ej start          



D16  (23)      3950 m                      

    1   (0306) Anna (Humlaröd)  Persson                    FK Göingarna                30:30          
    2          Camilla  Sigbo                              OK Kompassen                37:03          
    3          Emelie  Bengtsson                           Tormestorps IF              39:52          
    4          Anna  Nilsson                               FK Snapphanarna             40:03          
    5          Madeline  Olsson                            Ringsjö OK                  43:11          
    6          Karin  Andersson                            FK Boken                    46:02          
    7          Malin  Lagerqvist                           Ystads OK                   46:43          
    8          Maria  Jönsson                              OK Kontinent                47:23          
    9          Maria  Edenbrandt                           Malmö OK                    48:07          
   10          Ebba  Thuresson                             OK Pan-Kristianstad         49:37          
   11          Linda  Olsson                               OK Tyringe                  50:44          
   12          Marie  Svensson                             Rävetofta OK                50:45          
   13          Emelie  Andersson                           Hässleholms OK              51:58          
   14          Cecilia  Olsson                             Rävetofta OK                53:43          
   15          Erika  Nilsson                              Andrarums IF                54:33          
   16          Ylva  Holmqvist                             Malmö OK                    56:18          
   17          Marie  Jinnemo                              Hjärnarps GH OL             57:33          
   18          Frida  Holmqvist                            Malmö OK                    68:04          
   19          Louise  Rolander                            OK Pan-Kristianstad         71:32          
   20          Emma  Nilsson                               Andrarums IF                74:40          
   21          Elin  Thorén                                Andrarums IF                77:35          

               Agnes  Lindskov                             FK Göingarna               Felst.          
               Jenny  Andreasson                           Hjärnarps GH OL          ej start          



D14  (30)      3510 m                      

    1          Angelika  Larsson                           Örkelljunga FK              36:47          
    2          Agnes  Söderlund                            Tormestorps IF              37:23          
    3          Emmie  Christoferson                        Tormestorps IF              38:29          
    4          Louise  Borg                                FK Åsen                     38:37          
    5          Matilda  Olsson                             Ringsjö OK                  38:44          
    6          Linda  Nilsson                              Andrarums IF                40:51          
    7          Josefin  Ahlbäck                            OK Tyringe                  42:31          
    8          Helene  Nyberg                              OK Kontinent                43:40          
    9          Annika  Paulsson                            Ringsjö OK                  45:29          
   10          Anna  Brodin                                OK Kontinent                46:29          
   11          Louise  Fridholm                            Ringsjö OK                  49:28          
   12          Sandra  Nilsson                             FK Åsen                     52:06          
   13          Marie  Palmgren                             Helsingborgs SOK            53:17          
   14          Ulrika  Nygren                              FK Boken                    54:53          
   15          Erica  Svensson                             OK Torfinn                  57:35          
   16          Anna  Olsson                                OK Tyringe                  63:46          
   17          Amanda Nyberg                               Ystads OK                   65:51          
   18          Marielle  Nilsson                           Andrarums IF                68:04          
   19          Elin  Nilsson                               Andrarums IF                71:05          
   20          Sandra  Bauman                              Helsingborgs SOK            77:15          
   21          Erica  Ek                                   Lunds OK                    77:33          
   22          Caroline  Persson                           Hässleholms OK              80:57          
   23          My  Hildingsson                             Lunds OK                    80:58          
   24          Cecilia  Persson                            Hässleholms OK              83:03          
   25          Sara  Norrestam                             Helsingborgs SOK            83:19          
   26          Beatrice  Lundkvist                         Malmö OK                   101:57          

               Madelene  Tano                              Hässleholms OK             Felst.          
               Malin  Arnshed                              OK Kontinent             ej start          
               Evelina  Svensson                           OK Torfinn               ej start          
               Pernilla  Olsson                            Rävetofta OK             ej start          



D12  (28)      2820 m                      

    1          Jenny  Björk                                Örkelljunga FK              32:31          
    2          Lina  Grybb                                 Tormestorps IF              33:28          
    3          Therese  Hansen                             FK Boken                    34:04          
    4          Anna  Lööf                                  OK Pan-Kristianstad         34:32          
    5          Emma  Börjesson                             FK Åsen                     35:55          
    6          Ann-Sofie  Larsson                          Örkelljunga FK              36:37          
    7          Josefine  Nilsson                           Helsingborgs SOK            37:43          
    8          Linda  Persson                              Ystads OK                   37:49          
    9          Sofie  Hansen                               FK Boken                    37:53          
   10          Helena  Brodin                              OK Kontinent                38:15          
   11          Maja  Söderlund                             Tormestorps IF              38:19          
   12          Elin  Svensson                              Hjärnarps GH OL             39:19          
   13          Julia  Hagedorn-Johanson                    Hjärnarps GH OL             39:48          
   14          Elin  Arnshed                               OK Kontinent                40:34          
   15          Frida  Hildingsson                          Lunds OK                    40:47          
   16          Matilda  Jönsson                            Örkelljunga FK              40:50          
   17          Maja  Nilsson                               Helsingborgs SOK            40:54          
   18          Sanna  Linsefors                            Lunds OK                    43:16          
   19          Frida  Nilsson                              OK Pan-Kristianstad         44:59          
   20          Viktoria  Ernstsson                         FK Göingarna                46:32          
   21          Evelina  Bengtsson                          OK Tyringe                  46:56          
   22          Malin  Törnqvist                            Hässleholms OK              47:05          
   23          Emelie  Olsson                              OK Kompassen                47:09          
   24          Emma  Sigbo                                 OK Kompassen                48:52          
   25          Sandra  Johansson                           FK Boken                    52:44          
   26          Ida  Kjeldsen                               OK Kontinent                64:05          

               Malin  Nyberg                               OK Pan-Kristianstad        Felst.          
               Sofia  Svensson                             OK Torfinn                 Felst.          



D10  (18)      2370 m                      

    1          Isabelle  Christoferson                     Tormestorps IF              19:03          
    2          Jonna  Johansson                            Örkelljunga FK              21:10          
    3          Malin  Jensen                               OK Kontinent                24:18          
    4          Camilla  Nilsson                            OK Torfinn                  27:42          
    5          Tove  Ståhl                                 IS Kullen                   28:26          
    6          Julia  Svensson                             OK Torfinn                  31:06          
    7          Johanna  Christoferson                      Tormestorps IF              31:15          
    8          Ebba  Roos                                  Helsingborgs SOK            31:17          
    9          Anna  Bredfelt                              Lunds OK                    31:44          
   10          Emma  Månsson                               Örkelljunga FK              33:13          
   11          Emma  Norrestam                             Helsingborgs SOK            35:12          
   12          Nicole  Ljungdahl                           Hjärnarps GH OL             42:34          
   13          Victoria  Fridholm                          Ringsjö OK                  43:06          
   14          Siri  Wallgren                              Ringsjö OK                  48:37          
   15          Erika  Ohrlander                            OK Pan-Kristianstad         58:55          
   16          Frida  Gunnarsson                           FK Göingarna                71:04          

               Matilda  Stensson                           IS Kullen                ej start          
               Sofia  Björk                                Örkelljunga FK           ej start          



U4  (5)        3510 m                      

    1          Sara  Johnsson                              Hässleholms OK              56:54          
    2          Erik  Lundh                                 OK Kontinent                61:57          
    3          Sanna  Bengtsson                            Tormestorps IF              64:30          
    4          Margita  Månsson                            Tormestorps IF              67:55          
    5          Simon  Svensson                             Tormestorps IF              73:19          



U3  (13)       2820 m                      

    1          Ambjörn  Lassing                            Frosta OK                   37:43          
    2          Caroline  Johansson                         Tormestorps IF              39:42          
    3          Anders  Marntell                            FK Boken                    39:56          
    4          Jessica  Johansson                          FK Åsen                     43:18          
    5          Emma  Larsson                               Helsingborgs SOK            53:45          
    6          Nina  Ström                                 Helsingborgs SOK            55:52          
    7          Christian Ivarsson                          Andrarums IF                57:43          
    8          Jerry  Palm                                 OK Gynge                    57:54          
    9          Ida  Magnusson                              Andrarums IF                58:02          
   10          Frida  Pålsson-Tefke                        Helsingborgs SOK            59:55          
   11          Alexander  Åberg                            OK Tyringe                  60:09          
   12          Sara  Thorén                                Andrarums IF                62:01          

               Linus  Arvidsson                            Ringsjö OK               ej start          



U2  (16)       2370 m                      

    1          Marianne  Tenland                           Andrarums IF                24:57          
    2          Anna  Åhlin                                 Helsingborgs SOK            27:00          
    3          Emil  Westlund                              Hässleholms OK              29:47          
    4          Jimmie  Johansson                           Örkelljunga FK              29:59          
    5          Boris  Arvedson                             Hässleholms OK              31:10          
    6          Erik  Hällefors                             Hässleholms OK              31:55          
    7          Marie  Hansson                              OK Kontinent                32:25          
    8          Mathias  Andersson                          Andrarums IF                32:57          
    9          Anisette Westberg                           Ringsjö OK                  34:16          
   10          Sandra Berndtsson                           Ringsjö OK                  34:19          
   11          Karin  Åhlin                                Helsingborgs SOK            37:19          
   12          Ronja  Arvidsson                            Ringsjö OK                  38:53          
   13          Sofie  Johnsson                             OK Gynge                    48:02          
   14          Frida  Nilsson                              Tormestorps IF              48:28          
   15          Johanna  Palm                               OK Gynge                    59:22          

               Emma  Nilsson                               Helsingborgs SOK         ej start          



U1  (17)       2190 m                      

    1          Andreas  Thell                              Andrarums IF                21:16          
    2          Pierre  Andersson                           FK Boken                    23:40          
    3          Ebba  Hjort                                 Helsingborgs SOK            23:45          
    4          Jesper  Kristiansson                        Andrarums IF                24:13          
    5          Simon  Olsson                               Ringsjö OK                  24:16          
    6          Kajsa  Wetterström                          Tormestorps IF              24:39          
    7          Moa  Olsson                                 OK Kompassen                25:15          
    8          Per  Hansson                                OK Kontinent                27:35          
    9          Billy  Jeppsson                             OK Tyringe                  30:48          
   10          Elias  Liedholm                             OK Tyringe                  31:11          
   11          Filippa  Bengtsson                          OK Tyringe                  31:50          
   12          Ida  Arvidsson                              Ringsjö OK                  32:40          
   13          Ronja  Andersson                            Ystads OK                   34:53          
   14          Simon  Engel                                Hässleholms OK              35:23          
   15          Sofia  Thorén                               Andrarums IF                35:37          
   16          Johanna  Lindkvist                          Tormestorps IF              37:54          

               Matilda  Fjorde                             Ystads OK                ej start          



INSKOLNING  (7 2190 m                      

               Lisa  Nyberg                                FK Åsen                     Godk.          
               Josefin  Richter                            Hässleholms OK              Godk.          
               Amanda  Carlsson                            Hässleholms OK              Godk.          
               Jeanette  Johnsson                          OK Gynge                    Godk.          
               Louise  Andersson                           FK Boken                    Godk.          

               Emma  Fjorde                                Ystads OK                ej start          
               Simon  Arnshed                              OK Kontinent             ej start          



Öppen 1  (12)  2370 m                      

    1          Inger Fridholm                              Ringsjö OK                  31:17 B        
    2          Lukas Stenmark                              Ringsjö OK                  33:38 B        
    3          Hampus Törnqvist                            Hässleholms OK              36:15 B        
    4          Denise Nyberg                               OK Kontinent                39:28 B        
    5          Åsa Arvidsson                               Ringsjö OK                  40:55 B        
    6          Jessica Nilson                              OK Torfinn                  43:27          
    7          Desiré Olsson                               Frosta OK                   48:32          
    8          Hampus Johannesson                          Hässleholms OK              49:06          
    9          Eva Peterson                                OK Torfinn                  50:30          
   10          Elinor Olsson                               OK Gynge                    50:56          
   11          Ulla Granqvist                              FK Göingarna                55:36          

               Kristina Oxenstierna                        Ringsjö OK                 Felst.          



Öppen 2  (12)  2820 m                      

    1          Fredrik Olsson                              Eslövs FK                   34:11 B        
    2          Petter Westerlund                           FK Boken                    37:50 B        
    3          Lennart Evertsson                           FK Göingarna                43:02 B        
    4          Peter Andersson                             Ystads OK                   45:06 B        
    5          Elis Lundqvist                              OK Gynge                    45:38 B        
    6          Kerstin Olsson                              Eslövs FK                   46:16          
    7          Pierre Tornered                             Hässleholms OK              48:02          
    8          Joakim Skäppegård                           FK Åsen                     48:24          
    9          Maria Andersson                             Ystads OK                   49:48          
   10          Anette Bohman                               Hjärnarps GH OL             61:27          
   11          Susanne Hagelin Bengtsso                    OK Tyringe                  73:40          
   12          Inger Leo                                   Hässleholms OK             155:20          



Öppen 3  (1)   4870 m                      

    1          Robert Stridsberg                           OK Torfinn                 102:47 B        



Öppen 4  (23)  3070 m                      

    1          Klaus Kristensen                            Markaryds FK                32:59 B        
    2          Ing-Britt Swedenborg                        Lunds OK                    38:19 B        
    3          Maj Öhrstrand                               Ystads OK                   47:59          
    4          Jan Gradin                                  Andrarums IF                48:22          
    5          Torsten Karlsson                            OK Gynge                    49:46          
    6          Mats Nyberg                                 Ystads OK                   52:58          
    7          Olle Iremyr                                 Örkelljunga FK              53:26          
    8          Astrid Johannesson                          Helsingborgs SOK            56:02          
    9          Stefan Norrestam                            Helsingborgs SOK            56:19          
   10          Barbro Norrestam                            Helsingborgs SOK            56:21          
   11          Marie Borg                                  FK Åsen                     57:32          
   12          Eva Rolander                                OK Pan-Kristianstad         61:00          
   13          Ulla Folkesson                              FK Göingarna                64:55          
   14          Birgitta Nilsson                            FK Snapphanarna             65:02          
   15          Anders Johansson                            Lunds OK                    65:54          
   16          Birgitta Persson                            Ystads OK                   69:24          
   17          Susanne Göransson                           Frosta OK                   70:34          
   18          Emma Wallner                                Linköpings OK               86:00          
   19          Lena Boman                                  OK Kompassen                88:45          
   20          Gunnar Gustafsson                           Markaryds FK                96:57          

               Bengt Johansson                             FK Snapphanarna            Felst.          
               Ulla Strand                                 Örkelljunga FK             Felst.          
               Gunnel Svensson                             OK Torfinn                 Felst.          



Öppen 5  (27)  4240 m                      

    1          Johan Aspegren                              OK Kontinent                36:39 B        
    2          Per Aspegren                                OK Kontinent                38:42 B        
    3          Marie Sandberg                              Halmstad OK                 51:31          
    4          Bo-Arne Sthål                               IS Kullen                   51:41          
    5          Per Arne Nilsson                            Härlövs IF                  53:15          
    6          Christel Olsson                             FK Åsen                     53:48          
    7          Per Larsson                                 Hästveda OK                 54:47          
    8          Peter Kjeldsen                              OK Kontinent                56:14          
    9          Gert Berggren                               Växjö Allmänna IS           56:19          
   10          Johan Elmerfjord                            Malmö OK                    56:31          
   11          Kerstin Martinsson                          OK Tyringe                  59:06          
   12          Erland Martinsson                           OK Tyringe                  59:09          
   13          Peder Nilsson                               OK Torfinn                  59:10          
   14          Leif Magnusson                              OK Torfinn                  59:39          
   14          Gunnar Persson                              Tormestorps IF              59:39          
   16          Oskar Persson                               Klubblös                    59:44          
   17          Torbjörn Persson                            Ystads OK                   62:09          
   18          Nils Åke Nilsson                            Lunds OK                    63:29          
   19          Gösta Svensson                              Rävetofta OK                64:03          
   20          Frerik Malmberg                             Hässleholms OK              65:53          
   21          Siw Berggren                                Växjö Allmänna IS           66:44          
   22          Rolf Folkesson                              FK Göingarna                68:12          
   23          Mikael Westlund                             Malmö OK                    71:25          
   24          Lidy Grange                                 Klubblös                    72:00          
   25          Mats Hildingsson                            Lunds OK                    72:36          
   26          Hans Palmgren                               Helsingborgs SOK            78:16          
   27          Börje Persson                               OK Gynge                    82:39          



Öppen 6  (6)   5390 m                      

    1          Anders Persson                              Hässleholms OK              58:06 B        
    2          Enar Magnusson                              IS Skanne                   58:37 B        
    3          Lars Sandblad                               IS Kullen                   67:45 B        
    4          Kjell Westlund                              Malmö OK                    75:33 B        
    5          Orina Pfiste                                OK Pan-Kristianstad         80:57          
    6          Niklas Sigesgård                            Ringsjö OK                  81:20          



Öppen 7  (28)  3080 m                      

    1          Arne Berggren                               Växjö Allmänna IS           34:23 B        
    2          Viveka Lassing                              Frosta OK                   36:25 B        
    3          Ingemar Nilsson                             Andrarums IF                37:39 B        
    4          Barbro Mårtensson                           OK Tyringe                  39:24 B        
    5          Paul Schannong                              Malmö OK                    41:00 B        
    6          Anna Ljungqvist                             FK Boken                    41:12 B        
    7          Kristina Björn                              Örkelljunga FK              43:33 B        
    8          Lars-Åke Stridh                             Hässleholms OK              44:05 B        
    9          Ann-Sofie Brink                             Markaryds FK                44:41 B        
   10          Nils Mårtensson                             Andrarums IF                45:01 B        
   11          Jonas Sjöstrand                             Hässleholms OK              45:48 B        
   12          Matti Koskinen                              Klubblös                    46:31          
   13          Christin Olsson                             OK Gynge                    49:27          
   14          Bertil Svensson                             FK Vittus                   50:16          
   15          Yvonne Kalén                                Ringsjö OK                  50:37          
   16          Ingvar Svensson                             FK Göingarna                51:03          
   17          Katarina Lindén                             Växjö OK                    51:18          
   18          David Bengtsson                             Helsingborgs SOK            51:28          
   19          Karin Strand                                Hässleholms OK              56:24          
   20          Bertil Dahlgren                             Rävetofta OK                59:37          
   21          Ann-Christin Aspegren                       OK Kontinent                65:27          
   22          KG Månsson                                  FK Göingarna                65:55          
   23          Ingrid Elgebrandt                           Hjärnarps GH OL             66:54          
   24          Kristina Landgren                           Malmö OK                    67:36          
   25          Gunilla Karlsson                            Ringsjö OK                  70:14          
   26          Lennart Persson                             OK Kompassen                75:08          
   27          Viggo Kristiansson                          Tockarps IK                 95:01          

               Karin Lindén                                OK Gynge                   Felst.          



Öppen 8  (36)  5070 m                      

    1          Robert Andreasson                           OK Skogsfalken              42:03 B        
    2          Stefan Nilsson                              Frosta OK                   42:59 B        
    3          Ken Ragnarsson                              OK Kompassen                44:08 B        
    4          Jalle Josefsson                             Lunds OK                    45:24 B        
    5          Björn Mauritzon                             Örkelljunga FK              45:56 B        
    6          Maria Lindahl                               Lunds OK                    50:02 B        
    7          Esbjörn Kjell                               Linköpings OK               51:35 B        
    8          Mats Skäppegård                             FK Åsen                     52:25 B        
    9          Hans Svensson                               Klubblös                    52:43 B        
   10          Fabian Ljungquist                           FK Boken                    54:12 B        
   11          Martin Karlsson                             Klubblös                    55:45 B        
   12          Magnus Nilsson                              Andrarums IF                56:13          
   13          Sven-Erik Jönsson                           OK Tyringe                  56:23          
   14          Ingela Thoresson                            Andrarums IF                59:42          
   15          Lennart Martinsson                          OK Tyringe                  61:06          
   16          Camilla Brorsson                            Tockarps IK                 61:23          
   17          Sven Thörnqvist                             Tormestorps IF              61:30          
   18          Torsten Grange                              Klubblös                    62:30          
   19          Anna Larsson                                Örkelljunga FK              64:49          
   20          Lena Strand                                 Markaryds FK                66:14          
   21          Mats Olsson                                 Hässleholms OK              66:23          
   22          Magnus Björk                                Örkelljunga FK              66:25          
   23          Nils Johannesson                            Helsingborgs SOK            66:48          
   24          Jörgen Karlsson                             Andrarums IF                67:46          
   25          Leif Johanesson                             Markaryds FK                70:16          
   26          Emma Kriblad                                Hjärnarps GH OL             71:59          
   27          Kjell Burman                                Tormestorps IF              72:26          
   28          Tobias Linsefors                            Lunds OK                    73:59          
   29          Benny Aspegren                              OK Kontinent                82:00          
   30          Claes Linsefors                             Lunds OK                    84:54          
   31          Karl Bertil Kjellsson                       Rävetofta OK                87:22          
   32          Anna Held                                   OK Pan-Kristianstad         88:17          
   33          Björn Minör                                 Lunds OK                    88:30          
   34          Fredrik Wikberg                             Klubblös                    93:56          
   35          Anders Wallner                              Lunds OK                    99:18          
   36          Ian Fleming                                 Hästveda OK                113:18          



Öppen 9  (7)   7180 m                      

    1          Henrik Svensson                             OK Vilse 87                 53:03 B        
    2          Magnus Larsson                              Ringsjö OK                  63:49 B        
    3          Martin Kriblad                              Hjärnarps GH OL             67:37 B        
    4          Göran Lassin                                Frosta OK                   78:35          
    5          Hans Inge Hansson                           OK Vilse 87                 82:47          
    6          Tomas Vensryd                               Eslövs FK                   88:02          
    7          Gert-Åke Gunnarsson                         FK Göingarna               204:19          



Öppen 10  (34) 2190 m                      

    1          Fredrik Berndtsson                          Ringsjö OK                  18:46 B        
    2          Robin Karlsson                              Härlövs IF                  19:32 B        
    3          Anton  Månsson                              Örkelljunga FK              24:24 B        
    4          Johan Brink                                 Markaryds FK                25:10          
    5          Anton Persson                               Markaryds FK                25:12          
    6          Linus  Welander                             Örkelljunga FK              25:37          
    7          Matilda  Persson                            Ystads OK                   26:05          
    8          Rasmus  Johansson                           Örkelljunga FK              27:25          
    9          Oskar Lindkvist                             Tormestorps IF              27:38          
   10          Patrik Kristenson                           Markaryds FK                28:01          
   11          Jessica Kristenson                          Markaryds FK                28:06          
   12          Karin Bredfelt                              Lunds OK                    29:19          
   13          Oscar Olsson                                Eslövs FK                   30:05          
   14          Emelie  Nilsson                             Örkelljunga FK              30:10          
   15          Sofie Olsson                                Frosta OK                   31:07          
   16          Robin Sjöstrand                             Hässleholms OK              31:41          
   17          David Cilliander                            OK Torfinn                  31:42          
   18          Paul Barrborn                               Andrarums IF                31:45          
   19          Filip Nyberg                                Ystads OK                   31:51          
   20          Matilda Sjöstrand                           Hässleholms OK              32:23          
   21          Mikaela Bengtsson                           Tormestorps IF              33:03          
   22          Rebecka Bill                                OK Gynge                    35:14          
   23          Mickaela Bill                               OK Gynge                    36:11          
   24          Rebecka Brorsson                            Tockarps IK                 37:07          
   25          Andreas Åberg                               OK Tyringe                  37:43          
   26          Olle Claesson                               Hässleholms OK              39:35          
   27          Klara Nyberg                                Ystads OK                   40:03          
   28          Anton Strandh                               FK Åsen                     49:37          
   29          Albin Claesson                              Hässleholms OK              50:23          
   30          Björn Linse                                 Lunds OK                    51:46          

               Anders Pålsson                              Ringsjö OK                 Felst.          
               Patrik Brorsson                             Tockarps IK                Felst.          
               Mathilda Eriksson                           Hästveda OK                Felst.          
               Love Nylund                                 Hästveda OK              ullföljt