Hästveda OK 2009-08-16sö 2009-08-16 15:04
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (15)      3080 m                      

    1          Stig-Allan Jönsson        28     7 Halmstad Garnisons IF        37:24 G        
    2          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             38:46 G        
    3          Carl-Åke Hansson          29     7 Laholms IF OK                41:42 G        
    4          Curth Svensson            27    13 Skåneslättens OL             42:46 S        
    5          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               43:43 S        
    6          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              44:40 S        
    7          Harry Ahlqvist            24    14 Växjö OK                     49:09 S        
    8          Kurt Pålsson              25    13 Helsingborgs SOK             53:56 S        
    9          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               57:17          
   10          Gösta Svensson            29    14 OK Älme                      58:04          
   11          Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF                 59:00          
   12          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              69:08          
   13          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 73:32          
   14          Denny Hallström           27    13 Malmö OK                     86:30          

               Kurt Dose                          Köge OK                   ej start          



H75  (15)      3080 m                      

    1          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               32:19 G        
    2          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 36:59 G        
    3          Ingvar Petersson          32    13 Hässleholms OK               37:08 S        
    4          Gillis Alm                34    14 Växjö OK                     38:07 S        
    5          Kjell Björup              33    13 Lunds OK                     43:34 S        
    6          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   44:10 S        
    7          Kjell-Arne Pettersson     30    13 Härlövs IF                   44:49 S        
    8          Per Fresk                 33    13 Frosta OK                    45:19 S        
    9          Bertil Johansson          30    13 Skåneslättens OL             47:38 B        
   10          Ingvar Lennerstedt        33    13 Lunds OK                     47:43 B        
   11          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    48:54 B        
   12          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               56:50          
   13          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK               59:21          

               Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                 Ej godk.          
               Harry Söderberg           34     7 FK Friskus Varberg        ej start          



H70  (30)      3910 m                      

    1          Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK               35:16 G        
    2          Bo Wadensjö               38    14 FK Finn                      38:11 G        
    3          Ingemar Svensson          39    13 Lunds OK                     38:59 G        
    4          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 39:37 G        
    5          Anders Carlsson           39    13 Skåneslättens OL             40:43 S        
    6          Arne Gustafsson           38    13 Malmö OK                     41:17 S        
    7          Bengt I Nilsson           38    13 Frosta OK                    42:31 S        
    8          Werner Törnblom           35    14 Växjö OK                     42:36 S        
    9          Ernie Broström            38     7 Halmstad OK                  42:47 S        
   10          Rune Bengtsson            38     1 Ronneby OK                   45:13 S        
   11          Sten Johansson            39     1 OK Skogsfalken               47:00 S        
   12          Göran Bengtsson           39    14 FK Finn                      48:33 S        
   13          Torsten Claesson          39    14 OK Älme                      49:03 S        
   14          Paul Schannong            39    13 Malmö OK                     50:57 S        
   15          Nils-G Svensson           37    13 OK Kompassen                 52:32 B        
   16          Börje Johansson           37    14 FK Finn                      53:03 B        
   17          Sven-Åke Andertoft        39    14 Markaryds FK                 54:25          
   18          Bernt Petersson           36    14 Alvesta SOK                  55:11          
   19          Gunnar Dahl               37    14 Växjö OK                     55:16          
   20          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen                 56:33          
   21          Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK                 56:49          
   22          Bror Elofsson             38    13 Frosta OK                    57:55          
   23          Ulf Göran Seger           37    13 FK Boken                     58:07          
   24          Jan-Eric Nelking          35    13 FK Åsen                      58:28          
   25          Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK               60:42          
   26          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              60:58          
   27          Torbjörn Wingqvist        38    13 Skåneslättens OL             67:56          
   28          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                     82:14          

               Kjell Olofsson            38    13 Eslövs FK                 Ej godk.          
               Bengt Nygren              38    13 Malmö OK                  Ej godk.          



H65  (43)      3910 m                      

    1          Inge Persson              43    13 FK Boken                     34:11 G        
    2          Waste Byström             43    14 OK Virdarna                  34:43 G        
    3          Lars Hylén                43    13 Skåneslättens OL             35:03 G        
    4          Göran Andersson           42     1 Stigmännen Karlshamns OK     35:58 G        
    5          Kjell Månsson             42     1 Ronneby OK                   36:36 G        
    6          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               36:58 G        
    7          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               38:59 G        
    8          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   40:50 S        
    9          Ivan Persson              42    13 Malmö OK                     41:09 S        
   10          Björn Nordström           43    13 Hässleholms OK               41:14 S        
   11          Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF                 41:51 S        
   12          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     42:04 S        
   13          Hagbert Persson           41    14 Växjö OK                     42:11 S        
   14          Gert Bögevig                       Sölleröd OK                  42:28 S        
   15          Sven Ruther               44    14 OK Älme                      43:32 S        
   16          Keld Olsen                         Sölleröd OK                  43:48 S        
   17          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 44:01 S        
   18          Bertil Ottosson           42    13 FK Göingarna                 45:19 S        
   19          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     45:23 S        
   20          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     46:39 S        
   21          Stig Karlsson             40    14 Torsås OK                    46:50 S        
   22          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     47:20 S        
   23          John-Erik Bergstrand      42    14 Värend GN OL                 47:23 S        
   24          Sune Backan               40    13 Eslövs FK                    47:50 S        
   25          Göran Thour               40    14 Värend GN OL                 47:57 S        
   26          Bengt Bergqvist           41     1 Stigmännen Karlshamns OK     48:01 S        
   27          Torgny Jonsson            41    14 Växjö AIS                    48:02 S        
   28          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 48:12 S        
   29          Sven Thelandersson        44    13 Lunds OK                     48:16 S        
   30          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                     49:08 B        
   31          Kenneth Arvidsson         43    14 Alvesta SOK                  50:18 B        
   32          Gunnar Sandström          40    13 OK Pan-Kristianstad          51:26 B        
   33          Nils-Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   51:57 B        
   34          Jens Aars Thisted                  Sölleröd OK                  52:15 B        
   35          Sven Falkman              42    13 Örkelljunga FK               52:27 B        
   36          Bengt-Åke Nilsson         44    13 OK Torfinn                   53:05          
   37          Peter Dahlstedt           42    13 OK Pan-Kristianstad          55:28          
   38          Håkan Brost               40    13 Malmö OK                     55:37          
   39          Lars Henriksson           44    14 OK Älme                      58:45          
   40          Nils Johannesson          43    13 Helsingborgs SOK             60:23          
   41          Lennart Nilsson           41    13 Malmö OK                     65:35          
   42          Christer Ljungquist       43    13 Lunds OK                     73:41          

               Nils-Åke Nilsson          40    13 FK Göingarna              Ej godk.          



H60  (48)      4570 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    34:22 G        
    2          Tommy Olsson              46     1 OK Dacke                     36:07 G        
    3          Ronny Hjalmarsson         47    14 Emmaboda Verda OK            37:06 G        
    4          Jörgen Münster-Swendsen            Sölleröd OK                  40:55 S        
    5          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    41:08 S        
    6          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     41:38 S        
    7          Krister Nilsson           49    14 Växjö OK                     41:49 S        
    8          Christian Strandgaard              Sölleröd OK                  41:56 S        
    9          Ronnie McGrail                     Sölleröd OK                  41:58 S        
   10          Roland Offrell            42    13 Frosta OK                    42:01 S        
   11          Nils Karlsson             45    14 Växjö AIS                    42:17 S        
   12          Christer Jönsson          46    13 Lunds OK                     42:30 S        
   13          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              42:46 S        
   14          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               43:23 S        
   15          Gert Olsson               48    13 Skåneslättens OL             43:58 S        
   16          Sven-Olof Larsson         49    14 Växjö AIS                    45:10 S        
   17          Kent Ekdahl               45    14 Emmaboda Verda OK            45:28 S        
   18          Anders Wetterling         47     1 Stigmännen Karlshamns OK     45:38 S        
   19          Willie Olsson             48    13 Rävetofta OK                 46:37 S        
   20          Arne Johansson            47    14 OK Älme                      47:12 S        
   21          Jörgen Fransson           47    14 Emmaboda Verda OK            47:45 S        
   22          Jan Hansson               45    13 Lunds OK                     48:05 S        
   23          Ebbe Malm                 46    14 Markaryds FK                 48:19 S        
   24          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 49:48 B        
   25          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              50:38 B        
   26          Mats Håkansson            48    13 Malmö OK                     50:52 B        
   27          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 51:14 B        
   28          Kent Svensson             48     1 OK Skogsfalken               51:59 B        
   29          Jan-Evert Ohlsson         45    13 Andrarums IF                 53:15          
   30          Thor Eve Bengtsson        47    13 Helsingborgs SOK             53:33          
   31          Kenneth Lindblom          48    14 Växjö OK                     54:43          
   32          Karl Bertil Kjellsson     46    13 Rävetofta OK                 54:45          
   33          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    55:23          
   34          Leif Alfredsson           47    14 Växjö AIS                    56:33          
   35          Karl Ingvar Sixt Schön    48    13 Andrarums IF                 56:47          
   36          Roland Nilsson            48    13 OK Kompassen                 56:57          
   37          Rolf Gustafsson           49    13 Helsingborgs SOK             57:40          
   38          Sven-Erik Persson         49    13 Frosta OK                    58:02          
   39          Jan Falk                  45    15 Sundbybergs IK               60:57          
   40          Roland Persson            46    14 OK Älme                      61:11          
   41          Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                    62:44          
   42          Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                     63:48          
   43          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    64:29          
   44          Mogens Jörgensen                   Sölleröd OK                  65:36          
   45          Bo Bülow                  45    13 Malmö OK                     79:35          
   46          Lennart Thelandersson     47    13 Eslövs FK                    89:34          

               Rune Svensson             47     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Mats Svensson             49    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H55  (24)      5090 m                      

    1          Ken Ragnarsson            53    13 OK Kompassen                 39:04 G        
    2          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               41:00 G        
    3          Per Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     41:23 G        
    4          Björn Palm                51    14 Lessebo OK                   43:10 G        
    5          Jan Karlsson              52    14 OK Virdarna                  44:50 S        
    6          Bengt Palm                52     1 OK Vilse 87                  45:03 S        
    7          Agne Karlsson             53     7 Simlångsdalens IF            45:31 S        
    8          Sven-Eric Ericson         50    13 Helsingborgs SOK             46:53 S        
    9          Kenneth Fager             52     1 OK Dacke                     47:23 S        
   10          Göran Johnsson            50    13 Skåneslättens OL             47:44 S        
   11          Göran Liljequist          52    14 OK Älme                      49:26 S        
   12          Kim Folander                       O-63 Vordingborg             49:33 S        
   13          Jan Olofsson              51     1 Ronneby OK                   49:53 S        
   14          Hans Larsson              51    13 Hässleholms OK               50:35 S        
   15          Bo Anders Nilsson         50    13 Lunds OK                     51:51 S        
   16          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad          54:05 S        
   17          Kalle Lindqvist           52    14 Växjö OK                     55:05 S        
   18          Sven Olle Söderberg       50     1 OK Skogsfalken               61:06          
   19          Bo Johansson              50     1 OK Vilse 87                  63:01          
   20          Bo Fält                   54    13 OK Kompassen                 66:01          
   21          Henrik Kleffel                     Sölleröd OK                  83:21          

               Anders Wallner            53    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Niels Raagaard                     Sölleröd OK               ej start          
               Per Svensson              54     1 Ronneby OK                ej start          



H50  (25)      5500 m                      

    1          Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna                 40:00 G        
    2          Roger Thörn               55     1 OK Vilse 87                  40:27 G        
    3          Arne Karlsson             58    15 Tumba-Mälarhöjden OK         43:59 G        
    4          Ingela Ekelöv             58    13 Skåneslättens OL             44:23 S        
    5          Håkan Forsman             56     1 Ronneby OK                   44:29 S        
    6          Lars Magnusson            57    14 OK Älme                      45:29 S        
    7          Ingmar Ekelöv             56    13 Skåneslättens OL             45:49 S        
    8          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             46:46 S        
    9          Lars Strand               55    14 OK Älme                      47:11 S        
   10          Björn Stefan Karlsson     55     7 Halmstad OK                  48:31 S        
   11          Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna                 48:48 S        
   12          Ingemar Månsson           59     1 Ronneby OK                   50:17 S        
   13          Sten Segerslätt           57    13 Skåneslättens OL             50:29 S        
   14          Smén Nilsson              59    13 Andrarums IF                 51:57 S        
   15          Alf Westesson             57    13 OK Kontinent                 55:42 S        
   16          Jan Karlsson              56    13 Hässleholms OK               55:53 S        
   17          Ingrid Larsson            56    13 FK Göingarna                 56:09 B        
   18          Sören Andersson           59    13 FK Boken                     59:42 B        
   19          Lars Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      60:15          
   20          Holger Sigbo              55    13 OK Kompassen                 62:21          
   21          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK             62:39          
   22          Bo Konring                         Sölleröd OK                  62:51          
   23          Jens Hansen                        Sölleröd OK                  68:13          
   24          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    69:18          

               Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                  ej start          



H45  (26)      6000 m                      

    1          Stefan Pålsson            64    13 Skåneslättens OL             38:50 G        
    2          Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF               40:36 G        
    3          Ulf Jungstrand            60     1 OK Skogsfalken               41:48 G        
    4          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             42:28 G        
    5          Glen Håkansson            63    14 Växjö OK                     43:18 S        
    6          John E Eriksson           62    14 Växjö OK                     43:53 S        
    7          Thomas Henmyr             60     1 OK Vilse 87                  44:42 S        
    8          Göran Persson             62    14 Värend GN OL                 47:12 S        
    9          Pontus Larsson            62     1 OK Skogsfalken               47:13 S        
   10          Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Skåneslättens OL             48:23 S        
   11          Peter Larsson             62    13 FK Boken                     48:28 S        
   12          Ulf Nilsson               62     1 OK Skogsfalken               50:06 S        
   13          Thomas Johansson          61    13 Örkelljunga FK               51:44 S        
   14          Magnus Porle              64    14 Växjö OK                     52:04 S        
   15          Ulf Linderfalk            64    13 Skåneslättens OL             53:38 S        
   16          Lars Hallabro             63    13 Hässleholms OK               54:14 S        
   17          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK               54:45 S        
   18          Staffan Käll              60    14 OK Älme                      56:04 B        
   19          Anders Berg               62    13 IS Kullen                    61:46          
   20          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                   65:29          
   21          Håkan Jönsson             61    13 OK Kontinent                 65:49          
   22          Kennie Bjerstedt          60     1 Stigmännen Karlshamns OK     72:55          
   23          Morten Nissen                      Sölleröd OK                  89:24          

               Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                 Ej godk.          
               Niels la Cour Bentzen              Sölleröd OK               ej start          
               Mats Carlsson             61     1 OK Vilse 87               ej start          



H40  (22)      6530 m                      

    1          Per-Åke Nilsson           65    13 FK Göingarna                 42:29 G        
    2          Ulf Johansson             66     7 Halmstad OK                  42:59 G        
    3          Per-Olof Andersson        65    13 OK Tyringe                   46:30 G        
    4          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   46:37 G        
    5          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   46:42 G        
    6          Dennis Persson            69    14 Växjö OK                     47:48 G        
    7          Joel Rydström             65    14 FK Finn                      47:52 G        
    8          Håkan Axelsson            67    13 FK Göingarna                 49:54 S        
    9          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     49:59 S        
   10          Vidar Albinsson           67    13 Tormestorps IF               50:11 S        
   11          Magnus Oscarsson          66    13 FK Göingarna                 50:27 S        
   12          Per Gerdle                63     7 Halmstad OK                  55:47 S        
   13          Håkan Fransson            67     1 Ronneby OK                   56:23 S        
   14          Håkan Grubb               68    13 Malmö OK                     56:53 S        
   15          Stefan Reimer             65    13 Tormestorps IF               60:34 S        
   16          Bo Wetterström            66    13 Tormestorps IF               60:59 S        
   17          Ulrik Illum                        Sölleröd OK                  64:32 B        
   18          Anders Jonsson                     Sölleröd OK                  66:16          
   19          Peter Andersson           66    13 OK Gynge                     68:12          
   20          Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                   75:21          
   21          Kent Jönsson              65    13 FK Boken                     97:07          

               Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H35  (9)       7000 m                      

    1          Tony Larsson              71     1 OK Skogsfalken               47:20 G        
    2          Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna                 48:10 G        
    3          Anders Selin              70    13 FK Göingarna                 49:41 G        
    4          Håkan Palm                71    13 FK Boken                     49:51 G        
    5          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     54:11 S        
    6          Fredrik Persson           71    13 Helsingborgs SOK             56:35 S        
    7          Johan Hjalmarsson         72    14 Emmaboda Verda OK            58:46 S        
    8          Fabian Ljungquist         70    13 Lunds OK                     58:58 S        
    9          Nils Helmersson           71    13 Hässleholms OK               69:34 B        



H21 LÅNG  (26) 10770 m                     

    1          Johan Modig               77    13 OK Pan-Kristianstad          62:13 G        
    2          Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          62:16 G        
    3          Håkan Gunnarsson          76     1 OK Orion                     64:30 G        
    4          Erik Folkesson-Blom       89    14 OK Älme                      67:03 G        
    5          Ingemar Ericsson          74     1 Ronneby OK                   67:19 G        
    6          Per-Åke Bligård           81     6 Göteborg-Majorna OK          69:42 G        
    7          Per Lenander              77    14 Växjö OK                     74:38 S        
    8          Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             75:14 S        
    9          Lars Johansson            85    14 OK Älme                      78:29 S        
   10          Marcus Andersson          89    13 OK Pan-Kristianstad          79:23 S        
   11          Henrik Olofsson           78    13 FK Snapphanarna              80:38 S        
   12          Erik Alnervik             85    13 Helsingborgs SOK             81:12 S        
   13          Mattias Johansson         90    13 FK Boken                     81:36 S        
   14          Harri Karlsson            80    23 OK Denseln                   83:24 S        
   15          Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                     83:43 S        
   16          Erik Memmi                88     7 Halmstad OK                  85:59 S        
   17          Mattias Eriksson          79    13 Lunds OK                     86:25 S        
   18          Jesper Håkansson          76    13 FK Göingarna                 87:04 S        
   19          Jonas Bengtsson           79    13 FK Göingarna                 90:08 B        
   20          Niklas Karlsson           82    14 Växjö OK                     90:49 B        
   21          Viktor Stensson           90    13 Helsingborgs SOK             95:11          
   22          Ronny Falk                70    15 Sundbybergs IK               98:22          

               Mikael Persson            78    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Rasmus Elmelid            90    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Simon Svensson            83    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H21  (16)      7820 m                      

    1          Patrik Johansson          82    13 Helsingborgs SOK             56:41 G        
    2          Mikael Pihl               73    13 Lunds OK                     59:31 G        
    3          Per Aspegren              81    13 OK Kontinent                 59:43 G        
    4          Robin Westesson           88    13 OK Kontinent                 61:00 G        
    5          Magnus Jönsson            86    13 OK Kontinent                 61:23 G        
    6          Johan Aspegren            79    13 OK Kontinent                 62:04 G        
    7          Niklas Jönsson            70    13 Lunds OK                     62:14 G        
    8          Felix Alnervik            81    13 Helsingborgs SOK             62:23 G        
    9          Nils Wallentin Tärk       86     7 Halmstad OK                  68:52 S        
   10          Andreas Blomqvist         75    13 FK Boken                     70:49 S        
   11          Henrik Johansson          76    13 OK Pan-Kristianstad          77:25 S        
   12          Fredrik Svensson          85    13 OK Torfinn                   88:52          
   13          Fredrik Johansson         75    14 OK Älme                      90:18          

               Thomas Nilsson            71    13 Eslövs FK                 ej start          
               Jacob Blomqvist           78    13 Hässleholms OK            ej start          
               Jens Skoog                90    14 Växjö OK                  ej start          



H20  (17)      6530 m                      

    1          Felix Larsson             91     1 OK Skogsfalken               43:16 G        
    2          Anton Wiberg              91     1 OK Skogsfalken               47:13 G        
    3          Johan Larsson             90    13 Hässleholms OK               48:49 G        
    4          Martin Dehlin             91     1 OK Orion                     49:08 S        
    5          Tobias Nilsson            95     1 OK Skogsfalken               49:15 S        
    6          Jakob Segerslätt          91    13 Skåneslättens OL             50:02 S        
    7          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   52:54 S        
    8          Mattias Engström          92    13 Hjärnarps GH OL              53:02 S        
    9          Johan Ekelöv              92    13 Skåneslättens OL             54:52 S        
   10          Axel Karlsson             92     7 Simlångsdalens IF            55:55 S        
   11          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    56:39 S        
   12          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   56:44 S        
   13          Arvid Lindqvist-Käll      92    14 OK Älme                      63:54 B        
   14          Carl-Johan Bergman        92    14 OK Älme                      64:52 B        
   15          André Nilsson             92    13 FK Åsen                      73:15          

               Johan Wihlborg            91     1 OK Vilse 87               ej start          
               Anton Österblad           91     1 OK Skogsfalken            ej start          



H16  (15)      5100 m                      

    1          Marcus Svensson           94    13 FK Boken                     34:54          
    2          Anton Philipsson          93    14 Markaryds FK                 38:46          
    3          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   39:45          
    4          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    40:26          
    5          Simon Engel               94    13 Hässleholms OK               41:27          
    6          Erik Lenning              94    13 Skåneslättens OL             41:43          
    7          Fredrik Wennermark        94     1 OK Skogsfalken               42:11          
    8          Oscar Björck              93    14 OK Älme                      43:34          
    9          Joel Kristiansson         94    13 Hässleholms OK               47:51          
   10          Albin Karlsson            95     1 OK Vilse 87                  50:38          
   11          Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK               51:13          
   12          Fredrik Berndtsson        93    13 Skåneslättens OL             52:01          
   13          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   67:18          
   14          Kristian Oxenstierna      93    13 Skåneslättens OL             68:28          

               Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                 Ej godk.          



H14  (24)      4110 m                      

    1          Daniel Håkansson          95    14 Växjö OK                     31:49          
    2          Magnus Maag                        Sölleröd OK                  34:46          
    3          Joakim Svensson           95    14 OK Älme                      36:07          
    4          Martin Illum                       Sölleröd OK                  37:30          
    5          Johan Wennermark          97     1 OK Skogsfalken               37:35          
    6          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 37:51          
    7          David Svensson            96    13 FK Boken                     38:07          
    8          Morgan Olsson             95    13 Andrarums IF                 39:47          
    9          Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                   40:39          
   10          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 41:58          
   11          Joel Einarsson            96    13 Tormestorps IF               42:10          
   12          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               42:50          
   13          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 43:47          
   14          Johan Lenning             97    13 Skåneslättens OL             45:22          
   15          Narmer Fogh                        OK Sorö                      49:06          
   16          Jonathan Albinsson        96    13 Tormestorps IF               50:45          
   17          Moltas Viebke             96    13 Malmö OK                     60:08          
   18          Martin Jönsson            95    13 Härlövs IF                   60:17          
   19          Hannes Persson            95    14 OK Älme                      60:34          
   20          Axel Matsson              95    13 Hjärnarps GH OL              64:53          
   21          Simon Thrane Hansen                Sölleröd OK                  67:55          
   22          Alexander Andersen              14 OK Älme                      73:53          

               Aske Jepsen                        Sölleröd OK               Ej godk.          
               Erik Kristiansson         96    13 Hässleholms OK            Ej godk.          



H12  (9)       3120 m                      

    1          Melker Larsson            98    13 FK Göingarna                 28:15          
    2          Fritjof Axelsson          98    13 FK Göingarna                 32:32          
    3          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 35:29          
    4          Isak Fogh                          OK Sorö                      37:58          
    5          Holger Olsson             97    13 Andrarums IF                 38:26          
    6          Valle Johansson           98    13 Skåneslättens OL             42:03          
    7          Mads Lassen                        Sölleröd OK                  42:35          
    8          Oliver Andersen                 14 OK Älme                      46:19          

               Jonathan Kaeseler                  Sölleröd OK               Ej godk.          



H10  (7)       2390 m                      

    1          Emil Pettersson           99     1 OK Dacke                     14:11          
    2          Anders Huus Pedersen               Sölleröd OK                  16:27          
    3          Melker Andersson          02    13 Härlövs IF                   19:34          
    4          Ludvig Hallabro           00    13 Hässleholms OK               20:11          
    5          Jonatan Österblad         99    13 FK Boken                     20:38          
    6          Oscar Ehrnborn            00    13 Andrarums IF                 23:34          

               Erik Jönsson              99    13 FK Boken                  Ej godk.          



D75  (4)       2620 m                      

    1          Gunvor Göransson          33     7 Laholms IF OK                33:35 G        
    2          Lisa Hedström             30    13 OK Pan-Kristianstad          37:35 G        
    3          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          37:39 G        
    4          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             78:31          



D70  (4)       2620 m                      

    1          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          31:19 G        
    2          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     34:29 G        
    3          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 36:21 S        
    4          Inga Andersson            37    13 Eslövs FK                    50:30          



D65  (21)      3080 m                      

    1          Helen Andertoft           42    14 Markaryds FK                 34:12 G        
    2          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  36:14 G        
    3          Berit Byström             43    14 OK Virdarna                  42:19 S        
    4          Lena Pehrsson             42    13 OK Silva                     42:33 S        
    5          Karin Jakobsson           43    13 Eslövs FK                    43:36 S        
    6          Birgit Palm               42    13 FK Boken                     43:49 S        
    7          Gullan Svensson           43    13 Hjärnarps GH OL              46:45 S        
    8          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   48:34 S        
    9          Berit Nilsson             43    14 Markaryds FK                 49:59 B        
   10          Inga-Lill Wikingsson      41     1 Stigmännen Karlshamns OK     50:31 B        
   11          Lena Persson              43    13 Malmö OK                     51:35 B        
   12          Gunnel Andersson          43    13 Andrarums IF                 57:21          
   13          Kirsten Olsen                      Sölleröd OK                  58:21          
   14          Eva Åberg                 43    13 Frosta OK                    59:27          
   15          Karin Lindén              43    13 OK Gynge                     60:17          
   16          Kerstin Ingegerd Nilsso   44    13 Tormestorps IF               60:37          
   17          Eva Bergstrand            43    14 Värend GN OL                 61:12          
   18          Harriet Karlsson          44    14 Torsås OK                    61:46          
   19          Gudrun Olofsson           40    13 Hjärnarps GH OL              64:32          
   20          Ulla Bergqvist            43     1 Stigmännen Karlshamns OK     70:34          
   21          Gunnel Nilsson            44    13 Malmö OK                     75:10          



D60  (25)      3450 m                      

    1          Britt-Marie Magnusson     49     7 Laholms IF OK                35:01 G        
    2          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   36:56 G        
    3          Gun-Britt Fransson        48    14 Emmaboda Verda OK            37:00 G        
    4          Britt-Mari Karlsson       48    14 Växjö OK                     37:25 G        
    5          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 37:35 G        
    6          Monica Påhlstorp          47    14 Emmaboda Verda OK            38:02 G        
    7          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     40:09 S        
    8          Berit Schannong           48    13 Malmö OK                     40:16 S        
    9          Vibe Bögevig                       Sölleröd OK                  42:34 S        
   10          Ann-Mari Persson          46    14 Växjö OK                     45:24 S        
   11          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 50:09 S        
   12          Astrid Johannesson        45    13 Helsingborgs SOK             51:29 B        
   13          Britt Ragnhild Åkesson    47    13 Hässleholms OK               51:38 B        
   14          Solbritt Gustafsson       45    14 OK Virdarna                  51:51 B        
   15          Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad          52:18 B        
   16          Eva Ida Maria Arvidsson   49    14 Alvesta SOK                  53:12 B        
   17          Bodil Ruther              46    14 OK Älme                      53:34 B        
   18          Kerstin Larsson           46    13 OK Pan-Kristianstad          55:27          
   19          Britt Bülow               47    13 Malmö OK                     58:34          
   20          Siw Nilsson               45    13 OK Kompassen                 59:09          
   21          Ulla-Britt Karlsson       47    14 Växjö OK                     59:14          
   22          Maj-Britt Gustafsson      49    13 Helsingborgs SOK             64:28          
   23          Barbro Cassing            45     1 Ronneby OK                   70:06          

               Yvonne Kristina Fransso   48    14 OK Virdarna               Ej godk.          
               Else Juul Hansen                   Sölleröd OK               ej start          



D55  (11)      3540 m                      

    1          Lena Söderberg            51     1 OK Skogsfalken               38:03 G        
    2          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     38:52 G        
    3          Margareta Svensson        50     1 OK Vilse 87                  40:11 G        
    4          Kristin Johansson         52     1 OK Dacke                     41:25 G        
    5          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              44:44 S        
    6          Lisbeth Damsgaard                  Sölleröd OK                  45:39 S        
    7          Kerstin Hjalmarsson       52    14 Emmaboda Verda OK            46:04 S        
    8          Ingrid Nilsson            52    14 Växjö OK                     52:18 S        
    9          Siv Larsson               54    14 Växjö AIS                    53:12 S        
   10          Karin Lindqvist           51    14 Växjö OK                     69:35          
   11          Christel Nilsson          54    14 OK Älme                      73:25          



D50  (14)      3640 m                      

    1          Ina Lindeberg             55    13 Skåneslättens OL             31:34 G        
    2          Ann-Christin Nero         57     1 Ronneby OK                   32:39 G        
    3          Anna Thorell-Jönsson      59    13 OK Kontinent                 33:34 G        
    4          Bente Käll                56    14 Växjö OK                     35:35 G        
    5          Britt Thörn               58     1 OK Vilse 87                  35:54 G        
    6          Christina Segerslätt      59    13 Skåneslättens OL             36:58 S        
    7          Mona Palm                 57    14 Lessebo OK                   40:37 S        
    8          Lena Karlsson             58     7 Halmstad OK                  41:14 S        
    9          Inger Frick-Norling       57    13 FK Göingarna                 45:08 B        
   10          Gabrielle Brun            55    13 Andrarums IF                 46:34 B        
   11          Görel Skoog               58    14 Växjö OK                     49:07          
   12          Ingrid Nyberg             56    13 FK Åsen                      62:10          

               Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



D45  (20)      4100 m                      

    1          Lisel Arvidsson           61    14 Växjö OK                     36:11 G        
    2          Ingrid Johansson          64     7 Laholms IF OK                37:58 G        
    3          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      38:32 G        
    4          Lena Söderlund            63    13 Tormestorps IF               39:59 G        
    5          Christina Olsson          58    13 Skåneslättens OL             40:22 G        
    6          Christina Söderblom       60     7 Ätrans IF                    40:31 G        
    7          Monica Johansson          60    13 Hjärnarps GH OL              43:34 S        
    8          Lotta Gyllensten          63    13 Skåneslättens OL             43:42 S        
    9          Pernilla Larsson          62     1 OK Skogsfalken               44:00 S        
   10          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 44:29 S        
   11          Marita Philipsson         63    14 Markaryds FK                 46:48 S        
   12          Christel Olsson           64    13 FK Åsen                      47:18 S        
   13          Gudrun Nilsson            62    13 Andrarums IF                 47:59 S        
   14          Anette Thoresson          64    13 Andrarums IF                 48:11 S        
   15          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 48:28 S        
   16          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                     56:03          
   17          Maritha Schön             62    13 Andrarums IF                 56:09          
   18          Ann-Louise Ehn-Westesso   62    13 OK Kontinent                 57:11          
   19          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             59:06          
   20          Susanne Thrane Hansen              Sölleröd OK                 121:33          



D40  (28)      4100 m                      

    1          Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                     32:41 G        
    2          Hanne Fogh                         OK Sorö                      32:49 G        
    3          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 36:50 G        
    4          Marie Olsson              67    13 Örkelljunga FK               38:17 S        
    5          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               38:28 S        
    6          Ann-Sofie Brink           68    14 Markaryds FK                 38:38 S        
    7          Malin Malmberg            69    13 Malmö OK                     38:50 S        
    8          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   40:49 S        
    9          Helena Kristiansson       68    13 Hässleholms OK               42:45 S        
   10          Gunilla Persson           65    13 Malmö OK                     43:26 S        
   11          Annika Larsson            69    13 FK Göingarna                 44:28 S        
   12          Marie Melander            68     1 Stigmännen Karlshamns OK     45:06 S        
   13          Carolina Landin           67    13 Malmö OK                     45:21 S        
   14          Margareta Rylander        68    13 FK Göingarna                 45:45 S        
   15          Lotta Berndtsson          65    13 Skåneslättens OL             47:12 B        
   16          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             47:45 B        
   17          Helena Svensson           67    13 FK Boken                     48:32 B        
   18          Britt-Marie Stensson      63    13 Helsingborgs SOK             49:03 B        
   19          Karin Johansson           80    13 FK Göingarna                 49:48 B        
   20          Iben Maag                          Sölleröd OK                  53:21          
   21          Susanne Burström          68    13 FK Boken                     54:27          
   22          Gunilla Sandberg          66    13 OK Kontinent                 57:54          
   23          Lisa Nilsson              66    13 OK Torfinn                   60:20          
   24          Kirsten Möller                     Sölleröd OK                  62:21          
   25          Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                    69:39          

               Katarina Henmyr           65     1 OK Vilse 87               Ej godk.          
               Eva Pettersson            66     1 OK Dacke                  ej start          
               Ingrid Jensen             66    13 OK Kontinent              ej start          



D35  (6)       4640 m                      

    1          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  41:43 G        
    2          Marie Markholm            71    13 Skåneslättens OL             45:20 G        
    3          Anna Ljungqvist           71    13 Lunds OK                     48:18 S        
    4          Anneli Wihlborg           70    13 OK Gynge                     52:39 S        
    5          Maria Helmersson          74    13 Hässleholms OK               53:42 S        
    6          Jessica Björck            72    14 OK Älme                      63:30          



D21 LÅNG  (17) 7000 m                      

    1          Vanessa McGrail                    Sölleröd OK                  57:54 G        
    2          Lindha Hellner            73    20 Istrums SK                   58:08 G        
    3          Anna Falk                 73    15 Sundbybergs IK               59:03 G        
    4          Sofie Petersson           77    13 OK Pan-Kristianstad          59:24 G        
    5          Helena Lindén             79    14 Växjö OK                     59:27 G        
    6          Lisa Palm                 85     6 Sävedalens AIK               61:05 G        
    7          Linda Wennerlund          78     6 Göteborg-Majorna OK          61:44 G        
    8          Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     62:17 G        
    9          Marlene Karlsson          81    13 Malmö OK                     63:26 G        
   10          Carin Emanuelsson         86    13 Lunds OK                     65:38 S        
   11          Eva-Lotta Bengtsson       77    13 Lunds OK                     65:59 S        
   12          Josefin Lindborg          78    13 Helsingborgs SOK             70:37 S        
   13          Anja Nylander             87    13 Härlövs IF                   70:57 S        
   14          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     73:08 S        
   15          Maria Persson             82    13 OK Kompassen                 88:41          

               Katarina Lindén           79    14 Växjö OK                  Ej godk.          
               Eva Dahl                  71    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D21  (13)      5090 m                      

    1          Carolina Nilsson          80    13 OK Kompassen                 47:30 G        
    2          Johanna Karlsson          79    13 OK Pan-Kristianstad          47:38 G        
    3          Maria Ohlsson             90     1 OK Dacke                     47:55 G        
    4          Camilla Sigbo             86    13 FK Boken                     49:31 G        
    5          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 50:11 G        
    6          Emelie Andersson          86    13 Hässleholms OK               50:31 G        
    7          Maria Mickelåker          79    13 Andrarums IF                 51:56 G        
    8          Linda Granqvist           78    13 FK Göingarna                 54:09 S        
    9          Madeleine Gunnarsson      78    13 OK Pan-Kristianstad          56:06 S        
   10          Anna Ericsson             74     1 Ronneby OK                   58:22 S        
   11          Lina Hidås                85    13 OK Kontinent                 65:14 S        

               Camilla Selin             76    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Sabina Olsson             85    13 FK Boken                  ej start          



D20  (6)       4640 m                      

    1          Maja Pettersson           92     1 OK Dacke                     43:58 G        
    2          Caroline Konring                   Sölleröd OK                  46:30 G        
    3          Anna Sjöström             91    13 Lunds OK                     56:06 S        
    4          Rikke Östergaard                   Sölleröd OK                  65:00 B        

               Erika Ohrlander           92    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                ej start          



D16  (15)      3900 m                      

    1          Stina Berg                93    13 IS Kullen                    31:47          
    2          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             34:57          
    3          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      35:26          
    4          Sara Svensson             93    13 Hässleholms OK               35:57          
    5          Joséphine Regnell         94    14 Växjö OK                     38:08          
    6          Matilda Stensson          93    13 Helsingborgs SOK             39:16          
    7          Josefin Carlsson          94    13 Tormestorps IF               40:13          
    8          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               40:31          
    9          Louise Regnell            94    14 Växjö OK                     45:07          
   10          Märta-Stina Lindqvist-K   93    14 OK Älme                      45:59          
   11          Ellen Reimer              94    13 Tormestorps IF               51:04          
   12          Marika Arvidsson          93    14 Växjö OK                     57:53          
   13          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     62:58          
   14          Rebecka Wetterlöf         94    13 OK Tyringe                   91:42          

               Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                ej start          



D14  (14)      3530 m                      

    1          Moa Pettersson            96     1 OK Dacke                     30:13          
    2          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   38:45          
    3          Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF               41:06          
    4          Miranda Reimer            95    13 Tormestorps IF               41:36          
    5          Annika Jönsson            95    13 Skåneslättens OL             41:49          
    6          Diana Arvidsson           95    14 Växjö OK                     46:17          
    7          Elin Carlsson             96    13 Tormestorps IF               46:58          
    8          Emelie Malmberg           95    13 Malmö OK                     48:44          
    9          Julia Österblad           95    13 FK Boken                     48:48          
   10          Amanda Nilsson            96    13 Skåneslättens OL             48:55          
   11          Patricia Edgarsson        96    13 Andrarums IF                 52:10          
   12          Lovisa Nilsson            95    13 Tormestorps IF               56:27          
   13          Sara Bainbridge           95     7 Laholms IF OK                65:48          

               Nelly Carlsson            96    13 Tormestorps IF            ej start          



D12  (14)      3120 m                      

    1          Hanna Melander            97     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:08          
    2          Agnes Jonsson                      Sölleröd OK                  32:26          
    3          Elin Brink                97    14 Markaryds FK                 33:47          
    4          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     38:03          
    5          Astrid Maag                        Sölleröd OK                  38:19          
    6          Ida Wihlborg              97    13 OK Gynge                     39:46          
    7          Sara Jönsson              97    13 Hässleholms OK               41:34          
    8          Nellie Henriksson         98    13 Tormestorps IF               45:25          
    9          Ebba Söderlund            98    13 Tormestorps IF               46:53          
   10          Matilda Arborelius        97    13 IS Kullen                    49:25          
   11          Madelene Andersson        97    13 Härlövs IF                   59:00          
   12          Saga Thomsen              97    13 Malmö OK                     71:19          

               Frida Malmberg            97    13 Malmö OK                  Ej godk.          
               Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK               ej start          



D10  (14)      2390 m                      

    1          Elin Wihlborg             99    13 OK Gynge                     17:17          
    2          Klara Andersson           99    13 Härlövs IF                   17:31          
    3          Elin Svensson             00    14 OK Älme                      19:25          
    4          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   19:59          
    5          Emmy Helmersson           99    13 Hässleholms OK               21:13          
    6          Hilda Axelsson            01    13 FK Göingarna                 21:40          
    7          Elina Andersson           99    13 OK Tyringe                   25:24          
    8          Tina Ljungqvist           01    13 Lunds OK                     25:35          
    9          Irmalinn Nilsson          00    13 Härlövs IF                   26:08          
   10          Elinor Dehlin             99    13 Härlövs IF                   27:32          
   11          Carolin Gradin            01    13 Andrarums IF                 27:38          
   12          Matilda Rylander          01    13 FK Göingarna                 28:25          
   13          Tova Ericsson             00     1 Ronneby OK                   29:08          

               Wilma Markholm            00    13 Skåneslättens OL          ej start          



U4  (1)        3530 m                      

    1          Philip Kaeseler                    Sölleröd OK                  45:37          



U2  (5)        2390 m                      

    1          Tilda Henriksson          01    13 Tormestorps IF               20:59          
    2          Viggo Johansson           02    13 Skåneslättens OL             22:43          
    3          Jessica Arvidsson         99    14 Växjö OK                     23:44          
    4          Viggo Viebke              00    13 Malmö OK                     27:40          

               Simon Ludvigsen                    Sölleröd OK               Ej godk.          



U1  (2)        2470 m                      

    1          Carl Christian Vitus               Sölleröd OK                  18:29          
    2          Jonas Fogh                         OK Sorö                      20:20          



Öppen 1  (14)  2390 m                      

    1          Simon Svensson                   7 Laholms IF OK                22:38 B        
    2          Fabian Andersson                13 Andrarums IF                 23:59 B        
    3          Aase Haumann                       Sölleröd OK                  25:03 B        
    4          John Bjerstedt            97     1 Stigmännen Karlshamns OK     29:18 B        
    5          Karin Settergren                 7 Oskarströms OK               32:30          
    6          Klara Ingelström          99    13 OK Gynge                     35:09          
    7          Elin Gustafsson           00    13 OK Gynge                     40:28          
    8          Ulla Strand               31    13 Örkelljunga FK               40:52          
    9          Jakob Helmersson                13 FK Göingarna                 61:14          
   10          Emmy Frid                       13 FK Göingarna                 61:15          
   11          Olivia Frid                     13 FK Göingarna                 61:17          
   12          Unni Jönsson                    13 FK Göingarna                 61:59          
   13          Aron Jönsson                    13 FK Göingarna                 62:16          

               Johan Johansson                  7 Halmstad OK               Ej godk.          



Öppen 2  (22)  3120 m                      

    1          Erik Winbladh                   13 Lunds OK                     40:51 B        
    2          Johanna Oddmo                   13 Härlövs IF                   41:29 B        
    3          Kjell Svensson            64    14 OK Älme                      41:59 B        
    4          Li-Min Svensson                 14 OK Älme                      42:15 B        
    5          Ivan Nylander                   13 Härlövs IF                   44:09 B        
    6          Astrid Einarsson          96    13 Tormestorps IF               46:38 B        
    7          Hampus Nilsson                  14 OK Älme                      47:29 B        
    8          Margareta Wikström              14 Växjö AIS                    53:53 B        
    9          Dorthe Uddesson                 14 OK Älme                      55:40          
   10          Lars Nilsson                    14 OK Älme                      55:41          
   11          Mikael Nilsson            65    13 Frosta OK                    56:44          
   12          Lars-Göran Håkansson            13 Härlövs IF                   57:40          
   13          Marianne Carlsson               13 Ringsjö OK                   58:20          
   14          Inger Nanneson            60     7 Simlångsdalens IF            61:10          
   15          Helena Jönsson            68    13 FK Boken                     61:52          
   16          MariAnne Månsson                 1 Ronneby OK                   66:46          
   17          Cecilia Jönsson                 13 Härlövs IF                   67:09          
   18          Lotta Ingelström          01    13 OK Gynge                     67:57          
   19          Rosita Karlsson           45    14 Växjö AIS                    68:06          
   20          Sara Henriksson                 13 Tormestorps IF               72:23          
   21          Anne Larsen                     13 OK Tyringe                  103:21          
   22          Ulla Larsen                        Klubblös                    103:25          



Öppen 3  (8)   4370 m                      

    1          Barbro Liljequist         54    14 OK Älme                      59:10 B        
    2          Kajsa Karlsson                     Klubblös                     76:07 B        
    3          Lene Vitus                         Sölleröd OK                  82:12          
    4          Stefan Termén                      Klubblös                     87:34          
    5          Kerstin Glantz                  13 Andrarums IF                 91:08          
    6          Bo Glantz                       13 Andrarums IF                 91:11          
    7          Helene Arborelius         63    13 IS Kullen                   100:56          

               Lennart Alnervik          48    13 IS Kullen                 Ej godk.          



Öppen 4  (49)  3180 m                      

    1          Magnus Jönsson                  13 Skåneslättens OL             33:24 B        
    2          Mathias Bengtsson                  Vesslarps IK                 33:26 B        
    3          Jan Gradin                65    13 Andrarums IF                 35:40 B        
    4          Martina Jarlsdotter                Vesslarps IK                 35:56 B        
    5          Göran Magnusson                 13 Frosta OK                    36:19 B        
    6          Jens Hermansen                     Klubblös                     40:21 B        
    7          Anna-Carin Kinhult                 Klubblös                     40:27 B        
    8          Mia Hallabro                    13 Hässleholms OK               40:36 B        
    9          Gert Berggren             47    14 Växjö AIS                    41:15 B        
   10          Jonas Gustavsson          94    13 Andrarums IF                 41:31 B        
   11          Thorwald Fransson         46    14 OK Virdarna                  43:07 B        
   12          Sara Termén               75    14 Växjö AIS                    43:16 B        
   13          Christer Svensson         62     1 Ronneby OK                   44:17 B        
   14          Anneli Wihlborg           95    13 OK Gynge                     45:21          
   15          Göte Nilsson              36     1 Ronneby OK                   45:23          
   16          Carina Thomsen            71    13 Malmö OK                     45:28          
   17          Kennerth Gustafsson       40    14 OK Virdarna                  46:19          
   18          Siw Berggren              49    14 Växjö AIS                    47:02          
   19          Eva Ohlsson               50    13 FK Boken                     47:30          
   20          Leo Karlsson Forsberg     90     1 OK Vilse 87                  47:36          
   21          Jonas Söderqvist                 1 OK Vilse 87                  47:38          
   22          Elsa Svensson             40     1 OK Vilse 87                  47:39          
   23          Adam Persson              93    14 OK Älme                      48:40          
   24          Jessica Persson                 14 OK Älme                      48:57          
   25          Johanna Wändel            96    13 Lunds OK                     50:24          
   26          Lena Wetterström                13 Tormestorps IF               51:02          
   27          Göran Rylander            64    13 FK Göingarna                 51:28          
   28          Sara Söderblom            93     7 Ätrans IF                    52:36          
   29          Gunnel Wester             43    13 Örkelljunga FK               55:12          
   30          Berit Olofsson            37    13 Eslövs FK                    55:40          
   31          Ingrid Ståhl              56    13 Lunds OK                     56:04          
   32          Susanne Göransson         59    13 Frosta OK                    58:17          
   33          Ib Konradsen                       Sölleröd OK                  62:01          
   34          Anita Olsson              62    13 OK Silva                     64:31          
   35          Annika Nilsson            92    13 Tormestorps IF               64:50          
   36          Gunnar Gustafsson         36    14 Markaryds FK                 65:08          
   37          Lars Adolfsson            41    13 Eslövs FK                    67:39          
   38          Birgitta Petersson        43    14 Alvesta SOK                  69:28          
   39          Tommy Liedholm                  13 OK Tyringe                   70:57          
   40          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 71:41          
   41          Lennart Hultgren          44    13 OK Origo                     73:03          
   42          Peter Huss                      13 FK Boken                     75:01          
   43          Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                    80:22          
   44          My Hallevåg               96    13 IS Kullen                    80:45          
   45          Gigi Sucksdorft                    OK 73                        86:14          
   46          Mona Gustafsson           42    14 Markaryds FK                 86:53          
   47          Inga Ljungquist           47    13 Lunds OK                     89:45          
   48          Inga-Maj Persson                13 OK Gynge                     96:14          

               Maria Foster                    13 Ringsjö OK                Ej godk.          



Öppen 5  (23)  4110 m                      

    1          Magnus Nilsson            74    13 Andrarums IF                 39:45 B        
    2          Carl Aspegren                   13 Tormestorps IF               40:50 B        
    3          Carina Törnqvist          65    13 Hässleholms OK               41:34 B        
    4          Ulf Andersson                   14 Växjö OK                     45:33 B        
    5          Lina Lindqvist            89     6 FK Herkules                  46:12 B        
    6          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK                 48:46 B        
    7          Ola Markholm              73    13 OK Silva                     51:24 B        
    8          Arne Persson              51    13 OK Gynge                     51:38 B        
    9          Bert Olsson               62    13 Skåneslättens OL             54:40          
   10          Kerstin Olsson                  13 Eslövs FK                    58:53          
   11          Mia Åberg                 66    13 Eslövs FK                    59:58          
   12          Kristina Persson          71    13 Härlövs IF                   60:31          
   13          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF                 62:40          
   14          Ole Tryggeson                   13 Hässleholms OK               64:52          
   15          Bengt Ivarsson            53    13 OK Tyringe                   65:56          
   16          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   72:42          
   17          Håkan Malmgren            45    13 Malmö OK                     75:30          
   18          Eva Tryggeson                   13 Hässleholms OK               78:56          
   19          Rickard Mattisson         64    13 FK Göingarna                 81:09          
   20          Ebbe Pehrsson             40    13 OK Silva                     84:32          
   21          Inger Jensen                       KFIU                         85:41          
   22          Marie Lund                      13 OK Gynge                     94:10          

               Anna Reimer                     13 Tormestorps IF            Ej godk.          



Öppen 6  (13)  5230 m                      

    1          Enar Magnusson                  13 IS Skanne                    52:02 B        
    2          Erika Eriksson            79     1 Stigmännen Karlshamns OK     52:30 B        
    3          Roger Nilsson             66     7 Laholms IF OK                57:48 B        
    4          Joel Käll Karlsson        59    14 Växjö OK                     57:54 B        
    5          Filip Svensson            95     7 Laholms IF OK                60:43 B        
    6          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 61:04 B        
    7          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     66:48 B        
    8          Jens Termén               76    14 Växjö AIS                    67:00 B        
    9          Henrik Eliasson           66    13 Hässleholms OK               71:37          
   10          Sten Oddmo                57    13 Härlövs IF                   75:35          
   11          Niklas Henriksson               13 Tormestorps IF               81:56          
   12          Camilla Carlsson          69    13 Härlövs IF                   86:19          
   13          Benjamin Viebke                 13 Malmö OK                     94:07          



Öppen 7  (32)  2890 m                      

    1          Anders Pettersson                1 OK Dacke                     23:57 B        
    2          Björn Persson                      Klubblös                     26:50 B        
    3          Frida Palm                76    13 FK Boken                     26:54 B        
    4          Anders Nilsson            61    13 Hässleholms OK               28:47 B        
    5          Angelica Engström         93    13 OK Silva                     29:14 B        
    6          Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK                 31:34 B        
    7          Jan Johansson                   13 Skåneslättens OL             32:54          
    8          Roger Olsson                    13 Andrarums IF                 33:00          
    9          Arja Ingvarsson           56     1 OK Vilse 87                  33:25          
   10          Roland Nilsson            62    13 OK Silva                     33:58          
   11          Kennet Ohlsson            51    13 FK Boken                     34:24          
   12          Jessica Karlsson                13 OK Torfinn                   34:27          
   13          Jan Persson               47    13 Ystads OK                    34:39          
   14          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   37:36          
   15          Bengt Halleröd                   1 OK Skogsfalken               38:25          
   16          Lennart Magnusson         44     7 Laholms IF OK                39:40          
   17          Barbro Martinsson         49    13 OK Tyringe                   39:41          
   18          Lars G Skoog                    14 Växjö OK                     40:07          
   19          Jan Eliasson                    13 OK Gynge                     40:10          
   20          Maria Dehlin              67    13 Härlövs IF                   40:53          
   21          Roland Ekelöf             37     1 Stigmännen Karlshamns OK     41:26          
   22          Barbro Håkansson          51    13 Härlövs IF                   43:20          
   23          Mats Johansson            62    13 FK Boken                     43:57          
   24          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     44:59          
   25          Linda Jansson                   14 OK Älme                      45:03          
   26          Per-Ola Melander                 1 Stigmännen Karlshamns OK     46:31          
   27          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  47:35          
   28          Gunnar Svensson                 13 Hässleholms OK               48:55          
   29          Bengt Åberg               38    13 Frosta OK                    60:58          
   30          Börje Persson             28    13 OK Gynge                     61:32          
   31          Folke Bladh               42    13 FK Boken                     67:27          

               Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF              Ej godk.          



Öppen 8  (46)  5240 m                      

    1          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 35:18 B        
    2          Magnus Wihlborg           70    13 OK Gynge                     39:50 B        
    3          Susanne Andersson         70    13 Härlövs IF                   44:36 B        
    4          Jörgen Karlsson           64    13 Andrarums IF                 45:29 B        
    5          Christian Glantz          82    13 Andrarums IF                 45:36 B        
    6          Henning Ottmer                  13 Tormestorps IF               45:37 B        
    7          Jörgen Skaarup                     Ballerup Ok                  46:04 B        
    8          Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK               46:31 B        
    9          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               47:10          
   10          Tobias Persson                  13 OK Kompassen                 47:24          
   11          Malin Settergren          90     7 Oskarströms OK               49:18          
   12          Anders Nanneson           89     7 Simlångsdalens IF            49:27          
   13          Jan Karlsson                    14 Växjö OK                     50:23          
   14          Josefine Nilsson                13 Helsingborgs SOK             51:37          
   15          Klas Johansson            85    14 Växjö OK                     51:48          
   16          Anders Wiberg             54     1 OK Skogsfalken               51:49          
   17          Olof Ståhl                51    13 Lunds OK                     53:12          
   18          Jan Olof Ferm             52    13 FK Göingarna                 53:20          
   19          Anders Settergren         52     7 Oskarströms OK               53:21          
   20          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             53:34          
   21          Emelie Bengtsson          87    13 Tormestorps IF               53:57          
   22          Per-Olof Nanneson         51     7 Simlångsdalens IF            55:26          
   23          Linda Hultgren            76    23 Linköpings OK                56:05          
   24          Gunnar Jönsson                  13 Härlövs IF                   56:15          
   25          Sven Olsson               61    13 OK Silva                     57:00          
   26          Magnus Wändel             63    13 Lunds OK                     58:28          
   27          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    59:44          
   28          Mats Ingvarsson           53     1 OK Vilse 87                  61:22          
   29          Siri Klausen                       Ballerup Ok                  61:38          
   30          Ronny Carlsson            43     1 OK Skogsfalken               62:36          
   31          Annika Frantz             55     1 Stigmännen Karlshamns OK     63:35          
   32          Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                   63:38          
   33          Leif Lindau                        Klubblös                     65:02          
   34          Joakim Skäppegård         57    13 FK Åsen                      65:13          
   35          Bengt-Göran Frantz        47     1 Stigmännen Karlshamns OK     66:35          
   36          Marie Sigbo               84    13 Hjärnarps GH OL              68:41          
   37          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF               69:15          
   38          Patrik Ingelström               13 OK Gynge                     70:26          
   39          Kjell Burman                    13 Tormestorps IF               70:53          
   40          Roger Bergvik             51    14 Växjö OK                     70:55          
   41          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 71:58          
   42          Sten-Åke Kvist                  13 IS Kullen                    73:30          
   43          Margret Carlsson          47     1 OK Skogsfalken               81:21          
   44          Ulf Sandberg              64    13 OK Kontinent                 86:27          
   45          Solweig Johansson               21 Västerås SOK                101:16          
   45          Ulf Lundin                      21 Västerås SOK                101:16          



Öppen 9  (11)  6960 m                      

    1          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 46:22 B        
    2          Heide Persson             73    13 Andrarums IF                 51:54 B        
    3          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   57:07 B        
    4          Magnus Tenghagen          68    13 Härlövs IF                   59:53 B        
    5          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     65:19          
    6          Bjarke Sucksdorf                   OK 73                        65:28          
    7          Hans Persson              62    13 Andrarums IF                 67:25          
    7          Anders Åberg              60    13 Skåneslättens OL             67:25          
    9          Bo Söderqvist             65    13 Lunds OK                     70:32          
   10          Mikael Nilsson            70    13 OK Torfinn                   77:05          

               Jörgen Olsson                   13 Härlövs IF                Ej godk.          



Öppen 10  (15) 2620 m                      

    1          Stellan Gradin                  13 Andrarums IF                 30:56 B        
    2          Ludwig Andersson                13 Andrarums IF                 31:09 B        
    3          Edvin Selin                     13 FK Göingarna                 31:44 B        
    4          Martin Huss               99    13 FK Boken                     33:08 B        
    5          Lisa Johansson                  14 OK Älme                      34:50 B        
    6          Alice Nordbjörk           88    13 Tormestorps IF               35:34 B        
    7          Sofia Palm                      13 FK Boken                     38:35 B        
    8          Andreas Oscarsson               13 FK Göingarna                 39:48 B        
    9          Tuva Falk                       15 Sundbybergs IK               41:29          
   10          Arvid Einarsson                 13 Tormestorps IF               42:13          
   11          Louisa Oscarsson          95    13 FK Göingarna                 43:45          
   12          Gustav Nord                     13 FK Åsen                      48:41          
   13          Anton Skäppegård                13 FK Åsen                      48:42          
   14          Linnea Säfström                 13 Hästveda OK                  53:11          

               Maja Tenghagen            01    13 Härlövs IF                Ej godk.          



H85  (3)       2540 m                      

    1          Gunnar Karlsson           24    13 OK Gynge                     42:03 G        
    2          Nils Lundin               23    13 Andrarums IF                 47:10 G        
    3          Claes Claesson            21    13 Malmö OK                     58:11 S        



D80  (3)       2540 m                      

    1          Ulla Hjalmarsson          29    13 Hässleholms OK               49:02 G        
    2          Anna-Lena Nordahl         26    13 Örkelljunga FK               58:34 S        
    3          Elsa Olausson             29    13 Simrishamns OK               69:15 S        



H 17-20  (1)   5100 m                      

    1          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     53:05