Hästveda OK 2010-05-01lö 2010-05-01 14:08
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl Namn                    Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (9)       3170 m                      

    1 Stig-Allan Jönsson      Halmstad Garnisons IF        37:21 G        
    2 Curth Svensson          Skåneslättens OL             38:25 G        
    3 Kjell-Arne Pettersson   Härlövs IF                   39:31 G        
    4 Åke Dahlström           FK Snapphanarna              43:17 S        
    5 Bertil Johansson        Skåneslättens OL             44:49 S        
    6 Nils Rågstedt           IS Kullen                    47:57 S        
    7 Nils-Åke Nilsson        Andrarums IF                 48:56 S        
    8 Ove Nordahl             Simrishamns OK               73:18          
    9 Nils Bohman             OK Kompassen                 73:22          



H75  (10)      3170 m                      

    1 Leif Claesson           Tormestorps IF               31:04 G        
    2 Werner Törnblom         Växjö OK                     34:01 G        
    3 Gillis Alm              Växjö OK                     36:15 S        
    4 Owe Åkesson             Härlövs IF                   37:44 S        
    5 Ingvar Petersson        Hässleholms OK               39:10 S        
    6 Klas Tykesson           Rävetofta OK                 39:21 S        
    7 Harry Söderberg         FK Friskus Varberg           40:36 S        
    8 Kjell Björup            Lunds OK                     45:09 B        
    9 Leo Åkesson             Härlövs IF                   45:18 B        
   10 Jan-Eric Nelking        FK Åsen                      49:19          



H70  (26)      4080 m                      

    1 Ernie Broström          Halmstad OK                  38:12 G        
    2 Bo Bengtsson            Hässleholms OK               39:42 G        
    3 Anders Carlsson         Skåneslättens OL             40:02 G        
    4 Bo Svensson             Tockarps IK                  41:13 G        
    5 Inge Nilsson            Tockarps IK                  41:17 G        
    6 Roland Edvinsson        FK Göingarna                 43:16 S        
    7 Sven Levin              Andrarums IF                 43:20 S        
    8 Rune Bengtsson          Ronneby OK                   45:25 S        
    9 Hubert Hugosson         OK Gynge                     45:45 S        
   10 Sven-Åke Andertoft      Markaryds FK                 46:50 S        
   11 Torbjörn Wingqvist      Skåneslättens OL             47:41 S        
   12 Gunnar Sandström        OK Pan-Kristianstad          47:45 S        
   13 Håkan Brost             Malmö OK                     48:05 S        
   14 Nils-Åke Nilsson        Härlövs IF                   48:15 S        
   15 Paul Schannong          Malmö OK                     48:23 S        
   16 Göran Thour             Värend GN OL                 49:18 S        
   17 Göran Seger             FK Boken                     49:20 S        
   18 Ivar Nilsson            Hässleholms OK               50:02 S        
   19 Burne Nilsson           OK Torfinn                   51:45 S        
   20 Bo Öhgren               Helsingborgs SOK             53:46 S        
   21 Roland Akselsson        Lunds OK                     55:06 B        
   22 Mogens Köhler           Ballerup OK                  59:45          
   23 Bengt Olofsson          Hjärnarps GH OL              62:22          
   24 Allan Hammar            OK Kompassen                 75:01          
   25 Ingemar Turesson        Malmö OK                     76:29          

      Bengt I Nilsson         Frosta OK                 ej start          



H65  (31)      4080 m                      

    1 Ingvar Persson          FK Åsen                      33:05 G        
    2 Åke Olsson              Hässleholms OK               33:38 G        
    3 Roland Offrell          Frosta OK                    33:49 G        
    4 Kent Johansson          Örkelljunga FK               33:56 G        
    5 Nils Karlsson           Växjö Allmänna IS            34:43 G        
    6 Kjell Månsson           Ronneby OK                   35:31 G        
    7 Waste Byström           OK Virdarna                  36:44 G        
    8 Benkt Anderson          Lunds OK                     36:52 G        
    9 Per-Olof Fernberg       IS Skanne                    37:25 G        
   10 Kent Ekdahl             Emmaboda Verda OK            38:43 S        
   11 Kjell Dahlman           Tormestorps IF               38:55 S        
   12 Hagbert Persson         Växjö OK                     39:40 S        
   13 Erling Larsson          Hässleholms OK               39:48 S        
   14 Bertil Olofsson         Andrarums IF                 40:11 S        
   15 Lars Lindén             OK Gynge                     41:24 S        
   16 Bertil Ottosson         FK Göingarna                 42:06 S        
   17 Sven Ruther             OK Älme                      42:20 S        
   18 Jan-Evert Ohlsson       Andrarums IF                 42:27 S        
   19 Christer Grönblad       Härlövs IF                   42:51 S        
   20 Jan Hansson             Lunds OK                     44:14 S        
   21 Peter Dahlstedt         OK Pan-Kristianstad          44:46 S        
   22 Bo Bülow                Malmö OK                     46:55 S        
   23 Sven Thelandersson      Lunds OK                     47:06 S        
   24 Bengt-Åke Nilsson       OK Torfinn                   48:08 B        
   25 Raimo Salminen          Växjö OK                     49:10 B        
   26 Sven-Erik Forsell       Lunds OK                     50:25 B        
   27 John-Erik Bergstrand    Värend GN OL                 50:35 B        
   28 Lennart Nilsson         Malmö OK                     57:29          
   29 Alf Lindahl             FK Boken                     65:09          

      Nils Mårtensson         Andrarums IF              Ej godk.          
      Nils Johannesson        Helsingborgs SOK          Ej godk.          



H60  (33)      4760 m                      

    1 Agne Bengtsson          OK Kompassen                 33:58 G        
    2 Lars Lindborg           Tormestorps IF               36:15 G        
    3 Leif Sandgren           Frosta OK                    37:00 G        
    4 Göran Johnsson          Skåneslättens OL             37:55 G        
    5 Lars Svensson           OK Vilse 87                  38:08 S        
    5 Jörgen Münster.Swendsen Sölleröd OK                  38:08 S        
    7 Krister Nilsson         Växjö OK                     41:48 S        
    8 Håkan Nilsson           Malmö OK                     43:02 S        
    9 Tommy Olsson            OK Dacke                     43:38 S        
   10 Owe Nilsson             Stigmännen Karlshamns OK     43:58 S        
   11 Bill Schölin            Tockarps IK                  44:14 S        
   12 Eric Tenland            Stigmännen Karlshamns OK     44:25 S        
   13 Åke Persson             Hjärnarps GH OL              45:46 S        
   14 Sven-Olof Larsson       Växjö Allmänna IS            47:45 S        
   15 Gert Olsson             Skåneslättens OL             48:16 B        
   16 Ronald McGrail          Hjärnarps GH OL              49:03 B        
   17 Bo Johansson            OK Vilse 87                  49:48 B        
   18 Emil Olesen             FIF Hilleröd                 50:20 B        
   19 Börje Åkesson           Frosta OK                    50:46 B        
   20 Mats Håkansson          Malmö OK                     51:00 B        
   21 Claes-Göran Green       Lunds OK                     52:35          
   22 Lars-Åke Sjökvist       Värend GN OL                 54:05          
   23 Sven Olle Söderberg     OK Skogsfalken               55:24          
   24 Sven Erik Frick         FK Göingarna                 57:02          
   25 Lars Persson            OK Kompassen                 57:39          
   26 Leif Karlsson           Frosta OK                    58:11          
   27 Sven-Erik Persson       Frosta OK                    58:38          
   28 Nils-Erik Bondesson     Frosta OK                    59:07          
   29 Göran Larsson           OK Kompassen                 59:22          
   30 Roland Gustavsson       Alvesta SOK                  59:58          
   31 Karl Bertil Kjellsson   Rävetofta OK                 61:15          
   32 Robert Simonsen         Tormestorps IF               66:35          
   33 Tommy Held              FK Åsen                      68:26          



H55  (20)      5190 m                      

    1 Roger Thörn             OK Vilse 87                  39:58 G        
    2 Jan Olofsson            Ronneby OK                   41:20 G        
    3 Björn Karlsson          Halmstad OK                  41:32 G        
    4 Per Arne Evaldsson      OK Gynge                     42:19 G        
    5 Stellan Martinsson      OK Tyringe                   44:25 S        
    6 Yngve Ernstsson         FK Göingarna                 46:16 S        
    7 Jan Olof Ferm           FK Göingarna                 47:01 S        
    8 Lars Strand             OK Älme                      48:17 S        
    9 Lennart Erfors          OK Torfinn                   49:00 S        
   10 Arne Andersson          OK Torfinn                   49:22 S        
   11 Anders Eriksson         IF Hagen                     49:31 S        
   12 Hans Larsson            Hässleholms OK               50:35 S        
   13 Torgny Ottosson         OK Torfinn                   50:44 S        
   14 Bengt Palm              OK Vilse 87                  50:59 S        
   15 Holger Sigbo            OK Kompassen                 52:50 S        
   16 Rolf Ohrlander          OK Pan-Kristianstad          57:08 B        
   17 Bengt Hansson           Andrarums IF                 69:13          

      Ken Ragnarsson          OK Kompassen              ej start          
      Sven-Inge Svensson      Hässleholms OK            ej start          
      Thomas Nilsson          FK Göingarna              ej start          



H50  (11)      5610 m                      

    1 Mats Brorsson           Tockarps IK                  36:47 G        
    2 Hans- Åke Lundqvist     OK Gynge                     44:08 S        
    3 Thommy Bergman          Stigmännen Karlshamns OK     45:12 S        
    4 Staffan Käll            OK Älme                      47:13 S        
    5 Gregers Jörgensen       Ballerup OK                  47:58 S        
    6 Lars Hanghöj Petersen   Ballerup OK                  48:10 S        
    7 Alf Westesson           OK Kontinent                 48:44 S        
    8 Lars Magnusson          OK Älme                      49:23 S        
    9 Leif Carlsson           OK Kontinent                 53:28 B        
   10 Sverker Eriksson        OK Gynge                     54:34 B        
   11 Hans-Erik Karlsson      OK Torfinn                   66:19          



H45  (10)      6160 m                      

    1 Henrik Larsson          FK Göingarna                 39:29 G        
    2 Peter Hedberg           Lunds OK                     41:54 G        
    3 Mats Andersson          OK Orion                     43:27 G        
    4 Bengt Olsson            Eslövs FK                    44:34 S        
    5 Mats Carlsson           OK Vilse 87                  51:00 S        
    5 Bengt Grewin            Frölunda OL                  51:00 S        
    7 Stefan Edvardsson       OK Torfinn                   66:39          
    8 Benjamin Viebke         Malmö OK                     67:18          
    9 Lasse Forsén            Hässleholms OK               81:23          

      Ulf Nyberg              Eslövs FK                 ej start          



H40  (9)       6780 m                      

    1 Håkan Axelsson          FK Göingarna                 48:50 G        
    2 Björn Nilsson           Härlövs IF                   49:35 G        
    3 Fabian Ljungquist       Lunds OK                     49:47 G        
    4 Per-Olof Andersson      OK Tyringe                   51:52 G        
    5 Per Rudqvist            Helsingborgs SOK             53:34 G        
    6 Håkan Grubb             Malmö OK                     55:17 S        
    7 Rolf Johansson          Sundsvalls OK                58:53 S        
    8 Håkan Fransson          Ronneby OK                   59:03 S        
    9 Lars Dahl               Härlövs IF                   70:21 B        



H35  (4)       7500 m                      

    1 Magnus Granqvist        FK Göingarna                 52:24 G        
    2 Heide Persson           Andrarums IF                 52:33 G        
    3 Magnus Jonasson         Malmö OK                     58:17 G        
    4 Ola Andertoft           Markaryds FK                 72:07 S        



H21  (7)       8470 m                      

    1 Henrik Modig            OK Pan-Kristianstad          51:26 G        
    2 Tomas Westlund          OK Pan-Kristianstad          51:45 G        
    3 Johan Lundqvist         OK Gynge                     63:49 S        
    4 Tommy Svensson          OK Gynge                     88:20          

      Magnus Härwell          Eslövs FK                 Ej godk.          
      Kristoffer Svensson     Hässleholms OK            ej start          
      Fredrik Svensson        OK Torfinn                ej start          



H16  (8)       5280 m                      

    1 Albin Karlsson          OK Vilse 87                  44:51          
    2 Joel Kristiansson       Hässleholms OK               45:21          
    3 Joakim Svensson         OK Älme                      46:01          
    4 Marcus Nilsson Kempff   Hässleholms OK               49:08          
    5 Erik Andersson          Stigmännen Karlshamns OK     57:11          
    6 Dennis Rudqvist         Helsingborgs SOK             61:50          
    7 Torgny Torell           IS Kullen                    63:21          

      Philip Persson          OK Orion                  ej start          



H14  (5)       4060 m                      

    1 Ola Andersson           Stigmännen Karlshamns OK     34:18          
    2 Moltas Viebke           Malmö OK                     38:59          
    3 Erik Kristiansson       Hässleholms OK               44:54          

      Daniel Nilsson Kempff   Hässleholms OK            Ej godk.          
      Anton Larsson           FK Göingarna              ej start          



H12  (6)       3260 m                      

    1 Melker Larsson          FK Göingarna                 26:42          
    2 Emil Pettersson         OK Dacke                     28:21          
    3 Erik Winbladh           Lunds OK                     30:48          
    4 Fritjof Axelsson        FK Göingarna                 33:24          
    5 Martin Lindelöw         Härlövs IF                   49:20          

      Samuel Giselsson        Ronneby OK                Ej godk.          



H10  (10)      2680 m                      

    1 Gustav Runefors         Växjö OK                     22:35          
    2 Ludvig Hallabro         Hässleholms OK               25:17          
    3 Oscar Modig             OK Pan-Kristianstad          26:41          
    4 Björn Johansson         Sundsvalls OK                28:11          
    5 Melker Andersson        Härlövs IF                   29:10          
    6 Felix Falk              Göteborg/Majorna OK          29:45          
    7 Allan Hedberg           Lunds OK                     36:07          
    8 Povel Hedberg           Lunds OK                     44:31          
    9 Simon Giselsson         Ronneby OK                   50:43          

      Måns Persson            Andrarums IF              Ej godk.          



D75  (4)       2950 m                      

    1 Gun Hansson             Andrarums IF                 39:33 G        
    2 Gunvor Göransson        Laholms IF OK                42:25 G        
    3 Clarie Ek               OK Pan-Kristianstad          46:46 S        
    4 Lisa Hedström           OK Pan-Kristianstad          49:39 S        



D70  (4)       2950 m                      

    1 Kerstin Henmyr          OK Vilse 87                  35:41 G        
    2 Kerstin Granstedt       OK Pan-Kristianstad          38:04 G        
    3 Brita Särdquist         IK Ymer                      45:51 S        
    4 Anita Nilsson           OK Torfinn                   55:48          



D65  (17)      3170 m                      

    1 Gull Svensson           Tockarps IK                  32:29 G        
    2 Helen Andertoft         Markaryds FK                 34:16 G        
    3 Ann-Charlotte Jensen    Andrarums IF                 36:16 G        
    4 Britt Forsell Pirozzi   Lunds OK                     37:28 S        
    5 Gunilla Grönblad        Härlövs IF                   39:27 S        
    6 Torill Svendsen         Lunds OK                     40:43 S        
    7 Berit Byström           OK Virdarna                  41:39 S        
    8 Ulla Öhgren             Helsingborgs SOK             43:50 S        
    9 Gunnel Andersson        Andrarums IF                 46:31 S        
   10 Kerstin Nilsson         OK Gynge                     47:37 B        
   11 Solbritt Gustafsson     OK Virdarna                  48:31 B        
   12 Astrid Johannesson      Helsingborgs SOK             50:34          
   13 Barbro Cassing          Ronneby OK                   54:13          
   14 Eva Bergstrand          Värend GN OL                 58:22          
   15 Karin Lindén            OK Gynge                     59:48          
   16 Gunnel Nilsson          Malmö OK                     68:53          

      Gunnel Lindahl          FK Boken                  Ej godk.          



D60  (18)      3680 m                      

    1 Margareta Svensson      OK Vilse 87                  35:14 G        
    2 Britt-Marie Magnusson   Laholms IF OK                41:34 S        
    3 Ann-Mari Persson        Växjö OK                     48:57 S        
    4 Margareta Sjöberg       Lunds OK                     50:32 S        
    5 Karin Persson           OK Tyringe                   50:33 S        
    6 Ulla Håkansson          OK Gynge                     51:44 B        
    7 Berit Schannong         Malmö OK                     53:01 B        
    8 Lisbeth Damsgaard       Hjärnarps GH OL              54:24          
    9 Sonja Hammar            OK Kompassen                 54:47          
   10 Karin Larsson           OK Kompassen                 56:35          
   11 Anna-Lisa Hansson       OK Pan-Kristianstad          57:59          
   12 Bodil Ruther            OK Älme                      58:03          
   13 Britt Bülow             Malmö OK                     58:35          
   14 Karin Bengtsson         OK Kompassen                 61:59          
   15 Britt Åkesson           Hässleholms OK               63:14          
   16 Kerstin Larsson         OK Pan-Kristianstad          63:57          

      Ingalill Nilsson        Stigmännen Karlshamns OK  Ej godk.          
      Bigge Bengtsson         Stigmännen Karlshamns OK  ej start          



D55  (11)      3680 m                      

    1 Gunnel Månsson          OK Vilse 87                  38:05 G        
    2 Eva Konring Olesen      FIF Hilleröd                 40:59 G        
    3 Lena Söderberg          OK Skogsfalken               42:11 G        
    4 Kristin Johansson       OK Dacke                     48:43 S        
    5 Gabrielle Brun          Andrarums IF                 52:21 S        
    6 Evamarie Lundahl        IF Hagen                     53:01 S        
    7 Margareta Schölin       Tockarps IK                  56:10 B        
    8 Siv Larsson             Växjö Allmänna IS            59:44          
    9 Ingrid Nilsson          Växjö OK                     65:52          
   10 Inger Martin            Tormestorps IF               70:57          

      Eva Tykesson            Rävetofta OK              ej start          



D50  (13)      3680 m                      

    1 Eva Folkesson Lööf      OK Pan-Kristianstad          31:43 G        
    2 Agneta Erfors           OK Torfinn                   35:35 G        
    3 Lena Olsson             Skåneslättens OL             37:23 S        
    4 Bente Käll              Växjö OK                     37:48 S        
    5 Ewa Roos                Helsingborgs SOK             38:10 S        
    6 Britt Thörn             OK Vilse 87                  39:29 S        
    7 Inger Norling-Frick     FK Göingarna                 43:14 S        
    8 Lena Karlsson           Halmstad OK                  44:22 S        
    9 Görel Skoog             Växjö OK                     49:27          
   10 Eva Gustavsson          Alvesta SOK                  51:17          
   11 Berit Runefors          Växjö OK                     55:10          
   12 Ingrid Nyberg           FK Åsen                      60:30          
   13 Vanja Jinnemo           Hjärnarps GH OL              82:12          



D45  (13)      4020 m                      

    1 Ingela Ekelöv           Skåneslättens OL             30:33 G        
    2 Ingrid Johansson        Laholms IF OK                34:41 G        
    3 Katarina Henmyr         OK Vilse 87                  36:00 S        
    4 Christina Olsson        Skåneslättens OL             38:01 S        
    5 Britt-Marie Bengtsson   FK Åsen                      38:10 S        
    6 Marita Philipsson       Markaryds FK                 38:40 S        
    7 Kati Németh             Stigmännen Karlshamns OK     41:00 S        
    8 Anette Bonde            Ballerup OK                  41:20 S        
    9 Tina Hagård             Rävetofta OK                 45:33 B        
   10 Lotta Hansson           OK Kontinent                 46:05 B        
   11 Ann-Louise Ehn-Westesso OK Kontinent                 62:50          
   12 Eva Tollstern           Växjö Allmänna IS            70:34          

      Gunilla Gustavsson      OK Orion                  ej start          



D40  (13)      4020 m                      

    1 Susanne Andersson       Härlövs IF                   32:13 G        
    2 Eva Pettersson          OK Dacke                     33:03 G        
    3 Ingela Thoresson        Andrarums IF                 36:06 G        
    4 Liselotte Falk          Göteborg/Majorna OK          36:21 G        
    5 Sara Giselsson          Ronneby OK                   37:45 S        
    6 Ann-Sofie Brink         Markaryds FK                 38:19 S        
    7 Annika Engel            Hässleholms OK               39:47 S        
    8 Helena Kristiansson     Hässleholms OK               43:59 S        
    9 Catrin Johansson        Sundsvalls OK                44:45 S        
   10 Anna Torell             IS Kullen                    45:22 S        
   11 Carolina Landin         Malmö OK                     45:28 S        
   12 Karin Johansson         FK Göingarna                 50:13          

      Christina Johnsson      OK Gynge                  ej start          



D35  (2)       4760 m                      

    1 Maria Modig             OK Pan-Kristianstad          46:00 G        
    2 Anna Ljungqvist         Lunds OK                     46:38 G        



D21  (3)       5190 m                      

    1 Jannie Hagård           Rävetofta OK                 42:22 G        
    2 Maria Mickelåker        Andrarums IF                 46:28 G        
    3 Marie Jinnemo           Hjärnarps GH OL              69:30          



D16  (2)       4080 m                      

    1 Lisa Nyberg             FK Åsen                      37:35          
    2 Lovisa Nilsson          Tormestorps IF               63:47          



D14  (6)       3560 m                      

    1 Moa Pettersson          OK Dacke                     30:47          
    2 Patricia Edgarsson      Andrarums IF                 35:29          
    3 Linnea Gustafsson       OK Gynge                     37:01          
    4 Caroline Johansson      Sundsvalls OK                40:59          
    5 Sara Jönsson            Hässleholms OK               48:48          
    6 Madelene Axelsson       Härlövs IF                   59:03          



D12  (6)       3260 m                      

    1 Sofie Persson           Härlövs IF                   36:07          
    2 Klara Andersson         Härlövs IF                   38:41          
    3 Ellen Andersson         Stigmännen Karlshamns OK     48:21          
    4 Sofia Dahl              Härlövs IF                   50:44          
    5 Rebecka Brorsson        Tockarps IK                  72:24          

      Elina Andersson         OK Tyringe                ej start          



D10  (13)      2680 m                      

    1 Kajsa Andersson         OK Orion                     23:37          
    2 Hilda Axelsson          FK Göingarna                 23:55          
    3 Carolin Gradin          Andrarums IF                 24:52          
    4 Elin Svensson           OK Älme                      26:16          
    5 Malva Alpadie           OK Pan-Kristianstad          27:25          
    6 Irmalinn Nilsson        Härlövs IF                   27:32          
    7 Maja Tenghagen          Härlövs IF                   28:14          
    8 Tilda Johansson         OK Pan-Kristianstad          36:15          
    9 Betty Ottosson          OK Torfinn                   38:54          
   10 Petra Eriksson          OK Gynge                     39:10          
   11 Tina Ljungqvist         Lunds OK                     50:06          

      Kajsa Jönsson           OK Pan-Kristianstad       ej start          
      Elin Gustafsson         OK Gynge                  ej start          



U4  (1)        3560 m                      

    1 Johan Brink             Markaryds FK                 65:33          



U2  (4)        2680 m                      

    1 Erik Landin Grubb       Malmö OK                     29:40          
    2 Lisa Landin-Grubb       Malmö OK                     30:02          
    3 Viggo Viebke            Malmö OK                     32:04          
    4 Erik Svanström          Malmö OK                     34:13          



U1  (2)        2770 m                      

    1 Victor Modig            OK Pan-Kristianstad          36:26          

      Lisa Falk               Göteborg/Majorna OK       ej start          



INSKOLNING  (2 2530 m                      

      Axel Tenghagen          Härlövs IF                   Godk.          
      Rasmus Johansson        OK Pan-Kristianstad          Godk.          



Öppen 1  (10)  2680 m                      

    1 Patrik Jönsson          Hässleholms OK               27:00 B        
    2 Malin Åman              OK Vilse 87                  27:32 B        
    3 Gustav Åman             OK Vilse 87                  30:50 B        
    4 Simon Svensson          Laholms IF OK                34:41 B        
    5 Eva Eriksson-Ehrenberg  OK Gynge                     40:18          
    6 Robin Eek               Hässleholms OK               41:01          
    7 Gudrun Olofsson         Hjärnarps GH OL              49:20          
    8 William Kristiansson    Tockarps IK                  60:38          
    9 Linnea Kristiansson     Tockarps IK                  60:43          

      Helmer Nilsson          OK Dacke                  Ej godk.          



Öppen 2  (12)  3260 m                      

    1 Louise Pihl             Lunds OK                     38:35 B        
    2 Helen Niklasson         Hästveda OK                  50:41 B        
    3 Li-Mia Svensson         OK Älme                      62:09          
    4 Leif Sandström          Stigmännen Karlshamns OK     64:36          
    5 Eivor Nydahl            Stigmännen Karlshamns OK     67:35          
    6 Gunilla Lagerlöf        Stigmännen Karlshamns OK     69:44          
    7 Elisabeth Ohrlander     OK Pan-Kristianstad          73:16          
    8 Helena Wihlborg-Palm    OK Vilse 87                  78:16          
    9 Klara Forsén            Hässleholms OK               98:16          
   10 Kajsa Forsén            Hässleholms OK               98:19          

      Emil Niklasson          Hästveda OK               Ej godk.          
      Klara Ingelström        OK Gynge                  Ej godk.          



Öppen 3  (2)   4890 m                      

    1 Andreas Pernetun        Klubblös                     66:53 B        
    2 Jessica Persson         OK Älme                      90:03          



Öppen 4  (24)  3130 m                      

    1 Simon Runefors          Växjö OK                     34:38 B        
    2 Ola Johansson           OK Gynge                     36:20 B        
    3 Kerstin Fridsell        OK Pan-Kristianstad          39:29 B        
    4 Elinor Lindelöw         Härlövs IF                   40:09 B        
    5 Mia Hallabro            Hässleholms OK               41:59 B        
    6 Kennet Axelsson         Härlövs IF                   42:45 B        
    7 Arne Persson            OK Gynge                     43:18 B        
    8 Sara Bainbridge         Laholms IF OK                43:29 B        
    9 Jeanette Johansson      OK Pan-Kristianstad          43:47 B        
   10 Stig Nydahl             Stigmännen Karlshamns OK     44:19 B        
   11 Petter Jönsson          Hjärnarps GH OL              44:23 B        
   12 Annika Johnsson         OK Vilse 87                  50:36          
   13 Mats Runefors           Växjö OK                     51:11          
   14 Marianne Carlsson       Ringsjö OK                   53:02          
   15 Göran Svensson          Lunds OK                     53:13          
   16 Siw Blomkvist           OK Vilse 87                  53:42          
   17 Lillemor Blomqvist      OK Vilse 87                  54:56          
   18 Nils Andersson          OK Kompassen                 56:34          
   19 Ingela Andersson        OK Orion                     59:01          
   20 Berit Nilsson           Markaryds FK                 64:16          
   21 Henrik Roth             Hjärnarps GH OL              72:49          
   22 Margareta Held          FK Åsen                      73:41          
   23 Börje Persson           OK Gynge                     82:42          

      Stig Svensson           OK Virdarna               Ej godk.          



Öppen 5  (16)  4060 m                      

    1 Claes Leo               Klubblös                     29:42 B        
    2 Per Gunnarsson          OK Tyringe                   41:47          
    3 Ulf Arvidsson           Växjö OK                     42:28          
    4 Gösta Svensson          Rävetofta OK                 48:34          
    5 Hannes Persson          OK Älme                      50:31          
    6 Jan Persson             Ystads OK                    52:51          
    7 Kristina Persson        Härlövs IF                   56:19          
    8 Kerstin Olsson          Eslövs FK                    56:26          
    9 Camilla Carlsson        Härlövs IF                   56:35          
   10 Mona Rosberg            Växjö OK                     56:57          
   11 Rolf Nilsson            Andrarums IF                 57:06          
   12 Bengt Ivarsson          OK Tyringe                   57:14          
   13 Peter Huss              FK Boken                     57:34          
   14 Håkan Malmgren          Malmö OK                     58:24          
   15 Adam Persson            OK Älme                      60:45          
   16 Folke Sjöberg           Klubblös                     85:51          



Öppen 6  (3)   5280 m                      

    1 Pär Fridsell            OK Pan-Kristianstad          41:58 B        
    2 Kjell Svensson          OK Älme                      54:25 B        

      Kent Svensson           OK Skogsfalken            Ej godk.          



Öppen 7  (29)  3170 m                      

    1 Lars G Skoog            Växjö OK                     31:37 B        
    2 Rune Svensson           OK Vilse 87                  31:46 B        
    3 Arja Ingvarsson         OK Vilse 87                  32:41 B        
    4 Marie Svensson          Rävetofta OK                 33:58 B        
    5 Lena Strand             Markaryds FK                 34:01 B        
    6 Anders Nilsson          Hässleholms OK               34:05 B        
    7 Jenny Winbladh          Lunds OK                     34:54 B        
    8 Margareta Olsson        OK Tyringe                   35:26 B        
    9 Anneli Wihlborg         OK Gynge                     36:23 B        
   10 Bjarne Holmgren         Klubblös                     37:15 B        
   11 Bengt Börjesson         Eslövs FK                    38:25 B        
   12 Roland Ekelöf           Stigmännen Karlshamns OK     38:55 B        
   13 Jan Eliasson            OK Gynge                     41:19 B        
   14 Lars-Åke Georg Stridh   Hässleholms OK               42:19          
   15 Maria Trulsson          Härlövs IF                   44:03          
   16 Kennerth Gustafsson     OK Virdarna                  44:12          
   17 Elsa Svensson           OK Vilse 87                  45:37          
   18 Ulla-Britt Karlsson     Växjö OK                     46:49          
   19 MariAnne Svensson       Växjö Allmänna IS            47:45          
   20 Linda Jinnemo           Hjärnarps GH OL              48:00          
   21 Helen Nilsson           Härlövs IF                   50:49          
   22 Tommy Bengtsson         Hässleholms OK               51:17          
   23 Mavy Ottosson           Laholms IF OK                53:33          
   24 Bengt Nygren            Malmö OK                     56:17          
   25 Bertil Ahlberg          OK Gynge                     56:31          
   26 Elis Lundkvist          OK Gynge                     56:35          
   27 Inge Åkesson            Stigmännen Karlshamns OK     64:31          
   28 Kjell Nyberg            IS Kullen                    70:58          
   29 Annika Nilsson          Tormestorps IF               72:28          



Öppen 8  (27)  5190 m                      

    1 Jörgen Olsson           Härlövs IF                   32:26 B        
    2 Niklas Nilsson          Härlövs IF                   34:56 B        
    3 Mikael Persson          FK Göingarna                 39:16 B        
    4 Harald Persson          Andrarums IF                 40:54 B        
    5 Patrik Falk             Göteborg/Majorna OK          42:23 B        
    6 Tale Gulliksen          Sävedalens AIK               43:50          
    7 Per Geedle              Halmstad OK                  44:23          
    8 Peter Gustavsson        Hylte OK                     45:22          
    9 Carina Gustafsson       OK Gynge                     45:23          
   10 Hans Persson            Andrarums IF                 45:41          
   11 Agne Karlsson           Simlångsdalens IF            46:48          
   12 Sven Giselsson          Ronneby OK                   47:51          
   13 Patrik Ingelström       OK Gynge                     47:59          
   14 Patrick Persson         Härlövs IF                   49:02          
   15 Arne Rantzow            Lunds OK                     50:45          
   16 Camilla Sigbo           FK Boken                     52:23          
   17 Johanna Weidolf         Eslövs FK                    52:39          
   18 Jan Karlsson            Hässleholms OK               54:04          
   19 Carl Aspegren           Tormestorps IF               54:52          
   19 Christine Edenbrandt    Lunds OK                     54:52          
   21 Maria Persson           OK Kompassen                 54:57          
   22 Roger Nilsson           Laholms IF OK                56:15          
   23 Christoffer Rantzow     Lunds OK                     64:17          
   24 Bengt Bengtsson         Tormestorps IF               66:43          
   25 Sven Törnqvist          Tormestorps IF               74:22          
   26 Kristina Landgren       Malmö OK                     93:59          

      Lars Edenbrandt         Lunds OK                  Ej godk.          



Öppen 9  (10)  7500 m                      

    1 Mikael Pihl             Lunds OK                     53:41 B        
    2 Magnus Tenghagen        Härlövs IF                   57:58 B        
    3 Tomas Vensryd           Eslövs FK                    58:03 B        
    4 Anna Edenbrandt         IF Thor                      60:43 B        
    5 Christian Glantz        Andrarums IF                 61:02 B        
    6 Martin Kriblad          Hjärnarps GH OL              64:55 B        
    7 Magnus Oscarsson        FK Göingarna                 64:57 B        
    8 Tobias Persson          OK Kompassen                 72:08          
    9 Kjell Wilhelmsson       Andrarums IF                 77:37          
   10 Lars Bech Jensen        Klubblös                     78:52          



Öppen 10  (14) 2530 m                      

    1 Klara Andersson         OK Orion                     21:11 B        
    2 Anna Jönsson            Hässleholms OK               25:26 B        
    3 Jakob Ingelström        OK Gynge                     33:43          
    4 Ina Åman                OK Vilse 87                  34:45          
    5 Ludvig Pernetun         Klubblös                     35:17          
    6 Maria Pernetun          Klubblös                     35:27          
    7 Carl Pernetun           Klubblös                     35:31          
    8 Noah Pernetun           Klubblös                     36:15          
    9 Ella Fridsell           OK Pan-Kristianstad          38:00          
   10 Mitra Peterson          OK Torfinn                   47:59          
   11 Lukas Romberg           Hässleholms OK               49:36          
   12 Johan Winbladh          Lunds OK                     53:20          
   13 Lilly Johnsson          OK Gynge                     58:03          
   14 Mette Anker             Klubblös                     61:42          



H85  (2)       2950 m                      

    1 Rune Isaksson           Helsingborgs SOK             43:21 G        
    2 Gunnar Karlsson         OK Gynge                     52:07 S        



D80  (3)       2950 m                      

    1 Marianne Eriksson       Tockarps IK                  61:41 G        
    2 Solvey Bergdahl         Helsingborgs SOK             67:44 G        

      Elsa Olausson           Simrishamns OK            ej start