DM Långdistans Skåne 2008-09-07ti 2008-09-09 18:12
Resultatskapad av OE2003 Sverige © Stephan Krämer 2008

   Pl     Rank Namn                      År   Dst Klubb                          Tid Tvlmärke 



H80  (9)       3250 m                      

    1          Rune Isaksson             25    13 Helsingborgs SOK             40:41 G        
    2          Åke Dahlström             28    13 FK Snapphanarna              41:15 G        
    3          Curth Svensson            27    13 Skåneslättens OL             42:26 G        
    4          Arne Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               45:56 G        
    5          Ragnar Bengtsson          28    13 FK Snapphanarna              62:40          
    6          Nisse Bohman              27    13 OK Kompassen                 76:50          
    7          Nils Andersson            28    13 OK Kompassen                 79:21          

               Hans Lindin               25    13 Malmö OK                  ej start          
               Gunnar Carlsson           24    13 OK Gynge                  ej start          



H75  (17)      3250 m                      

    1          Ahti Pärssinen            33    13 OK Silva                     34:03 G        
    2          Owe Åkesson               32    13 Härlövs IF                   34:55 G        
    3          Leif Claesson             33    13 Tormestorps IF               35:31 G        
    4          Ingvar Pettersson         32    13 Hässleholms OK               38:54 G        
    5          Kjell Björup              33    13 Lunds OK                     40:46 S        
    6          Per Fresk                 33    13 Frosta OK                    41:27 S        
    7          Bengt Edvardsson          32    13 OK Torfinn                   43:23 S        
    8          Leo Åkesson               31    13 Härlövs IF                   43:36 S        
    9          Åke Strand                33    13 Örkelljunga FK               45:41 S        
   10          Stig Seger                33    13 Hjärnarps GH OL              45:58 S        
   11          Lars Magnusson            32    13 Hässleholms OK               46:14 S        
   12          Nils-Åke Nilsson          29    13 Andrarums IF                 50:01 B        
   13          Egon Persson              30    13 OK Kompassen                 50:15 B        
   14          Nils Rågstedt             30    13 IS Kullen                    51:30 B        
   15          Ingvar Lennerstedt        33    13 Lunds OK                     52:50 B        
   16          Ove Nordahl               29    13 Simrishamns OK               59:29          
   17          Hans Holmqvist            32    13 Örkelljunga FK               69:47          



H70  (14)      4070 m                      

    1          Lennart Johansson         37    13 Hässleholms OK               39:54 G        
    2          Peo Bengtsson             33    13 OK Pan-Kristianstad          40:50 G        
    3          Arne Gustafsson           38    13 Malmö OK                     45:48 S        
    4          Bror Elofsson             38    13 Frosta OK                    46:07 S        
    5          Einar Sjöström            36    13 Rävetofta OK                 49:27 S        
    6          Klas Tykesson             34    13 Rävetofta OK                 50:35 S        
    7          Ivar Nilsson              37    13 Hässleholms OK               52:19 S        
    8          Bengt I Nilsson           38    13 Frosta OK                    53:45 S        
    9          Göran Seger               37    13 FK Boken                     55:26 S        
   10          Nils-Gustav Svensson      37    13 OK Kompassen                 57:49 B        
   11          Burne Nilsson             37    13 OK Torfinn                   58:00 B        
   12          Gunnar Friberg            38    13 OK Kompassen                 59:04 B        
   13          Sedney Hugosson           36    13 Lunds OK                     91:19          

               Bertil Lööf               38    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          



H65  (27)      4070 m                      

    1          Inge Persson              43    13 FK Boken                     31:44 G        
    2          Lars Hylén                43    13 Skåneslättens OL             35:40 G        
    3          Roland Offrell            42    13 Frosta OK                    38:12 S        
    4          Gunnar Sandström          40    13 OK Pan-Kristianstad          39:17 S        
    5          Bertil Olofsson           41    13 Andrarums IF                 39:20 S        
    6          Björn Nordström           43    13 Hässleholms OK               39:28 S        
    7          Erling Larsson            42    13 Hässleholms OK               40:11 S        
    8          Inge Nilsson              39    13 Tockarps IK                  42:38 S        
    9          Bo Svensson               40    13 Tockarps IK                  42:59 S        
   10          Hubert Hugosson           40    13 OK Gynge                     43:05 S        
   11          Anders Carlsson           39    13 Skåneslättens OL             43:21 S        
   12          Roland Edvinsson          40    13 FK Göingarna                 44:02 S        
   13          Nils Mårtensson           41    13 Andrarums IF                 46:07 B        
   14          Lars Lindén               42    13 OK Gynge                     46:13 B        
   15          Nils-Åke Nilsson          40    13 FK Göingarna                 46:30 B        
   16          Paul Schannong            39    13 Malmö OK                     48:19          
   17          Nils Åke Nilsson          40    13 Härlövs IF                   51:23          
   18          Allan Sunnergren          40    13 Hjärnarps GH OL              51:51          
   19          Ingemar Svensson          39    13 Lunds OK                     53:15          
   20          Lennart Nilsson           41    13 Malmö OK                     59:55          
   21          Sven-Erik Forsell         43    13 Lunds OK                     63:55          
   22          Bengt Johansson           43    13 OK Silva                     66:07          
   23          Christer Ljungquist       43    13 Lunds OK                     69:15          
   24          Allan Hammar              40    13 OK Kompassen                 69:35          
   25          Håkan Brost               40    13 Malmö OK                     69:59          
   26          Ebbe Pehrsson             40    13 OK Silva                     72:57          

               Öyvind Jensen             42    13 Andrarums IF              Ej godk.          



H60  (35)      4600 m                      

    1          Leif Sandgren             47    13 Frosta OK                    31:48 G        
    2          Bill Schölin              48    13 Tockarps IK                  35:56 G        
    3          Kjell-Erik Ståhl          46    13 OK Pan-Kristianstad          36:13 S        
    4          Åke Persson               48    13 Hjärnarps GH OL              36:33 S        
    5          Håkan Nilsson             47    13 Malmö OK                     38:07 S        
    6          Per-Olof Fernberg         45    13 IS Skanne                    38:26 S        
    7          Erland Martinsson         46    13 OK Tyringe                   39:37 S        
    8          Kent Johansson            44    13 Örkelljunga FK               40:00 S        
    9          Benkt Anderson            44    13 Lunds OK                     42:26 S        
   10          Lars Olsson               46    13 FK Boken                     42:51 S        
   11          Åke Olsson                44    13 Hässleholms OK               43:16 S        
   12          Janne Lindholm            48    13 Frosta OK                    43:29 S        
   13          Lars Persson              48    13 OK Kompassen                 43:39 S        
   14          Göran Bengtsson           44    13 Tockarps IK                  43:55 S        
   15          Christer Jönsson          46    13 Lunds OK                     44:40 S        
   16          Mats Håkansson            48    13 Malmö OK                     45:21 B        
   17          Jan-Evert Ohlsson         45    13 Andrarums IF                 45:57 B        
   18          Lennart Svensson          45    13 Rävetofta OK                 46:18 B        
   19          Roy Owesson               46    13 Helsingborgs SOK             46:50 B        
   20          Börje Åkesson             47    13 Frosta OK                    48:10          
   21          Jan Hansson               45    13 Lunds OK                     51:37          
   22          Gösta Svensson            48    13 Rävetofta OK                 51:46          
   23          Bengt Ståhl               47    13 Hjärnarps GH OL              53:23          
   24          Conny Roslund             48    13 Hässleholms OK               54:07          
   25          Peeter-Jaan Kask          44    13 Lunds OK                     56:00          
   26          Göran Larsson             48    13 OK Kompassen                 56:34          
   27          Sven Thelandersson        44    13 Lunds OK                     59:48          
   28          Dan Nilsson               44    13 Rävetofta OK                 59:54          
   29          Christer Grönblad         44    13 Härlövs IF                   61:11          
   30          Nils-Erik Bondesson       48    13 Frosta OK                    63:25          
   31          Dag Lewis-Jonsson         48    13 Helsingborgs SOK             71:01          

               Gert Olsson               48    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Ingvar Persson            45    13 FK Åsen                   ej start          
               Bo BÜlow                  45    13 Malmö OK                  ej start          
               Jan Flansbjer             45    13 Ringsjö OK                ej start          



H55  (18)      5120 m                      

    1          Ken Ragnarsson            53    13 OK Kompassen                 36:53 G        
    2          Per-Arne Evaldsson        53    13 OK Gynge                     41:35 S        
    3          Bengt-Göran Månsson       51    13 OK Pan-Kristianstad          41:38 S        
    4          Lars Lindborg             50    13 Tormestorps IF               42:26 S        
    5          Jan Olof Ferm             52    13 FK Göingarna                 44:40 S        
    6          Bertil Månsson            52    13 Örkelljunga FK               46:22 S        
    7          Olle Bohman               52    13 Hjärnarps GH OL              48:28 S        
    8          Stig Johansson            49    13 Helsingborgs SOK             49:16 S        
    9          Christer Ljungdahl        51    13 Hjärnarps GH OL              51:00 S        
   10          Hans Larsson              51    13 Hässleholms OK               53:33 B        
   11          Sven Erik Frick           49    13 FK Göingarna                 54:25 B        
   12          Jan Jönsson               50    13 Malmö OK                     56:36          
   13          Roland Dahlman            53    13 Malmö OK                     62:11          
   14          Sven-Erik Persson         49    13 Frosta OK                    64:30          
   15          Lars Johansson            51    13 Malmö OK                     66:00          

               Sven-Inge Svensson        53    13 Hässleholms OK            ej start          
               Kaare Hansson             49    13 Malmö OK                  ej start          
               Anders Yngve              51    13 OK Kontinent              ej start          



H50  (21)      5570 m                      

    1          Fredrik Hjort             56    13 Helsingborgs SOK             41:15 G        
    2          Ingmar Ekelöv             56    13 Skåneslättens OL             41:50 G        
    3          Mats Skäppegård           57    13 FK Åsen                      43:13 G        
    4          Lars Edenbrandt           57    13 Lunds OK                     44:53 G        
    5          Karl-Gunnar Olsson        55    13 Lunds OK                     45:02 G        
    6          Ingemar Petersson         57    13 OK Torfinn                   45:19 G        
    7          Jan Karlsson              56    13 Hässleholms OK               46:21 G        
    8          Thomas Nilsson            55    13 FK Göingarna                 46:33 G        
    9          Sten Segerslätt           57    13 Skåneslättens OL             48:32 S        
   10          Torgny Ottosson           54    13 OK Torfinn                   50:08 S        
   11          Anders Freij              55    13 Lunds OK                     50:15 S        
   12          Arne Andersson            54    13 OK Torfinn                   52:40 S        
   13          Stellan Martinsson        07    13 OK Tyringe                   54:37 S        
   14          Rolf Ohrlander            54    13 OK Pan-Kristianstad          58:04 S        
   15          Rolf Nilsson              55    13 Frosta OK                    58:11 S        
   16          Lars-Göran Nyberg         56    13 FK Åsen                      60:14 B        
   17          Leif Carlsson             58    13 OK Kontinent                 73:05          
   18          Bo Fält                   54    13 OK Kompassen                 73:29          

               Bengt Larsson             56    13 FK Göingarna              ej start          
               Gunnar Swärd              57    13 Hässleholms OK            ej start          
               Gert Nielsen              57    13 Lunds OK                  ej start          



H45  (32)      6000 m                      

    1          Peter Hedberg             62    13 Lunds OK                     42:12 G        
    2          Lars Söderlund            60    13 Tormestorps IF               42:50 G        
    3          Lars Svantesson           63    13 Hjärnarps GH OL              43:56 G        
    4          Bengt-Åke Berndtsson      62    13 Skåneslättens OL             46:23 G        
    5          Peter Larsson             62    13 FK Boken                     50:36 S        
    6          Andreas Oxenstierna       60    13 Skåneslättens OL             51:33 S        
    7          Hans Persson              62    13 Andrarums IF                 53:35 S        
    8          Thomas Johansson          61    13 Örkelljunga FK               54:55 S        
    9          Smén Nilsson              59    13 Andrarums IF                 56:45 S        
   10          Lars Hallabro             63    13 Hässleholms OK               58:11 S        
   11          Anders Berg               62    13 IS Kullen                    58:56 S        
   12          Michael Christoferson     63    13 Tormestorps IF               60:31 S        
   13          Lars Ohlsson              63    13 FK Göingarna                 60:34 S        
   14          Pål Bengtsson             62    13 IS Kullen                    60:44 S        
   15          Stefan Norrestam          59    13 Helsingborgs SOK             61:55 B        
   16          Gert Pettersson           61    13 Lunds OK                     61:56 B        
   17          Jörgen Göransson          62    13 FK Göingarna                 62:00 B        
   18          Jens Arborelius           61    13 IS Kullen                    62:49 B        
   19          Per Forsberg              62    13 OK Pan-Kristianstad          62:50 B        
   20          Jan-I Nygren              62    13 FK Boken                     63:06 B        
   21          Mats Hildingsson          63    13 Lunds OK                     63:35 B        
   22          Stefan Dahl               63    13 IS Kullen                    65:17          
   23          Hans Hedin                63    13 Hjärnarps GH OL              66:15          
   24          Bo Arne Ståhl             60    13 IS Kullen                    66:22          
   25          Håkan Jönsson             61    13 OK Kontinent                 67:40          
   26          Krister Österblad         59    13 FK Boken                     72:41          
   27          Magnus Wändel             63    13 Lunds OK                     75:02          
   28          Rikard Swedenborg         61    13 Lunds OK                     80:45          

               Bengt Olsson              63    13 Eslövs FK                 Ej godk.          
               Jan Nilsson               59    13 OK Pan-Kristianstad       Ej godk.          
               Sverker Eriksson          60    13 OK Gynge                  Ej godk.          
               Stefan Johansson          62    13 FK Åsen                   ej start          



H45 MOTION  (1 4570 m                      

    1          Peter Schulz              56    13 Helsingborgs SOK             54:14 S        



H40  (21)      6670 m                      

    1          Thomas Westlund           66    13 OK Pan-Kristianstad          41:47 G        
    2          Mats Nilsson              64    13 Helsingborgs SOK             43:04 G        
    3          Stefan Pålsson            64    13 Tockarps IK                  45:12 G        
    4          Per-Åke Nilsson           65    13 FK Göingarna                 46:33 G        
    5          Ulf Mattsson              65    13 Malmö OK                     48:27 S        
    6          Niklas Nilsson            67    13 Härlövs IF                   48:41 S        
    7          Ulf Linderfalk            64    13 Skåneslättens OL             53:28 S        
    8          Magnus Larsen             68    13 FK Boken                     53:29 S        
    9          Michael Andersson         64    13 Lunds OK                     56:02 S        
   10          Håkan Grubb               68    13 Malmö OK                     57:16 S        
   11          Björn Svensson            67    13 Helsingborgs SOK             67:45          
   11          Per Andén                 64    13 Hässleholms OK               67:45          
   13          Dan Nilsson               67    13 FK Göingarna                 67:55          
   14          Peter Andersson           66    13 OK Gynge                     70:10          
   15          Bo Wetterström            66    13 Tormestorps IF               70:17          
   16          Stefan Edvardsson         64    13 OK Torfinn                   73:39          
   17          Kent Jönsson              65    13 FK Boken                    105:45          
   18          Per Rudqvist              66    13 Helsingborgs SOK            107:44          

               Lars Harrie               68    13 Lunds OK                  Ej godk.          
               Olof Barr                 66    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Henric Höglind            68    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H35  (12)      7960 m                      

    1          Magnus Granqvist          72    13 FK Göingarna                 50:48 G        
    2          Håkan Palm                71    13 FK Boken                     51:44 G        
    3          Andreas Nilsson           72    13 OK Pan-Kristianstad          52:49 G        
    4          Niklas Jönsson            70    13 Lunds OK                     54:04 G        
    5          Anders Selin              70    13 FK Göingarna                 54:25 G        
    6          Fabian Ljungqvist         70    13 Lunds OK                     56:30 G        
    7          Björn Nilsson             69    13 Härlövs IF                   65:48 S        
    8          Magnus Backan             71    13 Eslövs FK                    70:36 S        
    9          Magnus Jonasson           73    13 Malmö OK                     72:05 B        
   10          Niklas Welander           69    13 Örkelljunga FK               73:27 B        
   11          Jens Sörvik               71    13 Lunds OK                     78:17          
   12          Emil Bendroth             73    13 Rävetofta OK                 86:34          



H35 MOTION  (1 5550 m                      

    1          Patrick Persson           65    13 Härlövs IF                   73:38 S        



H21  (17)      13160 m                     

    1          Johan Modig               77    13 OK Pan-Kristianstad          72:25 G        
    2          Erik Modig                83    13 OK Pan-Kristianstad          74:48 G        
    3          Jakob Lööf                85    13 OK Pan-Kristianstad          75:30 G        
    4          Jesper Håkansson          76    13 FK Göingarna                 82:36 S        
    5          Linus Larsson             85    13 FK Göingarna                 87:40 S        
    6          Rasmus Grönlund           78    13 Lunds OK                     91:36 S        
    7          Richard Johansson         75    13 OK Pan-Kristianstad          91:46 S        
    8          Mikael Pihl               73    13 Lunds OK                     96:01 S        
    9          Magnus Härwell            78    13 Eslövs FK                    97:00 S        
   10          Mattias Eriksson          79    13 Lunds OK                     97:19 S        
   11          Robert Lövdahl            82    13 FK Boken                     98:29 S        
   12          Patrik Johansson          82    13 Helsingborgs SOK            101:53 S        
   13          Andreas Eriksson          79    13 Lunds OK                    104:14 B        
   14          Olof Ottosson             80    13 OK Pan-Kristianstad         126:27          

               Andreas Ferm              78    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Anders Svensson           72    13 Lunds OK                  ej start          
               Fredrik Persson           81    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H20  (5)       7960 m                      

    1          Patrik Lindeberg          88    13 Skåneslättens OL             50:10 G        
    2          Marcus Andersson          89    13 OK Pan-Kristianstad          52:20 G        
    3          Linus Bohman              88    13 Hjärnarps GH OL              56:06 G        
    4          Anton Marmelid            89    13 Helsingborgs SOK             61:25 S        

               Robin Westesson           88    13 OK Kontinent              ej start          



H18  (18)      7020 m                      

    1          Niklas Olofsson           90    13 Helsingborgs SOK             45:12 G        
    2          Niklas Olsson             91    13 Skåneslättens OL             46:44 G        
    3          Rasmus Elmelid            90    13 Skåneslättens OL             47:00 G        
    4          Johan Kristensson         91    13 Skåneslättens OL             48:37 G        
    5          Johan Larsson             90    13 Hässleholms OK               48:48 G        
    6          Niclas Eckhoff            90    13 Helsingborgs SOK             50:09 G        
    7          Robert Wetterlöf          91    13 OK Tyringe                   55:34 S        
    8          Victor Jensen             90    13 OK Kontinent                 55:36 S        
    9          Anton Österblad           91    13 FK Boken                     56:46 S        
   10          Jesper Ståhl              91    13 IS Kullen                    56:56 S        
   11          Daniel Nilsson            90    13 Skåneslättens OL             57:05 S        
   12          Martin Dehlin             91    13 Härlövs IF                   57:18 S        
   13          Johannes Stenhaug         91    13 Örkelljunga FK               57:55 S        
   14          Simon Månsson             90    13 Örkelljunga FK               61:17 S        
   15          Björn Linse               91    13 Lunds OK                     75:41          
   16          Joakim Skäppegård         90    13 FK Åsen                      97:47          

               Jakob Segerslätt          91    13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Emil Westesson            90    13 OK Kontinent              ej start          



H16  (26)      4870 m                      

    1          Hugo Mattsson             92    13 Skåneslättens OL             32:47          
    2          Philip Pålsson            93    13 Skåneslättens OL             33:40          
    3          Johannes Henriksson       92    13 Helsingborgs SOK             34:01          
    4          David Arborelius          93    13 IS Kullen                    36:30          
    5          Mattias Engström          92    13 Hjärnarps GH OL              36:55          
    6          Hampus Andersson          93    13 OK Tyringe                   37:35          
    7          Johan Ekelöv              92    13 Skåneslättens OL             39:09          
    8          Oskar Andersson           93    13 OK Gynge                     40:20          
    9          Fredrik Nilsson           92    13 Örkelljunga FK               40:35          
   10          Martin Bengtsson          92    13 IS Kullen                    41:16          
   11          Anton Oddmo               93    13 Härlövs IF                   43:30          
   12          Karl Dannbring            93    13 Skåneslättens OL             45:19          
   13          Rasmus Karlsson           93    13 Härlövs IF                   46:52          
   14          Andreas Eckhoff           92    13 Helsingborgs SOK             46:54          
   15          Kasper Carlsson           92    13 Hässleholms OK               49:32          
   16          Carl Swedenborg           93    13 Lunds OK                     50:06          
   17          Fredrik Berndtsson        93    13 Skåneslättens OL             52:01          
   18          Daniel Karlsson           92    13 OK Gynge                     57:44          
   19          André Nilsson             92    13 FK Åsen                      61:09          
   20          Sebastian Ståhl           93    13 IS Kullen                    62:12          
   21          Felix Nordh               92    13 OK Tyringe                   86:06          
   22          Mikael Skäppegård         92    13 FK Åsen                      86:51          
   23          Kristian Oxenstierna      93    13 Skåneslättens OL             87:39          

               Sebastian Wetterström     92    13 Tormestorps IF            ej start          
               Lucas Wändel              93    13 Lunds OK                  ej start          
               Björn Lindqvist           93    13 Skåneslättens OL          ej start          



H14  (29)      4170 m                      

    1          Marcus Svensson           94    13 FK Boken                     28:48          
    2          Erik Lenning              94    13 Skåneslättens OL             32:16          
    3          Rasmus Svantesson         95    13 Hjärnarps GH OL              33:31          
    4          Axel Schulz               95    13 Helsingborgs SOK             37:06          
    5          Joakim Sjöberg            95    13 Helsingborgs SOK             38:37          
    6          Anton Månsson             95    13 Örkelljunga FK               39:15          
    7          Henning Ottmer            95    13 Tormestorps IF               39:22          
    8          Robin Larsson             95    13 FK Göingarna                 42:45          
    9          Joel Kristiansson         94    13 Hässleholms OK               43:46          
   10          Oskar Jensen Sondén       95    13 Malmö OK                     44:16          
   11          Erik Bengtsson            94    13 IS Kullen                    44:17          
   12          Harald Ottmer             95    13 Tormestorps IF               47:27          
   13          Elias Henriksson          94    13 Helsingborgs SOK             47:28          
   14          Morgan Olsson             95    13 Andrarums IF                 47:31          
   15          Mattis Ernstsson          95    13 FK Göingarna                 47:56          
   16          Dennis Rudqvist           95    13 Helsingborgs SOK             51:33          
   17          Linus Welander            94    13 Örkelljunga FK               52:40          
   18          Hjalmar Freij             95    13 Lunds OK                     52:45          
   19          Karl-Johan Persson        95    13 Tormestorps IF               62:04          
   20          Axel Matsson              95    13 Hjärnarps GH OL              65:11          
   21          Torgny Torell             94    13 IS Kullen                    65:46          
   22          Niclas Dehlin             94    13 Härlövs IF                   66:05          
   23          Alexander Björsvik        95    13 FK Göingarna                 68:55          
   24          Emil Robertsson           95    13 Örkelljunga FK               72:07          

               Mattias Jacobsson         95    13 Malmö OK                  Ej godk.          
               Wictor Svensson           95    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Simon Engel               94    13 Hässleholms OK            ej start          
               Marcus Nilsson Kempff     94    13 Hässleholms OK            ej start          
               Patrik Brorsson           94    13 Tockarps IK               ej start          



H12  (29)      3020 m                      

    1          Nils Barr Zeilon          96    13 Skåneslättens OL             22:57          
    2          Johan Lenning             97    13 Skåneslättens OL             23:28          
    3          David Svensson            96    13 FK Boken                     24:08          
    4          Jonathan Albinsson        96    13 Tormestorps IF               24:13          
    5          Robin Karlsson            96    13 Härlövs IF                   25:04          
    6          Hampus Larsson            97    13 FK Göingarna                 26:32          
    7          Holger Olsson             97    13 Andrarums IF                 27:48          
    8          Thomas Svensson           97    13 Helsingborgs SOK             29:08          
    8          Elias Bengtsson           97    13 IS Kullen                    29:08          
   10          Carl Rämmal               96    13 Lunds OK                     29:10          
   11          Erik Barr Zeilon          97    13 Skåneslättens OL             29:12          
   12          Anton Larsson             96    13 FK Göingarna                 29:23          
   13          Shane Mattsson            97    13 Malmö OK                     31:07          
   14          Jonatan Höst              96    13 Hjärnarps GH OL              31:51          
   15          Nils-Joel Persson         97    13 Tormestorps IF               33:00          
   16          Daniel Nilsson Kempff     96    13 Hässleholms OK               35:09          
   17          Nils Swedenborg           97    13 Lunds OK                     36:28          
   18          Jesper Ågren              97    13 Lunds OK                     37:03          
   19          Joel Einarsson            96    13 OK Torfinn                   38:11          
   20          Anton Hansson             97    13 Lunds OK                     45:56          
   21          Jonas Hammarskiöld        97    13 Lunds OK                     50:38          
   22          Jip Eliasson              96    13 Skåneslättens OL             50:42          
   23          Pierre Wachtmeister       96    13 Skåneslättens OL             52:43          
   24          Tobias Bladh              96    13 Lunds OK                     56:40          
   25          Johannes Svensson         96    13 FK Boken                     59:17          
   26          Moltas Viebke             96    13 Malmö OK                     71:00          
   27          Peder Tuvesson            96    13 Skåneslättens OL            115:40          

               Viktor Pott               97    13 Lunds OK                  ej start          
               Alfred Najvik             96    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          



H10  (14)      2770 m                      

    1          Melker Larsson            98    13 FK Göingarna                 20:10          
    2          Jakob Höst                98    13 Hjärnarps GH OL              21:48          
    3          Isak Prellner             98    13 Skåneslättens OL             21:51          
    4          Adam Segerslätt           98    13 Skåneslättens OL             22:44          
    5          Fritjof Axelsson          98    13 FK Göingarna                 23:19          
    6          Kevin Mattsson            98    13 Malmö OK                     24:19          
    7          Oskar Pott                98    13 Lunds OK                     25:00          
    8          Dennis Persson            98    13 Andrarums IF                 26:14          
    9          Ludvig Hallabro           00    13 Hässleholms OK               27:42          
   10          Jonatan Österblad         99    13 FK Boken                     27:43          
   11          Erik Jönsson              99    13 FK Boken                     28:29          
   12          Johan Andersson           99    13 Lunds OK                     32:11          
   13          Valle Johansson           98    13 Skåneslättens OL             35:46          

               Karl Svensson             98    13 IS Kullen                 Ej godk.          



D75  (5)       2880 m                      

    1          Marianne Ericsson         30    13 Tockarps IK                  39:07 G        
    2          Clarie Ek                 32    13 OK Pan-Kristianstad          40:46 G        
    3          Inga-Lisa Hedström        30    13 OK Pan-Kristianstad          49:58 S        
    4          Solvey Bergdahl           30    13 Helsingborgs SOK             55:54 S        
    5          Ulla Hjalmarsson          29    13 Hässleholms OK               68:01          



D70  (4)       2880 m                      

    1          Barbro Hugosson           37    13 Lunds OK                     38:37 G        
    2          Gun Hansson               35    13 Andrarums IF                 42:51 G        
    3          Kerstin Granstedt         35    13 OK Pan-Kristianstad          46:59 S        
    4          Inga Andersson            37    13 Eslövs FK                    65:08          



D65  (8)       3250 m                      

    1          Ann-Charlotte Jensen      42    13 Andrarums IF                 35:53 G        
    2          Gunilla Grönblad          42    13 Härlövs IF                   40:01 S        
    3          Birgit Palm               42    13 FK Boken                     40:47 S        
    4          Inga-Britt Bengtsson      39    13 OK Pan-Kristianstad          41:46 S        
    5          Gullan Svensson           43    13 Hjärnarps GH OL              50:02 S        
    6          Lena Pehrsson             42    13 OK Silva                     53:01 B        
    7          Brita Dahlberg            43    13 Hässleholms OK               54:01          
    8          Anita Nilsson             39    13 OK Torfinn                   57:39          



D60  (13)      3340 m                      

    1          Maj-Britt Byström         48    13 Rävetofta OK                 35:44 G        
    2          Britt Forsell Pirozzi     45    13 Lunds OK                     37:05 G        
    3          Torill Svendsen           44    13 Lunds OK                     37:59 G        
    4          Ulla Håkansson            46    13 OK Gynge                     39:46 G        
    5          Berit Schannong           48    13 Malmö OK                     44:44 S        
    6          Gull Svensson             44    13 Tockarps IK                  48:05 S        
    7          Kerstin Nilsson           44    13 OK Gynge                     49:28 S        
    8          Anna-Lisa Hansson         47    13 OK Pan-Kristianstad          54:52          
    9          Kerstin Larsson           46    13 OK Pan-Kristianstad          55:24          
   10          Kerstin Nilsson           44    13 Tormestorps IF               56:42          
   11          Margareta Sjöberg         48    13 Lunds OK                     57:08          
   12          Britt Åkesson             47    13 Hässleholms OK               60:26          
   13          Gunnel Nilsson            44    13 Malmö OK                     62:39          



D55  (7)       3360 m                      

    1          Eva Tykesson              53    13 Rävetofta OK                 30:29 G        
    2          Gudrun Nilsson            52    13 Lunds OK                     32:54 G        
    3          Inger Glans               49    13 OK Torfinn                   36:18 S        
    4          Åsa Ståhl                 50    13 Hjärnarps GH OL              38:51 S        
    5          Karin Larsson             50    13 OK Kompassen                 40:05 S        
    6          Sonja Hammar              49    13 OK Kompassen                 45:48 B        
    7          Margareta Schölin         53    13 Tockarps IK                  48:15          



D50  (9)       3480 m                      

    1          Ingela Ekelöv             58    13 Skåneslättens OL             27:32 G        
    2          Eva Folkesson Lööf        58    13 OK Pan-Kristianstad          30:56 G        
    3          Lotta Linsefors           56    13 Lunds OK                     31:02 S        
    4          Christina Olsson          58    13 Skåneslättens OL             34:59 S        
    5          Christine Edenbrandt      54    13 Lunds OK                     37:41 S        
    6          Åsa Svensson              55    13 OK Pan-Kristianstad          39:19 S        
    7          Stina Gunnarsson          54    13 Härlövs IF                   54:13          

               Gabrielle Brun            55    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Ingrid Svantesdotter-La   56    13 FK Göingarna              Ej godk.          



D45  (19)      4130 m                      

    1          Ingela Andersson          63    13 Lunds OK                     34:09 G        
    2          Kerstin Persson           59    13 FK Göingarna                 38:00 G        
    3          Anna Thorell-Jönsson      59    13 OK Kontinent                 38:14 G        
    4          Britt-Marie Bengtsson     62    13 FK Åsen                      39:32 S        
    5          Lena Olsson               60    13 Skåneslättens OL             39:53 S        
    6          Lena Söderlund            63    13 Tormestorps IF               40:24 S        
    7          Christina Segerslätt      59    13 Skåneslättens OL             40:43 S        
    8          Agneta Erfors             59    13 OK Torfinn                   40:56 S        
    9          Monica Johansson          60    13 Hjärnarps GH OL              42:34 S        
   10          Anna-Carin Olandersson    62    13 OK Tyringe                   43:21 S        
   11          Ann-Kristin Sjöström      61    13 OK Kompassen                 44:28 S        
   12          Wiveka Ernstsson          61    13 FK Göingarna                 49:02 B        
   13          Gudrun Nilsson            62    13 Andrarums IF                 49:49 B        
   14          Eva Karlsson              63    13 OK Gynge                     52:52 B        
   15          Tina Hagård               60    13 Rävetofta OK                 54:19          
   16          Barbro Norrestam          61    13 Helsingborgs SOK             54:53          
   17          Britt Svensson            59    13 Hjärnarps GH OL              55:02          
   18          Lotta Hansson             61    13 OK Kontinent                 55:57          

               Ewa Roos                  59    13 Helsingborgs SOK          ej start          



D45 MOTION  (1 3230 m                      

    1          Vanja Jinnemo             56    13 Hjärnarps GH OL              68:20 S        



D40  (20)      4130 m                      

    1          Ingela Thoresson          68    13 Andrarums IF                 33:55 G        
    2          Carina Gustafsson         68    13 OK Gynge                     37:05 G        
    3          Christel Olsson           64    13 FK Åsen                      38:22 S        
    4          Maria Lenning             64    13 Skåneslättens OL             41:33 S        
    5          Susanne W Karlsson        67    13 Härlövs IF                   42:01 S        
    6          Helena Kristiansson       68    13 Hässleholms OK               43:17 S        
    7          Anette Thoresson          64    13 Andrarums IF                 44:15 S        
    7          Helena Åhlin              67    13 Helsingborgs SOK             44:15 S        
    9          Annika Engel              66    13 Hässleholms OK               44:35 S        
   10          Margareta Rylander        68    13 FK Göingarna                 45:54 S        
   11          Åsa Hedin                 67    13 Hjärnarps GH OL              46:24 S        
   12          Carolina Landin           67    13 Malmö OK                     46:45 S        
   13          Ingrid Jensen             66    13 OK Kontinent                 47:41 S        
   14          Lotta Berndtsson          65    13 Skåneslättens OL             48:16 B        
   15          Marie Olsson              67    13 Örkelljunga FK               49:54 B        
   16          Anna Torell               68    13 IS Kullen                    57:33          
   17          Britt-Marie Stensson      00    13 Helsingborgs SOK             57:46          
   18          Ann-Marie Hansson         65    13 IS Kullen                    66:44          

               Anne Svantesson           65    13 Hjärnarps GH OL           ej start          
               Britt-Marie Pott          67    13 Lunds OK                  ej start          



D35  (8)       5130 m                      

    1          Camilla Brorsson          72    13 Tockarps IK                  44:20 G        
    2          Louise Axelsson           71    13 FK Göingarna                 45:47 G        
    3          Susanne Andersson         70    13 OK Pan-Kristianstad          46:19 G        
    4          Anna Ljungqvist           71    13 Lunds OK                     50:19 S        
    5          Anneli Wihlborg           70    13 OK Gynge                     55:54 S        
    6          Malin Malmberg            69    13 Malmö OK                     58:10 S        
    7          Eva Dahl                  71    13 Helsingborgs SOK             62:38 S        
    8          Maria Hammarstedt         70    13 Lunds OK                     71:54          



D21  (18)      7020 m                      

    1          Anna (Humlaröd) Persson   86    13 FK Göingarna                 52:11 G        
    2          Sara Snogerup Linse       62    13 Lunds OK                     53:23 G        
    3          Lotta Lewis-Jonsson       82    13 Helsingborgs SOK             53:50 G        
    4          Marie Svensson            78    13 OK Pan-Kristianstad          55:10 G        
    5          Anna-Karin Bondesson      79    13 Frosta OK                    61:36 S        
    6          Anna Olsson               82    13 Lunds OK                     62:10 S        
    7          Marlene Karlsson          81    13 Malmö OK                     63:19 S        
    8          Marie Fransson            77    13 Lunds OK                     64:03 S        
    9          Jennica Senneberg         74    13 Malmö OK                     65:48 S        
   10          Malin Schölin             87    13 Örkelljunga FK               67:11 S        
   11          Ida Thuresson             82    13 OK Pan-Kristianstad          67:40 S        
   12          Anna Nilsson              86    13 FK Snapphanarna              71:37 S        
   13          Ebba Thuresson            86    13 OK Pan-Kristianstad          74:56 S        
   14          Johanna Weidolf           78    13 Eslövs FK                    76:32 B        
   15          Maria Cutova              80    13 OK Pan-Kristianstad          80:29          

               Diana Persson             85    13 FK Göingarna              Ej godk.          
               Maria Carlsson            79    13 Andrarums IF              ej start          
               Helena Westling           77    13 Södra Skåningarnas Skytte ej start          



D21 MOTION  (2 4080 m                      

    1          Lotte Henriksson          73    13 Simrishamns OK               59:24 S        
    2          Kristina Persson          71    13 Härlövs IF                   63:43 S        



D20  (2)       5570 m                      

    1          Angelika Larsson          89    13 Örkelljunga FK               51:37 G        
    2          Matilda Johansson         89    13 Lunds OK                     69:04 S        



D18  (12)      5130 m                      

    1          Viktoria Ernstsson        91    13 FK Göingarna                 40:31 G        
    2          Ann-Sofie Larsson         91    13 Örkelljunga FK               41:12 G        
    3          Sanna Linsefors           91    13 Lunds OK                     41:14 G        
    4          Sofie Hansen              91    13 Skåneslättens OL             43:21 G        
    5          Jannie Hagård             90    13 Rävetofta OK                 47:05 S        
    6          Anna Sjöström             91    13 Lunds OK                     48:10 S        
    7          Josefine Nilsson          90    13 Helsingborgs SOK             48:35 S        
    8          Frida Nilsson             91    13 Skåneslättens OL             59:48 B        
    9          Frida Hildingsson         90    13 Lunds OK                     64:37          

               Evelina Bengtsson         91    13 OK Tyringe                ej start          
               Ronja Arvidsson           91    13 Skåneslättens OL          ej start          
               Emelie Olsson             90    13 Örkelljunga FK            ej start          



D16  (19)      3990 m                      

    1          Saga Jönsson              93    13 Hässleholms OK               31:15          
    2          Anna Bredfelt             92    13 Lunds OK                     33:25          
    3          Matilda Stensson          93    13 Helsingborgs SOK             36:27          
    4          Elida Ottmer              93    13 Tormestorps IF               36:47          
    5          Anna Åhlin                93    13 Helsingborgs SOK             37:11          
    6          Sara Svensson             93    13 Hässleholms OK               37:33          
    7          Malin Jensen              92    13 OK Kontinent                 38:31          
    8          Stina Olandersson         93    13 OK Tyringe                   38:46          
    9          Johanna Christoferson     92    13 Tormestorps IF               40:42          
   10          Camilla Nilsson           92    13 OK Torfinn                   44:22          
   11          Louise Nordahl            93    13 Hjärnarps GH OL              48:30          
   12          Emma Månsson              92    13 Örkelljunga FK               48:47          
   13          Nilla Hallabro            93    13 Hässleholms OK               51:28          
   14          Jenny Olsson              93    13 Örkelljunga FK               55:24          
   15          Lovisa Wihlborg           93    13 Malmö OK                     57:06          
   16          Linnea Forsén             93    13 Hässleholms OK               61:08          

               Elin Olsson               93    13 FK Göingarna              ej start          
               Ebba Hjort                92    13 Helsingborgs SOK          ej start          
               Tove Ståhl                93    13 IS Kullen                 ej start          



D14  (27)      3530 m                      

    1          Julia Dahl                94    13 IS Kullen                    27:53          
    2          Frida Hedin               94    13 Hjärnarps GH OL              32:02          
    3          Lisa Nyberg               94    13 FK Åsen                      34:43          
    3          Jessica Nilsson           95    13 OK Torfinn                   34:43          
    5          Moa Olsson                94    13 Örkelljunga FK               35:33          
    6          Karin Bredfelt            94    13 Lunds OK                     36:06          
    7          Nicole Ljungdahl          94    13 Hjärnarps GH OL              37:56          
    8          Ellen Reimer              94    13 Tormestorps IF               38:22          
    9          Erica Andersson           94    13 Lunds OK                     39:26          
   10          Erika Bengtsdotter        94    13 IS Kullen                    41:23          
   11          Filippa Bengtsson         94    13 OK Tyringe                   41:36          
   12          Felicia Feurstein         95    13 FK Boken                     41:58          
   13          Emilia Karlsson           94    13 OK Gynge                     42:05          
   14          Emelie Nilsson            95    13 Örkelljunga FK               43:43          
   15          Kajsa Wetterström         95    13 Tormestorps IF               44:07          
   16          Maja Arborelius           94    13 IS Kullen                    45:44          
   17          Annika Jönsson            95    13 Skåneslättens OL             49:04          
   18          Elsa Palmkvist            94    13 Lunds OK                     52:01          
   19          Emelie Malmberg           95    13 Malmö OK                     52:54          
   20          Saga Celander             94    13 Lunds OK                     54:24          
   21          Matilda Söderstierna      94    13 FK Boken                     55:37          
   22          Humle Rosenkvist          94    13 Helsingborgs SOK             59:40          
   23          Lovisa Nilsson            95    13 Tormestorps IF               60:01          
   24          Cajsa Nordh               95    13 OK Tyringe                   71:36          
   25          Viktoria Persson          95    13 Andrarums IF                 73:00          

               Josefin Carlsson          94    13 OK Tyringe                Ej godk.          
               Julia Österblad           95    13 FK Boken                  ej start          



D12  (20)      3020 m                      

    1          Kajsa Hedin               96    13 Hjärnarps GH OL              22:09          
    2          Marica Andersson          96    13 Lunds OK                     24:21          
    3          Patricia Edgarsson        96    13 Andrarums IF                 25:11          
    4          Amanda Nilsson            96    13 Skåneslättens OL             27:36          
    5          Åse Dannbring             96    13 Lunds OK                     29:14          
    6          Pim Hedberg               96    13 Lunds OK                     30:29          
    7          Emma Andersson            96    13 OK Gynge                     32:23          
    8          Matilda Arborelius        97    13 IS Kullen                    35:32          
    9          Emma Söderstierna         96    13 FK Boken                     36:20          
   10          Erica Eriksson            97    13 Hjärnarps GH OL              40:06          
   11          Linnea Gustafsson         97    13 OK Gynge                     50:03          
   12          Hanna Sjöberg             97    13 Helsingborgs SOK             56:49          
   13          Frida Jönsson             96    13 FK Boken                     60:18          
   14          Saga Thomsen              97    13 Malmö OK                     64:04          

               Kajsa Forsén              97    13 Hässleholms OK            Ej godk.          
               Anna Bengtsson            96    13 IS Kullen                 ej start          
               Malin Heyden              96    13 Lunds OK                  ej start          
               Clara Olsson              97    13 Lunds OK                  ej start          
               Johanna Wändel            96    13 Lunds OK                  ej start          
               Pernilla Sandberg         96    13 OK Torfinn                ej start          



D10  (18)      2770 m                      

    1          Jenny Bredfelt            98    13 Lunds OK                     19:19          
    2          Astrid Henriksson         98    13 Helsingborgs SOK             21:45          
    3          Cecilia Rämmal            98    13 Lunds OK                     25:15          
    4          Anne Coos Eliasson        98    13 Skåneslättens OL             25:31          
    5          Ebba Söderlund            98    13 Tormestorps IF               26:48          
    6          Elin Wihlborg             99    13 OK Gynge                     29:19          
    7          Klara Gewert              98    13 Lunds OK                     29:23          
    8          Sofie Persson             99    13 Härlövs IF                   30:51          
    9          Astrid Einarsson          98    13 OK Torfinn                   33:18          
   10          Vilma Svantesson          00    13 Hjärnarps GH OL              34:14          
   11          Hilda Axelsson            01    13 FK Göingarna                 37:34          
   12          Ellen Rosenkvist          99    13 Helsingborgs SOK             41:33          
   13          Elinor Dehlin             99    13 Härlövs IF                   41:44          
   14          Vira Aronsson             99    13 Malmö OK                     51:11          
   15          Tilda Persson             99    13 Andrarums IF                 52:24          
   16          Isabell Svensson          98    13 FK Boken                     53:05          

               Olivia Nilsson            98    13 OK Pan-Kristianstad       ej start          
               Rebecka Brorsson          98    13 Tockarps IK               ej start          



U1  (10)       2180 m                      

    1          Hampus Ågren              01    13 Lunds OK                     16:15          
    2          Pontus Eriksson           01    13 Hjärnarps GH OL              21:02          
    3          Måns Persson              01    13 Andrarums IF                 21:15          
    4          Frida Malmberg            97    13 Malmö OK                     24:19          
    5          Anton Svensson            01    13 Hässleholms OK               24:56          
    6          Per-Anton Persson         01    13 Tormestorps IF               27:06          
    7          Allan Hedberg             01    13 Lunds OK                     31:36          
    8          Povel Hedberg             01    13 Lunds OK                     31:42          
    9          Carolin Gradin            01    13 Andrarums IF                 35:37          
   10          Minna Aronsson            00    13 Malmö OK                     47:33          



Öppen 1  (8)   2770 m                      

    1          Oliver Nilsson                  13 Hässleholms OK               32:58 B        
    2          Jakob Albinsson           99    13 Tormestorps IF               33:06 B        
    3          Algot Najvik              00    13 OK Pan-Kristianstad          33:31 B        
    4          Erik Landin-Grubb               13 Malmö OK                     40:08 B        
    5          Kajsa Svensson                  13 IS Kullen                    50:21          
    6          Lena Bohman               28    13 OK Kompassen                 55:33          
    7          Emil Wiberg                     13 OK Tyringe                   55:50          
    8          Sven-Erik Jönsson         49    13 OK Tyringe                   55:51          



Öppen 2  (15)  3020 m                      

    1          Erik Kristiansson         96    13 Hässleholms OK               31:54 B        
    2          Emma Dahlson                    14 Ankarsrums OK                33:27 B        
    3          Carina Eriksson                 13 Hjärnarps GH OL              36:01 B        
    4          Lena Wetterström                13 Tormestorps IF               38:25 B        
    5          Elin Carlsson             96    13 OK Tyringe                   38:51 B        
    6          Miranda Reimer                  13 Tormestorps IF               41:55 B        
    7          Camilla Zinn-Albinsson          13 Tormestorps IF               51:47          
    8          Ulla Olsson               50    13 FK Boken                     51:54          
    9          Lars-Göran Håkansson            13 Härlövs IF                   52:44          
   10          Anders Josefsson                13 OK Pan-Kristianstad          53:38          
   11          Katarina Höst             70    13 Hjärnarps GH OL              54:12          
   12          Theo Lönnebacke                 13 Malmö OK                     56:44          
   13          Harry Lönnebacke                13 Malmö OK                     56:49          
   14          Linnea Lundqist                 13 OK Tyringe                   76:11          
   15          Henriette Lundquist             13 OK Tyringe                   76:26          



Öppen 3  (5)   4750 m                      

    1          Göran Rylander            64    13 FK Göingarna                 68:14 B        
    2          Caroline Hildingsson            13 Lunds OK                     72:06 B        
    3          Marie Wändel                    13 Lunds OK                     72:10 B        
    4          Pernilla Olsson                 13 Skåneslättens OL             81:51 B        
    5          Karolina Svensson               13 IS Kullen                    96:52          



Öppen 4  (31)  3230 m                      

    1          Nils Helmersson                 19 Högåkers OK                  33:04 B        
    2          Anna Lööf                 91    13 OK Pan-Kristianstad          37:34 B        
    3          Katarina Stejre           63    13 Malmö OK                     37:42 B        
    4          Susanne Hagelin/Bengtss   60    13 OK Tyringe                   43:55 B        
    5          Jan Johansson                   13 Skåneslättens OL             44:06 B        
    6          Siw Berggren              49    14 Växjö AIS                    44:36 B        
    7          Anneli Wihlborg           92    13 OK Gynge                     46:43          
    8          Rolf Sandin                     13 OK Gynge                     46:47          
    9          Mia Svensson                    14 Ankarsrums OK                48:42          
   10          Göran Magnusson                 13 Frosta OK                    49:58          
   11          Ida Frisell               91    13 Helsingborgs SOK             50:19          
   12          Mia Hallabro                    13 Hässleholms OK               51:11          
   13          Christer Loij             46    13 Hässleholms OK               52:50          
   14          Kersin Martinsson               13 OK Tyringe                   53:02          
   15          Pär Bertilsson            54    13 Hässleholms OK               54:33          
   16          Elis Lundqvist            32    13 OK Gynge                     54:51          
   17          Karin Bertilsson          58    13 Hässleholms OK               55:09          
   18          Birgitta Nilsson          48    13 FK Snapphanarna              59:23          
   19          Bodil Eriksson            62    13 IS Kullen                    59:41          
   20          Martin Bertilsson         93    13 Hässleholms OK               60:39          
   21          Jan Dahlberg                    13 Hässleholms OK               62:01          
   22          Monica Eckhoff            65    13 Helsingborgs SOK             66:27          
   23          Josefin Persson                 13 Hässleholms OK               67:32          
   24          Anne-Marie Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             69:51          
   25          Helle Ragnarsson                13 OK Kompassen                 72:52          
   26          Henrik Rotth                       Klubblös                     78:36          
   27          Kristina Svensson               13 FK Boken                     79:01          
   28          Oliver Bertilsson               13 Malmö OK                     87:29          
   29          Inga Ljungquist           47    13 Lunds OK                     90:44          

               Johanna Jeppsson          91    13 Malmö OK                  Ej godk.          
               Jörgen Britse             42    13 Härlövs IF                Ej godk.          



Öppen 5  (24)  4170 m                      

    1          Marie Svensson            86    13 Rävetofta OK                 47:12 B        
    2          Lena Strand                     14 Markaryds FK                 48:19 B        
    3          Gert Berggren             47    14 Växjö AIS                    49:45 B        
    4          Tomas Einarsson                 13 OK Torfinn                   50:07 B        
    5          Börje Andersson                 13 OK Torfinn                   53:41 B        
    6          Carolina Gustafsson                Klubblös                     56:06 B        
    7          Thomas Henrysson                14 Ankarsrums OK                56:44 B        
    8          Jan Nilsson               46    13 FK Snapphanarna              59:45 B        
    9          Lotta Sjöberg             73    13 Helsingborgs SOK             59:54 B        
   10          Anders Jeppsson           63    13 Malmö OK                     63:13          
   11          Sten Oddmo                57    13 Härlövs IF                   64:14          
   12          Göran Rosenkvist          68    13 Helsingborgs SOK             68:15          
   13          Anna Reimer                     13 Tormestorps IF               69:58          
   14          Max Schulz                00    13 Helsingborgs SOK             70:15          
   15          Jim Sjöberg               73    13 Helsingborgs SOK             71:31          
   16          Leif Magnusson                  13 OK Torfinn                   73:16          
   17          Pettersson Cecilia              13 Helsingborgs SOK             75:26          
   18          Anders Bengtsson                13 Helsingborgs SOK             75:27          
   19          David Frisell             94    13 Helsingborgs SOK             77:38          
   20          Rolf Nilsson              49    13 Andrarums IF                 84:38          
   21          Marie Jinnemo             87    13 Hjärnarps GH OL              89:23          
   22          Petter Jönsson            96       Klubblös                     89:24          

               Roger Olsson                    13 Andrarums IF              Ej godk.          
               Anna Prellner                   13 Skåneslättens OL          Ej godk.          



Öppen 6  (17)  4820 m                      

    1          Harald Persson            67    13 Andrarums IF                 38:27 B        
    2          Jörgen Karlsson           64    13 Andrarums IF                 46:17 B        
    3          Tobias Persson                  13 OK Kompassen                 52:50          
    4          Magnus Linde              83    13 Rävetofta OK                 53:09          
    5          Enar Magnusson                  13 IS Skanne                    54:31          
    6          Patrik Svensson                 13 IS Kullen                    57:31          
    7          Anders Heyden                   13 Lunds OK                     58:02          
    8          Tomas Jonasson                  13 Malmö OK                     58:43          
    9          Bengt Hansson             51    13 Andrarums IF                 60:11          
   10          Roger Nilsson             01    13 FK Åsen                      61:35          
   11          Nils Lundström                  13 Helsingborgs SOK             62:03          
   12          Gunnar Jönsson                  13 Härlövs IF                   62:05          
   13          Tor-Eve Bengtsson         47    13 Helsingborgs SOK             66:11          
   14          Bengt Eriksson            63    13 IS Kullen                    71:48          
   15          Karl Stengård             78       Klubblös                     73:07          
   16          Håkan Karlsson            61    13 OK Gynge                     77:19          

               Jonas Prellner                  13 Skåneslättens OL          Ej godk.          



Öppen 7  (38)  3250 m                      

    1          Thord Andersson           65    13 Andrarums IF                 24:49 B        
    2          Roland Karlsson           38    22 Skogslöparna                 29:30 B        
    3          Ola Johansson             69    13 OK Gynge                     32:33 B        
    4          Tomas Nilsson             64    13 Hässleholms OK               34:14          
    5          Maria Magnusson           82    13 OK Torfinn                   34:17          
    6          Håkan Axelsson                  13 FK Göingarna                 35:06          
    7          Raimo Salminen            41    14 Växjö OK                     35:25          
    8          Anders Nilsson            61    13 Hässleholms OK               35:38          
    9          Margareta Olsson          61    13 OK Tyringe                   37:02          
   10          Ulf Nyberg                      13 Eslövs FK                    37:19          
   11          Dieter Eckhoff            59    13 Helsingborgs SOK             37:24          
   12          Maria Helmersson          74    19 Högåkers OK                  37:38          
   13          Mikael Johansson                20 OK Tranan                    37:44          
   14          Leif Johannesson                14 Markaryds FK                 38:22          
   15          Barbro Martinsson               13 OK Tyringe                   41:12          
   16          Pia Larsson               70    13 FK Göingarna                 43:05          
   17          Ronnie Stoltz                   13 FK Göingarna                 43:15          
   18          Lars-Åke Stridh           42    13 Hässleholms OK               44:08          
   19          Barbro Håkansson          51    13 Härlövs IF                   44:44          
   20          Jonas Olsson                    13 Örkelljunga FK               45:21          
   21          Lars-Göran Frisell        59    13 Helsingborgs SOK             45:40          
   22          Ulla Karlsson             53    13 Tormestorps IF               46:15          
   23          Lena Irwe                       13 OK Kompassen                 46:18          
   24          Jan Eliasson                    13 OK Gynge                     46:56          
   25          Tommy Bengtsson           52    13 Hässleholms OK               46:59          
   26          Roland Akselsson          40    13 Lunds OK                     47:16          
   27          Ingrid Bengtsson                13 Tormestorps IF               49:27          
   28          Bengt Olofsson            36    13 Hjärnarps GH OL              49:30          
   29          Bengt Nygren              38    13 Malmö OK                     50:11          
   30          Linda Jinnemo             83    13 Hjärnarps GH OL              50:12          
   31          Arne Andersson            31    13 Eslövs FK                    50:19          
   32          Helen Nilsson             66    13 Härlövs IF                   51:01          
   33          Aase Neregaard                     Tisvilde Hegn OK             54:32          
   34          Birgitta Olsson                 13 Örkelljunga FK               59:59          
   35          Jonas Palmkvist           65    13 Lunds OK                     64:00          
   36          Börje Persson             28    13 OK Gynge                     70:16          
   37          Inga-Maj Persson                13 OK Gynge                     87:26          
   38          Viggo Kristiansson              13 Tockarps IK                 117:30          



Öppen 8  (39)  5120 m                      

    1          Henrik Larsson            64    13 FK Göingarna                 36:07 B        
    2          Roy Fransson              54    16 Ärla IF                      40:51 B        
    3          Magnus Wihlborg           70    13 OK Gynge                     42:02 B        
    4          Thomas Najvik             68    13 OK Pan-Kristianstad          44:27 B        
    5          Stefan Reimer                   13 Tormestorps IF               46:43 B        
    6          Jesper Nilsson                  13 Andrarums IF                 48:30 B        
    7          Arne Rantzow                    13 Lunds OK                     50:35          
    8          Mats-Ola Persson                13 Tormestorps IF               50:46          
    9          Yngve Ernstsson           54    13 FK Göingarna                 51:31          
   10          Dan Irwe                  53    13 OK Kompassen                 51:48          
   11          Emelie Bengtsson          87    13 Tormestorps IF               52:58          
   12          Fredrik Persson                 13 FK Åsen                      53:20          
   13          Egon Neregaard                     Tisvilde Hegn OK             53:37          
   14          Ola Hansson               63    13 FK Boken                     53:51          
   15          Stefan Svensson                 13 FK Boken                     55:00          
   16          Bengt Bengtsson           47    13 Tormestorps IF               55:30          
   17          Lena Norrman              51    13 IS Kullen                    55:49          
   18          Olle Windelius                  13 Frosta OK                    55:52          
   18          Maria Svantesson                   Klubblös                     55:52          
   20          Willie Olsson             48    13 Rävetofta OK                 56:48          
   21          Mirzet Cirkin             68    13 Örkelljunga FK               57:02          
   22          Leif Karlsson             46    13 Frosta OK                    57:05          
   23          Hans Kingstedt            56    13 Hässleholms OK               57:19          
   24          Jonas Åhlin               63    13 Helsingborgs SOK             57:23          
   25          Lennart Martinsson        48    13 OK Tyringe                   57:25          
   26          Ulf Nilsson               61    13 Örkelljunga FK               59:53          
   27          Lotta Gyllensten          63    13 Skåneslättens OL             59:57          
   28          Claes Linsefors           56    13 Lunds OK                     60:58          
   29          Sören Andersson           59    13 FK Boken                     61:03          
   30          Rickard Henriksson        59    13 Helsingborgs SOK             61:35          
   30          Kjell Burman                    13 Tormestorps IF               61:35          
   32          Lasse Forsén              65    13 Hässleholms OK               66:04          
   33          Niels Lyhne                        Herlufsholm OK               69:10          
   34          Sven Törnqvist            39    13 Tormestorps IF               69:38          
   35          Ingvar Olofsson           47    13 FK Snapphanarna              86:00          
   36          Ole Vexö                           Tisvilde Hegn OK             89:07          
   37          Kristina Landgren         48    13 Malmö OK                     94:06          

               Peter Håkansson                    Klubblös                  Ej godk.          
               Eva Tullberg              51    13 IS Kullen                 Ej godk.          



Öppen 9  (5)   7020 m                      

    1          Magnus Larsson            67    13 FK Göingarna                 42:07 B        
    2          Tobias Karmstig           81    14 Ankarsrums OK                53:05 B        
    3          Tobias Åkesson                  13 Hässleholms OK               56:48          
    4          Karl Slättorp                   14 Växjö OK                     57:34          
    5          Kristina Nilsson                19 Umeå OK                      73:17          



Öppen 10  (23) 2160 m                      

    1          Emmy Helmersson           99    19 Högåkers OK                  19:45 B        
    2          Tobias xx                       13 Skåneslättens OL             22:26 B        
    3          Axel Weibulll             99    13 FK Boken                     24:14 B        
    4          Klara Andersson                 13 OK Pan-Kristianstad          24:35 B        
    5          Tina Lundqvist                  13 Lunds OK                     25:59 B        
    6          Lisa Landin-Grubb               13 Malmö OK                     30:45          
    7          Edvin Selin                     13 FK Göingarna                 31:36          
    8          Matilda Rylander          01    13 FK Göingarna                 34:58          
    9          Melker Andersson                13 OK Pan-Kristianstad          35:17          
   10          Ylva Prellner                   13 Skåneslättens OL             37:40          
   11          Erik Thoresson                  13 Andrarums IF                 39:10          
   12          Stellan Gradin                  13 Andrarums IF                 39:20          
   13          Thea Nilsson                    13 OK Gynge                     40:01          
   14          Elin Gustafsson           00    13 OK Gynge                     40:08          
   15          Anna Olsson                     13 OK Gynge                     40:09          
   16          Ronja Karlsson                  13 Härlövs IF                   42:39          
   17          Ivar Helmersson                 19 Högåkers OK                  43:26          
   18          Simon Björck                    13 FK Boken                     44:43          
   19          Jonatan Svensson                13 Skåneslättens OL             52:37          
   20          Ella Jansson                    13 Malmö OK                     60:11          
   21          Sofia Jeppsson                  13 Malmö OK                     60:29          

               Viggo Johansson                 13 Skåneslättens OL          Ej godk.          
               Ulrika Lindbäck                 13 Skåneslättens OL          ej start          



H85  (2)       2790 m                      

    1          Claes Claesson            21    13 Malmö OK                     53:09 G        
    2          Nils Lundin               23    13 Andrarums IF                 70:59 S        



D80  (3)       2790 m                      

    1          Anna Nilsson              25    13 OK Tyringe                   60:49 G        
    2          Lena Nordahl              26    13 Örkelljunga FK               60:55 G        

               Gunborg Carlsson          25    13 OK Gynge                  ej start          



U2H  (4)       2770 m                      

    1          Matti Ågren               99    13 Lunds OK                     26:33          
    2          Albin Eliasson            00    13 Hässleholms OK               27:42          
    3          Charles Persson           95    13 Andrarums IF                 34:23          
    4          Jonathan Ståhl            02    13 IS Kullen                    53:58          



U2D  (5)       2770 m                      

    1          Maja Håkansson                  13 Lunds OK                     33:31          
    2          Hanna Norrestam           99    13 Helsingborgs SOK             36:44          
    3          Lisa Kringstad            01    13 Örkelljunga FK               37:03          
    4          Frida Björk               01    13 Örkelljunga FK               38:50          
    5          Irmalinn Nilsson          00    13 Härlövs IF                   47:44          



U3H  (2)       3020 m                      

    1          Jonas Gustavsson          94    13 Andrarums IF                 43:02          
    2          Robin Nilsson             92    13 Frosta OK                    51:38          



U3D  (2)       3020 m                      

    1          Olivia Larsson            93    13 Andrarums IF                 34:57          
    2          Martina Persson           95    13 Andrarums IF                 36:17          



U4D  (1)       3530 m                      

    1          Sofia Björk               92    13 Örkelljunga FK               55:44          



H21K Ej DM  (5 7960 m                      

    1          Mikael Nilsson            74    13 OK Kontinent                 59:28 G        
    2          Roine Schölin             74    13 Örkelljunga FK               60:05 G        
    3          Andreas Blomqvist         75    13 FK Boken                     62:43 G        
    4          Anders Svensson           83    13 Rävetofta OK                 66:51 S        

               Jacob Blomqvist           78    13 Hässleholms OK            Ej godk.          



D21K Ej DM  (1 5120 m                      

    1          Hanna Modin               81    13 Lunds OK                     58:44 G        



H21-2 Ej DM  ( 13160 m                     

    1          Harri Karlsson            80    23 OK Denseln                   91:16 G        



D21-2 Ej DM  ( 7020 m                      

    1          Jenny Martinsson          77    20 OK Tranan                    60:39 G        
    2          Anna Hellner              78    20 Istrums SK                   64:05 G        



H50-2 Ej DM  ( 5570 m                      

    1          Lars Eriksson                   14 Kalmar OK                    59:04 G        



D60-2 Ej DM  ( 3340 m                      

    1          Gullevi Svensson          45    22 Skogslöparna                 43:31 G        
    2          Reidun Karlsen                     Stavanger OK                 91:29          



H65-2 Ej DM  ( 4070 m                      

    1          Arne Karlsen                       Stavanger OK                 65:39 G